Fotbalisté Ústí dobyli Zlín, Hradec se dostal do čela

Praha - Fotbalistům Dukly vybojoval remízu ve 22. kole druhé ligy proti Opavě Malý. Nový trenér Karviné Balcárek slavil výhru.

9.4.2010

Jan Vorel (vlevo) z Dukly v souboji se Zdeňkem Klesnilem z Opavy.Foto: Deník/Martin Divíšek

Remízou 1:1 skončil zápas 22. kola druhé ligy mezi fotbalisty pražské Dukly a Opavy. Hosté se ujali vedení v 16. minutě díky Schaffartzikovi, o sedm minut později vyrovnal střelou zdálky Malý.

V 22. kole druhé fotbalové ligy zajistil vítězství Mostu 1:0 proti poslednímu celku tabulky Vítkovicím Hofmann, když zužitkoval ve vápně přihrávku od Ruseckije.

Fotbalisté Jihlavy porazili Žižkov 2:0 díky gólům Karlíka a Mešanoviče. Vysočina tak prodloužila svou sérii bez porážky na čtyři utkání.

Rezerva pražské Sparty porazila Hlučín 1:0 a polepšila si tak v boji o záchranu. Šest minut před koncem rozhodl přesnou střelou střídající Belaid.

Klíčovou bitvu jarní části druholigové sezony zvládli ústečtí fotbalisté výborně. Na půdě zlínské Tescomy vyhráli svěřenci trenéra Svatopluka Habance 2:1 a díky zisku tří bodů udrželi vedoucí pozici v tabulce. Dál tak mohou snít svůj velký sen o postupu do Gambrinus ligy.

Karvinští fotbalisté uvedli v neděli do provozu znovu pravidlo o novém trenérském impulsu. Kouč Jiří Balcárek, který v týdnu přišel místo odvolaného Leoše Kalvody na post hlavního trenéra MFK, změnil rozestavení týmu i jednotlivé pozice hráčů a ti se mu odvděčili jasnou výhrou 3:0 nad nováčkem z Vlašimi.

Byla to pastva pro oči. Doslova a do písmene. Kotalovo komando Hradce rozmetalo z trávníku zelenočerné sokolovské vojáčky drtivým způsobem 5:0, bodové konto rozšířilo na magickou padesátku a hlavně se poprvé v sezoně usídlilo v čele druholigové tabulky.

Fotbalisté Čáslavi se po 11 zápasech dočkali vítězství. Ve 22. kole druhé ligy porazili Třinec 3:2 a trenér Martin Hřídel si tak prožil vítěznou premiéru, když v týdnu nahradil Zdenka Frťalu.

Dukla Praha - Opava 1:1 (1:1)

Fotbalisté Slezského FC Opava vezou cenný bod z Prahy. Na pražské Jůlisce remizovali s domácí Duklou 1:1.

Slezané šli do zápasu v pořadně slepené k sestavě. Během týdne se ke skupině nemocných přidal i Jiří Furik. „Dostal koňara, dva dny netrénoval, ještě před odjezdem to šel zkusit, ale nešlo to, proto s námi ani neodcestoval,“ řekl trenér Slezského FC Jaroslav Horák.

Opava ale i tak začala aktivně a hlouček opavských skalních fanoušků se mohl v šestnácté minutě radovat. Čáp zahrával standardní situaci, posadil míč na hlavu Schaffarczika – 0:1. Zaskočená Dukla se ale dokázala rychle otřepat. Ve 23. minutě se po dlouhém autu nepodařilo balón dobře odkopnout Wirthovi, ten tak přímo namazal Malému a Novák byl bez šance – 1:1.

„Škoda tohoto gólu, vždy inkasujeme po zbytečné chybě, takové branky nás potom sráží,“ smutnil trenér Opavy. Dokonce první pětačtyřiceti­minutovky byla pak aktivnější Dukla. „Měli míč častěji na svých kopačkách, prostě byli lepší,“ uznal trenér Slezského FC. Tři minuty před koncem poločasu bylo rušno před Novákem. V jasné gólovce se ocitl Chigou. Hostující jednička míč levou nohou vykopla.

