Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dukla prožila sezonu jako na houpačce. Gedeon: Sedmé místo? Jsme pyšní

Praha /ROZHOVOR/ - Fotbalisté pražské Dukly prožili rozporuplnou sezonu. Po její první polovině je fanoušci i odborníci vynášeli do nebes, ale jarní část se jim hodně nepovedla. Nakonec z toho ale bylo konečné místo, což je pro tým z Julisky úspěchem. 

4.6.2014
SDÍLEJ:

Opora Dukly Praha Patrik Gedeon.Foto: Deník/Michal Káva

Po návratu mezi českou fotbalovou elitu tak mají na svém kontě dvě šestá a jedno sedmé místo.

Vedení klubu ohlásilo na příští sezonu několik hráčských změn. Ta se netýká kapitána a nejzkušenějšího hráče ve žlutočerveném dresu, Patrika Gedeona. „Můj život je jen fotbal. Smlouvu mám ještě na rok a končit nehodlám. Moc se těším na novou sezonu," usmívá se v exkluzivním rozhovoru pro Pražský deník.

Sezona skončila, jaký z ní máte pocit? Jaro bylo hodně nepovedené, ale sedmé místo musí být pro Duklu úspěchem.
Takový všelijaký pocit. Před sezonou jsme si řekli, že kdybychom zopakovali šesté sedmé místo, tak bychom byli rádi. Ale vzhledem k tomu, jak to bylo po výborném podzimu a prvním jarním kole, kdy jsme porazili Teplice, tak to mužstvo mělo na víc. Je to takové všelijaké. Na jednu stranu je to zklamání, na druhou je sedmé místo krásný. Dvakrát šestí a jednou sedmí, máme být na co pyšní.

Vrátíme-li se na začátek sezony, tak Dukla chtěla obhájit dvě šestá místa, navíc přišel nový majitel a klub se ekonomicky stabilizoval. Soupeři už vás určitě nebrali jako nováčky, ale museli si dávat pozor…
Už před sezonou nás všichni tlačili na vyšší příčky, ale my jsme byli pokorní, realisti, chtěli být do šestého místa. Máte pravdu, že přišel majitel a vše se zklidnilo. Pamatuju, jak nás už na předsezonní tiskovce všichni tlačili do pohárů, ale my byli v klidu, i když k tomu sezona spěla. Za to jaro jsme si to ale určitě nezasloužili.

Podzim se vám mimořádně povedl. Vozili jste body i z venku a skončili čtvrtí.
Bylo to krásný. Poslední kola jsme vyhráli třikrát venku, uspěli i doma a z posledních pěti zápasů udělali třináct bodů. Tím jsme se vyšvihli na čtvrté místo a bylo to krásný. Ještě krásnější pocit byl, když jsme na začátku jarní části porazili Teplice, koukli se na tabulku a viděli se třetí.

To už se z bojů o poháry vymluvit nešlo…
To už jiná cesta nevedla. Říkali jsme si, že když můžeme být třetí, tak bychom to mohli uhrát. Projevila se ale kvalita hráčů, kteří nám chyběli. Petr Malý, Honza Vorel, Nestor Albiach, který chyběl asi nejvíc, do Jablonce odešel Ondra Vrzal. Když tihle hráči nebyli, tak byl tým oslabený.

To jste nakousl i další otázku. Co se pak po těch Teplicích stalo? Do té doby jste ze třinácti zápasů prohráli jediný, po Teplicích z šesti hned pět…
Po Teplicích jsme prohráli na Slavii 1:2 mojí chybou. Měli jsme i šance, vykopávali nám to z brány, ale tam se to nalomilo. Trochu jsme si přestali věřit, doma remizovali, pak venku zase prohráli a už se to vezlo. Zranil se mladej Koval a najednou se ta zranění kupila, ke konci chyběl i Tomáš Berger a Jakub Mareš, osa týmu se rozpadla a nebylo jednoduché se soustředit. Prohrávali jsme ty zápasy úplně zbytečně.

Snaha a bojovnost se vám upřít nedala, ale prostě to nešlo…
Také si to myslím. Chybělo nám to štěstí, které jsme měli třeba na konci podzimu. Třeba na Slovácku nebo Liberci jsme měli veliké štěstí. Na Slovácku jsme vyhráli 1:0 a během jedné minuty chytil Filip Rada pět gólů. To štěstí se pak trochu obrátilo, protože když jsme koukali zpětně na video, tak v zápasech jsme nebyli horší. U nás ale prostě dokud nedá Zbyněk Pospěch góla, tak ho nikdo jiný nedá.

