Dukla nedala doma Mostu ani gól, prohrál i Žižkov

Ostrava – /AKTUALIZOVÁNO/ Hlučín dominoval ve Vítkovicích, zvítězil 4:1.Sokolov smetl Jihlavu.

18.10.2009 1

O míč bojují Petr Malý z Dukly ( v červeném) a Martin Knakal z Mostu.Foto: Foto: Deník/Martin Divíšek

Dvanácté kolo druhé fotbalové ligy v pátek nabídlo pouze dvě utkání. A v obou se z tříbodového zisku radovali hosté.

V souboji ze spodní poloviny tabulky se na hřišti Vítkovic překvapivě snadno dobrali k výhře fotbalisté Hlučína, kteří zvítězili 4:1.

V Praze potom Dukla nestačila na exligový Most, když doma po brankách hostujících Hory a Loose padla 0:2.

V sobotu se pak zrodila vysoká výhra Sokolova nad Jihlavou. Hosté utpěli krutý debakl 1:5. Jen o den později se dočkal prohry další exligový tým. Domácí Ústí nad Labem si vyšláplo na pražskou Viktorii Žižkov a zvítězilo 2:0.

FC Vítkovice – FC Hlučín 1:4 (0:2)

Regionální fotbalové derby po třetině soutěže jen o záchranu bojujících Vítkovic a Hlučína se proměnilo ve vysoké, ale naprosto zasloužené vítězství hostí.

„Kluci podali solidní výkon, i když v určitých pasážích vypadli z role. Definitivní zlom nastal před naším třetím gólem, kdy domácí nevyužili obrovskou příležitost,“ zhodnotil zápas hostující trenér Pavel Hajný.

Domácím se povedla pouze první čtvrthodina druhého poločasu, v níž dokázali přesně hlavičkujícím Motyčkou korigovat nepříznivý stav. Ale na víc se nezmohli. Také proto, že v závěru utkání dvojice Sládek a Cverna neudržela nervy a vyloučeními oslabila ostravský celek, jenž tak dohrával pouze s osmi hráči v poli.

„Utkání jsme nezvládli. Soupeř byl rychlejší a pohyblivější, zatímco mí svěřenci měli svázané nohy. Po nepovedeném začátku to však z hráčů spadlo a jak říkal kolega Hajný, o výsledku opravdu rozhodla neproměněná šance Klimka,“ litoval domácí lodivod Vlastimil Palička. „Hlučín si však výhru připsal naprosto zaslouženě,“ dodal.

Slezané udeřili poprvé Žižkou, jenž přesnou ranou z hranice šestnáctky nedal Vaclíkovi šanci. Domácí brankář chvíli poté neudržel v náruči Drozdův pokus a pro dobíhajícího Marka Čelůstku už nebylo problémem dostat Hlučín do dvoubrankového náskoku. Třetí gól přidali Sokolem po rychlém brejku a čtvrtý úspěch Hlučína zaznamenal Prokeš po skvěle sehrané standardce.

Branky: 47. Motyčka – 27. Žižka, 31. Čelůstka, 64. Sokol, 80. Prokeš. Rozhodčí: Mikel – Tacina, Szarowski. ČK: 76. Sládek, 78. Cverna (oba Vítkovice). Diváků: 390.

Vítkovice: Vaclík – Bednář, Cverna, Švestka, Jungman (34. Klimek) – Mach (88. Lokša), Motyčka, Mikulenka, Reinberk – Sládek, Hesek (65. Hritz). Trenér: Vlastimil Palička.
Hlučín: Kosmál – Dohnálek, Čelůstka, Bogdaň, Drozd – Juřátek, Hrtánek, Javorek, Žižka (56. Dobeš) – Sokol (76. Zelinka), Prokeš (85. Vlček). Trenér: Pavel Hajný.

Dukla Praha – Most 0:2 (0:1)

Výsledková krize fotbalistů pražské Dukly ve II. lize se dnes ještě víc prohloubila. Tým z Julisky doma podlehl 0:2 Mostu, a tak z posledních šesti zápasů jen jednou bodoval, a sice proti posledním Vítkovicím.

Dukla tak zůstala na 13. místě tabulky, naopak vítězný celek se posunul do její horní poloviny.

Na dnešní utkání byl vstup zdarma, přesto mu přihlížely jen necelé tři stovky diváků. A už po necelých pěti minutách hry se radovali mostečtí fanoušci. Po centru Argentince Rosenda šťastnou hlavičkou otevřel skóre Hora. Proti míči, jenž se snesl obloučkem na tyč a od ní se odrazil do sítě, neměl exmostecký gólman domácích Svoboda šanci zasáhnout.