Druhý poločas oživil na straně Opavských příchod Ondřeje Bira. „Ve druhém poločase jsme byli lepším týmem, začali jsme Duklu přehrávat kondičně, měli jsme i několik náznaků šanci, avšak chyběla nám fotbalovost,“ přiznal Jaroslav Horák.

Ze strany Pražanů vypadala nebezpečně akce Gedeona. „Zajímavá možnost, naštěstí ji nedotáhl do zdárného konce,“ vydechl si Horák a pokračoval: „Bod z Prahy určitě bereme, ale za výkon ve druhém poločase jsme mohli i vyhrát.“

Branky: 23. Malý - 16. Schaffartzik. Rozhodčí: Bílek - Ubias, Koval. ŽK: Gedeon - Mezlík, Čáp, Klesnil. Diváci: 250.

Dukla: Svoboda - Vorel, Šmíd, Mičic - Hašek, Gedeon, Šiml, Malý, Berger (61. Kulvajt) - Chigou (73. Vrána), Svatonský (83. Hanousek). Trenér: Kozel.
Opava: Novák - Mezlík, Uvíra, Čáp - Wirth, Kolínek (64. Horka), Schaffartzik, Gonda, Zapletal - Klesnil (90. Tkadleček), Korčián (46. Bíro). Trenér: Horák.

Zlín - Ústí nad Labem 1:2 (1:2)

Stačily dvě kola a postupové plány fotbalistů Tescomy Zlín do první ligy dostaly povážlivou trhlinu. Stejně jako na podzim totiž nezvládli dva po sobě jdoucí zápasy se Žižkovem a Ústím nad Labem. Po sobotní domácí porážce od prvních Severočechů navíc narostla jejich ztráta na čelo tabulky osm kol před koncem soutěže na čtyři body. Před Zlínem je ještě Hradec Králové, kam jedou ševci v předposledním dějství.

„Je to těžká komplikace, už nemáme svůj osud ve vlastních rukou. Musíme čekat na zaváhání konkurentů,“ smutnil domácí kouč Ladislav Minář. „Venku máme těžké soupeře,“ snažil se ho uchlácholit ústecký trenér Svatopluk Habanec, který se vzápětí převtělil do role věštkyně. „Minimálně dvě kola před koncem ještě nebude podle mě rozhodnuto,“ předpověděl. „A letos by si zasloužily postoupit všechny tři první mančafty,“ přidal další postřeh.

Jeho svěřenci šli do jarní části s náskokem šesti bodů na dvojici Zlín, Hradec Králové, během prvních čtyř kol ho však prohospodařili. Poslední dvě výhry je ale posadily znovu do sedla. „Pomohla nám předchozí šťastné domácí vítězství nad Třincem, s nímž jsme hráli špatně. Do zápasu se Zlínem jsme dali srdíčko a za výkon v první půli jsme si zasloužili vyhrát,“ mínil Habanec.

Ale nebýt Tescomy, jeho družina by na tři body dosáhla jen stěží. „Udělali jsme v první půlce dvě fatální chyby, které by otřásly i takovým týmem, jako je Barcelona,“ podotkl Minář.

Hrubku číslo jedna spáchali Šmahaj se Skácelem. Prvně jmenovaný zahrál zbytečnou malou domů z poloviny hřiště a váhající zlínský brankář odkopl míč do Jindráčka, od něhož se snesl obloučkem do sítě. Druhým nešťastníkem ve žlutém dresu byl útočník Kroupa, který sedm minut poté pohrdl pokutovým kopem za stažení Zbožínka.

„Jsou to věci, které se ve fotbale stávají i na daleko vyšší úrovni. Gólmani inkasují horší branky a světoví hráči nedávají penalty,“ zastal se Minář hříšníků. Vyčinit měl ale rozhodně Šmahajovi, který ve 38. minutě zcela nesmyslně zatáhl ve velkém vápně za dres Jindráčka a Valenta ukázal, jak se ranou doprostřed brány proměňují penalty. „Stalo se to v zápalu boje, ale to ho neomlouvá,“ pravil Minář na Šmahajovu adresu.

