Čechům úvodní test na Euro vyšel. Srbsku nasázeli v Ostravě čtyři góly

Ostrava - Že fotbalová reprezentace v éře trenéra Pavla Vrby neumí vyhrávat zápasy, v kterých o nic nejde? Pět přáteláků se Česku nepovedlo, ten dnešní ano: v prvním testovacím duelu před letním Eurem národní tým porazil Srbsko 4:1. A ještě jedno plus: Češi ve studené Ostravě pokřtili vítězstvím nové červené dresy inspirované zlatým Eurem 1976.

13.11.2015 AKTUALIZOVÁNO 14.11.2015

Tomáš Necid (vlevo) a Vladimír Darida (č.22) proti Srbsku.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Fanoušci tleskali Pudilovi a spol. za vítězství, ale varovat mohou pasáže, kdy bylo vidět, že jde jen o přátelák. Hlavně v prvním poločase Čechům chyběl drajv, moment překvapení i větší jistota. Za stavu 2:0 přišla úleva, kterou zmrazil kontaktní gól Škuletiče, ale v 82. minutě náhradník Krejčí procpal míč mezi nohama brankáře a na poslední chvíli se trefil debutant Zahustel.

Zápas rozdělil na dvě části také trenér Pavel Vrba. "V první půli jsme na můj vkus ztráceli hodně míčů a Srbové nás předčili v soubojích. Od 55. či 60. minuty jsme zrychlili a začali lépe kombinovat," řekl český lodivod.

Srby brzdila především zbrklost a nepřesnost, ale v první půli se dali kritizovat hlavně průhlední a pomalí domácí. „Soupeř měl technické hráče, přes které jsme se nemohli dostat," řekl obránce Daniel Pudil do televizní kamery.

Pod první gól se podepsali dva borci, kteří se do národního týmu vrátili po pauze. V 17. minutě Pudil z rohu nacentroval na malé vápno, nejvýš vyskočil provizorní kapitán Sivok a hlavou trkl míč do sítě. Snad i proto mu v Turecku, kde si vydělává, říkají Altin kafa čili zlatá hlava.

"Z gólu mám velkou radost, protože mi závěr kvalifikace unikl kvůli zlomenému žebru," řekl Sivok, který navlékl kapitánskou pásku. "Jen jsem zklamaný z toho, že jsme neudrželi nulu. Máme problém s bráněním standardních situací, na tom musíme ještě zapracovat," dodal.

Necid proměnil penaltu

61. minutě obránce Tomovič ve vápně fauloval Pudila a slovenský sudí Vnuk pískl penaltu. Necid se rozběhl, švihl pravačkou a míč zapadl k tyči – 2:0.

Ještě předtím pobavil srbský gólman Stojkovič, jenž běžel za míčem až do autu a nesmyslně nechal odkrytou branku. Patnáct tisíc lidí se vzrušeně nadechlo, ale na hřišti se objevily dva míče, takže se nemohlo pokračovat.

"Nemůžeme dělat tolik chyb, jinak se po Euru nedostaneme ani na mistrovství světa. Nechávali jsme Čechům dost volného prostoru, je to pro nás bolestivý výsledek," byl rozladěný srbský trenér Radovan Čurčič.

Tleskání Brücknerovi i vyvolávání Vaclíka

Národní tým se do Ostravy vrátil po 15 letech, poprvé si zahrál na zrekonstruovaném stadionu ve Vítkovicích: nebylo úplně plno, pár modrých sedaček zůstalo prázdných.

Fanoušci si užívali ještě před začátkem, jako by tušili, že přijde vítězství. Zatleskali legendárnímu trenérovi Brücknerovi k 76. narozeninám, a nahlas zpívali hymnu, což se třeba v Praze moc často nestává. Pak vyvolávali jméno místního odchovance, brankáře Vaclíka, jenž dostal přednost místo obvyklé jedničky Čecha a hned zkraje zápasu pohotově lapil střelu záložníka Llajiče.

Od místních fandů to několikrát schytal nenáviděný šéf ostravského Baníku, když se stadionem neslo hromové: „Šafarčíku, táhni z Baníku!" Došlo i na mexickou vlnu a euforické „Kdo neskáče, není Čech!"

Pro reprezentaci to byl poslední domácí zápas roku 2015, letošní derniéra přijde v úterý v Polsku (20.45 ve Vratislavi, ČT sport). "Zase budeme zkoušet a zase promícháme sestavu. Bude to skvělý test, zvlášť pokud Poláci nastoupí i s kanonýrem Lewandowskim," dodal Vrba.

Na jaře poté začne definitivní ladění na Euro, jež startuje 10. června.

Přípravné fotbalové utkání v Ostravě:

Česká republika - Srbsko 4:1 (1:0)
Branky: 17. Sivok, 63. Necid z pen., 82. Krejčí, 90. Zahustel - 79. Škuletič. Rozhodčí: Vnuk - Weiss, Vorel (všichni SR). ŽK: A. Mitrovič, Stojkovič (oba Srbsko). Diváci: 14.975.

ČR: Vaclík - Kadeřábek, Sivok, M. Kadlec, Pudil - Darida (86. Vacek), Pavelka - Skalák (71. Zahustel), Dočkal (56. Plašil), Šural (71. Krejčí) - Necid (80. Škoda). Trenér: Vrba.
Srbsko: Stojkovič - Tomovič, Ivanovič, D. Tošič, Kolarov - Milivojevič (69. Gudelj), Matič - Z. Tošič (59. Kostič), Ljajič, Tadič (59. Kataj) - A. Mitrovič (69. Škuletič). Trenér: Čurčič.

MARTIN MLS

Autor: Redakce

13.11.2015 VSTUP DO DISKUSE

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

Praha -Ve věku 69 let zemřel dnes ráno kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect, sdělil to současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince.

Záchranáři našli části těl obětí havárie indonéského letadla

Jakarta - Indonéští záchranáři dnes našli části těl v moři v oblasti, kde v sobotu havarovalo policejní letadlo se 13 osobami na palubě. Oznámil to na tiskové konferenci šéf Indonéské pátrací a záchranné agentury (BASARNAS) s tím, že ostatky pravděpodobných obětí byly nalezeny v místě, kde už vesničané dříve vylovili sedadlo z letadla a vak obsahující mobilní telefon a policejní doklady.