Žižkov doma konečně vyhrál, Ústí si poradilo se Spartou B

Praha - /AKTUALIZOVÁNO/ Druhá fotbalová liga pokračovala13. kolem. Zlín v poklidu zdolal pražskou Duklu 3:1.

25.10.2009

Zlínský záložník Martin Vozábal odkopává míč před Markem HanouskemFoto: DENÍK/Petr Fojtík

Druholigoví fotbalisté Tescomy Zlín i v pátek potvrdili, že se jim v kunovickém vyhnanství daří výsledkově i střelecky. Svěřenci kouče Ladislava Mináře zvítězili i ve třetím zápase na Bělince a třemi góly v síti Dukly zaokrouhlili svůj brankový účet v Kunovicích na deset. Po 13 kolech tak mají na svém kontě 25 bodů a opět se posunuli na třetí místo.

Nováček druhé fotbalové ligy z Hlučína vyzval v sobotu Opavu. Hostující tým hnán na zteč velmi početnou skupinou fanoušků, po celý zápas hýřil aktivitou, měl i šance, avšak skórem se mu pohnout nepodařilo a nakonec se musel spokojit pouze s bodem.

Fotbalisté Viktorie Žižkov zastavili sérii proher na vlastní stadionu, když v nedělním utkání třináctého kola 2. ligy porazili doma 3:1 tým z popředí soutěže Sokolov a sami se posunuli o stupínek výš do první poloviny tabulky. Naopak Baník jako poslední tým soutěže přišel o druholigovou neporazitelnost na hřištích soupeřů.

Nedělní zápas však významně ovlivnil verdikt rozhodčí Damkové z 21. minuty, kdy bez předchozí žluté karty poslala předčasně pod sprchy sokolovského útočníka Duchniče.

Karviná si poradila s Vítkovicemi 4:0. Velkou zásluhu na vítězství měl především Mišinský, který se trefil do brány hostů hned dvakrát.

Fotbalisté Ústí nad Labem i nadále pokračují ve své spanilé jízdě. Tentokrát si poradili s rezervou pražské Sparty, když se o vítězství 1:0 zasloužil útočník Jindráček.

Z malšovického stadionu se body nevozí. Ve 13. kole se o tom stejně jako šest předchozích týmů přesvědčili také fotbalisté Baníku Mostu, kteří v Hradci Králové prohráli 2:0.

Viktoria Žižkov – Baník Sokolov 3:1 (1:1)

Pražané týden po prohře 0:2 na půdě lídra tabulky v Ústí nad Labem nastoupili s pěti změnami v základní sestavě, přesto znovu jako první inkasovali. Už ve 12. minutě poskytla stoperská dvojice Brabec – Procházka spoustu prostoru hostujícímu záložníkovi Pilařovi a ten střelou k tyči otevřel skóre.

Již o šest minut později ale učinila podobnou chybu sokolovská defenziva a Vaculík střelou ze střední vzdálenosti srovnal skóre.

Po dvaceti minutách hry vzala osud zápasu do svých rukou sudí Damková. Žižkovskému publiku se zavděčila nesmyslně přísnou červenou kartou pro hostujícího Duchniče, jenž u půlící čáry před VIP prostory na hlavní tribuně fauloval domácího Procházku, aniž by to v tu chvíli nějak významně ovlivnilo hru.

Děkovné skandování obecenstva „to je ono“ a „Dáša, Dáša“ přerušil nešťastný moment čtyři minuty před koncem, kdy se po srážce s Kalodem zranil hostující kapitán Knakal a přímo ze hřiště ho musela odvážet sanitka.

Po změně stran už Viktorka nabídnutou přesilovku plně zužitkovala. Svoji územní převahu korunovala brankami Novotného a střídajícího Kočího, jež dotvořily podobu konečného skóre 3:1.

Branky: 18. Vaculík, 54. Novotný, 63. Kočí – 12. T. Pilař. Rozhodčí: Damková – Ubias, Urban. ŽK: Knakal (Sokolov). ČK: 21. Duchnič (Sokolov). Diváci: 1620.

Žižkov: A. Hruška – T. Kučera, Brabec, T. Procházka, Šťastný – Culek – Vaculík, Novotný (57. Kočí), Zengue (81. Martan) – Kalod (82. Matějka), Pulkert. Trenér Petržela.
Sokolov: Zacharda – Kaplan, Studík, Knakal (44. Kura), Hanzlík – Čada – Podrazký, T. Pilař (72. Javorský), Vaněček (77. Habai) – Dejmek, Duchnič. Trenér Purkart.

