Bohemians jsou v první lize, Ústí porazilo Vítkovice

Praha /AKTUALIZOVÁNO/ - Boje o postup do první ligy vrcholí. Ve 27. kole Třinec roznesl Most.

16.5.2009

Fotbalisté Bohemians 1905 se radují z návratu do první ligy. Foto: Deník/Josef Němec

Zelenobílí klokani dokázali na Vysočině proměnit svůj první mečbol a již tři kola před koncem slaví postup. Jihlavským stadionem se tak linul oslavný pokřik: „Už jsme zase prvoligoví.“, který slyšela historicky největší divácká návštěva.

Jihlavští fotbalisté naopak odcházeli ze hřiště se svěšenou hlavou, protože v tomto duelu potřebovali bezpodmínečně vyhrát. Zklamaní odcházel i fotbalový fanoušek, který rozhodně viděl nijak zvlášť oslňující fotbal. FC Vysočina momentálně ztrácí před posledními dvěma duely tři body na druhou Čáslav. Ta má ovšem ještě duel na půdě olomoucké Holice k dobru.

Prvních deset minut se na kopačky fotbalistů obou týmů lepila nepřesnost. První střela na branku přišla ve dvanácté minutě, kdy z dálky napřáhl Róth, ale Vojáček ji bez problémů vyrazil. O minutu později to v ochozech jen zahučelo pocentru Urbana, který gólman Sňozík podběhl, ale domácí útočníci byli šancí překvapeni a klokani balon odkopli do bezpečí.

Dalších deset minut přineslo nezáživný fotbal, který se odehrával především ve středu hřiště. Ve 25. minutě se ukázal mladíček Vydra, který se prokličkoval až k velkému vápnu Bohemky, ale jeho střelu hostující obránci zblokovali.

Jihlavští měli do té doby více ze hry, jenže potom přišla první branka jako blesk z čistého nebe. Po velké chybě Lovětínského se ve 29. minutě k samostatnému úniku dostal „maturant“ Morávek – 0:1. Mladý klokan se tak dočká týdenního volna, které stráví učením se na zkoušku z dospělosti. Trenér Hoftych mu totiž slíbil, že když si Bohemka zajistí postup již na Vysočině, tak dostane propustku.

Do poločasu už ze soupeřů nic nepředvedl a tak se do kabin šlo za jednobrankového náskoku klokanů.

Po změně stran se musela rekordní návštěva nudit. Fotbal byl nezáživný a bez jakéhokoli náboje. To samozřejmě vyhovovali hostům, kteří vedli a nikam se nemuseli tlačit. Jihlava se dostávala do ohrožení Sňozíkovy svatyně jen sporadicky.

V 77. minutě měl šanci Faldyna, ale jeho hlavička šla mimo. O šest minut později měl další nadějnou příležitost kapitán Jihlavy, ale jeho střelu zlikvidoval pražský brankář. Dvě minuty před koncem se ještě chytal za hlavu Kadlec, který mířil z trestného kopu těsně vedle pravou tyč hostující branky.

Jihlava - Bohemians 1905 0:1 (0:1)

Branky: 29. Morávek. Rozhodčí: Drábek – Kovařík, Koval. ŽK: Lovětínský, Karlík – Jindříšek, Růžička. Diváci: 4200.

Jihlava: Vojáček – Gabriel, Tlustý, Kadlec, Vepřek – Vyskočil (63. Veselý), Urban, Karlík, Lovětínský (82. Kaplan) – Vydra (65. Tecl), Faldyna.
Bohemians 1905: Sňozík – Nikl, Lukáš, Rychlík – Jindřišek, Koryta (63. Růžička), Morávek, Adam, Róth – Strnad (80. Ibragimov), Škoda (75. Slezák).

HFK Olomouc - Čáslav 0:0

Výsledek, který nikomu z aktérů radost neudělal. Takový dopad měla bezbranková remíza holických fotbalistů s Čáslaví. Domácí se přiblížili sestupu do třetí ligy. Hosté v boji o postup do té první ztratili.

V první půli se obě mužstva soustředila hlavně na to, neinkasovat. Obranná čtveřice Čáslavi skvěle doplňovaná defenzivním záložníkem Filipem kanonýra Korčiána držela zkrátka a když mu jedinkrát uzdu nachvilku povolila zasáhl čistým skluzem stoper Vít.

To na druhé straně minimálně jednou pořádně zahřmělo. Dian čtyřicetimetrovým pasem s milimetrovou přesností vyslal dopředu Dolejše a ten po precizním zpracování napálil míč do tyče Aleksijevičovy branky. Jinak hosté hrozili spíš ze standardních situací. Na další Dianovu nabídku jen těsně nedosáhl na zadní tyči Filip.

Ve druhé půli se pokračovalo v zajetých kolejích. Krutý sice pálil zdálky těsně mimo, ale nebezpečnější byli hosté největší šanci měl po minele Aleksijeviče Fikejz, když z úhlu mířil do prázdné branky. Radost mu ale akrobatickým zákrokem pokazil Zlatohlavý. Další šanci prováhal Fikejz, který nezpracoval sklepnutí Filipa.

Holice měla tříbodové šance až v závěru. Nejprve třináct minut před koncem dalekonosná střela střídajícího Lukáška proletěla jen centimetry okolo pravé šibenice čáslavské branky, pak se Vajda připravil o šanci špatným zpracováním a následný závar zakončil Krutý střelou nad branku.

Jestli se diváci po celý zápas spíš nudili, tak poslední desetiminutovka je bavit musela. Hrálo se nahoru dolů. Rozhodnout mohl ještě čáslavský Brunclík, ale Aleksijevič jeho pokus vytáhl na roh.

Rozhodčí: Ardeleánu – Drastík, Santarius. ŽK: 33. Libič, 69. Josefík – 30. Filip. Diváků: 542.

HFK Olomouc: Aleksijevič – Lošťák, Kalvoda , Zlatohlavý, Josefík – Dadák (72. Mucha), Libič (72. Lukášek), Grim (53. Kučerňák), Vajda – Krutý, Korčián. Trenér: Miroslav Kouřil.
Čáslav: Frydrych – Kunášek, Mráz, Vít, Špidlen – Filip – Dolejš, Prášil, Dian (39. Brunclík), Fikejz (65. Bednář) – Ondrášek. Trenér: Miroslav Koubek

Třinec - Most 4:0 (3:0)

Třinečtí fotbalisté ve druhé lize dál natahují šňůru zápasů bez porážky. V sobotu přehráli doma bez větších problémů Most 4:0, když o své výhře rozhodli třemi brankami již v první půli.

Třinec tak bodoval již v osmém duelu v řadě a v tabulce se posunul na sedmé místo. Domácí vstoupili do utkání raketově a již do desáté minuty si tisícovka fanoušků dvakrát zakřičela gól.

Nejprve se v 8. minutě trefil Hanus, o minutu později pak na jeho trefu navázal Ceplák. Branka Szmeka ze závěru prvního poločasu pak dala domácím hráčům definitivní jistotu vítězství. Bezbranní hosté se nezmohli na jedinou přesnou trefu a naopak v 69. minutě ještě jednou inkasovali po individuální akci Doubka.

„Opět jsme doma vstřelili čtyři branky, takže s tím musím být spokojen. Naopak se mi až tak nelíbila naše mezihra ve středu pole,“ řekl po utkání domácí kouč Erich Cviertna.

„Vstup do zápasu byl z naší strany špatný. Dostali jsme góly, které se určitě daly chytat. Prostřídali jsme, jelikož domácí hráli v pohodě, hlavně jsme měli problémy s jejich útočníky. Rozhodly naše chyby,“ doplnil trenér Mostu Robert Žák.

Branky: 8. Hanus, 9. Ceplák, 39. Szmek, 69. Doubek. Rozhodčí: Adámek - Kubáň, Marek. ŽK: Diego, Frnoch (oba Most). Diváci: 1022.

Třinec: Lipčák - Lisický, Chlebek, Kuděla, Zbončák - Joukl, Hanus (67. Cabák), Hupka, Ceplák - Szmek (77. Přecechtěl), Doubek (77. Veselý). Trenér: Cviertna.
Most: Šavol - Knakal, Jedinák, Toney (18. Loos), Fleišman - Sigmund (54. Frnoch), Boutasgount (46. Štumpf), Schut, Diego - Franěk, Onyango. Trenér: Žák.

Opava - Fulnek 5:0 (3:0)

Doslova na jednu branku se hrálo sobotní druholigové derby mezi Opavou a Fulnekem. Hosté připomínali obětního beránka a moc toho nepředvedli, navíc s přibývajícím časem odpadli i fyzicky.

Trenér Slezského FC Radek Látal udělal několik změn v sestavě. Poprvé ve druhé lize dostal šanci mladý gólman Květon. Ten ale moc práce neměl a na míč si téměř nesáhl.

Jestliže hosté chtěli sázet na kvalitní defenzivu, tak se jim tato strategie vůbec nepovedla. První vzruch přinesla 5. minuta, kdy Kolínek nastřelil ruku jednoho z obránců, avšak píšťalka sudího zůstala němá. Dvě minuta na to, už se skóre poprvé měnilo. Míč za Pospěchova poslal Zapletal. Tentýž hráč byl vzápětí v další šanci, gólman Pospěch jeho střelu vyrazil na rohový kop.

Ve 14. minutě vystřihl domácí výběr pohlednou akci. Ta začala Pulkertovým centrem a následnou ranou Bartesky – 2:0. Opava byla při chutí, za to Fulnek se jen stěží dostával za vlastní polovinu. Další branka, které předcházela šance Půdy, padla ve 35. minutě. Partyš odcentroval a za hlavičkou Halašky se hostující gólman jen ohlédl. Děravá fulnecká obrana do poločasu inkasovala ještě jednou. Gólová hlavička Cigánka ovšem uznána nebyla.

Vstup do druhé půle přinesl čtvrtý gól v Pospěchové síti. Nabíhajícího Zapletala našel přesně Partyš – 4:0. I další minuty se hrály podle opavských not a skóre se mohlo hned několikrát měnit. Halaškovu ránu vykopl Pospěch nohou. Fulneckému brankáři se podařilo vytěsnit i dalekonosnou střelu Pulkerta, navíc s přibývajícími minutami Chlebkův soubor úplně odpadl.

Na druhé straně se o jediný střelecký pokus pokusil Janoviak, debutant Květon ji ale bez problému zlikvidoval. Definitivní podobu výsledku dal sedm minut před koncem svým druým gólem Halaška.

„Celý týden jsem hráče nabádal k tomu, ať hrajeme zodpovědně, stejně jako v posledních pěti kolech. Bohužel se nám to nepovedlo. Hráči neplnili to, co jsem od nich očekával,“ komentoval vystoupení svého týmu trenér Fulneku Tomáš Chlebek. „Byl to po Dukle náš nejhorší výkon,“ dodal.

Radek Látal, trenér Opavy oplýval spokojeností. „Hráčů jsem kladl na srdce, ať se vyvarují jakéhokoliv podcenění. Trochu jsme změnili rozestavení a chtěli hrát aktivně. To se nám povedlo. Věděli jsme, že když dáme rychle první, druhý gól cesta k vítězství bude snadnější,“ řekl domácí trenér. „Druhá půle již tak dobrá z naší strany nebyla,“ uzavřel Látal.

Branky: 7. a 47. Zapletal, 35. a 83. Halaška, 14. Barteska. Rozhodčí: Možíš - Pacina, Adámková. ŽK: Partyš, Půda, Wirth - Houška, Bitomský, Schulmeister. Diváci: 1884.

Opava: Květoň - Kolínek, Půda, Cigánek, Uvíra - Partyš, Barteska (50. Neubert), Zapletal (56. Krčmařík), Pulkert - Šultes (78. Wirth), Halaška. Trenér: Látal.
Fulnek:
Pospěch - Sokol, Krása, Sedlák, Vaculín - Huvar (40. Houška), Solnický, Janoviak, Bitomský (78. Blažek), Škopek (87. Lang) - Schulmeister. Trenér: Chlebek.

Dukla Praha - Baník Sokolov 2:0 (1:0)

Fotbalisté pražské Dukly v dnešním utkání 27. kola II. ligy porazili na Julisce brankami slovenského beka Petera Mičice a Michala Kolomazníka 2:0 Sokolov.

Současně tak ukončili nepříznivou minisérii čtyř zápasů, ve které získali pouhé dva body za domácí remízy s HFK Olomouc a Třincem.

Svěřenci trenéra Güntera Bittengela si tříbodovým počinem na druhé straně uchovali alespoň teoretickou naději na postup do nejvyšší soutěže.

Druhý tým tabulky Zenit Čáslav má však aktuálně o pět bodů víc než Dukla a k tomu sobotní zápas na půdě předposledního HFK Olomouc k dobru.

Západočeši přijeli do Prahy s vizitkou jasně nejproduktivnějšího týmu soutěže, v ofenzivní fázi hry ale zůstali hodně dlužni své pověsti. Všechny jejich šance dokázal zlikvidovat domácí gólman Martin Svoboda.

Do hry však nezasáhl na straně Sokolova se 14 brankami nejlepší střelec soutěže Jirouš. Nejspíš i proto tým kouče Stanislava Purkarta potřetí v posledních čtyřech zápasech vyšel bodově naprázdno.

Sokolov na jaře selhává v soubojích s pražskými soupeři, už potřetí proti nim neuspěl. Doma podlehl Bohemians 1905, počátkem dubna na Strahově sparťanskémi béčku a dnes i Dukle.

Branky: 34. Mlčic, 49. Kolomazník. Rozhodčí: Mikel – Teuber, Moudrý. ŽK: Pilař (Sokolov). Diváci: 662.

Dukla: M. Svoboda – Mikula, J. Vorel, O. Kučera, Mičic – Svatonský, Gedeon, Šiml (83. Laczkovich), Malý – Kolomazník (88. Sklenář), Chigou (77. Zelenka). Trenér Bittengel.
Sokolov: Ilizi – Šmerda, Knakal, Kura, Čupr – Podrazký (68. Habai), Pilař, Javorský, Čada, Vaněček (83. Hanzlík) – Duchnič (73. Salák). Trenér Purkart.

Slovácko - Karviná 0:1 (0:1)

Branka: 32. Buryán. Rozhodčí: Býma - Dobrovolný, Lakomý. ŽK: Cleber, Ineman, Staš, Kordula - Opic, Damián. ČK: 38. Formánek (Slovácko). Diváci: 3120.
Slovácko: Filipko - Randa, Formánek, Němčický, Ineman - Fujerik (43. Šimáček), Perůtka, Görner (25. Kordula), Cleber - Hani (19. Ondřejka) - Chmelíček. Trenér: Mazura.
Karviná: Pillár - Hoffmann, Buryán, Čeman, Milosavljev (72. Tchami) - Pavlík, Slončík (83. Sourada), Opic, Jursa - Mišínský (89. Damián), Staš. Trenér: Kalvoda.

Ústí nad Labem - Vítkovice 2:0 (1:0)

Festival zahozených šancí. Tak by se dal charakterizovat zápas 27. kola druholigové soutěže mezi fotbalisty Ústí a Vítkovic. Svěřenci trenéra Svatopluka Habance sice zvítězili 2:0, spálili ale příležitosti na několik zápasů.

„Byl to cirkus neproměněných šancí. Kdyby utkání skončilo 8:1, tak by se nikdo nemohl divit. Soupeř byl dnes slabý,“ řekl po utkání lodivod FK Ústí Svatopluk Habanec.

A měl pravdu!

Skóre duelu otevřel už ve 22. minutě útočník Nádeníček, když krásnou ranou zužitkoval perfektní přihrávku špílmachra Martykána. Ten v první půli na hřišti vynikal a svým spoluhráčům vytvářel jednu gólovou příležitost za druhou. Franc, Šmrha ani Volek však vedení Severočechů navýšit nedokázali.

Po gólu volaly i nůžky Volka z 68. minuty, ke smůle ústeckého záložníka ale skončil míč jen na břevně vítkovické brány.

V závěru utkání pak pětistovce přihlížejících diváků zatrnulo. Hostující Motyčka měl na kopačce vyrovnávací gól, ale nastřelil jen na brankové čáře stojícího kapitána Ústí Dvořáka.

Pojistku Severočeši přidali minutu před koncem, kdy se do prázdné branky trefil střídající útočník Veverka. „Zápas jsme měli rozhodnout dříve. To kolik jsme neproměnili šancí se jen tak nevidí,“ přiznal Habanec.

Branky: 22. Nádeníček, 89. Veverka. Rozhodčí: Franěk - Filipík, Ubias. ŽK: Mach, Derych (oba Vítkovice). Diváci: 556.

Ústí: Novák – Škoda, Zachariáš, Valenta, Dvořák – Franc (67. Benčík), Martykán, Šmrha, Volek (80. Veverka) – Pilík (89. Džuban), Nádeníček.
Vítkovice: Vaclík – Derych (65. Hrdlovič), Doležal, Švestka, Silveira (17. Lattmann) – Mach, Motyčka, Křiva (54. Kuchař), Mikulenka, Čáp – Diviš.

Hradec Králové - Sparta Praha B 2:2 (1:2)

Po 27. kole mají fotbalisté FC Hradec Králové jistotu záchrany ve druhé lize. Stačila jim k tomu remíza 2:2 s rezervou pražské Sparty. Branky „votroků“ zaznamenali Fischer s Kasálkem, za hosty se trefili Třešňák a Valíček.

Hrát se na počet rohových kopů, domácí tým by po prvním poločase výrazně vedl. Počítají se ale góly a v tomto směru byli úspěšnější mladíci z Letné. Přesto měli jako první důvod k oslavě „votroci“, když v 11. min. Fischer se štěstím proměnil penaltu - 1:0. Poté však přišly dva sparťanské údery. Ve 13. min. se Podaný rychlostně prosadil přes Wozniaka, zpětnou přihrávkou našel nabíhajícího Třešňáka a ten nekompromisní dělovkou, která se otřela o levou tyč, vyrovnal – 1:1.

Ještě hůře bylo domácímu celku ve 25. minutě po trestném kopu Valíčka. Sparťanský obránce tvrdě vypálil ze 27 metrů a míč se třepetal v hradecké síti podruhé – 1:2. To samé se mohlo na druhé straně povést Nemčekovi, jenže Mokrohajský tygřím skokem vytěsnil nádherný pokus na roh.

Na další vzrušení si diváci museli počkat až do 64. minuty. Stálo však za to. Hradec měl výhodu trestného kopu, k míči se postavil Kasálek a z Mokrahajského udělal pouhého diváka – 2:2. „Votroky“ vyrovnání evidentně nabudilo. Další šanci měl po centru Kalouska střídající Kaufman, ale hlavičkoval vedle. Potlesk si vysloužila také Kalouskova „jedovka“, která Mokrohajskému div neprorazila hruď.

V závěru se připomněli také sparťané, střílený centr Valíčka vyboxoval Lindr jen s velkou námahou nad břevno. „Votroci“ tak ani po osmé pod trenérem Kotalem nepoznali hořkost porážky, nicméně potřetí v řadě dosáhli v domácím prostředí pouze na remízový výsledek.

Branky: 11. z pen. Fischer 64. Kasálek – 13. Podaný, 25. Valíček. Rozhodčí: Paták – Lhoták, Štěrba. ŽK: 1:1 (Wozniak – Droppa). Diváci: 1025.

Hradec Králové: Lindr – Mácha, Wozniak, Kasálek – Poděbradský, Nemček, Fischer, Pacák (33. Kalousek) – Pilař (63. Bukač), Dvořák (63. Kaufman), Rezek.
Sparta Praha B: Mokrohajský – Valíček, Hejda, Švec, Droppa – Glaser (86. Mareš), Folprecht, Rada, Podaný (78. Belaid) – Kadlec, Třešňák.

TABULKA

Autor: Redakce

16.5.2009 VSTUP DO DISKUSE

Inkluze je zločin na dětech, říká Václav Klaus mladší

Havlíčkův Brod /ROZHOVOR/ - Má všeobecní vzdělání budoucnost? Je inkluze krok tím správným směrem? To byla hlavní témata přednášky, kterou v Havlíčkově Brodě nedávno připravil Okrašlovací spolek Budoucnost.

Manželé ze Kdyně se snažili zachránit život mladému sportovci. Bohužel marně

Hluboká - Silák z Hluboké zemřel za jízdy na kole. Jeho otec děkuje manželům Homolkovým, kteří bojovali o jeho život.