Záchrana Bohemians ho překvapila

Z toho bídného jara hodně vyčnívá výhra 4:1 v Jablonci. Tam se asi naopak povedlo všechno, že?
Hlavně jsem tam nehrál, takže se vyhrálo. (smích) Dobře jsme začali, dali hned v první minutě góla a od toho se všechno odvíjelo. Filip Rada zalapal, chytil penaltu i další šance. To byl veliký krok k záchraně, protože kdybychom prohráli i v Jablonci, tak jsme měli problémy.

No právě. Spodek tabulky byl tak vyrovnaný, že kdybyste na podzim vyhráli o dva zápasy méně, tak byly na jaře hodně nepříjemné starosti…
Přesně tak. Nechci říct, že jsme se upínali k tomu Jablonci. Co jsme se vrátili do ligy, tak jsme tam ještě neprohráli a věřili si tam. Kluci zahráli výborně a bylo to moc důležité vítězství, strašně moc jsme se po tom zápase radovali. Měli jsme 34 bodů a říkali si, že je to paráda. Nedokázali jsme si představit, že bychom měli 31 a hráli o to až do konce jako ostatní týmy dole.

Do konce sezony už to bodové konto moc nenarostlo, takže nahrané body se v závěru sezony určitě hodily.
My jsme se pořád viděli nahoře, ale pořád přibývaly prohry a najednou jsme se museli koukat i dolu. Zápas v Jablonci nám dával jistotu toho, že 34 bodů už bude k záchraně stačit. Jsme rádi, že jsme vyhráli i poslední zápas ve Znojmě, protože bychom jinak skončili jedenáctí. Bylo to hodně našlapané a týmy, které byly vespodu, chytly výbornou formu. Ostrava, Brno i Příbram začaly vyhrávat, Jihlava byla na jaře výborná. Takže jsme rádi, že jsme je udrželi pod sebou.

Takže jste koukal, jak se to pod vámi v tabulce mydlí?
Samozřejmě koukal. Musel jsem koukat, nebyli jsme tak v klidu, jak to vypadalo.

Byl jste překvapen, kdo nakonec sestoupil?
Hodně mě překvapilo, že se zachránila Bohemka. My jsme tam prohráli 2:3 po mizerném poločasu, ale kdo to viděl, tak ví, že to byl remízový zápas. Každý si myslel, že poslední dva zápasy, v Jablonci a doma s Plzní, nezvládnou. Ale uhráli to a to mě překvapilo. Musím taky říct, že atmosféra na Bohemce je nádherná a ta do ligy patří. Překvapila mě i Olomouc. První zápas vyhráli 5:1 nad Slavií a všichni je vynášeli, že jdou správnou cestou. Najednou se ale také začaly kupit prohry a už to nešlo zastavit.

Horkotěžko to uhrála i Slavia, ke které máte vřelý vztah.
To mě mrzí, protože jsem tam prožil pět dost hezkých let. Byli jsme čtyřikrát druzí a všichni nám nadávali. Jednou jsme byli pátí a všichni říkali, jaký to byl neúspěch. Nechci ale Slavii hodnotit, oni vědí, v čem je ten problém. Samozřejmě si oddychli, protože měli veliký kus štěstí, když prohrají poslední zápas a uhrají to tak, že nevyhrají ostatní. Byli tam namočení a z toho není jednoduché se dostat.

Zpátky k Dukle, konkrétně přímo k vám. Stručná a jasná otázka pokračujete dál v kariéře?
(smích) Často se bavíme s ředitelem klubu Michalem Prokešem a ten mi říkal, že dělám ve svém fotbalovém životě moc veliké chyby. Odcházel jsem ze Slavie někam do druhé švýcarské ligy, což jsem neměl chodit. Odcházel jsem do Polska, vracel se do Blšan, dělal strašné chyby. Říkal mi „Nenechám tě tu poslední chybu udělat, zůstaneš tady na Dukle." Mám ještě na rok smlouvu s další nabídkou práce, třeba trenéřiny. Můžu dostat ještě další hráčskou smlouvu. Nechce se mi ještě končit. Co jsem koukal, jací mají přijít noví hráči, tak mě to docela těší a jakoby mě to nakoplo. Hrozně moc se na to těším. Mám smlouvu ještě na rok a tu dokončím, pak že mi nabídnou práci s trénováním u dětí. Je možné, že dostanu třeba ještě nějakou hráčskou smlouvu, kdyby třeba nikdo vypadl, ale nebyl bych už tak vytížen jako tento rok. To jsem sám ani nečekal.

Na MS přeje Španělům a Argentině

Lákalo by vás trénování, až s hráčskou kariérou skončíte?
Já nic jiného než fotbal neumím. Jako má kůň klapky a vidí jen dopředu, tak já vidím jen fotbal. Musel bych se dostat k trenérovi nebo klukům, u kterých bych koukal, jak se to dělá a učil se. Radil bych třeba, co mají udělat, viděl bych to jako hráč.