Ústí nad Labem – Sparta B 1:0 (0:0)

Ústecká fotbalová pohádka pokračuje. Svěřenci kouče Habance dokázali ve 13. kole druholigové soutěže splnit roli favorita a v domácím prostředí porazili B tým pražské Sparty 1:0. Na výhru se ale pořádně nadřeli, rozhodla až trefa střídajícího útočníka Jindráčka v závěru klání.

„Jsem šťastný za to, že jsme dali toho góla, ale mohli jsme udeřit už dříve a soupeř by pak musel otevřít hru. Jeho obranný val byl pro nás dlouho nedostupný, vyhráli jsme ale zaslouženě,“ nechal se po utkání slyšet kouč FK Ústí Svatopluka Habanec.

Už před začátkem duelu bylo jasné, že Pražené přijedou na sever Čech bránit. To se v úvodních minutách potvrdilo, a tak se diváci první vážnější šance dočkali až po dvaceti minutách hry. Dalekonosná rána obránce Hyčky ale branku Sparty minula.

První stoprocentní šanci si Severočeši vypracovali až ve 35. minutě. Valenta po rohovém kopu hlavičkoval na branku a směr míče těsně před Švengerem změnil Karlík. Brankář Sparty ale reflexivním zákrokem zasáhl. O pět minut později si pak skvěle chytající gólman poradil i s dělovkou Zachariáše, kterou vytěsnil nad bránu.

Do druhé půle nastoupili Ústečané s cílem rozhodnout a v 51. minutě byli blízko prvního gólu. Zachariášovu hlavičku ale Švenger vyrazil do břevna sparťanské svatyně.

V 69. minutě spálil největší šanci zápasu Jindráček, když z malého vápna hlavou nechal vyniknout Švengera. O několik minut později už ale talentovaný forvard rozjásal tisícovku diváků, když po nahrávce Martykána skóroval. V nastaveném čase pak mohl ještě pojistit výhru domácích, ale brankář Sparty byl proti.

„Je to hodně cenné vítězství a jsem rád, že jsme to zvládli. Zaplať pánbůh alespoň za ten jeden gól. Švenger chytal skvěle,“ přiznal Habanec.

Jeho svěřenci tak nadále kralují druholigové soutěži, v domácím prostředí letos dokonce neztratili ani bod.

Branka: 87. Jindráček. Rozhodčí: Ochotnický – Koval, Šecová. ŽK: Volek, Dvořák, Zachariáš – Kuncl, Belaid. Diváci: 1032.

Ústí: Novák – Hyčka, Džuban, Valenta, Dvořák – Benčík (90.+3 Rudnytskyy), Zachariáš, Martykán, Volek (79. Franc) – Karlík, Veverka (67. Jindráček).
Sparta B: Švenger – Valíček (90. Krč), Kuncl, Švec, Droppa – Sadikovič (88. Hrubý), Glaser, Sus, Belaid – Třešňák, Putz (79. Jurdík).

Karviná – Vítkovice 4:0 (2:0)

Zápas byl od první minuty jasně v režii karvinských hráčů, kteří odehráli se sympaticky bojujícími Vítkovicemi poměrně otevřenou partii. Zápas mohl klidně skončit 8:2.

Domácí vsítili brzy vedoucí gól, ale uklidnili se až poté, co rozhodčí odpískal přísný pokutový kop za strčení do Opice. V souboji s ním byl Krejčíř a vzájemně tam pracovaly ruce. „Krejčíř se nám v kabině dušoval, že jej držel Opic za dres a pak zkušeně upadl. Chlapec nám skoro brečel, penalta to byla přísná,“ označil klíčový moment utkání trenér posledního celku tabulky Vlastimil Palička.

Po změně stran kralovali na hřišti znovu domácí, přidali další branky a to ještě zahodili několik jasných pozic. „Mohli jsme dát daleko více gólů. Ale i dostat. Bylo to pro nás velice důležité utkání, protože v tabulce pravdy jsme se udrželi na nule a to je také náš základní cíl do zbytku podzimu,“ poznamenal po utkání trenér Karviné Leoš Kalvoda.

