Arsenal neuspěl v FA Cupu v Cardiffu

Londýn– Fotbalová Chelsea isPetrem Čechem vbráně vyhrála ve 4.kole Anglického poháru.

24.1.2009

Londýnská Chelsea porazila v 4. kole FA Cupu Ipswich 3:1. Michael Ballack (uprostřed) se trefil hned dvakrát. Foto: REUTERS/Dylan Martinez

V rámci čtvrtého kola Anglického poháru, nejstarší soutěže fotbalových klubů na světě, zavítali na hřiště londýnské Chelsea fotbalisté Ipswiche.

Druholigový klub hvězdám na Stamford Bridge mnoho vrásek nepřidělal. Chelsea vyhrála 3:1, a celé utkání za domácí odchytal Petr Čech.

Jako první se za Chelsea trefil v šestnácté minutě německý záložník Michael Ballack, kterému tento zápas opravdu vyšel.

Jediná vážná komplikace pro svěřence Luize Felipe Scolariho přišla po půlhodině hry, kdy vyrovnal hostující Bruce. Do šaten se tak šlo za vyrovnaného stavu, v druhé půli ale Chelsea učinila snahám soupeře o senzaci přítrž.

V 59. minutě se podruhé v utkání trefil Ballack, v závěru ještě podtrhl vítězství domácích Frank Lampard. Čech už žádný míč ze své sítě lovit nemusel.

Další zápasy 4. kola ale přinesly několik překvapivých výsledků. Šokem je hlavně výhra 2:0, kterou druholigové Swansea City dobylo na půdě favorizovaného Portsmouthu. Portsmouth přitom obhajoval zisk Anglického poháru z loňského roku.

„Nezáleží na tom, že jsme byli obhájci,“ řekl po utkání kouč Portsmouthu Tony Adams. „Když se pětačtyřicet minut necháte přehrávat, tak si vyřazení pravděpodobně zasloužíte,“ dodal hořce bývalý anglický reprezentant.

Dalším mužstvům z Premier League se už vedlo lépe. West Ham vyzrál na třetiligový Hartlepool United, který v minulém kole vyřadil Stoke City.

Hráči Hull City se po dvaceti letech dostali přes čtvrté kolo, když porazili Millwall. Za West Bromwich nastoupil Roman Bednář, jeho tým ale jenom remizoval s druholigovým Burnley.

Sobotní program Anglického poháru uzavřel souboj Manchesteru United s Tottenhamem Hotspur. Domácí Rudí ďáblové po boji vyhráli 2:1.

Skóre otevřel hned v úvodu utkání kanonýr Tottenhamu Roman Pavljučenko. Manchester vývoj otočil díky trefám Paula Scholese a Dimitara Berbatova, který do mistrovského celku před sezonou přišel právě z Tottenhamu.

Arsenal neskóroval v Cardiffu

I neděle viděla ve 4. kole Anglického poháru klopýtnutí favorita. Londýnský Arsenal totiž nedokázal vstřelit gól druholigovému Cardiffu a musel se spokojit s bezbrankovou remízou.

Kanonýři byli jasným favoritem a vytvořili si i územní převahu a setrvalý tlak, v koncovce však selhávali.

Když v závěru nedokázal stoprocentní příležitost z malého vápna proměnit ani Adebayor, bylo jasné, že o postupu se bude muset rozhodnout v odvetném utkání.

A to mohli loňští finalisté z Cardiffu ještě způsobit senzaci, když těsně před koncem skončila McCormackova bomba z přímého kopu na břevně brány Arsenalu.

Stejně jako jejich nedávné měření sil v lize, i pohárové střetnutí městských rivalů Liverpoolu a Evertonu skončilo remízou 1:1.

Hostující Everton vyhrál díky Lescottovi první poločas, naději na postup ale domácím Reds vybojoval jako správný kapitán Steven Gerrard, který vyrovnal v 53. minutě.

SOBOTA: Chelsea – Ipswich (II) 3:1 (16. a 59. Ballack, 86. Lampard – 34. Bruce) – za domácí chytal Petr Čech, West Bromwich – Burnley (II) 2:2 (31. Koren, 45. Kim – 24. z pen. Alexander, 89. Paterson) – Roman Bednář odehrál v dresu domácích celý zápas, Doncaster (II) – Aston Villa 0:0, Portsmouth – Swansea (II) 0:2 (26. Dyer, 45. z pen. Scotland), Hartlepool (III) – West Ham 0:2 (44. Behrami, 45. z pen. Noble), Sunderland – Blackburn 0:0, Hull – Milwall (III) 2:0 (15. Turner, 84. Ashbee), Wolverhampton (II) – Middlesbrough 1:2 (63. Vokes – 44. Alves, 83. Emnes), Watford (II) – Crystal Palace (II) 4:3 (17. Demerit, 27. Cork, 67. Hoskins, 70. Rasiak – 48., 83. a 90. Hill), Kettering (V) – Fulham 2:4 (36. a 82. z pen. Westcarr – 13. Davies, 77. Murphy, 87. Johnson, 89. Zamora), Torquay (V) – Coventry (II) 0:1 (87. Ward), Sheffield United (II) – Charlton (II) 2:1 (26. Webber, 62. Hendrie – 69. Dickson), Manchester United – Tottenham 2:1 (34. Scholes, 36. Berbatov – 5. Pavljučenko).
NEDĚLE: Cardiff City (II) – Arsenal 0:0, Liverpool – Everton 1:1 (53. Gerrard – 27. Lescott).

Autor: Vojtěch Žižka

24.1.2009 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.