Po vedoucím gólu hostí přišla očekávaná a stupňovaná územní převaha domácích, kteří se však také prezentovali festivalem zahozených šancí. Hnedc dvojmo v nich selhali Hanousek, Malý i Vrána.

V polovině druhého poločasu navíc Malý z trestného kopu trefil tyč a o šest minut později vyvrcholila smůla Dukly druhým gólem v její síti. Hostující Loos na mokrém terénu prostřelil Svobodu, jemuž míč podklouzl na mokré trávě podruhé do sítě.

Pět minut před koncem ještě trefil Hašek z Dukly tyč, skóre se už ale nezměnilo. Týden po Třinci si odvezl z Julisky tři body také Most.

Branky: 5. Hora, 73. Loos, ŽK: Vorel – Hofmann, Lafrance. ČK: 88. Loos (Most). Rozhodčí: Hrubeš – Mencl, Koval. Diváci: 285.

FK Dukla Praha: Svoboda – Kučera, Pospíšil (68. Mikula), Hanousek (56. Kokoška), Vorel (K) – Berger, Svatonský, Macháček (46. Hašek), Malý – Bayer, Vrána. Trenér: Bittengel.
FK Baník Most: Paleček – Fleišman, Knakal (K), Hofmann, Běloušek (87. Tonev) – Da Silva, Rosendo, Loos, Hora (90. Sigmund)– Boutasgount (46. Franěk), Lafrance. Trenér: Aňon.

Sokolov - Jihlava 5:1 (2:1)

Velkým rozčarováním skončil pro jihlavské fotbalisty sobotní duel druhé fotbalové ligy v Sokolově. Domácí rozprášili obranu hostů a zvítězili 5:1.

Dvakrát se trefil Knakal, po přestávce soupeře definitivně zlomily zásahy Vaněčka, Hanzlíka a Podrazkého. Sokolov tak poskočil na průběžné třetí místo.

Branky: 4. a 21. Knakal, 55. Vaněček, 57. Hanzlík, 89. Podrazký - 36. Tecl. Rozhodčí: Paták - Jiřík, Šecová. ŽK: Podrazký. Diváci: 1270.

Sokolov: Bertelman - Šmerda, Knakal, Studík, Hanzlík - Podrazký, Javorský, Pilař (79. Kura), Vaněček (89. Prchal) - Duchnič (84. Komberec), Nádeníček. Trenér: Pulkert.
Jihlava: Krajíček - Gabriel (60. Tlustý), Penc, Kadlec, Caha - Veselý (60. Vydra), Gruber, Gába, Krutý (64. Šisler) - Mešanovič, Tecl. Trenér: Urban.

Sparta Praha B - Vlašim 2:3 (1:0)

Fotbalisté Vlašimi, nováčka II. ligy, porazili vsobotním utkání 12. kola v Praze na Strahově domácí béčko Sparty 3:2 a posunuli se průběžně do první poloviny tabulky. Dva góly vítězů dal nejlepší střelec soutěže Vladimír Bálek, který tak má na svém kontě už jedenáct podzimních druholigových tref do černého.

Mladí sparťané přitom vedli už 2:0 zásluhou Hejdovy hlavičky po necelé čtvrthodině hry a Glaserově úspěšné střele z trestného kopu deset minut po změně stran. Ani dvougólové vedení však svěřencům trenéra Zdeňka Svobody nestačilo a po velmi špatném výkonu v defenzivě nakonec nebrali ani bod.

Vlašim už v závěru prvního poločasu nastřelila dvakrát tyč zásluhou Nešpora a Bálka. Středočeši ale ani za dvoubrankového manka nerezignovali a pouhé dvě minuty po brance domácího Glasera po sólové akci snížil Křeček.

Vzápětí domácí nezachytili kolnou přihrávku na Bálka, který postupoval sám na brankáře Pávka a střelou podél vybíhajícího gólmana srovnal skóre. Černou pětiminutovku Sparty B dokončil týž hráč v 63. minutě, který ve skluzu z bezprostřední blízkosti dokonal obrat v tomto střetnutí.

Junioři Sparty tak ani na šestý pokus nedokázali na Strahově zvítězit a opět se o něco více připoutali ke dnu tabulky. Naopak Vlašim podruhé během dvou týdnů v Praze vyhrála, 4. října totiž zvítězila na Žižkově snadno 4:0.

Branky: 13. Hejda, 55. Glaser - 57. a 63. Bálek, 56. Křeček. Rozhodčí: Královec - Hojsík, Štěrba. ŽK: Sus, Valíček, Třešňák - D. Nešpor. Diváci: 197.

Sparta B: Pávek - Valíček, Hejda, Sus, Smetana - Glaser, Sadikovič, Droppa, Belaid - Putz (70. J. Kadlec, 87. Rýdl), Třešňák. Trenér: Svoboda.
Vlašim: Toma - M. Nešpor, Kropík, D. Nešpor, Vebr (73. Borák) - Průcha (83. Švamberg), Pokorný, Křeček, Schuster - Bálek (89. Brožík), Kalabiška. Trenér: Nádvorník.

Třinec - Zlín 3:1 (1:0)

Fotbalisté Třince dokázali navázat na jednogólovou výhru z pražské Julisky, které dosáhli v minulém týdnu. První změnu skóre přinesla 26. minuta, kdy domácí Martinčík odcentroval z levé strany, gólman Kořínek míč vyrazil pouze před sebe, kde číhal pohotový Szmek.

Míč se následně došoural do branky po odrazu od zlínského Zdeňka Kroči – 1:0. Vzápětí zahrozil hostující Görner, jeho přízemní střelu však zlikvidoval brankář Lipčák.

Pár minut po změně stran nastřelil domácí Eismann tyčku. Rozhodnutí padlo v závěrečné desetiminutovce. V 80. minutě se Szmek přebral míč, vystřelil, ale gólman Kořínek jeho střelu vyrazil před sebe. Dobíhající Onuchukwu se po následné kličce na zlínského brankáře nemýlil a zvýšil vedení Třince na 2:0.

Tentýž hráč se prosadil i o tři minuty později, když umístil do sítě centr Eismanna. Pět minut před koncem utkání se ujala chytrá střela Žůrka na zadní tyč. „Byl to úmysl, chtěl jsem brankáře Lipčáka přehodit,“ přiznal po utkání hostující útočník. V závěrečných minutách se již skóre nezměnilo.

„Utkání jsme se trochu obávali. Musím ale říct, že jsme zápas nakonec zaslouženě vyhráli. Měli jsme štěstí při střídání. Kluky za bojovnost chválím,“ zářil štěstím po utkání domácí kouč Jiří Neček. Jeho protějšek mluvil smutnějším hlasem.

„Střetly se dvě vyrovnaná družstva, kdy záleželo na tom, kdo dá první branku. Hodně nám ublížila absence Kroupy a následně i na začátku střetnutí, Vozábala. Fotbal se hold hraje na góly a ty nám dali domácí tři.“

Branky: 80. a 85. Onuchukwu, 26. Szmek - 85. Žůrek. Rozhodčí: Bíma - Gallo, Santarius. ŽK: Martinčík, Matůš - Zbožínek. Diváci: 486

Třinec: Lipčák - Hupka, Chlebek, Kuděla, Martinčík - Malíř, Hanus (74. Adaszek), Ceplák, Eismann - Matůš (66. Onuchukwu), Szmek (87. Doležal). Trenér: Neček.
Zlín: Kořínek - Malchárek (78. Poznar), Kroča, Zbožínek, Jelínek - Lukaštík, Vozábal (8. Bačík), Görner, Novák (61. Pazdera) - Žůrek, Šmahaj. Trenér: Minář.

Slezský FC Opava – Karviná 3:0 (1:0)

Karviná si v sobotu na opavském stadionu téměř neškrtla. Domácí borci ji přehráli po dobrém výkonu, který se musel divákům líbit. Hodně vidět byli oba útočníci Milan Halaška se Zbyňkem Pospěchem, autoři všech tří gólů.

První poločas derby nabídl hlavně z strany Opavy slušnou podívanou. Látalovi chlapci, byť ve značně oslabené sestavě se starali o pořádný rozruch. Před brankářem Kafkou bylo pořádné dusno, a to zejména zásluhou dvou útočných tykadel Pospěcha a Halašky.

V závěru poločasu o sobě dal vědět Halaška. Nejdříve hlavičkoval nad a poté se již nemýlil. Obešel protihráče a střelou z hranice šestnáctky poslal domácí do zaslouženého vedení. V 45. minutě z ničeho nic vypálil Knötig a Květon pohotově vyrazil na roh.

V 61. minutě se domácí mohli radovat a po centru Zapletala, kdy Halaškaupravil na 2:0. Trenéru Radku Látalovi tak naznačil, že do základní sestavy patří. Deset minut před koncem okořenil své představení třetí brankou Zbyněk Pospěch – 3:0.

„To co jsme dnes předvedli, bylo velice špatné,“ zlobil se trenér Karviné Leoš Kalvoda. „Někteří hráči, poté co vyřadili Brno z poháru, lítají ještě teď zřejmě v oblacích. V prvním poločase jsme měli i štěstí. Opava měla šance, dala jen jeden gól. Po druhé brance se zápas dohrával již v její režii,“ dokončil hodnocení Kalvoda.

„Z Karviné jsme měli respekt. Nám se před zápasem rozpadla záložní řada a šanci dostali ještě před dvěma lety zdejší dorostenci,“ začal utkání rozebírat trenér domácích Radek Látal. „V prvních dvaceti minutách jsme mohli dát klidně tři branky, skórovat se nám podařilo až na konci poločasu. V tom druhém nás nejdříve podržel gólman Květon a pak jsme dali druhý gól a bylo rozhodnuto,“ poznamenal Látal.

Branky: 43. a 61. Halaška. 75. Pospěch. ŽK: Ficek, Suchý (oba Karviná). Diváci: 1324.

Opava: Květon – Kolínek, Horka, Cigánek, Čáp – Uvíra, Robin Wirth, Zapletal (87. Neubert), Schaffartzik (89. Breškovec) – Pospěch, Halaška (82. Půda). Trenér Radek Látal.
Karviná: Kafka – Jursa, Suchý, Hoffmann, Staš – Ficek (71. Ciku), Pavlík, Slončík, Knötig (46. Milosavljev) – Mišinský, Opic (71. Pontus). Trenér Leoš Kalvoda.

FK Ústí n. L. – FK Viktoria Žižkov 2:0 (1:0)

Jubilejní desáté vítězství v letošní sezoně si na své konto připsali ústečtí fotbalisté. Svěřenci trenéra Svatopluka Habance v utkání s exligovým Žižkovem potvrdili domácí stoprocentní bilanci a zvítězili 2:0. Severočeská fotbalová pohádka tak pokračuje, Ústečané mají na čele soutěže luxusní pětibodový náskok.

„Vzhledem k tomu, že jsme si během utkání vytvořili více brankových příležitostí, tak jsme si zasloužili vyhrát,“ nechal se slyšet kouč vítězů Svatopluk Habanec.

Skóre zápasu otevřel už v 17. minutě domácí útočník Veverka, když patičkou na brankové čáře dokázal zužitkovat přihrávku Martykána. O šest minut později mohli hosté prohrávat o dva góly, únik Jindráčka ale vychytal brankář Žižkova Hruška.

Ve 27. minutě byli hosté nejblíže ke vstřelení branky. Vaculík napřáhl z pětadvaceti metrů a jeho přízemní rána skončila na pravé tyči Novákovy svatyně. Když pak krátce před přestávkou Novák vyrazil na roh další pokus Vaculíka, šlo se do kabin za stavu 1:0 pro domácí.

Do druhé půle nastoupili Ústečané aktivně. V 57. minutě pálil Volek a Hruška jeho pokus schoval v náruči. O čtyři minuty později se ústecký záložník dostal k dalšímu pokusu, který levačkou zakroutil jen těsně nad šibenici hostující branky. V 62. minutě spálil obrovskou šanci Šmrha, když z malého vápna nastřelil jen Hrušku. Mrzet ho to ale nemuselo, o další čtyři minuty později totiž druhou brankou v utkání definitivně pojistil výhru Severočechů sniper Veverka.

Ústečané tak po vítězství 2:0 dál kralují druholigové soutěži, a co víc, v tabulce mají už pětibodový náskok. „Kdybychom v podzimní části skončili do druhého místa, tak budu spokojený. Chceme uhrát co nejvíce, dokud to jde. Zima bude asi zase o hráčských rošádách, i když bych si moc přál, aby tým zůstal pohromadě,“ dodal Habanec.

Branky: 17. a 66. Veverka. Rozhodčí: Makovička – Moudrý, Zlámal. ŽK: Veverka, Benčík – Balík, Koukal, Culek, Procházka. Diváci: 930.

Ústí: Novák – Hyčka, Zachariáš, Valenta, Dvořák – Volek, Šmrha, Martykán, Benčík (75. Franc) – Veverka (83. Rudnytskyy), Jindráček (66. Karlík).
Žižkov: Hruška – Kučera, Petrů, Procházka, Balík (46. Pulkert) – Vaculík, Koukal (71. Novotný), Culek, Camara – Martan, Kalod (75. Hromek).

Pořadí v čele: 1: Ústí nad Labem31 bodů, 2. Hradec Králové 26, 3. Sokolov 22, 4. Zlín 22, 5. Třinec 21, 6. Vlašim 17.

18.10.2009 VSTUP DO DISKUSE 1

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.