Irové sahali po třech bodech, Švédy zachránil Ibrahimovic

Paříž  - Fotbalisté Švédska remizovali v úvodním zápase skupiny E mistrovství Evropy s Irskem 1:1. Irové byli po většinu zápasu nebezpečnějším týmem a zaslouženě se ujali vedení, když ve 48. minutě povedeným halfvolejem otevřel skóre Wes Hoolahan. V 71. minutě si však po akci Zlatana Ibrahimovice dal vlastní gól Ciaran Clark.

13.6.2016

Švédové se radují z vyrovnávacího gólu.Foto: čtk

První poločas patřil jednoznačně irskému výběru. Střelu Jeffa Hendricka gólman Andreas Isaksson vyrazil, o chvíli později se do ještě nebezpečnější šance dostal kapitán Irů John O'Shea. Pouze pár centimetrů mu chybělo k tomu, aby prodloužený míč po rohu poslal do branky.

Jeho protějšek s páskou na ruce Ibrahimovic sice několikrát diváky potěšil vytříbenou technikou a pokoušel se tvořit hru, jeho tým se ale prakticky k ničemu nedostal. Naopak v tlaku pokračoval ostrovní celek, Robbie Brady zpoza vápna jen těsně přestřelil a ještě pohlednější pokus jeho kolegy Hendricka zasáhl břevno.

Radost si Irové ale užili až po přestávce, ve 48. minutě otevřel skóre Wes Hoolahan, když přesný centr Seamuse Colemana poslal halfvolejem k pravé tyči.

Po gólu se probrali

Inkasovaný gól Švédy probudil, ze série závarů a rohů před irskou brankou však nedokázali nebezpečně zakončit. Do šance se po hodině hry dostal i Ibrahimovic, z malého vápna ale v obtížné pozici mířil vedle. Promarnil tak příležitost prodloužit svou impozantní šňůru, kdy se mu povedlo skórovat v úvodních zápasech Švédska na třech předchozích šampionátech.

Jednu z největších hvězd šampionátu to nicméně nemuselo příliš mrzet. Byl to totiž právě Ibrahimovic, kdo pomohl Švédsku alespoň k zisku bodu, když v 71. minutě pronikl do vápna a jeho centr si do vlastní branky srazil Clark.

Švédsko se v pátek 17. června utká s Itálií, Irové změří o den později síly s Belgií.

Mistrovství Evropy ve fotbale ve Francii:

Skupina E (hráno v St. Denis):

Irsko - Švédsko 1:1 (0:0)
Branky: 48. Hoolahan - 71. vlastní Clark. Rozhodčí: Mažič - Ristič, Djurdjevič - Grujič, Djokič (všichni Srb.). ŽK: McCarthy, Whelan - Lindelöf. Diváci: 73.419.

Irsko: Randolph - Coleman, O'Shea, Clark, Brady - McCarthy (85. McGeady), Whelan, Hoolahan (78. Keane), Hendrick - Walters (63. McClean), Long. Trenér: O'Neill.

Švédsko: Isaksson - Lustig (45. Johansson), Lindelöf, Granqvist, Olsson - Larsson, Lewicki (86. Ekdal), Källström, Forsberg - Berg (59. Guidetti), Ibrahimovic. Trenér: Hamrén.