Manchester United padl, City si zastřílelo, Dortmund udolal Bayern

Praha - Fotbalisté Manchesteru United předvedli jeden z nejhorších výkonů a prohráli s Wiganem. Ronaldo zazářil v derby hattrickem. Hamburk s Drobným a Jarolímem utrpěl debakl 0:4.

11.4.2012 1

Sergio Aguero z Manchesteru City se raduje z gólu.Foto: ČTK/PA/Nick Potts

Fotbalisté Manchesteru City rozstříleli v anglické lize West Bromwich 4:0 a stáhli náskok Manchesteru United v čele tabulky na pět bodů. Svěřenci Alexe Fergusona totiž v souběžně hraném utkání prohráli 0:1 s dosud předposledním Wiganem.

Hráči City vedli na domácím hřišti už od 6. minuty, kdy je poslal do vedení Argentinec Agüero, jenž po přestávce zaznamenal i druhou branku. Svůj první gól v ročníku pak přidal jeho krajan Tévez, který však většinu sezony nepatřil vinou sporů s trenérem Mancinim do sestavy. Poslední branku vstřelil Silva.

United v lize vyhráli posledních osm zápasů a před duelem ve Wiganu byli favoritem nejen kvůli postavení v tabulce, ale i díky historické bilanci obou týmů. Wigan totiž dokázali porazit ve všech dosavadních čtrnácti vzájemných duelech.

V utkání na hřišti outsidera ale předvedli jeden z nejhorších výkonů v sezoně a gól nedali, zato v 50. minutě soupeři zajistil tři body Maloney střelou z hranice pokutového území. Mnohem víc než zlepšení historické bilance ale bude jeho Wigan zajímat posun na nesestupové 16. místo tabulky.

Na záložníka Tomáše Rosického zbylo po devíti ligových startech v základní sestavě dnes místo jen mezi náhradníky, Arsenal si ale i bez něj poradil jednoznačně s posledním Wolverhamptonem.

Svůj 27. gól dal už v 9. minutě z penalty nejlepší střelec Premier League Van Persie, o dvě minuty později zvýšil Walcott. V 69. minutě stanovil konečné skóre 3:0 Benajun. "Kanonýři" se na třetím místě tabulky vzdálili Tottenhamu na pět bodů.

ANGLIE, 33. kolo:

Manchester City - West Bromwich 4:0 (6. a 54. Agüero, 61. Tévez, 64. Silva), Wigan - Manchester United 1:0 (50. Maloney), Wolverhampton - Arsenal 0:3 (9. Van Persie z pen., 11. Walcott, 69. Benajun), QPR - Swansea 3:0 (45+1. Barton, 55. Mackie, 67. Buzsáky).

Pořadí: 1. Manchester United 33 zápasů/79 bodů, 2. Manchester City 33/74, 3. Arsenal 33/64, 4. Tottenham 33/59, 5. Newcastle 33/59, 6. Chelsea 33/57.

NĚMECKO: Dortmund ve šlágru udolal Bayern, Robben zahodil penaltu

Fotbalisté Dortmundu ve šlágru německé ligy porazili Bayern 1:0 a na prvním místě tabulky mnichovskému týmu unikli na rozdíl šesti bodů. Podobně jako první vzájemný zápas v listopadu rozhodl úřadující mistr zápas jedinou brankou v druhé půli, v závěru navíc přečkal pokutový kop Robbena.

V dlouho očekávaném duelu dvou nejlepších a nejofenzivnějších týmů německé ligy měl většinu první půle převahu úřadující mistr Dortmund, jenže ani z největších šancí brankáře Neuera nepropálil. Už v 6. minutě německý reprezentant vychytal zblízka Grosskreuze, Lewandowski pak nastřelil ve 37. minutě tyč.

Po přestávce sice Bayern vyrovnal hru, byl to ale Lewandowski, kdo v 77. minutě vstřelil jedinou branku duelu. Polák šikovně patičkou tečoval střelu Grosskreuze z hranice pokutového území a dal svůj dvacátý ligový gól v této sezoně.

Pět minut před koncem mohl srovnat Arjen Robben, když si sám vybojoval pokutový kop. Jeho přízemní střelu však zneškodnil brankář Weidenfeller, jenž ho předtím fauloval. Nizozemský rychlík měl ještě v nastavení šanci své zaváhání napravit, jenže zblízka přestřelil prázdnou branku. "Je to hrozně hořké zklamání. Dal jsem deset z posledních jedenácti penalt. Teď už jsou skoro mistři," řekl zklamaný Robben.