Jeho celku přesto svitla naděje, když chvíli před přestávkou vstřelil Kroupa hlavou kontaktní gól. „Hráče to strašně nabudilo. V kabině jsem je už nemohl udržet, sami chtěli ven,“ líčil Minář.

Jenže kromě pokusů Abrahama s Kroupou, které těsně minuly cíl, bylo zlínské dobývání ústecké brány stereotypní a obrana Severočechů v čele s výtečně chytajícím Novákem všechny ataky zlikvidovala. „Snaha o vyrovnání byla velká, ale když se krátil čas, dostali jsme do nervozity. Fotbal není spravedlivý,“ ulevil si kouč Tescomy.

Branky: 43. Kroupa – 20. Jindráček, 39. Valenta z PK. Rozhodčí: Kocourek – Pospíšil, Moláček. ŽK: 2:1 (Žůrek, Kroupa – Martykán). Diváci: 2542.

Ústí: R. Novák – Hyčka, Džuban, Valenta, Kaňa – Franc (90. Rudnytskyy), Zachariáš, Martykán, Volek (88. Brožík), Benčík – Jindráček (73. Melunovič).
Zlín: Skácel – Pazdera, Kroča, Zbožínek, Jelínek – Lukaštík (71. Elšík), Abraham (82. Křiva), Šmahaj, F. Novák (41. Bača) – Kroupa, Žůrek.

Jihlava - Žižkov 2:0 (1:0)

Branky: 45. Karlík, 71. Mešanovič. Rozhodčí: Ochotnický - Moudrý, Urban. ŽK: Krutý, Karlík - Procházka. Diváci: 1250.

Jihlava: Uvarenko - Gabriel, Tlustý, Šimáček, Gavrič - Dolejš (60. Zelinka), Görner, Karlík, Krutý (89. Gába) - Mešanovič, Franěk (74. Veselý). Trenér: Urban.
Žižkov: Hruška - Šťastný, Procházka, Balík, Vepřek - Culek, Novák (69. Martan), Vaculík - Koukal (83. Kočí), Kalod, Pulkert (52. Zengue). Trenér: Petržela.

Hlučín - Sparta Praha B 0:1 (0:0)

Zápas o šest bodů zvládli v sobotu v Hlučíně lépe hráči sparťanské rezervy. Slezanům sice patřila úvodní dvacetiminutovka, ovšem pak už měli více ze hry Letenští mladíci. Vítězného gólu se dočkali čtyři minuty před koncem, kdy se trefil Aimen Belaid.

Důležitý záchranářský duel začal aktivněji Hlučín. Tlačil se před branku Švengra, ale k finálnímu zakončení se nedostal. Nejblíže ke gólu měl Žižka, jeho rána byla ovšem obránci zblokována. Domácí se poté i nadále snažili, hýřili aktivitou, avšak mladí Sparťané je do vlastního pokutového území příliš nepouštěli.

Ve 22. minutě na sebe upozornil poprvé Kalouda, ale pálil nad. O necelou čtvrthodinu později přišla největší šance prvního poločasu. Míč letící šestnáctkou chtěl do sítě umístit Kadlec, avšak ve skluzu netrefil branku. Hlučín byl v této fázi zápasu téměř neškodný. Mladí Sparťané se rychleji sžili s těžkým terénem a domácí předčili hlavně ve fotbalovosti.

Na začátku druhého poločasu se ve velké šanci objevil talentovaný Krejčí, ale Hanuš míč vykopl. O chvíli později bylo dusno na druhé straně. To pro změnu Švenger vychytal Sokola a když neuspěl ani Švrček přišla gólovka v podání Sparty. Neúnavný Krejčí zatáhl balón po lajně, po zemi ho poslal do šestnáctky, kde zcela volný Putz ho nepochopitelně minul. Sparta ale smutnit nemusela, zasloužené tři body ji trefil čtyři minuty před koncem střídající Belaid.

