Chelsea se posunula na třetí místo, Rosický nastoupil proti mistrům

Londýn - Fotbalisté Arsenalu remizovali ve šlágru 35. kola anglické ligy díky gólové asistenci Tomáše Rosického 1:1 s již jistým mistrem Manchesterem United. Na třetím místě tabulky je o bod předstihla Chelsea s brankářem Petrem Čechem, která zdolala Swansea 2:0 a má navíc duel k dobru. Reading a QPR se remízou 0:0 vzájemně odsoudily k sestupu.

28.4.2013

Tomáš Rosický z Arsenalu v utkání proti Manchesteru United.Foto: ČTK/AP/Kirsty Wigglesworth

Rosický se dostal podruhé za sebou do základní sestavy "Kanonýrů" a trenéru Arsénu Wengerovi se odvděčil už v druhé minutě, kdy našel kolmicí za obranu skórujícího Thea Walcotta. Až opakované záběry usvědčily anglického reprezentanta z těsného ofsajdu.

O vyrovnání se postaral z penalty bývalý kapitán Arsenalu Robin van Persie, který se do sítě svého bývalého týmu trefil i v prvním vzájemném duelu. První utkání na Emirates Stadium po přestupu mělo pro Nizozemce zvláštní příchuť i kvůli tomu, že hráči Arsenalu jeho tým jako jistého mistra přivítali na trávníku tradičním špalírem a potleskem.

Rozhodující okamžiky duelu Chelsea se Swansea se odehrály v závěru první půle. Ve 44. minutě otevřel přízemní střelou skóre Oscar, vzápětí byl faulován Juan Mata a gól z penalty dal Frank Lampard. Ten začal kvůli potížím se stehnem na lavičce, už ve 24. minutě ale nahradil zraněného Ramirese.

Fotbalisté Readingu a Queens Parku se v nedělním utkání bezbrankovou remízou vzájemně připravili o poslední naději udržet se v soutěži. Nejhorší dva týmy tabulky jsou tři utkání před koncem již jistými sestupujícími.

Teoreticky mohl v Premier League zůstat některý z týmů, pokud by v nedělním utkání získal tři body, jenže nezáživný duel nenabídl ani gól. Reading se do druhé ligy vrací po jediné sezoně mezi elitou, bohatý Queens Park vydržel jen o rok déle.

Anglická fotbalová liga - 35. kolo:

Reading - QPR 0:0, Chelsea - Swansea 2:0 (44. Oscar, 45.+2 Lampard z pen.), Arsenal - Manchester United 1:1 (2. Walcott - 44. Van Persie z pen.), Aston Villa - Sunderland 6:1 (55., 59. a 72. Benteke, 31. Vlaar, 38. Weimann, 88. Agbonlahor - 32. Rose).

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.