Vydařený start. Chile díky dvěma bleskovým gólům vyzrálo na Austrálii

Cuiabá - Fotbalisté Chile zvítězili ve svém úvodním utkání skupiny B mistrovství světa v Brazílii nad Austrálii 3:1. O výhře jihoamerického týmu rozhodli slepenými góly ve 12. a 14. minutě Alexis Sánchez a Jorge Valdivia. Tim Cahill před pauzou snížil, ale v nastavení přidal třetí trefu Jean Beausejour.

14.6.2014

Tim Cahill z Austrálie (vlevo) pálí proti Chile.Foto: ČTK

Chilané potvrdili, že na australský celek umějí, v pátém vzájemném zápase počtvrté vyhráli. Navíc poprvé od roku 1962 dali na MS v jednom duelu tři góly.

"Výhra 3:1 na úvod je dobrý start," pochvaloval si nejlepší hráč zápasu Sánchez. "Začali jsme skvěle, ale poté, co jsme inkasovali snižující gól na 2:1, jsme se nedokázali dostat zpět k naší hře. Ale vyhráli jsme, to je nejdůležitější věc," dodal chilský trenér Jorge Sampaoli.

Austrálie z předchozích deseti zápasů na světových šampionátech udržela čisté konto jen v roce 1974 s Chile, tentokrát ale rychle dvakrát inkasovala. Jihoamerický tým jako by chtěl dokázat, že v předešlých šesti soutěžních zápasech právem neprohrál, začal velkým náporem a už ve dvanácté minutě udeřil.

Aránguiz vrátil míč před branku, Vargas ho hlavou přiťukl Sánchezovi a ten se prosadil na bližší tyč, byť si gólman Ryan na střelu sáhl. Kanonýr Barcelony skóroval pošesté v posledních osmi reprezentačních zápasech.

Austrálii opařil parádní střelou Valdivia

Za dvě minuty Chilané přidali druhou branku, když se přesně pod břevno trefil Valdivia. Z gólu v národním týmu se radoval po více než čtyřech letech. Na přesný zásah mu nabil Sánchez, jenž se stal prvním Chilanem, který si v jednom utkání světového šampionátu připsal branku a asistenci.

"Na začátku jsme byli takoví ospalí a měli až příliš mnoho respektu. Ty dva rychlé góly z úvodu nás nakonec stály zápas," posteskl si australský kouč Ange Postecoglou.

Zdálo se, že jihoamerický tým naprosto kontroluje průběh. Australané, kteří letos ještě nevyhráli, působili slabším dojmem, pak ale hned z první vážné akce snížili.

Cahill v 35. minutě využil, že má Chile nejnižší průměrnou výšku na turnaji a hlavou po centru ze strany překonal Brava. Nejlepší australský střelec dal 33. gól za národní tým a skóroval posedmé v posledních devíti reprezentačních duelech. Outsider ožil a vzápětí mohl Cahill srovnat, z úhlu ale Brava nepropálil.

Kouč Postecoglou by rád, že se tým oklepal

Po změně stran Australané zjednodušili hru a hlavně po centrech několikrát zahrozili. Radost z vyrovnávací trefy zkazil Cahillovi ofsajd, v 57. minutě pak brankář Bravo skvěle vyrazil Brescianův volej.

Chilané už v druhé půli neměli tak velkou převahu, i tak mohli přidat třetí gól, Vargasův pokus ale z brankové čáry odvrátil obránce Wilkinson. Rozhodující třetí trefu zaznamenal až v nastavení přízemní střelou k tyči střídající Beausejour.

"Je to zklamání, na druhou stranu jsem pyšný na to, jak se tým zvedl. Dvougólová ztráta nás přibrzdila, ale ve druhé půli jsme byli lepší a věřil jsem, že vstřelíme druhý gól. To se nám bohužel nepovedlo," litoval australský trenér.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina B:

Chile - Austrálie 3:1 (2:1)
Branky: 12. Sánchez, 14. Valdivia, 90.+2 Beausejour - 35. Cahill. Rozhodčí: Doue - Yeo (oba Pobřeží sl.), Birumushanu (Burundi). ŽK: Aránguiz - Cahill, Jedinak, Milligan. Diváci: 40.275.

Chile: Bravo - Medel, Jara, Mena - Isla, Aránguiz, Vidal (60. Gutiérrez), Díaz - Valdivia (68. Beausejour), Sánchez, Vargas (87. Pinilla). Trenér: Sampaoli.
Austrálie: Ryan - Franjic (49. McGowan), Spiranovic, Wilkinson, Davidson - Bresciano (78. Troisi), Jedinak, Milligan - Oar (69. Halloran), Leckie, Cahill. Trenér: Postecoglou.

1. Nizozemsko 1 1 0 0 5:1 3
2. Chile 1 1 0 0 3:1 3
3. Austrálie 1 0 0 1 1:3 0
4. Španělsko 1 0 0 1 1:5 0