Chelsea úvodní duel zvládla. I s Čechem mezi náhradníky, v bráně Courtois

Londýn - Potvrdili roli favorita. Fotbalisté Chelsea vstoupili do nové sezony s Petrem Čechem na lavičce a výhrou 3:1 na hřišti nováčka Burnley.

18.8.2014 AKTUALIZOVÁNO 18.8.2014

Gary Cahill z Chelsea (vlevo) a Jason Shackell z Burnley.Foto: ČTK/AP/Darren Walsh

Čechův konkurent Thibaut Courtois sice inkasoval z první nebezpečné střely, ale Chelsea duel otočila zejména zásluhou letní posily Cesca Fábregase, který byl u všech tří gólů. Gólem se blýskla i další posila Diego Costa.

Trenér José Mourinho se rozhodl svěřit místo brankářské jedničky Courtoisovi, ten však angažmá v Chelsea začal smolně, když už po 14 minutách inkasoval. Po rohovém kopu zůstali hráči Burnley v útoku, míč se dostal k Arfieldovi, který otevřel skóre střelou z hranice vápna. Courtois byl bez šance.

Chelsea však velmi rychle odpověděla a u všeho podstatného byl Fábregas. Španělský reprezentant, který už v Anglii hrával za Arsenal, nejprve patičkou uvolnil Ivanoviče, jehož střílený centr skončil na tyči a Diego Costa dorážkou srovnal.

Ve 21. minutě pak předvedla Chelsea akci jak z učebnice. Po dlouhé kombinaci přišla rychlá akce na jeden dotyk, Fábregas našel za obranou Schürrleho a německý reprezentant zařídil vedení. Při celé akci si hráči Chelsea bez přerušení pětadvacetkrát přihráli.

"Náš druhý gól byl opravdu krásný. Byla to přehlídka hezkých přihrávek, pohybu a skvělého periferního vidění," chválil Mourinho.

Mourinho vychválil Fábregase

Deset minut před půlí pak bylo rozhodnuto, když Fábregasův roh poslal do branky Ivanovič.

Burnley mohlo snížit v úvodu druhé půle, ale další vydařenou střelu Arfielda skvěle zneškodnil Courtois. "Bylo důležité, že jsme neinkasovali na 2:3. Už v kabině jsme si říkali, že potřebujeme dát gól, abychom je definitivně zlomili, ale zároveň že je nesmíme pustit do zápasu," řekl Mourinho.

Více šancí si však už domácí nevytvořili a Chelsea s přehledem pohlídala výhru, díky které se hned v prvním kole vyšvihla do čela tabulky.

"Ve druhé půli už jsme neměli takový hlad po gólech, ale těch 25 minut v první půli bylo velmi vydařených. Rozhodne souhlasím, že Fábregas byl hráčem zápasu," chválil Mourinho.

Anglická liga - 1. kolo:

Burnley - Chelsea 1:3 (14. Arfield - 17. Diego Costa, 21. Schürrle, 34. Ivanovič).

18.8.2014 VSTUP DO DISKUSE
Obyvatelé vchodu, kde hořelo, se ještě vrátit nesmějí. Čekají ale až je hasiči vyzvou, aby si mohli z bytů vzít aspoň pár věcí.
9

Požár paneláku v Jirkově: "Včera jsem se hroutila, dnes to beru s nadhledem"

Ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová.
15 17

Valachová chce maturitu SOŠ z matematiky do roka po gymnáziích

Doprava v Brně v roce 2050? Sdílení cest, o pětinu méně aut, tvrdí plán mobility

Pruhy v protisměru pro cyklisty v jednosměrkách? Rozšíření pěších zón? Přednost autobusů na křižovatkách? Tyto a desítky dalších návrhů ovlivňujících dopravu v Brně představil městský plán mobility do roku 2050. Do 30. dubna k němu lidé mohou zasílat připomínky.

Hitlerův telefon se na aukci prodal za téměř čtvrt milionu dolarů

Telefon nacistického vůdce Adolfa Hitlera se na dnešní aukci ve Spojených státech prodal za 243.000 dolarů (6,2 milionu Kč). Oznámil to aukční dům Alexander Historical Auctions. Vyvolávací cena činila 100.000 dolarů. Prodejní cena se nacházela zhruba v polovině předpokládaného rozpětí 200.000 až 300.000 dolarů, napsala agentura AFP.

Janeček: EET funguje, krácení tržeb je menší

Nejenom obchodníci, ale i berní úředníci finalizují přípravy před druhou vlnou EET. Jak říká v rozhovoru pro Deník šéf Generálního finančního ředitelství Martin Janeček, úředníci zohlední dobrou vůli podnikatele.

Nizozemský publicista: Wilders volby vyhrál už před hlasováním

Klíčovým úkolem pro nizozemské politiky by měla být snaha zasypat příkopy, které se mezi občany vytvářejí v souvislosti s březnovými parlamentními volbami. Myslí si to nizozemský učitel a publicista s tureckými kořeny Halil Karaaslan. Krajně pravicová Strana pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse podle něj v zásadě vyhrála už před samotným hlasováním, neboť ostatním stranám dokázala vnutit svůj pohled na situaci v zemi a svou velmi vyhraněnou interpretaci problémů, s nimiž se teď Nizozemsko potýká.