Sigma na jaře poprvé ztratila body, Varnsdorf schytal debakl, Žižkov uspěl

Praha - Fotbalisté Zlína ve šlágru 19. kola druhé ligy zničili druhý Varnsdorf 6:0 a na svého soupeře ztrácí už jen bod. První Olomouc remizovala s Opavou 1:1. Záchranářský duel zvládl Třinec, který přehrál Ústí 3:1. Viktoria Žižkov ukončila i díky penaltám čekání na výhru.

22.3.2015 1 AKTUALIZOVÁNO 22.3.2015

Jakub Petr z Olomouce (vlevo) a Nemanja Kuzmanovič z Opavy.Foto: František Géla

Olmouc poprvé na jaře ztratila body, s Opavou doma remizovala 1:1. Vedoucí gól Hanáků dal v první půli Ordoš. Za hosty vyrovnal osm minut před koncem bývalý reprezentant Zdeněk Pospěch. Olomouc však dál vede tabulku druhé ligy.

Sigma zahájila velkým náporem. Ordoš ještě v první minutě střílel po přihrávce Vašíčka těsně vedle. V 8. minutě už domácí vedli. Navrátil odcentroval, Petr vrátil přetažený míč podél malého vápna a Ordoš už střílel takřka do prázdné branky.

Hanáci pokračovali v náporu. Ordoš to zkoušel ze vzduchu hlavou a potom i nohou. Ovšem neuspěl. Opavská obrana v těch chvílích nestíhala. Ale když přestála další šanci Navrátila, začala se přece jenom hra vyrovnávat. Slezané vážněji zahrozili až před poločasem, ovšem o to důrazněji. Mrázek už byl sám v nadějné pozici, ale ještě ji vylepšil pro Jurečku. Ten však trefil jen tyč odkryté olomoucké branky.

Sigma musela znovu zapnout na plné obrátky. Nepovedený Javůrkův centr se málem proměnil v gólovou střelu, ale brankář Vašek jej vytlačil na roh. Po něm zakončoval nohejbalově Kušnír, ale opavská obrana na poslední chvíli zblokovala.

O vyrovnání se postaral Pospěch

Ve druhém dějství už to s podívanou tak slavné nebylo. Kvůli hromadě nepřesností spadl o několik příček dolů.

Sigma občas zahrozila z brejku. Navrátilova střela z dálky nebyla moc nebezpečná. Lepší to bylo s Chorého šancí po přihrávce Plška. Ale střídající olomoucký dlouhán trefil jen Vaškovu náruč.

Olomouc si v těch chvílích ale spíš koledovala o vyrovnávací gól. A ten také nakonec přišel. Po rohovém kopu proletěl tečovaný míč na zadní tyč a kapitán Zdeněk Pospěch hlavou vyrovnal.

Domácí borci pak ještě ve snaze zachránit výsledek vrhli síly do útoku. Chorý nebezpečně hlavičkoval, ale Vašek téměř zázračným zákrokem vyrazil na roh.

Žižkov proměnil dvě penalty

Žižkov se dočkal první jarní výhry. Viktoria přestřílela i díky dvěma penaltám Sokolov 4:2 a posunula se před soupeře na páté místo tabulky. Na postupovou druhou příčku ztrácejí Pražané dva body.

Pod televizní věží otevřel skóre ve 33. minutě Marek, který se prosadil přízemní střelou k tyči. Po přestávce se pak strhla přestřelka. Z penalt zvýšili Folprecht a Súkenník a čtvrtý gól domácích přidal střídající Černý.

Hostující Přeučil poté dvěma góly v 86. a 88. minutě snížil, ale druhou venkovní prohru Sokolova v jarní sezoně Fotbalové národní ligy tím neodvrátil.

Beznadějně poslední zůstává Kolín. Středočeši v existenčním duelu doma podlehli Frýdku-Místku 0:3 a na čtrnácté místo ztrácejí už třináct bodů. Naopak hosté na jaře poprvé vyhráli a vzdálili se předposlednímu Mostu na sedm bodů. O vítězství Slezanů se brankami zasloužili Mehremič, Matúš z penalty a Žídek.

