Necid zajistil výhru Slavie, ta je druhá za Spartou

Praha - Nejvyšší domácí fotbalová soutěž pokračovala šestým kolem.

15.9.2008 1

Tomáš Necid ze Slavie (vlevo) porazil dvěma góly Jablonec. Foto: Getphoto/Pavel Rakušan

Po třech letech slávističtí fotbalisté doma porazili Jablonec. Vrátili se na druhé místo tabulky a zvedli si sebevědomí před čtvrtečním utkáním Poháru UEFA proti rumunskému celku Vaslui.

Fotbalistům Slavie pondělní výhru vystřelil jedinými dvěma brankami v utkání skvělý Tomáš Necid. Další dva zásahy mu nebyly uznány pro ofsajd.

S velkou radostí tak jistě bude Nacid vzpomínat na duel proti Jablonci: vždyť poprvé v sezoně vstřelil dvě branky v jednom utkání a osamostatnil se v čele ligových kanonýrů, přidal pátou a šestou trefu.

Necid se nejprve prezentoval rychlým uvolněním a nečekanou střelou, na kterou jablonecký gólman Špit nestačil zareagovat, poté míč zblízka trknul hlavou do sítě.

Další šance neproměnil, jablonecké střelce Michálka, Žofčáka nebo Zábojníka bravurně vychytal Vaniak, při střele Pavlíka ho na brankové čáře zastoupil Krajčík. Oběma mužstvům nebyl uznán jeden regulérní gól pro údajný ofsajd.

Na jedenáct minut na hřiště vyběhl s jedenáctkou záložník Vladimír Šmicer, který ligové utkání nehrál právě od jarního duelu se severočeským celkem.

Branky: 23. a 43. Necid. Rozhodčí: Kocourek – Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Necid, Hubáček – Krejčí. Diváci: 7 243.

Slavia: Vaniak – Krajčík, Suchý, Brabec, Šiklič (35. Hubáček) – M. Jarolím (68. Švento), Tavares, Belaid, Černý – Toleski (79. Šmicer), Necid. Trenér: K. Jarolím.
Jablonec: Špit – Zábojník (46. Krejčí), Homola, Huber, Hamouz – Michálek, Pavlík, Klapka (81. Hesek), Loučka (70. Valenta) – Žofčák, Lafata. Trenér: Komňacký.

Brno - Sparta 0:2 (0:1)

Letenští fotbalisté si pojistili vedoucí pozici v tabulce i po šestém kole nejvyšší domácí fotbalové soutěže. Tentokrát si tříbodový zisk přivezli z Brna, kde zvítězili 2:0 a před Libercem mají náskok tři body.

Přitom Brno nepůsobilo jako mírný beránek a žádný respekt z pražského klubu na hřišti znát nebyl. Brňané byli od počátku zápasu aktivnější, rychlejší a výborně kombinovali. Háček však byl v samé koncovce. Vyložených šancí se tak od domácích hráčů fanoušci nedočkali.

A důvod byl jasný. To, co chybělo Spartě v útoku, nahrazovala v defenzivě. Ve 12. minutě však náhle udeřila, když míč zavezl do útočné poloviny hřiště Slepička, přihrál na křídlo Matušovičovi, který nacentroval na Kisela.

A rázem aktivita brněnských hráčů z trávníku vymizela. Sice se stále snažili o nějaký únik, přes výbornou sparťanskou obranu se však jen těžko prosazovali.

Šanci zvýšit vedení Sparty měl na své kopačce Kulič, jeho střela však gólmanu Burešovi mnoho práce nenadělala. Na druhé straně zahrozil po trestném kopu Polách, ale míč branku Sparty minul.

Naopak sedm minut před koncem opět vymyslel akci Matušovič se Slepičkou. Připravili míč Vackovi, který pojistil výhru Sparty.

I očekávaný boj mezi útočníkem Alešem Bestou a obráncem Sparty Tomášem Řepkou se obešel bez výtržností.

„Nějaké souboje tam byly, ale vše fair play. Novináři to zbytečně nafukovali. Asi to bylo pro lidi zajímavý, “ říkal po zápase Besta.

Na hřišti si prý se sparťanským stoperem dokonce plácli. „ Tomáš mi tam jednou řekl, ať si s ním jdu plácnout, tak jsme si plácli. Už před zápasem jsem říkal, že to bude férový,“ povídal Besta.

