VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Chvalovský. Amnestovaného bosse dál řeší soudy, jde i o majetek

Blšany - Stíhání Františka Chvalovského za údajný podvod za 1,5 miliardy zastavila loni amnestie. Soudy ale pokračují.

5.9.2014
SDÍLEJ:

František ChvalovskýFoto: ČTK

Soudní tahanice bývalého předsedy fotbalového svazu, podnikatele a šéfa blšanského fotbalu Františka Chvalovského nekončí ani po loňské amnestii.

Kauzu údajného podvodu z konce 90. let ve výši 1,5 miliardy korun, za který byl Chvalovský obviněn a nepravomocně odsouzen, ukončila loni po 12 letech sporů u soudů Klausova amnestie. Vězení už mu nehrozí, soudní nepříjemnosti ale možná ano. Jeden z tehdy obžalovaných, Zdeněk Mezera, se domáhá dořešení případu a nesouhlasí s amnestií, soud projednává jeho žádost. Pokračuje i klání o zabavený majetek bývalého fotbalového funkcionáře za desítky milionů.

Soud v Praze v minulých dnech opět projednával žádost Zdeňka Mezery, kterému obžaloba v kauze stamilionových podvodů kladla za vinu, že jako předseda představenstva jedné z Chvalovského firem páchal údajně podvody společně s bývalým blšanským bossem.

Mezera ale obvinění odmítá, tvrdí, že jen v dobré víře podepisoval materiály předložené Chvalovským. Mezera nesouhlasí s amnestií a žádá dořešení případu před soudem. Ten, i když by ho nakonec uznal vinným, mu díky amnestii nemůže vyměřit žádný trest.

Soud ale prozatím žádný verdikt nevynesl. Zamotaný případ se stal už před mnoha lety, pokračuje se výslechy svědků, jednání bylo opět odročeno. Další stání v kauze proběhne v polovině října.

Dořešené také není, co bude s majetkem dříve obviněných, které omilostnila amnestie, včetně Františka Chvalovského. Také v tomto případě probíhá soud.

Majetek měl pocházet z trestné činnosti

O zabrání majetku zabaveného v roce 2001 ve prospěch státu zažádali státní zástupci už loni v lednu. Ihned poté, co bylo jasné, že Chvalovského se bude týkat amnestie prezidenta. Podle vyšetřovatelů případu totiž majetek měl pocházet z trestné činnosti.

Dosud ale není úplně jasné, co bude s účty v Česku i zahraničí, nemovitostmi, auty a cennými papíry v hodnotě desítek milionů korun. Připadne majetek státu, Chvalovskému, nebo bude součástí konkurzu? Soud byl také odročen.

Chvalovský tvrdí, že nárok žalobců je neoprávněný. Spor se protahuje například proto, že nebylo jasné, jaká část zabaveného majetku je součástí konkurzního řízení, které je vedeno proti firmám, jež dříve Chvalovský vlastnil. Také samotné konkurzní řízení se přitom protahuje, trvá už přes deset let.

Podle bývalého šéfa blšanského fotbalu se konkurz týká drtivé většiny projednávaného majetku, miliony by tak nepřipadly zpět Chvalovskému, ale konkurznímu správci. Soud ale přesto nechal prověřit, co vlastně je součástí konkurzu. Další tři muži, původně obvinění z podvodu, tvrdí, že majetek byl zabaven z důvodu náhrady případné škody, ta však nebyla prokázána a soud zastavila amnestie.

Kauza se řeší přes deset let

„Otec" fotbalových Blšan, bývalý předseda českého fotbalového svazu, člen vedení evropského hnutí a známý podnikatel František Chvalovský je jednou z velkých ryb, která uvízla v síti loňské amnestie prezidenta Klause.

Případ řešili policisté a soudci už od roku 2001. František Chvalovský byl v době vyšetřování dokonce i ve vazbě, byl také nepravomocně odsouzen. Soud Chvalovského v červnu 2011 poslal na deset let za mříže, v prosinci 2012 ale Vrchní soud rozsudek zrušil a nařídil nové projednání. Pak ale náhle přišla amnestie a neuzavřená kauza byla ukončena a Chvalovský definitivně zbaven obvinění.