Závěr si naopak pochvaloval trenér Dortmundu Jürgen Klopp. "Poslední minuty byly neuvěřitelné. Myslím, že jsme si zasloužili vyhrát, lépe jsme hrát nemohli," řekl. Dortmund bavorský velkoklub porazil už počtvrté v řadě.

Norimberk ukončil čekání na výhru, porazil Schalke

Norimberk zdolal 4:1 třetí Schalke a důrazně ukončil více než měsíční čekání na vítězství. Favorizovaný gelsenkirchenský tým pokořili už v prvním poločase Balitsch, z penalty Simons a Didavi. Na snížení Holtbyho ještě stačil zareagovat v závěru zápasu znovu Didavi. Český útočník Tomáš Pekhart odehrál celý zápas, ale při nejlepším střeleckém výkonu svého týmu v sezoně se mezi střelce nezapsal.

Stejně dlouhé čekání na výhru ukončil i Leverkusen. Bayer, za který nastoupil i obránce Michal Kadlec, k tomu dnes nasměroval nejrychlejší brankou bundesligové sezony Kiessling. Osmadvacetiletý Němec se trefil do sítě Kaiserslauternu ve 24. sekundě a vyrovnal výkon Gómeze ze sobotního duelu Bayernu s Augsburgem. Krátce před přestávkou sice srovnal Derstroff, góly Rolfese a Reinartze však nakonec přinesly vítězství 3:1.

Za Wolfsburg poprvé od zranění břišního svalu nastoupil v základní sestavě Petr Jiráček a vytvořil tak ve středu zálohy dvojici s Janem Polákem. Jejich tým však ztratil v duelu sousedů z tabulky s Hannoverem a prohrál 0:2 po brankách Dioufa a Ya Konana. "Vlci" se tak v tabulce propadli na desáté místo.

Brankář Jaroslav Drobný a záložník David Jarolím utrpěli v dresu Hamburku debakl 0:4 na hřišti Hoffenheimu. Drobný inkasoval dvakrát v každé půli a při poločasovém odchodu do kabiny navíc za protesty u rozhodčího dostal žlutou kartu. Severoněmecký tým nevyužil zaváhání týmů ze spodku tabulky v úterních duelech a na sestupové příčky má náskok stále dva body.

NĚMECKO, 30. kolo:

Dortmund - Bayern Mnichov 1:0 (77. Lewandowski), Hannover - Wolfsburg 2:0 (44. Diouf, 77. Ya Konan), Hoffenheim - Hamburk 4:0 (17. Vestergaard, 25. Salihovič z pen., 51. Johnson, 59. Schipplock), Leverkusen - Kaiserslautern 3:1 (1. Kiesslig, 57. Rolfes, 69. Reinartz - 42. Derstroff), Norimberk - Schalke 4:1 (45. a 87. Didavi, 25. Balitsch, 37. Simons z pen. - 85. Holtby).

Pořadí: 1. Dortmund 30 zápasů/69 bodů, 2. Bayern Mnichov 30/63, 3. Schalke 30/57, 4. Mönchengladbach 30/53, 5. Stuttgart 30/46, 6. Leverkusen 30/44.

ITÁLIE: Juventus se po výhře nad Laziem vrátil do čela

Fotbalisté Juventusu Turín porazili ve šlágru 32. kola italské ligy Lazio Řím 2:1 a vrátili se do čela tabulky. Šest kol před koncem soutěže má "Stará dáma" na prvním místě jednobodový náskok před AC Milán, který po úterním triumfu 1:0 na hřišti Chieva vedl Serii A jen jeden den.

Juventus potvrdil skvělou formu z posledních týdnů a připsal si už pátou výhru po sobě. Turínský klub zároveň udržel neporazitelnost v této ligové sezoně.

Ve středu se ale Juventus na tři body nadřel, byť měl drtivou střeleckou převahu. Po půlhodině ho poslal do vedení z akrobatické pozice za obranou Pepe, hosté však z závěru první půle z ojedinělé akce srovnali po Mauriho hlavičce a brankář Buffon po 568 minutách lovil míč ze sítě.

Po přestávce domácí pokračovali v náporu, tři body jim ale zachránil až osm minut před koncem z přímého kopu sedmatřicetiletý veterán Del Piero. Závěr zhořkl českému útočníkovi v barvách Lazia Liboru Kozákovi. Na hřiště se dostal až v 74. minutě a stihl posbírat dvě žluté karty. Pod sprchy šel v nastavení po strkanici se soupeřem.

Inter Milán se dotáhl na tápající Neapol

Lazio si navzdory porážce udrželo na třetí příčce tříbodový náskok, neboť čtvrté Udine prohrálo na stadionu AS Řím 1:3. Tým z italské metropole rozhodl o vítězství v závěrečných čtyřech minutách a na městského rivala Lazio ztrácí čtyři body.

