Francouzi jsou ve finále ME potřetí, Portugalci podruhé

Paříž (Francie) - Přinášíme přehled dosavadních finálových utkání na mistrovství Evropy ve fotbale.

8.7.2016

logo Euro 2016Foto: Deník

1960 (Francie): SSSR - Jugoslávie 2:1 po prodloužení

V premiérovém finále šli v pařížském Parku princů do vedení Jugoslávci, avšak celek Sovětského svazu v čele s legendárním brankářem Jašinem dokázal hlavně díky lepší kondici skóre otočit. V prodloužení rozhodla o sovětském triumfu hlavička Ponědělnika.

1964 (Španělsko): Španělsko - SSSR 2:1

Španělé využili domácího prostředí a na stadionu Santiaga Bernabéua v Madridu vybojovali premiérový titul. Po rychlých dvou brankách v úvodní desetiminutovce směřoval zápas do prodloužení, avšak šest minut před koncem po akci největší španělské hvězdy Luise Suáreze skóroval hlavou Marcelino.

1968 (Itálie): Itálie - Jugoslávie 1:1 po prodloužení, opakované utkání 2:0

První finále mezi Itálií a Jugoslávií skončilo na olympijském stadionu v Římě i po prodloužení nerozhodně, a tak se zápas musel o dva dny později opakovat. Domácím prospělo několik změn v sestavě a po brankách Rivy a Anastasiho zvítězili 2:0.

1972 (Belgie): SRN - SSSR 3:0

O hladké vítězství západoněmeckého celku se na bruselském stadionu krále Baudouina nejvíce zasloužilo trio Beckenbauer, Netzer a Gerd Müller. Posledně jmenovaný se v jednoznačném finále trefil dvakrát, jeden gól přidal Wimmer.

1976 (Jugoslávie): Československo - SRN 2:2 po prodloužení, na penalty 5:3

Ve vyvrcholení dramatického turnaje šlo v Bělehradě mužstvo Československa po brankách Švehlíka a Dobiaše do dvougólového vedení, avšak favorizovaný tým SRN dokázal v samém závěru vyrovnat. V prodloužení gól nepadl, a tak o vítězi musel poprvé v historii rozhodnout penaltový rozstřel. V něm neuspěl pouze Hoeness a vzápětí zpečetil nečekaný čs. triumf Panenkův "vršovický dloubák".

1980 (Itálie): SRN - Belgie 2:1

Na olympijském stadionu v Římě Belgičané překvapivě dlouho drželi krok s favorizovaným celkem SRN. O výhře západoněmeckého mužstva rozhodla až druhá trefa útočníka Hrubesche dvě minuty před koncem.

1984 (Francie): Francie - Španělsko 2:0

Domácí Francouzi se v pařížském Parku princů dočkali kýženého zlata, k němuž jim pomohla fatální hrubka španělského brankáře Arconady, kterému prošla pod tělem lehká střela Platiniho z přímého kopu. Přestože Francie dohrávala v deseti, výhru ještě v samém závěru pojistila.

1988 (SRN): Nizozemsko - SSSR 2:0

V repríze souboje ze základní skupiny oplatili Nizozemci na olympijském stadionu v Mnichově Sovětskému svazu porážku i s úroky. První gól "tulipánů" vstřelil hlavou Gullit, druhý fantastickým volejem Van Basten. Sovětský kanonýr Bělanov neproměnil penaltu.

1992 (Švédsko): Dánsko - Německo 2:0

Dánové, kteří ve Švédsku na poslední chvíli nahradili vyloučenou Jugoslávii, dotáhli senzační tažení turnajem až do konce. Tým kolem brankáře Schmeichela a útočníka Briana Laudrupa si ve finále v Göteborgu poradil díky brankám Jensena a Vilforta i s favorizovaným Německem.

1996 (Anglie): Německo - Česká republika 2:1 v prodloužení

Němcům se ve Wembley povedla pomsta za prohrané finále ME 1976. Jejím hlavním strůjcem byl střídající útočník Bierhoff, jenž krátce po příchodu na hřiště odpověděl na trefu Patrika Bergera z penalty a v prodloužení přidal i "zlatý gól".

2000 (Belgie a Nizozemsko): Francie - Itálie 2:1 v prodloužení

Úřadujícím světovým šampionům z Francie se na stadionu De Kuip v Rotterdamu povedl málo vídaný obrat. Italové se už chystali slavit, jenže v nastaveném čase vyrovnal Wiltord a v prodloužení se "zlatým gólem" prosadil další střídající hráč Trezeguet.

2004 (Portugalsko): Řecko - Portugalsko 1:0

Ve finále turnaje dokonali Řekové jedno z největších překvapení v historii fotbalu, když v Lisabonu porazili domácí Portugalsko 1:0. Tým vedený německým trenérem Rehhagelem se prosadil úpornou defenzivou, jediný gól finále zaznamenal útočník Charisteas.

2008 (Rakousko a Švýcarsko): Španělsko - Německo 1:0

Favorizovaní španělští fotbalisté, kteří se na turnaji prezentovali atraktivní hrou, zvládli i poslední krok. Po finálové výhře 1:0 nad Německem získali po 44 letech druhý titul mistrů Evropy, rozhodující gól vstřelil ve Vídni po půlhodině hry Torres.

2012 (Polsko a Ukrajina): Španělsko - Itálie 4:0

Španělé i bez několika zraněných opor prošli šampionátem bez výraznějšího zaváhání. Ve finále v Kyjevě deklasovali Itálii po brankách Davida Silvy, Alby, Torrese a Maty 4:0, jako první obhájili evropský titul a stali se prvním týmem, který ovládl tři velké turnaje za sebou.

Do Evropy míří nová značka aut

Už za dva roky by do Evropy měly dorazit vozy nové automobilky. Jmenuje se Lynk & Co a chce lákat na auta s doživotní zárukou.

Stát chce výrazně zpřísnit držení nebezpečných biologických látek

Vředy, ze kterých vytéká zapáchající tekutina. Horečka, zvracení, bolest na hrudi a pak dušení. Takové účinky by mohla mít biologická zbraň šířící bakterie sněti slezinné. Nejpozději do dvou dnů po jejím vdechnutí by člověk zemřel.

Zeman a Drahoš zahájí sběr podpisů za svou kandidaturu

Prezident Miloš Zeman dnes zahájí sběr podpisů za svou opětovnou kandidaturu. Podrobnosti o podpisové kampani na dopolední tiskové konferenci oznámí jeho manželka Ivana, kterou Zeman určil za šéfku svého volebního týmu.

ČEZ už dlouhodobě s dětmarovickou elektrárnou nepočítá

Do deseti let by měla skončit elektrárna Dětmarovice. Počítá s tím vedení českého energetického gigantu – skupiny ČEZ, který chce v rámci celé České republiky do roku 2035 odstavit výraznou část kapacity uhelných zdrojů v tuzemsku.