Branky: 11. Kisel, 83. Vacek. Rozhodčí: Jech – Filgas, Urban. ŽK: Čoupek – Had. Diváci: 8550.

Brno: Bureš – Švejnoha, Trousil, Živný, Čoupek (81. Kuncl) – Večeřa (Kalivoda 4) – Polách, Mareček, Střeštík (73. Šural) – Besta, T. Došek. Trenér: Petr Uličný.
Sparta: Kozáčik – Kúdela, Voříšek, Řepka, Had – Kladrubský, Kisel (88. L. Došek), Hušek, Matušovič – Kulič (64. Vacek), Slepička (90. Wilfried). Trenér Vítězslav Lavička.

Žižkov - Bohemians 4:2 (2:0)

Fotbalisté Viktorie Žižkov nového trenéra nezklamali. V zápase šestého kola Gambrinus ligy dokráčeli pod vedením Josefa Csaplára k výhře nad Bohemians 4:2.

Zápas začal v už tradičním dopoledním čase. Obě mužstva do něj v podstatě vstupovala jako domácí, neboť Bohemians místní stadion využívají po vzájemné dohodě také jako svůj prvoligový stánek. V ochozech však jednoznačně vládli fanoušci červenobílých.

V dresu Žižkova se poprvé představil pravý obránce Dejan Vukadinovič z Černé Hory. Klokani zařadili do sestavy i Jiřího Jeslínka, který přišel na hostování ze Sparty.

První branky se diváci dočkali už v páté minutě. Švancara prokličkoval mezi třemi protihráči a dloubáčkem překonal brankáře Wintera.

Viktoriáni měli více ze hry a po půl hodině se zaslouženě dočkali dalšího gólu. Vozábalův přímý kop ještě dokázal hostující gólman vytáhnout na břevno, na dorážku Šťastného už ale zareagovat nestihl.

Domácí však dvoubrankový náskok ukolébal, a na začátku druhé půle byli potrestáni. Nejprve střídající Dobeš z dorážky a o čtyři minuty později hlavičkující Macháček domácí publikum dokonale zmrazili.

Jenže ne na dlouho. Gólovou sedmiminutovku uzavřel žižkovský Martin Vozábal a znovu dostal domácí do vedení.

Zvýšit mohl v 67. minutě Švancara, ale své sólo neproměnil. Gólové pojistky se tak Viktoriáni dočkali až o deset minut později. Pohlednou kombinaci zakončil do prázdné branky Riste Naumov.

Na vítězství domácích už nic nezměnilo ani vyloučení Besty těsně před koncem utkání.

Branky: 5. Švancara, 35. Šťastný, 59. Vozábal,77. Naumov - 52. Dobeš, 55. Macháček. ŽK: Besta - Obermajer, Macháček, Turtenwald. ČK: 87. Besta. Diváci: 3724.
Žižkov: Hruška - Šťastný, Besta, Gabriel, Zengue - Vukadinović (57. Novotný, 88. Pilař), Procházka, Vozábal, Koukal - Naumov, Švancara (85. Stracený). Trenér: Csaplár.
Bohemians: Winter - Macháček, Obermajer, Turtenwald, Kropík - Jeslínek, Fenyk (46. Dobeš), Demeter, Zoubek (82. Ibe) - Kincl, Mayola (46. Vošahlík). Trenér: Urban.

Teplice - Ostrava 1:0 (0:0)

Diváci se v 6. kole nejvyšší domácí fotbalové soutěže mezi Teplicemi a ostravským Baníkem nedočkali gólové smršti. V duelu pozorných obran se na teplických Stínadlech oba soupeři v útoku dlouho trápili. Rozhodnutí zápasu přišlo až po přestávce.

V 62. minutě utkání rozehrál aktivní Stožický standardní situaci, jeho přetažený centr poslal zpět do vápna Rosa a zcela nekrytý Sabou poslal míč za záda brankáře Vaška. Na výsledku nic nezměnilo ani vyloučení domácího kapitána Verbíře v 69. minutě.

