Debakl. Müller rozjásal Němce, Portugalce zničil simulací i hattrickem

Salvador - Nebylo to žádné drama. Naopak - stala se z toho až nečekaně jasná záležitost. Fotbalisté Německa zničili v dalším šlágru evropských celků na MS soupeře z Portugalska. Na výhře 4:0 měl lví podíl Thomas Müller. Dal hattrick. A nejen to.

16.6.2014 2 AKTUALIZOVÁNO 16.6.2014
7 fotografií
Německo - Portugalsko: Německá radost

Německo - Portugalsko: Německá radostFoto: ČTK/DPA

Německý forvard měl totiž prsty v zásadní situaci zápasu - kromě penalty "zařídil" za stavu 2:0 vyloučení pro Pepeho. Po přehnané reakci Müllera, která se dá klidně nazvat simulací, neudržel stoper Realu nervy a trefil soka "hlavičkou". Srbský sudí vytáhl červenou kartu. Ještě před poločasem bylo po utkání.

Nebylo se tak čemu divit, že když Müller v závěru střídal, jedna část tribun burácela nadšením, zatímco druhá nenávistně bučela.

Stý duel na světovém šampionátu tak pro svěřence kouče Joachima Löwa dopadl výborně - bitvě gigantů jasně dominovali. Jenže výsledek mohl být méně jasný. Spálili řadu šancí a hlavně: v závěru srbský sudí Mažič upřel Portugalcům penaltu po faulu Höwedese na Edera.

"Byli jsme neuvěřitelně kompaktní a Portugalsku jsme nenechali prostor k protiútokům. V prvním poločase jsme hráli rychle dopředu," podotkl německý trenér. "Zápas si budeme muset rozebrat až v klidu. Vlastně v tuto chvíli nemám co říct. Kromě prvních pěti minut jsme se nikdy pořádně nedostali do hry," dodal jeho protějšek Paulo Bento.

A jak utkání vypadalo? Po sedmi minutách hry chybující portugalský gólman Patricio nabídl soupeři gól, když rozehrál přímo na Khediru, ale ten těsně minul odkrytou branku. Německo se přesto už ve 12. minutě mohlo radovat. Pereira v šestnáctce stáhl pronikajícího Götzeho a nařízenou penaltu jistě proměnil Müller.

Vyrovnání měl na kopačce Nani, jehož tvrdá rána proletěla těsně nad břevnem. Naopak ve 32. minutě přidali hráči v bílých dresech druhý zásah. Po Kroosově rohu skóroval razantní hlavičkou stoper Hummels.

Situace Portugalska se stala kritickou v 37. minutě, když byl po zkratu vyloučen Pepe. Obránce Realu Madrid nejprve při souboji v běhu sáhl do obličeje Müllerovi, a když autor první trefy ležel na zemi, ještě ho Pepe udeřil hlavou. Mužstvo z Pyrenejského poloostrova dostalo na čtvrtém MS v řadě červenou kartu.

Müller úřadoval dál - v nastavení první půle. Bruno Alves mu nechtěně přikopl míč, záložník Bayernu se v pokutovém území rychle zorientoval a podruhé propálil Patricia.

Také druhý poločas začali Němci velkou šancí, ale Özilovu přízemní střelu zlikvidoval Patricio. Tempo hry se pak v následujících minutách hodně snížilo.

V 78. minutě se Müller dočkal hattricku. K němu mu výrazně pomohl portugalský gólman, jenž Schürrleho pokus vyrazil jen před německého hrdinu. Pro čtyřiadvacetiletého fotbalistu to byl už osmý gól v sedmém zápase na MS.

"Dát tři góly v jednom zápase je něco nádherného. Jeden byl hezčí než druhý. Je to fantastické, ale je to zásluha celého týmu," konstatoval Müller.

A co Ronaldo? Kromě protestů se prezentoval až v samém závěru - dělovku do středu brány však Neuer viděl a vyrazil.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina G:

Německo - Portugalsko 4:0 (3:0)
Branky: 12. z pen., 45.+1 a 78. Müller, 32. Hummels. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurděvič (všichni Srb.). ŽK: Pereira. ČK: 37. Pepe (oba Portugalsko). Diváci: 51.081.
Německo: Neuer - J. Boateng, Mertesacker, Hummels (73. Mustafi), Höwedes - Khedira, Lahm - Özil (62. Schürrle), Kroos, Müller (82. Podolski) - Götze. Trenér: Löw.
Portugalsko: Patricio - Pereira, Bruno Alves, Pepe, Coentrao (65. A. Almeida) - Meireles, Veloso (46. R. Costa), Moutinho - Nani, H. Almeida (28. Éder), Ronaldo. Trenér: Bento.

Autor: Redakce, ČTK

16.6.2014 VSTUP DO DISKUSE 2

Politici nechápou, co je věda, jak funguje, říká nositel Nobelovy ceny za fyziku

Brno - Vědci se musí místo výzkumu věnovat papírování, kritizoval nositel Nobelovy ceny za fyziku Claude Cohen-Tannou-dji. „Moje děti se věnují vědě také a tráví šedesát procent času sepisováním zpráv," řekl ve čtvrtek fyzik publiku na VUT v Brně.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.