Třinec si poradil s Ústím

Zpět do boje o postup se vrací Táborsko, které na jaře získalo sedm z devíti možných bodů. Tentokrát doma zdolalo Znojmo, obě branky padly v úvodní půlhodině. Nejprve se po rohu prosadil Šiml, a když Znojmo následně nevyužilo dvě dobré šance, rozhodl Strnad. Znojmo pak už nenašlo odpověď a prohrálo počtvrté z posledních pěti zápasů.

Třinec porazil v záchranářském souboji Ústí nad Labem 3:1 a odskočil sestupovému pásmu na rozdíl sedmi bodů. Severočeši naopak poprvé na jaře ztratili a klesli na třináctou příčku. Od předposledního Mostu, který prohrál 0:2 ve Vlašimi, je dělí pět bodů.

Pardubice si poradily 2:1 s Karvinou a po dvou porážkách poprvé v jarní části soutěže bodovaly i se dočkaly prvních vstřelených branek. Hosté si oproti tomu prodloužili sérii bez vítězství na tři zápasy (1 prohra, 2 remízy) a promarnili možnost dotáhnout se na čelo tabulky.

Zlín nasázel Varnsdorfu šest gólů

Srdce fanoušků plesají! Fotbalisté Zlína ve šlágru kola ztvárnili parní válec, když druhý Varnsdorf přejeli 6:0. Kanonádu doprovodili dech beroucím výkonem.

„Na hřišti jsme neměli ani jednoho slabšího hráče. Všichni byli rychlí, silní, dynamičtí. Utkání nám sedlo a je nádhera, když to tak vyjde. Málokdy kouč zažije takový duel, kdy mužstvo jede a branky dává jak na tréninku. Musíme si toho vážit a být dále poctivý," zářil lodivod Fastavu Bohumil Páník.

„Viděl jsem nádherný zápas s trochou ironické posazenosti. Naši kluci dostali krásnou ránu. Dlouhodobě slyšeli jen samou chválu a bohužel tentokrát tomu podlehli. Mysleli si, že se soupeřem, který má velkou sílu, půjde hrát jen fotbal. Otevřely se nám alespoň oči. Gratuluji Zlínu k výhře a přeji mu, ať se dále daří," uvedl bez emocí kouč hostů Zdeňko Frťala.

Ševci od počátku utkání oplývali velkou fotbalovou chutí. V úvodní čtvrthodině se hned třikrát v nadějné pozici ocitl Železník, ale ani jedno jeho zakončení nemělo gólové parametry. Poté nastala hlušší pasáž, kterou žlutomodří uťali vedoucí brankou v 23. minutě. Bartolomeu přenesl hru napravo, Kopečný míč hned nacentroval do vápna a kapitán Železník se konečně radoval, když po hlavičce se štěstím rozvlnil síť – 1:0.

O čtyři minuty později letěly ruce ševců nad hlavu podruhé. Po rychlém útoku Železník předložil balon na zlatém podnose parťákovi Poznarovi a ten s přehledem překonal Porcala – 2:0.

Dva góly vykouzlil Kopečný

Ve 33. minutě reagoval kouč Varnsdorfu na bídný výkon svých svěřenců dvojím střídáním, ale ani tím hosty neprobudil. Po pár minutách totiž přivedl diváky k úžasu Bartolomeu – standardkou z 35 metrů překrásně přeloboval bezmocného gólmana hostů – 3:0.

Fotbalisté Fastavu pak dále jasně dominovali v zápase. Neviditelní hosté připravili práci Dostálovi poprvé až na začátku druhé půle, ale Schubert z úhlu zlínského strážce svatyně nepropálil. To bylo do konce duelu vše. Ševci pak pokračovali ve svém fantastickém koncertu.

V 54. minutě se Poznar netradičně ocitl na pravé straně hřiště, poslal míč před branku hostů, který proletět až k volnému Holíkovi a záložník mohl do prázdné brány zakončovat poslepu – 4:0.

Po několika pěkných kombinačních akcích diváci na Letní povstali opět v 70. minutě. Milimetrový centr Železníka zprava zužitkoval na zadní tyči Kopečný a oslavil tak třetí trefu ve třetím druholigovém startu – 5:0.