Na Neapoli jako by stále ležel stín měsíc starého smolného vyřazení z Ligy mistrů od Chelsea. Od té doby v lize nevyhrála ani jedno z pěti utkání a po středečníí porážce 1:3 s Bergamem klesla už na šesté místo. Navíc ji bodově dotáhl Inter Milán, který po změně trenéra získal ze tří zápasů sedm bodů. Ve středu mu triumf nad Sienou zajistil dvěma góly kanonýr Milito.

Už jen teoretickou naději na záchranu uchovává Cesena. V sestavě bez Čecha Daniela Pudila si poslední tým tabulky připsal na hřišti FC Janov čtvrtou remízu po sobě a na nesetupové příčky ztrácí stále patnáct bodů.

ITÁLIE, 32. kolo:

Neapol - Bergamo 1:3 (13. Lavezzi - 10. Bonaventura, 58. Bellini, 68. Carmona), FC Janov - Cesena 1:1 (41. Rossi - 76. Mutu), Juventus Turín - Lazio Řím 2:1 (30. Pepe, 82. Del Piero - 45. Mauri), AS Řím - Udine 3:1 (8. Osvaldo, 86. Totti, 90.+2 Marquinho - 43. Fernandes), Parma - Novara 2:0 (27. Giovinco, 40. Jonathan), Fiorentina - Palermo 0:0, Inter Milán - Siena 2:1 (42. a 81. z pen. Milito - 6. D'Agostino), Catania - Lecce 1:2 (52. Bergessio - 88. Corvia, 90. Di Michele), Boloňa - Cagliari 1:0 (54. Diamanti).

Pořadí: 1. Juventus Turín 32 zápasů/68 bodů,2. ACMilán 32/67, 3. Lazio Řím 32/54, 4. Udine 32/51, 5. AS Řím 32/50, 6. Neapol 32/48.

ŠPANĚLSKO: Real po Ronaldově hattricku vyhrál derby

Fotbalisté Realu Madrid zvítězili ve šlágru španělské ligy v městském derby na stadionu Atlétika 4:1 a šest kol před koncem soutěže si na prvním místě tabulky udrželi čtyřbodový náskok před obhájcem titulu Barcelonou. "Bílému baletu" zajistil výhru hattrickem Cristiano Ronaldo, který se dostal se 40 góly do čela střelecké tabulky.

Barcelona po úterním triumfu 4:0 nad Getafe stáhla náskok Realu na jediný bod, vedoucí tým ale složitou situaci ustál a po nedělní bezbrankové remíze s Valencií další zaváhání nepřipustil.

Zářil především Ronaldo, jenž po 25 minutách precizně zahraným přímým kopem otevřel skóre. Atlético po přestávce zvýšilo úsilí a brzy se dočkalo vyrovnání. Hlavou se prosadil Falcao a připsal si svůj 21. gól v sezoně.

Za třináct minut přichystal odpověď další technickou střelou k tyči Ronaldo a hvězdný kanonýr pak v 83. minutě definitivě rozhodl proměněnou penaltou. Portugalský reprezentant oslavil 40. branku v této sezoně španělské ligy a dostal se o jeden gól před velkého soupeře z Barcelony Lionela Messiho. V závěru zápasu ještě přidal frustrovaným domácím čtvrtý úder Callejon.

O víkendu čeká Real domácí souboj Gijónem, Barcelona se představí na hřišti Levante. Za další týden pak oba rivalové změří síly v očekávaném souboji na Nou Campu.

ŠPANĚLSKO, 33. kolo:

Gijón - Levante 3:2 (84. Sangoy, 22. Trejo, 74. Lora - 16. Valdo, 62. Koné), Granada - Bilbao 2:2 (2. Jaime Romero, 74. Geijo - 81. Llorente, 88. Susaeta), Valencie - Vallecano 4:1 (41. a 77. z pen. Jonas, 70. Jordi Alba, 88. Pablo Hernández - 72. Diego Costa), Atlético Madrid - Real Madrid 1:4 (55. Falcao - 25., 68. a 83. z pen. Ronaldo, 88. Callejon), Villarreal - Málaga 2:1 (83. Senna z pen., 90.+3 Pérez - 65. Cazorla), Santander - Mallorca 0:3 (1. Nsue, 47. Castro, 53. Alfaro).

Pořadí: 1. Real Madrid 32 zápasů/82 bodů, 2. FC Barcelona 32/78, 3. Valencie 32/52, 4. Málaga 32/50, 5. Levante 32/48, 6. Pamplona 32/46.

11.4.2012 VSTUP DO DISKUSE 1

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.