Debakl a ostuda. Němci dostali v bitvě o finále tvrdou lekci od Portugalska

Olomouc - Jedna, dva, tři, čtyři a pět! Začali v Uherském Hradišti, krátkou zastávku udělali v Olomouci a teď vyrazí na Prahu. Do finále. Navíc po gólové exhibici. Portugalští fotbalisté do jednadvaceti let smetli v semifinále evropského šampionátu v hanácké metropoli spolufavorita turnaje Němce jednoznačně 5:0.

27.6.2015 2 AKTUALIZOVÁNO 27.6.2015

Fotbalisté Portugalska (v červeném) proti Německu v semifinále ME "21".Foto: Deník/Jiří Kopáč

O výsledku bylo rozhodnuto prakticky už po prvním poločase, ve kterém Portugalci nasázeli soupeři tři branky.

První dal Bernardo Silva. Patnáctimilionový (pochopitelně v eurech) záložník z Monaka v prvním poločase díky vytříbené technice prakticky neztratil míč, nepokazil přihrávku. V pětadvacáté minutě se protáhl z levé strany do pokutového území a tvrdou střelou nedal brankáři Barcelony Ter Stegenovi žádnou šanci zasáhnout.

O osm minut později propadl po rohovém kopu míč až na zadní tyč k Ricardovi, který ho zblízka bez problémů uklidil do sítě a zvýšil na 2:0.

Před turnajem hodně sebevědomí Němci se probrali až pak. Kimmichovu ránu vykopl brankář José Sá nohou a dorážka Geise pak prosvištěla nad břevnem.

Semifinále by asi bylo napínavější, kdyby těsně před poločasem brankář Sá tygřím skokem nevyrazil na roh povedenou střelu Younese.

Místo toho na druhé straně v nastaveném čase předvedli nádhernou akci Portugalci a Němce v podstatě zlomili. Joao Mario přilepil na svou kopačku dlouhý pas za obranu, zasekávačkou obelstil obránce a zpětnou přihrávkou přiopravil komfortní pozici ke střele pro Ivana Cavaleira. Ten ji využil a vymetl šibenici.

Frustrovaní Němci dohráli v deseti

Pokud ještě Němci doufali v zázrak, hned po přestávce na něj mohli zapomenout. Joao Mario i díky teči bránících hráčů zvýšil na 4:0.

Komentátor portugalského radia RTP, který po celé utkání udržoval nepředstavitelně vysokou slovní kadenci, se mohl pominout. Do vzdálené vlasti hlásil nadšeně „Auf Wiedersehen Deutschland".

Portugalský kouč Rui Jorge si pak mohl dovolit bez obav stáhnout největší hvězdy včetně Bernarda.

Jeden z náhradníků Ricardo Horta pak po centru z levé strany přidal hlavou pátou ránu pro Němce.

Ti se na odpor nezmohli a duel dohrávali v hlubokém útlumu. Navíc o deseti bez vyloučeného Bittencourta, který se na hřiště dostal až ve druhém poločase, přesto stihl dva žluté fauly.

"Je to historický moment pro celý portugalský fotbal. Zejména pro jednadvacítku. Je úžasné, že jsme ukázali, co dovedeme. Zrovna teď, když proti nás stál tak silný soupeř," řekl portugalský trenér Rui Jorge.

Mistrovství Evropy ve fotbale hráčů do 21 let - semifinále (Olomouc):

Portugalsko - Německo 5:0 (3:0)
Branky: 25. B. Silva, 33. Ricardo, 45.+1 Cavaleiro, 46. Mário, 71. Horta. Rozhodčí: Sidiropulos - Efthimiadis, Kostaras (všichni Řec.). ŽK: Esgaio - Kimmich, Bittencourt. ČK: 75. Bittencourt. Diváci: 9876.

Portugalsko: Sá - Esgaio, P. Oliveira, Figueiredo, Guerreiro (64. Cancelo) - Mário, Carvalho, S. Oliveira - Ricardo, B. Silva (50. R. Silva), Cavaleiro (46. Horta). Trenér: Jorge.
Německo: Ter Stegen - Korb (87. Klaus), Ginter, Heintz, Günter - Can, Kimmich - Younes, Geis (46. Meyer), Schulz (50. Bittencourt) - Volland. Trenér: Hrubesch.

Autor: Jiří Fišara