Prozatímní jarní objev Zlína poté hned napsal další stránku své pohádky. Po identické spolupráci s Železníkem se na trávníku nevěřícně „odpálil" v rámci oslavy – 6:0.

Sigma Olomouc - Opava 1:1 (1:0)

Branky: 8. Ordoš - 82. Pospěch. Rozhodčí: Julínek - Vysloužil, Jiřík. ŽK: Cana, Šindelář - Čelůstka, Pospěch.

Olomouc: Reichl - Kušnír, Rajnoch, Šindelář, Javůrek - Navrátil, Houska, Cana, Ordoš (77. Plšek), Petr (84. Zahradníček) - Vašíček (62. Chorý). Trenér: Kalvoda.
Opava: Vašek - Pospěch, Mikula, Hrabina, Čelůstka - Jurečka (80. Svatonský), Janetzký (90. Dvorník), Jursa, Schaffartzik (80. Machálek) - Kuzmanovič, Mrázek. Trenér: Baránek.

Viktoria Žižkov - Baník Sokolov 4:2 (1:0)

Branky: 33. Marek, 67. Folprecht z pen., 75. Súkenník z pen., 84. Černý - 86. a 88. Přeučil. Rozhodčí: Franěk - Vlasjuk, Ratajová. ŽK: Voltr, Karafiát - Pouček, Vondráček, Belaň, Kosak. Diváci: 1156.

Žižkov: Pokorný - Dressler, Karafiát (82. Bazal), Hovorka, Bartošák - Souček - Súkenník, Podrazký, Folprecht (87. Trnka), Voltr - Marek (77. Černý). Trenér: Trpišovský.
Sokolov: Belaň - Blažek, Hofmann, Vondráček, Urma - Vaněček, Čada, Přeučil, Pouček (59. Kosak) - Šamánek (72. Kratochvíl), Dvořák II. (59. Machek). Trenér: Šmejkal.

FK Kolín - MFK Frýdek-Místek 0:3 (0:1)

Branky: 41. Mehremič, 47. Matúš z pen., 62. Žídek. Rozhodčí: Jech - Melichar, Kožár. ŽK: Jelínek - Vaněk, Hykel. ČK: 72. Hykel. Diváci: 320.

Kolín: Vejmola - Ježdík, Biško, Jelínek, Hýbl - Bláha, Veselý (87. Teslík), Skwarczek, Eliáš - Hurka (82. Procházka), Teplý. Trenér: Bobek.
Frýdek: Prepsl - Ilko, Literák, Žídek, Mehremič - Just (27. Hykel), Vašenda, Vaněk, Zapalač (66. Talián) - Matúš (78. Ďuriška), Staško. Trenér: Orel.

Táborsko - Znojmo 2:0 (2:0)

Branky: 19. Šiml, 26. Strnad. Rozhodčí: Machálek - Peřina, Pilný. ŽK: Sladký, Javorek - Cihlář. Diváci: 718.

Táborsko: Toma - Sladký, Ciferský, Mráz, Tusjak - Šiml, Nešický, Presl (85. Hovorka), Surynek (64. Kočí), Javorek - Strnad (73. Musiol). Trenér: Nečas.
Znojmo: Ilizi - Cihlář, Dreksa, Helísek, Hříbek - Svozil, Nepožitek (38. Lapeš), Njire (74. Stáňa), Okleštěk (80. Levai), Pázler - Ledecký. Trenér: Grmela.

Vlašim - Most 2:0 (0:0)

Branky: 55. Matějka, 70. Průcha. Rozhodčí: Váňa - Urban, Kubr. ŽK: Vebr, Barák - Fall, Schůt, Avdič, Procházka. Diváci: 455.

Vlašim: Budínský - Breda, Štochl, Simerský, Nový - Vebr - Radoš, Vopat (57. Gebert), Barák, Průcha (84. Veselý) - Matějka (57. Hejný). Trenér: Petržela.
Most: Mandous - Řehák, Avdič, Kotlan (70. Procházka), Maruna - Kurtaj, Koukal, Wermke (23. Danoski), Štefko (67. Schön), Schůt - Fall. Trenér: Medynský.