Branky: 6. a 77. Mišinský, 39. z pen. Opic, 60. Pontus. Rozhodčí: Bíma – Čecháček, Drastík. ŽK: Opic, Hoffmann – Hritz, Krejčíř. Diváci: 2 226.

Karviná: Kafka – Jursa, Suchý, Hoffmann, Staš – Ciku (61. Tchami), Slončík (22. Pontus), Pavlík, Milosavljev – Opic (76. Medjedovic), Mišinský. Trenér: Leoš Kalvoda.
Vítkovice: Vaško – Krejčíř, Bednář, Krása, Reinberk – Mach, Förster (48. Hesek), Motyčka, Mikulenka, Klimek (81. Lacina) – Hritz (86. Lokša). Trenér: Vlastimil Palička.

Vlašim – Třinec 2:0 (1:0)

Zápas začali aktivněji domácí, ale na centr Průchy nedoskočil Kalabiška, druhý hlavičkoval Kropík do náruče brankáře, Bálek nastřelil z otočky tyč a stejný hráč po centru Pokorného hlavičkoval nad.

Hosté se do útoku dostávali těžce a nejvážněji ohrozit branku mohl ve 30. minutě Hanus z trestného kopu, ale pálil nad. V závěru poločasu Vlašim udeřila. Trestný kop Pokorného hlavičkoval na zadní tyči Bálek, míč se dostal ke Křečkovi a ten rozjásal necelou tisícovku diváků.

Začátek druhého poločasu se nesl ve stejném duchu jako první dějství. Vlašim se tlačila do útoku, ale mezi 70. a 80. minutou si dvakrát oddechla, když Onuchukwa po závaru neprotlačil míč do sítě a o chvíli později stejného hráče vychytal podrážkou kopačky brankář Toma.

To již hosté hráli o deseti bez vyloučeného Kuděla, který se poroučel do sprch po faulu na Kalabišku. Přesilovku Vlašim využila v 83. minutě, Borák vysunul Bálka, který podél brankáře upravil na konečných 2:0.

„Prvních deset minut měla naše hra hluchá místa, poté jsme hráli čtvrthodinu výborně, ale nedotáhli jsme slibně vypracované šance ke gólu, jen Bálek nastřelil tyč. Do poločasu se hra vyrovnala a pomohl gól do kabiny, kterým jsme se dostali trošičku do sedla. Ve druhém poločase byla hra vyrovnaná a Bálek potvrdil naši výhru druhým gólem. Při soupeřových šancích při nás stálo štěstíčko, ale my jsme měli příležitostí víc. Potvrdilo se že Třinec hraje disciplinovaný fotbal a byl těžkým soupeřem. Panuje u nás velká spokojenost, ale výhru musíme v pátek potvrdit ve Vítkovicích,“ měl radost po zápase trenér Vlašimi Roman Nádvorník.

Branky: 45. Křeček, 83. Bálek. Rozhodčí: Ardeleanu. ŽK: Vebr, Kalabiška – Hanus, Chlebek. ČK: 73. Kuděla (T). Diváci: 950.

Vlašim: Toma – Schuster, Kropík, M. Nešpor, D. Nešpor – Vebr (65. Borák), Křeček, Pokorný, Průcha (89. J. Dvořák) – Bálek, Kalabiška (85. Brožík).
Třinec: Lipčák – Martinčík, Chlebek, Kuděla, Hrdlovič – Eisman, Ceplák, Hanus (67. Stýskala), Malíř – Szmek (78. Doležal), Matůš (59. Onuchukwu).

Zlín – Dukla 3:1 (1:0)

Domácí toužili odčinit poslední porážku z Třince, kde jim scházel útočník Kroupa, a kde se už v šesté minutě zranil režisér hry Vozábal. Oba marodi se tentokrát objevili na trávníku už od začátku. „S Vozábalem i Kroupou jsme to riskli,“ přiznal Minář, který tímto tahem jenom získal.

Prvně jmenovaný otevřel tři minuty před poločasem skóre a druhý svou pátou podzimní trefou v nastaveném čase pečetil zlínské vítězství. Při Vozábalově ráně se však musel hodně červenat hostující gólman Svoboda, jenž si míč na mokrém terénu srazil do vlastní sítě.

„Měl jsem štěstí. Svoboda udělal chybu,“ věděl Vozábal, který si svůj premiérový zásah do černého v drese Tescomy moc neužil.

