Pánové, to tedy byla pořádná jízda!

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Díky nevídanému vstupu do zápasu deklasovali fotbalisté Dynama v nedělním utkání I. ligy favorizovanou Ostravu 3:0. „Náš fotbal, to musí být jízda,“ sliboval František Straka po příchodu na budějovickou lavičku – a v neděli to tedy, pánové, jízda byla, a to pořádná!

5.11.2007

Rozdílem tří gólů skončilo utkání fotbalové Gambrinus ligy mezi mužstvy SK Dynamo České Budějovice a Baník Ostrava. Jihočeši porazili tým ze severu Moravy přesvědčivě 3:0. Třetí gol dal Horejš (vlevo), s nímž se raduje Vozábal. Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Začátek utkání byl famózní: Černý ukázkově uvolnil Mrkvičku, ten si naběhl do vápna a nekompromisní střelou pod břevno nedal Vaškovi v brance Baníku sebemenší šanci – 1:0! A to zdaleka ještě nebylo všechno – už ti minuty nato znovu Černý vymyslel skvělou finální přihrávku, z adresáta si tentokráte vybral Radzinevičiuse a litevský útočník nekompromisní střelou k tyči zvýšil na 2:0. Kdo z diváků dorazil na stadion včera o něco později, určitě si podruhé pospíší…

A domácí byli při chuti i dál: v 11. minutě Mrkvička hlavou poslal míč do běhu Vozábalovi, jeho střelu levačkou však Vašek kryl. Jihočeši svého soupeře přitlačili. do 20.minuty kopali tři rohy v řadě a po tom třetím z nich, výborně Vozábalem zahraném, Horejš zády k brance zvýšil hlavou už na 3:0. Neskutečných, pohádkových 3:0!

Hráči ambiciózního Baníku v této fázi zápasu si nevěděli s aktivní hrou Strakova týmu rady, kupili chybu na chybu a působili zcela bezradným dojmem. Navíc někteří z nich i ztráceli nervy, což dokumentoval Svěrkoš, jenž hodně nevybíravě a zbytečně zajel do gólmana Kučery.

Hned v nástupu do druhé půle se prezentoval Radzinevičius tvrdou střelou k tyči, ta ale Vaškovu branku o necelý metr minula. A nezůstalo jen při tom, už čtyři minuty poté to po Černého drzém kousku zkusil litevský útočník znovu, tentokráte z otočky ke vzdálenější tyči, i teď ale necelý metr chyběl. Baník ale po změně stran přidal, v 54. minutě kopal i svůj (teprve) první roh, nic z něj ale nevytěžil. Navíc žádný drtivý tlak Baníku se nekonal, Strakovi muži svého soupeře do žádné vážnější šance nepustili. Naopak v 66. minutě mnoho nechybělo k tomu, aby domácí svůj náskok ještě navýšili, to když překrásná Radzinevičiusova střela lízla břevno Vaškovy svatyně. Až cirka od 70. minuty tlak hostí začal narůstat, ale není divu, síly hráčům Dynama už docházely. Přicházely i první náznaky šancí, Kučera v brance Dynama však byl pozorný.

Budějovičtí fotbalisté vyhráli zcela po zásluze, užili si ovací ochozů a stali se teprve druhým týmem v sezoně, který Ostravu pokořil. „Pro nás mají ty tři body nesmírnou cenu, protože jsme věděli, že jakákoliv ztráta by byla hodně zlá. Poklona mému manšaftu za to, jak zvládl zápas po taktické stránce. Už v Brně jsme, ač jen v deseti lidech, ukázali dobrý výkon, na který jsme dnes navázali. Mužstvo mělo obrovskou touhu a víru zdolat top tým, jakým bezesporu v naší lize Baník je,“ rozplýval se na tiskové konferenci Straka.

Především v první půli neměl svým svěřencům téměř co vytknout. „Začali jsme velice aktivně, přesně tak jak jsem chtěli. Možná jsme tím i Baník překvapili a nás to neskutečným způsobem rozjelo. Pak už jsme utkání v klidu kontrolovali a naprosto zaslouženě ho dovedli k vítěznému konci,“ pokračoval Straka.

Triumfem se ovšem nechtěl nechat příliš unášet. „Musíme zůstat nohama pevně na zemi. Nečekejte ode mne, že budu pět ódy, nesmíme se nechat unést euforií. Přesto jsme předvedli poločas, o kterém se asi málokomu zdálo. Za vším je tvrdá práce v tréninku, kluci předvedli skvělý kolektivní výkon. Bylo by také zajímavé se podívat, kolik toho hráči naběhali,“ ocenil nasazení Dynama.

Hostující kouč Karel Večeřa připustil, že jeho tým zápas na jihu Čech včera vůbec nezvládl. „Bohužel pro nás výsledek naprosto vyjadřuje poměl sil na hřišti. Vůbec jsme nebyli důrazní, domácím jsme malou agresivitou a volným prostorem nabídly ty šance, aby je proměnili a dostali se do herní pohody. Navázali jsme na chyby z utkání s Boleslaví,“ zlobil se ostravský trenér.

Nejvíce ho nazlobil zaspaný úvod utkání. „Takhle usnadnit zápas, to by se líbilo každému. Každý z těch hráčů, kteří tam byli, si musí sáhnout hluboko do svědomí,“ podotkl Večeřa, jehož mrzelo, že se chyby Baníku stále opakují.

„Ty začátky jsme nezvládli už poněkolikáté. Jedna z možností je, že nehrajeme víc zápasů ve stejné sestavě. Dneska jsme udělali zase čtyři změny, chvíli trvá než si na hřišti sedneme. Ale rozhodně nevidím důvod, proč bychom měli zápas v Budějovicích podcenit,“ odmítl hostující trenér.

Mrkvička odstartoval fotbalovou radost

Měli jste doslova drtivý vstup do zápasu. To byla si klíčový moment celého zápasu?

Určitě. Ve dvacáté minutě jsme vedli 3:0 a odehráli jsme parádně celý poločas. Splnili jsme trenérův pokyn, abychom na soupeře vletěli. Kromě gólů jsme měli ještě i další šance. Náš plán nám vyšel do puntíku.

Do druhé půle jste šli především s úkolem pohlídat třígólové vedení?

To určitě ne. Šli jsme do druhého poločasu tak, jako by byl stav 0:0. Dopředu už jsme se opravdu nijak hnát nechtěli, ale především jsme nechtěli inkasovat. Podařilo se nám uhrát zápas s nulou, takže maximální spokojenost.

Byl to váš nejlepší zápas za celý podzim?

Jednoznačně.

Mohl byste popsat váš gól ze druhé minuty zápasu?

Zavolal jsem si na Jardu Černého, Radzi mi míč výborně pustil. Zpracoval jsem si míč a z jedné vystřelil. Mířil jsem nahoru a vyšlo to.

Dal jste někdy takhle rychlý gól?

V lize určitě ne. A vůbec i někdy jindy asi také ne.

Líbila se vám atmosféra zápasu?

Atmosféra byla perfektní. Fandili především fanoušci Baníku. Nějaké slovní výpady tam byly, ale celkově to bylo dobré. My žádný velký kotel nemáme, takže je lepší, když fandí alespoň soupeř. Hodně dělá také umělé osvětlení . To je pak jiný fotbal.

Trenér Straka na vás hodně sází. Cítíte jeho důvěru?

Každý hráč potřebuje důvěru, aby ho podržel, když se nepovede nějaký zápas.

5.11.2007 VSTUP DO DISKUSE

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.