Na bývalého fotbalového funkcionáře se vztahoval článek dvě amnestie o kauzách trvajících déle než osm let a s trestem nejvýše do deseti let odnětí svobody. Kauza blšanského mecenáše se přitom táhla dvanáct let a nepravomocně dostal trest na deset let, který ale jiný soud zrušil a vrátil případ k novému projednání. Podle právníků za průtahy ale může často obviněný, soud nemá možnost řízení zrychlit.

Úvěr z banky šel údajně na jiné účely

A jaký podvod měl vlastně Chvalovský podle obžaloby z roku 2001 spáchat? Podle policie měl exšéf fotbalového svazu v letech 1998 a 1999 připravit Komerční banku, spolu s dalšími obviněnými, o jednu a půl miliardy korun. Chvalovský v té době ovládal společnosti Satrapa a Českomoravská agrární společnost a podle vyšetřovatelů půjčené peníze nepoužili obvinění na nákup zemědělských produktů a strojů, jak bylo uvedeno v žádosti o půjčku, ale údajně ke splácení jiných dluhů. Chvalovský vinu vždy popíral.

František Chvalovský• narodil se 17. dubna 1954 v Žatci, jeho otec byl významný chmelař
• je znám hlavně svou fotbalovou kariérou. Začínal v 70. letech jako brankář ve fotbalovém klubu Chmel Blšany. V 80. letech působil jako funkcionář a v 90. letech se propracoval do vedení českého fotbalu.
Podílel se na vzestupu Blšan z krajské soutěže až do první ligy. V letech 1993 až 2001 byl předsedou Českomoravského fotbalového svazu a stal se členem výkonného výboru Evropské fotbalové unie UEFA
• 27. února 2001 byl zatčen na ruzyňském letišti před odletem českého národního fotbalového týmu do Makedonie a obviněn z úvěrového podvodu ve výši 640 milionů korun. Nakonec celková výše zdokumentovaných machinací dosáhla na 1,5 miliardy korun.
• Chvalovský byl podezřelý, že ve funkci generálního ředitele a předsedy správní rady Českomoravské agrární společnosti použil úvěry, které poskytla Komerční banka, jiným způsobem a peníze nevrátil
• v souvislosti s touto kauzou bylo obviněno několik manažerů Komerční banky. Jejich případ skončil v září roku 2012 mírnými podmíněnými tresty odnětí svobody, neboť se jednalo o skutky z roku 1998, řízení nepřineslo nové důkazy a časová působnost se vymkla konvenci evropských právních zvyklostí
• dál se věnuje podnikání ve firmě, která je registrována ve Švýcarsku

Autor: Hynek Dlouhý

5.9.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Nehoda pendolina u Studénky.
DOTYK.CZ

Přejezdy zabíjejí. Stát jich desítky ročně ruší, víc než stovku letos opraví

Premiér Bohuslav Sobotka.
2 5

Sobotka chce o korunových dluhopisech jednat s daňovou správou

AKTUALIZOVÁNO

Komíny budou kouřit dál, úředníků na jejich kontrolu není dost

Jako v Jiříkově vidění si musejí připadat úředníci z obcí s rozšířenou působností (ORP) při naplňování svých povinností v souvislosti s novelou takzvaného komínového zákona.

První rok jsem nerozuměl nikomu, říká český Ir Gavin Huban

Naučit se zvládat dobře češtinu slovem i písmem je pro mnoho cizinců mnohdy téměř nemožné. A problém s ní nemají často jen Němci, Angličané nebo třeba Francouzi.

V ČSSR musela být před 40 lety kvůli havárii odstavena JE Jaslovské Bohunice

Jaderná elektrárna v Jaslovských Bohunicích nedaleko slovenské Trnavy byla první svého druhu na území někdejšího Československa. Její první reaktor, ve kterém se řetězová reakce rozběhla v říjnu 1972, ale sloužil k výrobě elektrické energie pouze necelých pět let. Před 40 lety, 22. února 1977, byl po havárii odstaven. Tuto etapu budování jaderné energetiky tak nyní připomíná pouze budova stojící vedle čtyř novějších bloků.

EXKLUZIVNĚ

Pražští radní projednají převzetí společnosti PVK

Praha - Radní v úterý projednají záměr převzetí společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které stoprocentně vlastní francouzská firma Veolia. O jak velký podíl bude Praha usilovat, zatím není jasné. Radní také projednají rozvoj Nákladového nádraží Žižkov a harmonogram tvorby Metropolitního plánu. Na programu jednání je i nákup vozů pro městskou policii a veřejná zakázka na opravu Vinohradské ulice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies