Fotbalisté španělské Barcelony přepsali historii svého klubu. Poprvé od jeho založení v roce 1899 totiž vyhráli klubové mistrovství světa. A získali v letošním roce už šestou trofej.

V sobotním finále v Abú Zabí zdolali favorizovaní Katalánci argentinský celek Estudiantes de la Plata 2:1 po prodloužení.

Úřadující šampiony Poháru osvoboditelů poslal do vedení ve 37. minutě čtyřiadvacetiletý útočník Mauro Boselli. Hráči Barcelony měli po většinu času míč na svých kopačkách, překonat obranný val soupeře se jim ale dlouho nedařilo.

Tým kouče Pepeho Guardioly spasil až rekordman Pedro Rodríguez. Dvaadvacetiletý útočník, který se během jediného kalendářního roku trefil v šesti různých soutěžích (španělské lize, španělském poháru, španělském Superpoháru, Lize mistrů, evropském Superpoháru i na MS klubů), potvrdil pověst podzimního kanonýra a v 89. minutě přesnou hlavičkou vyrovnal.

V prodloužení se pak netradičním způsobem prosadil i argentinský štírek Lionel Messi, který hrudí tečoval do sítě prudký centr Alvése. A svým krajanům šanci na titul definitivně uzmul.

Borci Estudiantes už totiž v nastaveném čase stále ve strojovém tempu hrající Barceloně nestačili. A během třiceti minut ani jednou netrefili prostor Valdésovy branky.

Hodně vyrovnaný byl i zápas o třetí místo. Tam dokonce musel vítěze určit penaltový rozstřel, neboť podle pravidel se po remíze v normální hrací době prodloužení nehrálo. Pevnější nervy v něm měli hráči jihokorejského Pohangu, mexický celek Atlante skončil čtvrtý.

MS klubů, Abú Zabí (SAE):

Finále:
FC Barcelona - Estudiantes 2:1 po prodl. (89. Pedro, 110. Messi - 37. Boselli)
O 3. místo: Pohang Steelers - Atlante 1:1 (42. Denílson - 46. Márquez), penalty 4:3