Sparta zničila Slavii, derby rozhodl Lafata. Měli jsme štěstí, uznal Lavička

Praha - Králem fotbalové Prahy zůstává Sparta, jež vyhrála 282. derby v chrámu Slavie 2:0. Vítězové se zase dotáhli na Plzeň, na kterou ze druhého místa ztrácejí jediný bod. Slávisté prohráli popáté z posledních šesti kol a spadli na desátou příčku.

27.9.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 27.9.2014

Slavia - Sparta: Radost hostůFoto: DENÍK/Martin Divíšek

Hrdina zápasu? Sparťanský kapitán David Lafata, jenž zařídil oba góly. Mohl mít hattrick, ale ve druhém poločase zahodil penaltu.

Čtěte dále: Plzeň dál vládne lize, Příbram znovu vyhrála. Baník měl štěstí

Kdo čekal, že bude derby boj, nespletl se. Celou první půli zápasu chybělo tempo, vzrušení, šance. Sparťané se snažili o postupný útok, ale domácí byli blízko u sebe, aby protivník nemohl kombinovat. A ještě jedna věc hrála roli. "Problémy nám zprvu dělal suchý terén," vysvětlil hostující trenér Vítězslav Lavička.

Sparta v prvním poločase?

V dobré pozici byl záložník Krejčí, ale nepovedlo se mu ideálně trefit míč. Ve 23. minutě se tři muži v rudém dlouho radili před přímákem, Krejčí ho však zakroutil vedle. Ve 38. minutě po střetu domácího Černého s Kadeřábkem Sparta prahla kvůli ruce po penaltě, ale byl z toho jen roh. Rozčilení fandové Sparty pak zasypali trávník dělbuchy.

Domácí toho rovněž moc nepředvedli, výjimkou byla hlavička Škody a střela Juhara. "Šli jsme do utkání s přílišným respektem," vadilo domácímu kouči Miroslavu Beránkovi.

Slavia měla šance, ale neproměnila je

O poločase střídal Hušbauer. A hlavní změnou byl obraz hry. Hořelo ve slávistickém kotli i před brankou Sparty: Bičík se musel vytáhnout proti povedené Škodově hlavičce a střele Vukadinoviče. Dvojitá porce smůly pro Slavii.

Vzápětí paradoxně přišla exploze radosti ve sparťanském kotli: Dočkal rozehrál roh na Lafatu, jenž se odlepil od strážce Latky a hlavou trkl míč do sítě – 0:1. Rudá radost, světlice, dlouhý aplaus. "První gól byl určující pro další vývoj, nás podržel Bičík, i díky němu vezeme tři body," zhodnotil Lavička.

Pět minut nato byl Lafata znovu v hlavní roli: po Vukadinovičově ruce ve vápně si postavil míč na penaltový puntík. Rozběhl se, zpomalil, vystřelil… a trefil břevno! Kdyby sparťanský kapitán proměnil, bylo by po zápase, takhle Slavia dál žila.

Šance měla, ne že ne. Piták hlavičkoval doprostřed branky, kde stál připravený Bičík. Gólman Sparty se blýskl i při další Škodově tutovce. Slávistický útočník zažil smolný večer: když znovu hlavou minul, vběhl do branky a zklamaně se zastavil o síť. "To byl rozhodující faktor, tady se lámal chleba. Neproměnili jsme šance," dodal Beránek.

A ještě jedna vážná okolnost: ve chvíli, kdy slávisté potřebovali útočit, zastavili je vlastní fanoušci: kvůli mlze z dýmovnic musel sudí přerušit hru.

Parta z Letné pak letěla za druhým gólem – a dočkala se v 80. minutě. Střelec? Zase Lafata. Šťastná dorážka. "Byli jsme šťastnější," uznal Lavička.

MARTIN MLS

Slavia Praha - Sparta Praha 0:2 (0:0)

Branky: 53. a 80. Lafata. Rozhodčí: M. Paták - Wilczek, Moláček. ŽK: Latka, Piták, Baéz - Costa. Diváci: 16.661.
Slavia: Hrubeš - Dobrotka, Latka, Bílek, Juhar - Kodr (69. R. Hrubý), Baéz - V. Vukadinovič (61. Piták), Zmrhal, M. Černý (87. Petr) - Milan Škoda. Trenér: Beránek.
Sparta: Bičík - Kadeřábek, Holek, J. Brabec, Costa - Matějovský, Vácha, Hušbauer (49. Konaté) - Dočkal (90. Mareček), L. Krejčí - Lafata (88. Bednář). Trenér: Lavička.

Autor: Redakce