Baník vyhrál, ale přišel o Baroše. Jablonec smetl Hradec Králové čtyřmi góly

Jablonec - Páteční fotbalový večer byl ve znamení dvou zápasů 23. kola tuzemské nejvyšší soutěže. Baník vyhrál 2:0 na půdě Bohemians 1905, ale přišel o Milana Baroše. Jablonec smetl Hradec Králové 4:0, připsal si třetí vítězství v řadě a minimálně na den se přiblížil Spartě na jediný bod.

10.4.2015 AKTUALIZOVÁNO 10.4.2015

Bohemians 1905 - Baník Ostrava: Milan Baroš dohrál už po pár minutáchFoto: ČTK/Michal Kamaryt

Ostrava ukončila sérii devíti utkání bez výhry trvající od listopadu - kouč Petr Frňka tak konečně získal s týmem tři body. Předehrávku rozhodli ve druhém poločase Francis Narh a Michal Frydrych, kteří posunuli Baník na osmé místo tabulky. Třináctí "Klokani" pošesté za sebou doma Baník v nejvyšší soutěži neporazili a z toho popáté mu nedali ani gól.

A dění v Jablonci? Skóre nemluví za vše - hosté z Hradce bojovali. Po půlhodině hry otevřel skóre svou první soutěžní brankou v dresu Baumitu Slovák Ján Greguš a zbylé tři góly přidal favorit až v posledních třinácti minutách. Nejprve se premiérově za Jablonec trefil i střídající Lukáš Masopust, pak se radoval Filip Novák a skóre uzavřel opět Greguš.

Bohemians Praha 1905 - Baník Ostrava 0:2 (0:0)

Hned v úvodu přišla pro Ostravu velká komplikace, protože na trávníku zůstal ležet zraněný kapitán Baroš, který byl odnesen na nosítkách a už v sedmé minutě vystřídán. Krátce předtím přízemný pokus domácího Moravce vytáhl brankář Pavlenka na roh.

Bohemians zpočátku docela snadno pronikali do soupeřovy šestnáctky, ale nedařila se jim finální fáze. Například Mikuše nepustil do zakončení pozorný Pavlenka.

Ve 33. minutě hlavičkoval do boční sítě Frydrych po Narhově centru a aktivní náhradník Baroše před pauzou po individuální akci vystřelil nad domácí branku. I druhý poločas začal Narhovou šancí, jenže ghanský útočník při svém úniku nepřelstil vyběhnutého gólmana Zlámala a zbrkle zamířil vedle.

Ostrava poprvé zaskočila vyprodaný Ďolíček v 65. minutě. Kukec našel v pokutovém území Narha, který tentokrát zblízka pohotově propálil Zlámala. Za osm minut už to bylo o dva góly, když po další chybě domácí defenzivy přesně hlavičkoval Frydrych. Pořádný šok a na druhé straně euforie.

"První i druhá gólová situace se dala lépe řešit, bylo nás ve vápně dostatek, ale nebyli jsme tolik důslední. Stále jsme blízko boji o záchranu," zalitoval domácí trenér Roman Pivarník.

Bohemians prakticky nepředvedli žádný závěrečný tlak a prohráli osmé z posledních třinácti ligových utkání.

"Chtěli jsme tady vyhrát… Je to cenné vítězství a dodá nám větší klid," prohlásil hostující kouč Petr Frňka.

Branky: 65. Narh, 73. Frydrych. Rozhodčí: Kocourek - Štěrba, Peřina. ŽK: Sukup, Kukec, Jirásek, Foltýn, Kouřil (všichni Ostrava). Diváci: 5000 (vyprodáno).
Bohemians: Zlámal - Pauschek, Škerle, Gajič, Kalina - Moravec (46. Cicman, 77. Šmíd), Jindřišek, J. Rada, Mosquera - Bartek - Mikuš. Trenér: Pivarník.
Ostrava: Pavlenka - Štěpán, Frydrych, Kouřil, Lučič (75. Kaša) - Foltýn, Jirásek - Sukup (60. Holzer), Kukec, Sivrič - Baroš (7. Narh). Trenér: Frňka.

Baumit Jablonec - FC Hradec Králové 4:0 (1:0)

Zápas překvapivě začali aktivněji hosté. Hned po minutě mohli udeřit, ale Trubačovu střelu vyrazil gólman Hrubý. Jablonečtí se podobně jako v předchozích dvou duelech v úvodu první půle nemohli dostat do tempa a poprvé zahrozili až po čtvrthodině Kopicovou přízemní střelou.

Pak chytil Benešovu hlavičku brankář Koubek a vzápětí Mingazov mířil vedle. Ve 33. minutě už ale Severočeši vedli. Kopicův střílený centr nešťastně srazil Chleboun přímo před nabíhajícího Greguše a ten doklepl míč do sítě. Připsal si premiérovou soutěžní branku v jabloneckém dresu.

"Soupeř se nám herně vyrovnal," řekl jablonecký trenér Jaroslav Šilhavý.

Do druhé půle vstoupili lépe domácí. V 49. minutě našel Mingazov křížným centrem Kopice, který ale trefil jen brankáře Koubka. "Votroci" se ovšem nechtěli smířit s porážkou a zahrozili Chlebounovou střelou těsně vedle a následným Plašilovým pokusem.

Zdálo se, že po příchodu dalšího útočníka Vaněčka se hosté nadechnou k náporu, jenže závěr jim vůbec nevyšel. V 77. minutě Kopic přiťukl míč střídajícímu Masopustovi a ten namířil technickou střelu přesně k tyči. Na druhé straně dostal balon do sítě Vaněček, ale sudí mu předtím odpískal faul.

Místo toho se znovu radovali domácí. V 89. minutě propadl přímý kop po několika odrazech až k obránci Novákovi a ten devátým ligovým gólem v sezoně potvrdil pozici nejlepšího jabloneckého střelce. V nastavení pak dokonal debakl hostů Greguš, který dal poprvé v české lize dva góly v jednom utkání.

Jablonec udržel jarní ligovou neporazitelnost. Hradec naopak potřetí za sebou prohrál bez vstřelené branky a zůstal předposlední.

"Soupeř musí být z výsledku hodně zklamaný," uvedl Šilhavý. "Ano, je to zklamání. Chtěli jsme Jablonec výsledkově potrápit, ale tři góly v posledních patnácti minutách degradovaly náš výkon," doplnil jeden z královéhradeckých koučů Róbert Barborík.

"Máme týden na to, abychom se proti Příbrami představili v lepším světle a utkání zvládli lépe," dodal.

Branky: 33. a 90.+2 Greguš, 77. Masopust, 89. F. Novák. Rozhodčí: Jílek - Vaňkát, Kubr. ŽK: M. Pospíšil, Romera - Trubač, Malinský. Diváci: 4063.
Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Hübschman, Greguš - Kopic, M. Pospíšil (83. Rossi), Mingazov (60. Masopust) - Šabala (64. Doležal). Trenér: Šilhavý.
Hradec: T. Koubek - Holeš, Chleboun, Rolko, Plašil - Štípek (57. Shejbal), Čermák, P. Černý (29. Halilovič), Trubač (73. Vaněček), Malinský - P. Dvořák. Trenér: Barborík.

Autor: Redakce, ČTK