Jednadvacítka nestačila na Itálii, postup i OH zůstaly daleko

NIZOZEMSKO - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let se s evropským šampionátem v Nizozemsku rozloučili po základní skupině. Definitivně o tom rozhodla jejich nedělní prohra 1:3 s Itálií, která tým kouče Ladislava Škorpila odsoudila k poslednímu místu za Srbskem, Anglií a právě "squadrou azzurou".

18.6.2007

Ital Alberto Aquilani v souboji s Martinem Kleinem.Foto: AP/Fred Ernst

Čeští mladíci po nezdaru přišli o možnost postoupit do semifinále a také o účast na olympiádě v Pekingu v příštím roce.

Ze skupiny B do semifinále postoupily Srbsko s Anglií, Itálie si zahraje s Portugalskem baráž o postup na OH.

Zápas na stadionu Gerledome nechal vzpomenout na loňský světový šampionát dospělých, kdy Itálie poslala český národní tým v posledním utkání základní skupiny také předčasně domů.

I v neděli se na malém Euru hrálo hlavně podle italských not. Kouč Škorpil sice po minulé prohře se Srbskem udělal hned pět změn v sestavě, ale bezkrevné mužstvo na Itálii vůbec nestačilo. Utkání hodně ovlivnila už třetí minuta: souboj kapitána Hubníka a Rosiny před pokutovým územím sudí Thomson posoudil jako nedovolený a záložník AS Řím Aquilani se báječně trefil přímo do šibenice Zlámalovy branky.

Otřesení Češi vypadali bezradně, ale z první vážnější akce hned dokázali vyrovnat a přiblížit se postupové teorii. Rajtoral našel přízemním centrem Papadopulose a útočník Leverkusenu chytrou tečí nasměroval míč do italské branky. Po 194 minutách ukončil český střelecký půst na mistrovství.

Sebevědomím hýřící Italové se ale vůbec nenechali rozhodit a rychle české soupeře připravili o naděje. Tři minuty po vyrovnání chyboval ve středu pole Jirsák a brankář Zlámal ještě mužstvo podržel proti velké šanci Pazziniho. Po půlhodině ale u autové čáry zbytečně fauloval Rajtoral, Rosina posadil přetažený centr na hlavu kapitána Chielliniho a zadák Juventusu Turín využil prostoru, který mu dali čeští obránci. To už "lvíčata" hrála bez zraněného Jirsáka, kterého tři minuty před druhým gólem vystřídal Rýdel. Ten stejně jako bek Kuncl dnes debutoval v jednadvacítce.

Na druhé italské vedení už Češi reagovat nedokázali. Naopak ještě těsně před poločasem "lvíčata" lehkovážně pokazila další akci, soupeř předvedl znovu povedený brejk a Rossi precizní střelou o tyč jako by Alexi Fergusonovi chtěl ukázat, že si v Manchesteru United v příští sezoně zaslouží konečně dostat pořádnou šanci.

Gól těsně před přestávkou jako by českou reprezentaci připravil o zbytky snahy, po poločase se už hra změnila v nezáživnou partii bez jakéhokoliv náboje. Odevzdaní Češi rezignovali na jakoukoliv snahu zápas alespoň trochu zdramatizovat, naopak nechybělo příliš a odjeli ze šampionátu s ještě větším debaklem.

Stačilo, aby třeba střídající Pelle po pěti minutách pobytu na hřišti proměnil sólový únik, který mu překazil gólman Zlámal. Žádné oživení do české hry nepřineslo ani nasazení dalších útočníků Holendy a Krbečka. Český tým se stěží dostal za polovinu hřiště, když se už dostal na dostřel, přišla lehkovážná přihrávka, kterou Italové bez potíží pokryli.

Symbolický byl český pokus minutu před koncem. Papadopulos, jeden z mála Čechů, který snesl přísnější měřítko, se sice před pokutovým územím dostal ke střele, ale místo branky trefil do hlavy spoluhráče Rýdela. Češi končili v hlubokém útlumu, nizozemská mise pro ně skončila tvrdým políčkem.

Itálie "21" - Česká republika "21" 3:1 (3:1)

Branky: 4. Aquilani, 29. Chiellini, 45+1. Rossi - 14. Papadopulos. Rozhodčí: Thomson (Skot.) - Mokoš (SR), Onita (Rum.). ŽK: Nocerino, Rosina (oba It.). Diváci: 7167.

Sestavy:

Itálie "21": Viviano - Motta, Andreolli, Chiellini, Criscito - Montolivo (46. Padoin), Nocerino, Aquilani - Rosina (69. Dessena), Pazzini (55. Pelle), Rossi. Trenér: Casiraghi.

ČR "21": Zlámal - Kuncl (62. Holenda), Hubník, Klein, Švec - Kladrubský (80. Krbeček), Jirsák (26. Rýdel), Hušek, Rajtoral - Papadopulos, Kysela. Trenér: Škorpil.

Hlasy po utkání

Třetí gól italského týmu těsně před poločasem rozhodl podle trenéra fotbalové reprezentace do 21 let Ladislava Škorpila definitivně o tom, že český tým ukončí svoji pouť už v základní skupině mistrovství. Kapitán Roman Hubník netajil zklamání, od mužstva prý čekal víc.

Kouč Škorpil označil za klíčový okamžik nedělního utkání, které rozhodlo o tom, že Češi nepostoupí do semifinále mistrovství ani ze třetího místa do baráže o olympijské hry, gól Rossiho těsně před odchodem do kabin.

"Ten třetí gól byl zlomový. Místo toho, abychom ze standardky chvíli před tím ohrozili branku soupeře a třeba se pokusili o vyrovnání, jsme míč rozehráli do zbytečné kombinace a z protiútoku naopak inkasovali. To ovlivnilo celý další průběh," uvedl Škorpil na tiskové konferenci.

Český kouč nesouhlasil s tím, že by hráči ve druhém poločase působili odevzdaným dojmem. "Neříkal bych tomu odevzdaný výkon. Hráči spíš bojovali sami se sebou. Ale dopouštěli se zbytečných ztrát, další síly museli vynaložit při zpětném vybojování míčů, což nahrávalo soupeři," uvedl. Škorpil za vystoupení na turnaji hráče nezatracoval. "Byl bych zklamán z jediné věci. A to v případě, že bych si myslel, že hráči neodevzdali to, co v nich je," dodal Škorpil, který zatím nechtěl hovořit o tom, jak si představuje svoji další budoucnost u týmu.

Kapitán Roman Hubník byl po utkání rozmrzelý, od dnešního zápasu čekal víc. "Už nebyly vůle a síly otočit ten výsledek, za stavu 1:3 jsme věděli, že to je špatné. Ta prohra bolí o to víc, že jsme dnes nic nepředvedli a dostali navíc hloupé góly. Chtěli jsme se porvat, aspoň o tu baráž, ale nevyšlo nic," posteskl si Hubník. Útočník Michal Papadopulos neměl žádnou radost z toho, že byl jediným střelcem českého týmu na mistrovství. "Můj gól je k ničemu, nic to neřešilo," litoval Papadopulos.

18.6.2007 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.