Chelsea vede ligu o čtyři body, Arsenalu se vzdálil titul

Londýn - Arsenal po 11 letech v lize prohrál s Tottenhamem. Barcelona porazila La Coruňu 3:0.

14.4.2010

Didier DrogbaFoto: REUTERS/Eddie Keogh

Fotbalisté Chelsea dnes v 34. kole anglické ligy porazili Bolton 1:0 a čtyři kola před koncem zvýšili náskok v čele tabulky na čtyři body. Jedinou branku zápasu vstřelil bývalý hráč Wanderers Nicolas Anelka.

Vedle francouzského reprezentanta nastoupil v útoku domácích Didier Drogba a ukončili nelichotivou sérii, která je v sezoně provázela.

Chelsea dosud v Premier League prohrála pět zápasů, a právě v těchto utkáních nastoupili společně Drogba s Anelkou.

V brance Chelsea udržel čisté konto Petr Čech a přispěl tak k prodloužení střelecké mizérie Boltonu. Svěřenci trenéra Owena Coyla nedali gól ve čtvrtém utkání za sebou.

Arsenal po 11 letech v lize podlehl Tottenhamu, titul je daleko

Fotbalisté Tottenhamu poprvé po 21 zápasech slavili ligové vítězství nad svým úhlavním rivalem Arsenalem. Kanonýři tradiční londýnské derby v lize neprohráli od roku 1999, ovšem tentokrát si vybrali nejhorší možný moment. Po porážce 1:2 totiž ztrácejí čtyři kola před koncem anglické ligy na vedoucí Chelsea již šest bodů.

V základní sestavě Tottenhamu se překvapivě objevil debutující Danny Rose. Devatenáctiletému záložníkovi však stačilo odehrát v nejvyšší soutěži jen deset minut a už se parádně zapsal mezi střelce. Brankář hostů Manuel Almunia vyboxoval rohový kop zhruba 30 metrů od branky, kde však čekal připravený Rose a hned z první napálil balon přímo do branky, v níž Almunia ještě chyběl.

Arsenal navíc nadále provázejí zdravotní patálie. Již po 20 minutách totiž přišel o další oporu Vermaelena. Belgický stoper si poranil lýtkový sval a musel vystřídat. Místo něj nastoupil Silvestre, který hned po nástupu do druhé půle neuhlídal Balea a ten zvýšil.

V sestavě Arsenalu znovu nechyběl Tomáš Rosický, který patřil k hlavním tahounům ofenzivy Kanonýrů. V 36. minutě se parádně uvolnil na levé straně hřiště a postupoval do nadějného brejku, než ho však fauloval Kaboul. Přestože se hosté dožadovali červené karty, rozhodčí vytáhl jen žlutou. Český reprezentant se dostal i k několika nadějným střelám, které však byly sraženy mimo branku.

Oživení hry Arsenalu přišlo až s příchodem navrátilce po zranění Robina van Persieho, jehož dvě nebezpečné střely vyrazil brankář Gomes. Arsenal nakonec znovu ukázal svou silnou zbraň - závěrečnou desetiminutovku. Po 80. minutě se trefil již v osmém utkání za sebou a celkově poosmnácté v sezoně, ovšem ani Bendtnerův gól už na porážce nic nezměnil.

Tottenham se tak přiblížil historické účasti v Lize mistrů. Na čtvrtý Manchester City ztrácí jediný bod a oba týmy se spolu střetnou v předposledním kole.

ANGLIE, 34. kolo:

Chelsea - Bolton 1:0 (43. Anelka), Aston Villa - Everton 2:2 (72. Agbonlahor, 90. vlastní Jagielka - 23. a 74. T. Cahill), Wigan - Portsmouth 0:0, Tottenham - Arsenal 2:1 (10. Rose, 47. Bale - 85. Bendtner).

Pořadí: 1. Chelsea 34 zápasů/77 bodů, 2. Manchester United 34/73, 3. Arsenal 34/71, 4. Manchester City 33/62, 5. Tottenham 33/61, 6. Liverpool 34/56.

Barcelona si poradila s La Coruňou

Fotbalisté Barcelony překonali další překážku v cestě za obhajobou titulu. V 32. kole doma porazili La Coruňu 3:0 i zásluhou branky Pedra z poloviny hřiště a svůj náskok na čele tabulky zvýšili již na šest bodů. Druhý Real Madrid však má čtvrteční zápas s Almeríou k dobru.

Argentinský útočník Lionel Messi tentokráte vyšel střelecky naprázdno, zastoupili ho však spoluhráče. Již po čtvrthodiny otevřel skóre Bojan Krkič, fanoušci však ještě dlouho budou vzpomínat na pojišťující gól Pedra.

V 69. minutě vyslal domácí brankář Victor Valdés dlouhý pas za obranu a jeho brankářský protějšek Aranzubia zažehnával brejk vyběhnutím z branky a odkopem. Míč však poslal pouze k nohám Pedra, který hned z první nasměroval míč z poloviny hřiště přímo do růžku nekryté branky. Skóre ještě upravil Yaya Touré.

Poslední Xerez ještě vykřesal naději na záchranu, když vydřel výhru 2:1 na půdě Atlétika Madrid. V sestavě domácích chyběl Tomáš Ujfaluši, který piká za vyloučení.

Zahrál si naopak Jiří Jarošík, který pomohl Zaragoze k cenné remíze 1:1 s Mallorkou, který drží čtvrté místo pro postup do Ligy mistrů. Zaragoza má náskok čtyř bodů na sestup.

ŠPANĚLSKO, 32. kolo:

Atlético Madrid - Xerez 1:2 (12. Forlán - 9. Barmejo, 72. Armenteros), Pamplona - Málaga 2:2 (11. a 48. Pandiani - 32. Caicedo, 75. Baha), Santander - Espaňol Barcelona 3:1 (36. a 50. obě z pen. Tchité, 90. Arana - 32. Alonso), Zaragoza - Mallorca 1:1 (21. Suazo - 13. Rocha), FC Barcelona - La Coruňa 3:0 (16. Krkič, 69. Pedro, 72. Touré), Almería - Real Madrid 1:2 (14. Crusat - 27. Ronaldo, 69. Van der Vaart),

Pořadí: 1. FC Barcelona 32 zápasů/83 bodů, 2. Real Madrid 32/80, 3. Valencie 31/56, 4. Mallorca 32/52, 5. FC Sevilla 32/51, 6. Bilbao 31/48.

14.4.2010 VSTUP DO DISKUSE

ČSSD chce zásadní reformu daní směrem k progresi, řekl Sobotka

Praha - Aktuální nastavení českého daňového systému vyhovuje velkým a bohatým, cílem ČSSD nejsou kosmetické úpravy daní, ale zásadní reforma směrem k progresi. Novinářům to po dnešním jednání širšího vedení sociální demokracie řekl předseda ČSSD a premiér Bohuslav Sobotka. Konkrétní parametry reformy chce sociální demokracie představit na jaře příštího roku.