Třinec - Ústí nad Labem 3:1 (1:1)

Branky: 7. Malcharek, 58. Janoščin, 83. Dedič - 23. Smola. Rozhodčí: Adámková - Kříž, Arnošt. ŽK: Peterka, Vaněk (oba Ústí). Diváci: 814.

Třinec: Paleček - Kubáň, Vomáčka, Hloch, Matoušek - Tomeček, Motyčka, Hupka, Janoščin (85. Ceplák) - Malcharek (71. Joukl), Smetana (66. Dedič). Trenér: Kalivoda.
Ústí: Zacharda - Zeman, Vaněk, Vraštil, Pícha (90. Šraga) - Peterka, Martykán, Krátký, Leibl (73. Pavlata) - Smola, Veverka (87. Novotný). Trenér: Němec.

Pardubice - Karviná 2:1 (1:0)

Branka: 40. Pospíšil, 83. Petráček - 90.+1 Trousil. Rozhodčí: Proske - Dobrovolný, Pochylý. ŽK: Kudrna, Fikejz, Pospíšil, Jeřábek, Fousek - Castanier. Diváci: 781.

Pardubice: Frydrych - Pospíšil, Jeřábek, Kopřiva, Kakrda - Záviška, Kudrna, Řezníček, Fusek (89. Huf) - Petráň (62. Fousek), Fikejz (55. Petráček). Trenér: Míchal.
Karviná: Lipčák - Hatok, Trousil, Janíček, Eismann - Juřena (54. Puchel), Tarczal (46. Komenda), Daníček, Budínský, Castanier - Urgela. Trenér: Weber.

Zlín - Varnsdorf 6:0 (3:0)

Branky: 70. a 73. Kopečný, 23. Železník, 27. Poznar, 37. Bartolomeu, 54. Holík. Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Fišer. ŽK: Poznar, Holík - Breite, Kotiš. Diváci: 2386.

Zlín: Dostál - Pazdera, Hájek, Hubáček, Matějov - Kopečný, Živulič, Holík (72. Motal), Bartolomeu - Poznar (74. Kraut), Železník (80. Červenka). Trenér: Páník.
Varnsdorf: Porcal - Kvída, Zieris (46. Kotiš), Zbrožek, Tvaroha (33. Landovský) - Breite, Daníček, Rudnytskyy, Ďurděvič (33. Dordič) - Janoušek, Schubert. Trenér: Frťala.

Autor: Jan Šmíd, Jiří Fišara, ČTK

22.3.2015 VSTUP DO DISKUSE 1

Veslařský svět v černém. V Mařaticích pohřbili nadějného veslaře Michala Plocka

Uherské Hradiště – S juniorským mistrem Evropy i mistrem světa dvaadvacetiletým Michalem Plockem se přišly v pondělí 5. prosince rozloučil na jeho poslední cestě zhruba dvě stovky známých, přátel a rodinných příslušníků do obřadní síně hřbitovu v Uherském Hradišti, Mařaticích. Talentovaný veslař a nástupce Ondřeje Synka byl 28. listopadu nalezen mrtvý v loděnici pražské Dukly, za níž vesloval.

Vědci zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní

Klecany (u Prahy) - Vědci z Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) v Klecanech u Prahy zkoumají léčbu nočních můr a běsů i pomocí vůní. Pracoviště je unikátní spektrem nabídky metod řešení poruch spánku, a to nejen v rámci ČR. Řada problémů se léčí nejen podáváním léků, ale zásadní jsou i psychoterapeutické postupy, říká vedoucí oddělení spánkové medicíny Jitka Bušková.

Technik z letounu s fotbalisty: Pád jsme nečekali, nikdo nekřičel

La Paz - Bolivijská vláda začala vyšetřovat podezření na nepravosti při udělení licence místní letecké společnosti LaMia, jejíž letoun minulý týden havaroval v Kolumbii s brazilskými fotbalisty. Příčinou neštěstí, při němž zemřelo 71 lidí, byl zřejmě nedostatek paliva. Informaci, že letadlo mělo udělat mezipřistání na dotankování, potvrdil dnes brazilské televizi Globo i přeživší technik Erwin Tumiri.