Branka: 62. Sabou. Rozhodčí: Královec – Lhoták, Gallo. ŽK: Verbíř, Mareš, Mahmutovič – Neuwirth, Tchuř, Marek, Zeher, Svěrkoš. ČK: 69. Verbíř – 90.+ 2. Neuwirth. Diváci: 4150.
Teplice: Belic – Vidlička, Matula, Klein, Rosa – Stožický (84. Smejkal), Doležal, Sabou, Verbíř – Mareš, Jun (53. Mahmutovič) (90.+4. Jindráček). Trenér: Plíšek.
Ostrava: Vašek – Řezník (84. Lukeš), Neuwirth, Bolf, Tchuř – Otepka, Marek, Galásek, Lička (68. Zeher) – Střihavka, Svěrkoš. Trenér: Večeřa.

Příbram – Plzeň 2:2 (2:1)

Příbram už popáté v řadě udržela proti Plzni v prvoligovém zápase neporazitelnost. K vítězství však měli blíže hosté, kteří si vytvořili mnohem více šancí než Příbram a byli i aktivnější.

Příbram poslal do vedení křižnou ránou ze šestnáctky Klesa. Na vyrovnání Varadiho, který tečoval centr na malém vápně, odpověděl proměněnou penaltou Oguz Han. Ve druhé půli se domácí stáhli do obrany a Plzeň je poprávu potrestala vyrovnáním po individuální akci Petržely.

Branky: 20. Klesa, 40. Oguz Han z PK – 30. Varadi, 76. Petržela. Rozhodčí: Makovička – Filípek, Pospíšil. ŽK: Tomašák, Klesa – Hochmeister, Rezek, Jiráček, Navrátil, Limberský. Diváci: 3852.
Příbram: Krbeček – Plašil, Nohýnek, J. Štochl, Mišůn – Klesa (70. De Oliveira), Oguz Han (90. Tarczal), Pleško, Tomašák (65. Pilík) – Huňa, Borek.
Plzeň: Poštulka – Lecjaks (68. Rodrigues), Hochmeister, Navrátil, Limberský – Jiráček, Trapp, Rada, Petržela (90. Vaculík) – Rezek, Varadi (84. Mlika).

Č. Budějovice – Ml. Boleslav 1:1 (0:1)

Jihočeši odehráli s favoritem z Mladé Boleslavi naprosto vyrovnanou partii, ale prvního letošního vítězství se přesto nedočkali. Zápas skončil spravedlivou remízou.

Hosté hráli v úvodu utkání aktivněji a v první půli se také dokázali střelecky prosadit. Hlavou se po rohu trefil nejlepší hráč zápasu Mendy. Po změně stran Tobiášovi svěřenci zabrali, byli podstatně aktivnější a po zásluze se dočkali vyrovnání. Benátův centr si totiž srazil do vlastní sítě Kalina.

Branky: 58. vlastní (Kalina) – 35. Mendy. Rozhodčí: Franěk – Mencl, Teuber. ŽK: Hílek, Homoláč – Rajnoch, Řezníček. Diváci: 2341.
Č. Budějovice: Kučera – Leština, Horejš, Hunal, Žižka – Benát (90. Hudson), Homoláč, Hílek, Šíma – Svátek (65. Ondrášek), Sedláček (90.Stráský). Trenér Tobiáš.
Ml. Boleslav: Miller – Kalina, Janíček, Procházka, Mach – Mendy, Rajnoch, Sylvestre (73. Opiela), Poláček – Papadopulos (77. Pecka), Řezníček (90. Táborský).

Kladno - Olomouc 2:0 (1:0)

První výhru v letošní sezoně si připsali fotbalisté Kladna. V utkání 6. kola první ligy vstřelili Olomouci dva góly a přitom ani jednou neinkasovali.

O první branku zápasu se postaral v páté minutě Procházka a v nastaveném čase pojistil z nařízené penalty vítězství domácích Szabo. Fotbalisté Olomouce museli dohrávat v deseti, protože žlutou kartu uviděl chvíli před koncem zápasu po druhém napomínání Onofrej.

Branky: 4. Procházka, 90. Szabo z pen. Rozhodčí: Paták - Kordula, Kobáň. ŽK: Strnad, Zachariáš - Janotka, Rossi, Onofrej, Škerle. ČK: 90. Onofrej (Olomouc). Diváci: 1940.
Kladno: Pavlík 2 - Bartoš 2, Killar 2, Gross 2, Procházka 2 - Cigánek 3, Szabo 1, Strnad 3, Zoubele 2 - Šilhan 2 (90. Beneš), Zachariáš 3 (46. Dubský 3). Trenér: Hřídel.