Okamžitě po střele sykl bolestí a jeho tvář se zkřivila bolest. „Píchlo mě ve stejném místě třísla jako v Třinci,“ mračil se zlínský špílmachr, jehož přehled, nahrávky a technické finesy z týmu vítězů vyčnívaly. „Už se cítím mnohem lépe než po svém příchodu. Věřím si, získal jsem sebevědomí,“ vykládal Vozábal. Na trávníku ale vydržel jen čtvrt hodiny druhého poločasu a zbytek utkání strávil zachumlaný na lavičce.

Z ní sledoval trápení svých spoluhráčů, které v 73. minutě na chvíli vysvobodil přesnou hlavičkou kapitán Zbožínek po rohu Šmahaje. Už za pár vteřin na druhé straně lízl hlavou dlouhý nákop Chigou a Kořínek se jen bezmocně podíval za sebe.

V závěru mohl kamerunský útočník dokonce vyrovnat, jeho hlavička ale tentokrát přeletěla horní tyč. Už v první minutě přidaného času vybojoval na půlicí čáře míč Kroupa, který poté zasprintoval do vápna, kde jej našel přesným centrem Pazdera a vysoký útočník se v krkolomné pozici nemýlil.

„Výsledek byl pro soupeře krutý. Technicky nás převyšoval a působil kompaktněji než my,“ vysekl Minář poraženým poklonu. Trenéra Dukly Güntera Bittengela tím ale neutěšil. „Pomohl nám návrat uzdraveného Gedeona a Chigou, jenže nejsme ve fázi, kdy jsme schopni dovést utkání k bodovému konci,“ připomněl Bittengel, že jeho družina prohrála už šestý duel ze sedmi posledních.

Branky: 43. Vozábal, 73. Zbožínek, 90.+1 Kroupa – 74. Chigou. Rozhodčí: Jílek – Kovařík, Moudrý. ŽK: Jelínek, Pazdera – Kučera. Diváci: 312.

Zlín:
Kořínek – Malcharek, Kroča, Zbožínek, Jelínek – Šmahaj, Görner (87. Elšík), Vozábal (60. Pazdera), Novák (33. Lukaštík) – Kroupa, Žůrek. Trenér: Minář.
Dukla: Svoboda – Mikula, Kučera, Vorel, Mičic – Malý, Gedeon, Hanousek (70. Svatonský), Berger – Chigou, Vrána. Trenér: Bittengel.

Jihlava - Čáslav 5:1 (3:1)

Branky: 19. a 22. Tecl, 39. Penc, 72. Mešanovič, 78. Kadlec - 4. Kotyza. Rozhodčí: Kocián - Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Gruber, Gába - Haniak, Dobal, Brezinský. ČK: 80. Dobal. Diváci: 1450.

Jihlava: Štěpanovský - Tlustý, Penc (83. Gába), Kadlec, Caha - Vydra (57. Veselý), Lovětínský, Gruber, Krutý - Mešanovič 87. (Korčián), Tecl. Trenér: Urban.
Čáslav: Valeš - Kotrba, Brezinský, Skoupý, Klučiar - Kotyza (28. Dobal), Haniak, Brunclík, Kunášek - Okleštěk (52. Markovič), Fikejz. Trenér: Frťala.

Hlučín – Opava 0:0

Hosté vstoupili do duelu opatrně, avšak s přibývajícími minutami začali mít navrch. Jako první si ale slovo vzal Hlučín. Do zakončení se ve 14. minutě tlačil Hynek Prokeš, míč ale nedostihl a gólman Květon ho odkopl.

Poté se ještě vystrašil mladíka mezi opavskými tyčemi Sokol, avšak balon poslal vedle branky. V dalším průběhu první půle to byli ovšem hlavně Opavští, kdo tvrdil muziku na hřišti. Ve 27. minutě zapomněli domácí zadáci na zcela na Partyše, ten se možná zalekl své šance a ukvapeně odcentroval.

Pár minut na to pálil Zapletal, který nastřelil jen protihráče, odražený míč se snažil uklidit do sítě ještě Pospěch, jeho ránu zadáci Hlučína srazili na rohový kop. Šest minut před poločasovým hvizdem kličkoval v pokutovém území soupeře Schaffartzik, jenomže vybojoval pouze rohový kop. Vzápětí tentýž hráč pořádně vyprášil Kosmálovy rukavice a následná dorážka Pospěcha skončila vysoko nad brankou.

Hned na začátku druhé půle se vřítil do šestnáctky Pospěch, po souboji s protihráčem upadl, avšak píšťalka velmi slabě pískajícího arbitra Mojžíše zůstala němá. V 53. minutě se do centru pověsil agilní Pospěch, ke smůle svých barev jen těsně minul. Za dalších šest minut pro změnu minul míč Zapletal.

Hlučín se dostával před Květone spíše sporadicky. V jednom případě ale hostům zatrnulo, když Dohnálek z dobré pozice přestřelil. Ani v dalších minutách se ani jednomu z týmu nepodařilo gól dát a zápas tak skončil bezbrankovou remízou. „Chtěli jsme z Hlučína tři body. Bohužel nám nešla finální fáze a nepodařilo se nám žádnou z akcí dotáhnout do gólového,“ hodnotil utkání trenér Opavy Radek Látal.

„Diváci viděli solidní zápas, který měl kvalitu. Opava byla aktivnější, avšak na druhou stranu jasnou gólovku si nevytvořila,“ ohlédl se za zápasem hlučínský kouč Pavel Hajný.

Rozhodčí: Mojžíš – Chytil, Vysloužil. ŽK: Švrček, Javorek, Dohnálek, Vlček – Halaška. Diváci: 1620.

Hlučín:
Kosmál – Juřátek, Švrček, Čelůstka, Drozd (46. Dobeš) – Dohnálek, Bogdaň, Hrtánek, Javorek – H. Prokeš (69. Vlček), Sokol. Trenér: Pavel Hajný.
Opava: Květon – Kolínek, Mezlík (90. Půda), Cigánek, Uvíra – Partyš, Robin Wirth, Zapletal, Schaffartzik (65. Nepožitek) – Pospěch, Halaška.

Hradec Králové - Most 2:0 (1:0)

Plno akcí, plno šancí. Tak to v neděli vypadalo na Všesportovním stadionu v Malšovicích. Klíčovým momentem prvního poločasu se stala 11. minuta. Před vápnem byl faulován Dorotík a Černý z trestného kopu ukázkově obstřelil zeď – 1:0.

Hradecký útočník byl vůbec ústřední postavou svého týmu. Další dvě jeho rány skončily těsně vedle. Ve 39. min. se však na sebe musel hodně zlobit, když si v gólové pozici špatně zpracoval ideální přihrávku Poděbradského.

Těsný náskok mohl krátce před přestávkou navýšit Janoušek, ale z bezprostřední blízkosti Palečkovu branku trestuhodně přestřelil. Soupeř zlobil pouze sporadicky. Nepříjemnou jedovku vyslal na Lindra záložník Hofmann a úspěšně nedopadl ani nebezpečný závar ve 43. minutě.

Definitivní podobu dal výsledku v 82. minutě Dvořák, který zvyšoval na 2:0 pohotovou střelou z otočky. Na hřišti byl v té době pouhé dvě minuty!

„Do utkání jsme vstoupili dobře a po výborném provedením standardní situace se dostali do vedení. Poté jsme bohužel byli netrpěliví. Ztráceli jsme zbytečně míče, čímž jsme soupeře dostali do hry. Při jedné střele nás podržel Jirka Lindr. Ve druhém poločase jsme už vývoj kontrolovali a vítězství si za aktivní hru zasloužili,“ poznamenal k utkání hradecký trenér Václav Kotal.

„Pro náš mladý tým to byl se zkušeným soupeřem těžký zápas. Prvních dvacet minut jsme trochu spali. Pak se naše hra zlepšovala. Snažili jsme se o vyrovnání, ale v závěru, kdy jsme hru zcela otevřeli, jsme inkasovali podruhé,“ konstatoval mostecký kouč Jorge Aňon.

Branky: 11. Černý, 82. Dvořák. Rozhodčí: Adámek. ŽK: 2:0 (Černý, Poděbradský). Diváci: 1556.

Hradec Králové: Lindr – Wozniak, Chleboun, Kasálek – Fischer, Karal, Janoušek, Poděbradský – Pilař (80. Dvořák), Dorotík (68. Rezek), Černý (87. Grim).
Most:
Paleček – Knakal, Běloušek, Tonev, Fleišman (46. Oboya) – Sigmund, Rosendo (78. Frnoch), Hofmann, Da Silva – Hora (86. Urban), Franěk.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.