Což musí být pro trenéra vždycky výhoda. Vy toho máte jako hráč za sebou už hodně.
No, jestli toho mám hodně za sebou… děkuju. (smích) Je to výhoda. Trenér ale může být úspěšný, i když nehrál fotbal na vysoké úrovni.

Jaký je teď na Dukle program? Dovolená? Kdy se zase sejdete k letní přípravě?
Skončili jsme posledním zápasem v sobotu, chvilku jsme poseděli ve vipce na stadionu a pak se rozešli. Díky tomu, že jsme vybojovali v posledním zápase tři body, tak jsme si volno prodloužili a máme do 19. června dovolenou.

Přestávka je v létě hodně krátká, že?
Koukali jsme, že je to jen o něco více než čtrnáct dnů. Ve druhé polovině července už se hraje liga, takže máme tři čtyři týdny na přípravu a už je týden před zápasem. Bude to zajímavé.

Jak dobijete baterky na novou sezonu? U moře? V klidu na chalupě?
Zrovna jsem se dozvěděl, že manželka zamluvila Malorku, takže odlétáme, stejně jako minulý rok. Vypnu, mám dva syny, ale stejně se to bude pořád točit kolem fotbalu. Vezmeme si balon a budeme si pořád kopat u bazénu. (smích)

Vedení Dukly oznámilo výraznější obměnu kádru. Jaká bude síla „nové" Dukly?
Jsem na to sám zvědavý. Na jednu stranu se toho trochu bojím, na druhou moc těším a hodně mě to láká. Hráči, co přijdou Čajič, Považanec, Polom, brankář Chudý to je veliká kvalita. Nechci mít velké oči. Kdybychom zase zopakovali naše umístění, bylo by to pro nás perfektní.

Za chvíli v Brazílii začíná fotbalové mistrovství světa. Budete to sledovat?
Budu koukat. Těším se a jsem zvědavý, jak to dopadne. Jestli to zase vyhrají Španělé, jak silní budou Němci.

Komu budete fandit?
Líbí se mi určitě Španělsko, budu fandit také Argentině, která má výborné hráče. Mám tušení, že ve finále bude zase to Španělsko.

Zajímavosti

- Na podzim byla Dukla čtvrtá, v jarní tabulce patnáctá
- Na přelomu podzimní a jarní části měla Dukla bilanci 7 5 1, po výhře nad Teplicemi v úvodu jara měla v následujících šesti zápasech bilanci 0 1 5
- Nejlepší střelec Dukly Zbyněk Pospěch dal 16 gólů a byl v tabulce ligových kanonýrů druhý, ale nikdo ze spoluhráčů se k němu nepřidal. Druhý nejlepší střelec Dukly, Jakub Mareš, se trefil třikrát
- Na podzim vychytal brankář Filip Rada šestkrát čisté konto, ze čtrnácti jarních zápasů se dočkal „nuly" až v úplně posledním kole ve Znojmě (2:0)


Autor: Michal Káva

4.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Bývalý nejlepší tenista světa Ilie Nastase (vlevo) a ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
14

Tenisový rebel Nastase bude českým honorárním konzulem v Rumunsku

taxislužba Uber
4

Uber končí v Londýně. Starosta: Každý taxikář musí hrát podle pravidel

Ronald Reagan cílí na KLDR. Americká letadlová loď začala cvičit s Japonci

Americká letadlová loď Ronald Reagan zahájila společné vojenské cvičení s japonskými válečnými loděmi v mořích jižně od Korejského poloostrova. Její stíhací letku čeká samostatné cvičení v říjnu, které by měla absolvovat pro změnu spolu s jihokorejským námořnictvem.

Chtěl mě bodnout. Václav mi zachránil život a sám o svůj přišel, ví policista

/ROZHOVOR/ Životy policistů Václava Haase a Jaroslava Humeše se osudově propojily při jedné nedělní službě, když společně vyjeli k rodinné hádce syna s otčímem do Velice na Českobudějovicku.

AKTUALIZOVÁNO

Kauza FAU: krajský soud zrušil rozhodnutí o zajišťovacích příkazech

Krajský soud v Ostravě v pátek zrušil zajišťovací příkazy na 340 milonů korun pro firmu FAU. Celní úřad podle jeho vyjádření neměl důvod pro tak masivní zajištění. O rozhodnutí informovala Česká televize.

Nadějný objev. Nová protilátka dokáže viru HIV zasadit téměř smrtící úder

Vzrušující průlom v boji proti HIV. Tak označila novou protilátku Mezinárodní společnost pro AIDS. Nový způsob léčby dokáže napadnout 99 procent viru HIV v těle, oslabit ho a zabránit infekci. Protilátky, která se dosud používají, dokáží zlikvidovat „pouze“ 90 procent viru. Vyplývá to z vysledků výzkumu prováděného na opicích. S testováním na lidských pacientech se počítá od příštího roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení