Teplice zvítězily v Plzni, Bohemians jsou poslední

Praha – Souhrn zápasů 22. kola české fotbalové ligy.

23.3.2008 1

Most přivítal v 22. kole fotbalové ligy České Budějovice.Foto: Deník/Zdeněk Koza

Neúplné 22. kolo české nejvyšší soutěže pořádně překopalo pořadí v tabulce. Ke změnám došlo jak na čele, tak i v zóně sestupu.

Sobotní vydřená výhra Sparty nad Jabloncem posunula pražský klub poprvé v sezoně na první místo ligového pelotonu. Druhá Slavia ztrácí na svého rivala dva body, má však k dobru "velikonoční" dohrávku ve Zlíně. Pokud zvítězí, vrátí se na pozici lídra.

Na opačném pólu tabulky už nefiguruje Most, který se na jaře potkal s formou. Po výhře nad Mladou Boleslaví pokořili svěřenci trenéra Žáka také České Budějovice a vyšvihli se nad dvě sestupové příčky.

Jedna z nich nově patří Kladnu. Středočeši sice uhráli v Brně cennou remízu, ale právě díky úspěchu Mostečanů klesli na patnáctou pozici.

Poslední jsou Bohemians 1905, kteří se před vlastním publikem rozešli smírně s Mladou Boleslaví. Nový kouč hostujícího týmu Karel Stanner tak okořenil svou premiéru bodovým ziskem.

V mizerných výkonech pokračují Plzeňští. V televizním souboji odevzdali všechny body Teplicím a prohráli už počtvrté za sebou.

Už v sobotu demonstroval jarním pohodu Liberec. U Nisy tentokrát přehrál ve vyrovnaném duelu Olomouc a společně se Spartou zůstává ve druhé části sezony neporažen.

Fanoušky potěšili i fotbalisté Ostravy. Hosty ze Žižkova vyprovodili třemi góly, dvakrát se trefil Svěrkoš.

Plzeň - Teplice 0:2 (0:1)

Plzeň počtvrté za sebou prohrála, z toho třikrát doma. Severočeši byli v první půli mnohem nebezpečnější než domácí. Verbířovu střelu zblízka Krbeček ještě vyrazil, ale ve 25. minutě po rohovém kopu Verbíře byl už na hlavičku Lukáše krátký. Šest minut před přestávkou trefil teplický Jun břevno.

Plzeň po obrátce přidala, ale Slavíka v brance hostů ohrožovala jen střelami z dálky. Zaslouženou výhru Teplic zpečetil šest minut před koncem stoper Rosa.

Domácí trenér Stanislav Levý sledoval utkání z tribuny, protože byl v týdnu potrestán disciplinární komisí svazu za urážku rozhodčího v utkání se Zlínem a dvakrát nesmí na lavičku.

Branky: 25. Lukáš, 84. Rosa. Rozhodčí: Makovička – Mencl, Urban. ŽK: P. Knakal, Petržela – Sabou, Smejkal, Jun. Diváci: 2038.

Plzeň: L. Krbeček – Malcharek, Rada, P. Knakal, Lecjaks – Petržela, Sylvestre (46. Psohlavec), Trapp (80. Navrátil), Borek, Róth (66. Vrzal) – T. Krbeček.

Teplice: Slavík – Vidlička, Lukáš, Rosa, Merzič – Mareš, Doležal, Sabou, Verbíř (78. Štohanzl) – Jun (88. Hesek), Smejkal (84. Kaufman).

Most - České Budějovice 3:1 (2:1)

Fotbalisté Mostu opustili poslední místo tabulky! Pomohla jim k tomu druhá výhra před domácím publikem v řadě.

Lépe vstoupili do zápasu hosté, když v desáté minutě otevřel skóre Horejš. Severočeši dokázali zápas rychle otočit. V patnácté minutě vyrovnal Webster a o vedení se postaral šest minut před koncem poločasu ranou z dálky záložník Stožický.

Výhru nakonec pečetil v šestašedesáté minutě přesnou hlavičkou kapitán Mostu Procházka. Jeho tým se díky třem bodům posunul na čtrnáctou pozici, tedy mimo zónu sestupu.

Branky: 15. Webster, 39. Stožický, 66. Procházka – 9. Horejš: Rozhodčí: Mikel – Pelikán, Dobrovolný. ŽK: Pešír – Mašát, Žižka: Diváci: 1962.

Most: Švenger – Prášil, Johana, Webster, Procházka – Stožický (76. Bogdanov), Gedeon, Pilař, Trubila – Pešír, Rilke (89. Simpson).

Č. Budějovice: Kučera – Leština, Horejš, Homoláč, Žižka – Plocek, Mašát , Dolejš (63. Jasanský), Šíma (71. Mrkvička) – Svátek, Stráský (13. Mezlík).

Brno – Kladno 0:0

Šestizápasovou vítěznou sérii Brna na domácím stadionu utnulo Kladno. Tým trenéra Šilhavého pozorně bránil a neumožnil brněnským střelcům žádnou větší gólovou příležitost. Moravanům nepomohly ani dravé průniky Střeštíka a hlavičky stopera Trousila. „Nezasloužili jsme si vyhrát,“ lakonicky shrnul utkání brněnský trenér Petr Uličný.

Rozhodčí: Kocourek – Filgas, Slavík. ŽK: Trousil – Hochmeister. Diváci: 3750.

Brno: Lejsal – Švejnoha, Trousil, Pavlík, Siegl – Kuncl (3. Kubáň , 77. Baláž), Polách, Mareček, Střeštík – Simr (46. Lira ), Došek.

Kladno: Pavlík – Bartoš, Hochmaister, Killar, Krob – Brunclík (90. Zoubele), Gross, Szabo, Cigánek – Semerák (72. Kroupa), Zachariáš (78. Jablonský).

Bohemians 1905 - Mladá Boleslav 1:1 (0:0)

Na začátku druhého poločasu se hráčům Mladé Boleslavi konečně podařilo vyrovnat hru. Jenže sotva trochu více zaměstnali brankáře Bohemians Zicha, který překvapivě nahradil mezi třemi tyčemi Sňozíka, inkasovali. Po hodině hry obstřelil gólmana hostů Millera Škoda a bylo to 1:0.

Bohemians mohli svůj náskok ještě zvýšit, jenže v 73. hlavičkoval Ordoš z dobré pozice těsně nad. Poté do osudu zápasu zasáhla nevyzpytatelná technika. V Dolíčku nedávno instalované umělé osvětlení dvakrát vypadlo. Celkem trvala takto vynucená pauza téměř půl hodiny.

Když se zase začalo hrát, přišlo vyrovnání. Třináct minut před koncem se po Táborského centru prosadil veterán Holub. Domácí tak na jaře doma potřetí jen remizovali.

Branky: 61. Škoda - 77. Holub. Rozhodčí: Jech - Košec, Teuber. ŽK: Rada - Mašek, Řezníček, Táborský, Kalina. Diváci: 6729.

Bohemians: Zich - Karal (36. Marek), Rada, Nikl, Šmarda - Rezek, Morávek, I. Hašek, Bartek (83. Moravec) - Slezák (58. Ordoš), Škoda.

Ml. Boleslav: Miller - Ševinský, Rajnoch, Rolko, Kopic - Sedláček (73. Táborský), Hodúr, Kalina, Poláček (29. Mašek) - Řezníček (60. Holub), Kysela.

Sparta Praha - Jablonec 1:0 (1:0) - hráno v sobotu

Obhájce titulu se poprvé v letošní sezoně prodral na první místo tabulky.

Fotbalisté pražské Sparty po domácím vítězství nad Jabloncem 1:0 předstihli dosavadního lídra Slavii o jediný bod. Svěřenci trenéra Jarolíma, kteří vládli české lize nepřetržitě od sedmého kola, však mají k dobru pondělní dohrávku ve Zlíně.

Sparťané se díky Slepičkově desáté brance sezony dostali rychle do vedení. Pak se více než se soupeřem trápili s vlastní nemohoucností před jabloneckou šestnáctkou. Příliš nepomohlo ani poločasové střídání Jeslínka za trápícího se Kuliče.

Severočeši potvrdili, že jestli za něco vděčili jarní neporazitelnosti, byla to houževnatá defenziva. Před letenským gólmanem Grigarem ale nepředvedli s výjimkou Eliášovy nebezpečné hlavičky zhola nic.

Branky: 15. Slepička. Rozhodčí: Paták – Lhoták, Novák. ŽK: Zábojník. Diváci: 5401.

Sparta: Grigar – Voříšek, Sivok, Řepka, Kadlec – Kladrubský – Kulič (46. Jeslínek), Horváth, Vacek (62. Kolář), Matušovič (83. Kisel) – Slepička.

Jablonec: Špit – Zábojník, Homola, Huber, Krejčí – Michálek (81. Baranek), Eliáš, Klapka, Valenta (76. Necid), Hloušek – Straka (88. Fujerik).

Baník Ostrava - Viktoria Žižkov 3:0 (1:0) - hráno v sobotu

Lépe začali hosté, kteří si v 8. minutě dostali do velké šance. Kušnír ale z hranice velkého vápna mířil těsně nad branku. Ostravské útoky tradičně táhl kanonýr Svěrkoš.

Ve 26. minutě se domácí dožadovali pokutového kopu po ruce jednoho obránce hostí a hned vzápětí mířil Svěrkoš po rohu těsně nad. Tlak ostravských sílil a bylo jen otázkou času, kdy přetížena obrana hostí inkasuje. Stalo se tak v 36. minutě, kdy po rychlém protiútoku centroval z pravé strany Otepka a Svěrkoš ukázal, jak se má chovat chladnokrevný střelec. V pokutovém území se otočil s míčem a levačkou vsítil svou osmou branku v sezoně.

Baník po přestávce hosty nešetřil. V 62. minutě vyslal Otepka do brejku Svěrkoše, který našel ještě lépe postaveného Rajtorala. Ten pohotově zakončil do prázdné branky.

Svěrkoš byl i nadále při chuti. V 71. mintě jásaly Bazaly potřetí, když český střelec chladnokrevně zakončil další rychlý protiútok.

Na hřišti se objevil i udravený záložník Martin Lukeš. Ostravský kapitán se do sestavy vrátil po dlouhých sedmi měsících, kdy absentoval kvůli zraněnému kolenu.

Branky: 36. Svěrkoš, 62. Rajtoral, 71. Svěrkoš. Rozhodčí: Franěk – Kordula, Čecháček. ŽK: Bolf – Procházka. Diváci: 8406.

Ostrava: Vašek – Řezník, Neuwirth, Bolf, Čoupek – Rajtoral (85. Ficek), Marek, Otepka (77. Lukeš), Tchuř (82. Zeher) – Svěrkoš, Magera.

Žižkov: Bartalský – Šťastný, Labant, Mores, Xavier – Kušnír, Kropík, Procházka, Koukal – Kalod (88. Blaha), Švancara (75. Demjan).

Liberec - Olomouc 2:1 (1:1) - hráno v sobotu

Hosté začali v Liberci odvážně. Ve 3. minutě centroval Bajer a Hubníkovi chyběl na malém k zakončení jen maličký krok. Minutu poté byl před vápnem faulován Onofrej. Přímý kop vzal na sebe Lukáš Bajer. Sigma se dostala do vedení.

Vyrovnání zařídil objev jara Kerič. Chorvatský útočník odcentroval přímo do Heidenreicha, který si srazil míč do vlastní branky. Hanáky to ale nerozhodilo a dál se snažili hrát. Ve 43. minutě zakončoval hlavou po centru Jindřiška Hubník, trefil přímo do středu branky a připraveného gólmana Zlámala.

Druhá část zápasu už byla vyrovnanější. Domácí posílili ofenzivu zkušeným Nezmarem. Ovšem olomoucká defenziva byla pečlivá, navíc hosté využívali každou možnost k protiútoku. Střely Hořavy, Rossiho a Hubníka z hranice šestnáctky ale nebyly přesné.

Šest minut před koncem ještě vyrazil brankář Drobisz prudkou střelu Dočkala, na dorážku Nezmara už však byl krátký. Hosté sice reklamovali postavení mimo hru zakončujícího hráče, ale nebylo to nic platné.

Branky: 33. vlastní Heidenreich, 85. Nezmar – 4. Bajer. Rozhodčí: Matějek – Wilczek, Gallo. ŽK: Bílek – Hudec. Diváci: 4900.

Liberec: Zlámal – Janů, Polák, Košťál, Matula – Papoušek (43. Frejlach, 88. Gecov), Bílek, Dort, Dočkal – Kerič, Radzinevičius (48. Nezmar). Trenér Ladislav Škorpil.

Sigma: Drobisz – Jindřišek, Hudec, Škerle, Heidenreich – Bajer (71. Štěpán), Kaščák, Hořava (77. Janotka), Rossi, Onofrej – Hubník (87. Schulmeister). Trenér Martin Pulpit.

TABULKA PO NEÚPLNÉM 22. KOLE

23.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1

Čeští vědci přišli na to, proč někteří lidé marodí častěji

Brno – Proč jsou někteří lidé náchylnější k infekcím a alergiím? Na tuto otázku možná našli odpověď vědci z Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Pes vběhl na cizí pozemek, majitel mu ustřelil přirození. Teď jej soudí

Klatovsko – Nelehký úkol stojí před klatovským okresním soudem. Musí rozhodnout, zda je Zdeněk Skalický (53 let) nebezpečný pistolník, který ustřelil samonabíjecí pistolí psu přirození jen proto, že vběhl na jeho pozemek, nebo šlo jen o nešťastnou náhodu, když se chovatel snažil bránit své ovce před útočícím predátorem.

Hra s ohněm skončila. Rakousko to zvládlo

Berlín – Němečtí komentátoři vesměs pozitivně hodnotí výsledek rakouských voleb, kdy v nedělních volbách vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen nad Norbertem Hoferem ze Svobodné strany Rakouska (FPÖ).