„Věděli jsme, že Hlučín je týmem, který chce hrát fotbal a nenakopává pouze míče. Dnes byl ale lepším mužstvem náš tým. Už v prvním poločase se dařilo Kadlecovi dostávat obranu domácích pod tlak. Ve druhém poločase se nám nakonec podařilo trefit zaslouženou výhru,“ řekl po utkání trenér Sparty Zdeněk Svoboda.

„Prohrát můžete, ale ne po tak hrozném výkonu. Takhle se o druhou ligu nebojuje,“ zlobil se trenér Hlučína Václav Daněk. „Prvních dvacet minut bylo z naší strany dobrých. Poté jsme zcela vyklidili pozice. Nesnažili jsme se nic vymyslet. Naše hra dopředu byla katastrofální,“ hněval se trenér poražených. „Sparta vyhrála zcela zaslouženě,“ doplnil.

Branka: 84. Belaid. Rozhodčí: Hájek - Večeřa, Peřina. ŽK: Hrtánek - Putz. Diváci: 703.

Hlučín: Hanuš - Dohnálek, Bogdaň, Švrček, Šiklič - Dobeš (60. Ondrušík), Hrtánek, Javorek, Žižka (46. Sokol) - Gulajev, Dzierzega (73. Koubek). Trenér: Daněk.
Sparta B: Švenger - Valíček, Švec, Sus, Droppa - Kalouda, Rada, Folprecht (66. Glaser), Krejčí (90. Divíšek) - Kadlec, Putz (80. Belaid). Trenér: Svoboda.

Most - Vítkovice 1:0 (0:0)

Branka: 77. Hofmann. Rozhodčí: K. Hrubeš - Filípek, Mencl. ŽK: Běloušek - Drábek, Motyčka. Diváci: 455.

Most: Paleček - Knakal, Běloušek (73. Bodeček), Nesvadba, Grečiško - Jedinák, Hofmann, Rosendo (68. Schut) - Hora, Loos, Ruseckij (84. Jendruščák). Trenér: Pulpit.
Vítkovice: Vaclík - R. Vlk, Čelůstka, Reinberk, Juřátek (86. Kučerňák) - Rygel, Motyčka, Kovář, Mach - Drábek (76. Ujčík), Sládek. Trenér: L. Vlk.

Hradec Králové – Sokolov 5:0 (1:0)

Hosté přijeli do Hradce Králové s touhou napravit středeční porážku v Třinci. Trenér Stanislav Purkart to před zápasem jasně vyhlásil: „Je to otevřené. V Třinci jsme odehráli velmi dobré utkání i bez vyloučeného Kaplana. Pokud podobný výkon zopakujeme, nejsme bez šancí na bodový zisk.“ Ke všemu už mohl do sestavy zařadit jednu z klíčových postav svoji družiny, uzdraveného špílmachra Tomáše Pilaře. „Hradec hraje v domácím prostředí nátlakový fotbal. Bránit rozhodně nehodláme, chceme být nebezpeční,“ řekl doslova.

Ještě před výkopem se na Všesportovním stadionu držela minuta ticha za oběti sobotní letecké katastrofy ve Smolensku. Pohromu jiného druhu znamenala pro hosty už 8. minuta, kdy Černý s přehledem proměnil pokutový kop. Byla to jeho jedenáctá trefa v sezoně. A jak se vše seběhlo? Wozniak poslal dlouhý pas do vápna, Hochmeister vyhrál hlavičkový souboj a nabíhající Pilař byl vzápětí Šmerdou sražen k zemi. Rozhodčí Matějek neváhal ani vteřinu, správně ukázal na bílý puntík. Černý byl ústřední postavou svého celku i v dalším průběhu.

Ve 24. min. se však musel proklínat. Po Knakalově hrubce postupoval sám na brankáře, následovalo přehození á la Messi, jenže míč místo do sítě doplachtil těsně mimo. Na poločasovém stavu už nic nezměnila ani jedovatá rána Fischera, či Pilařovo skvostné sólo přes dva protihráče. Hbitého štírka vychytal při zakončení Zacharda.

Tvrdé direkty inkasovali Severočeši po přestávce. Akce střídala akci. Pilař nepohrdl nádhernou uličkou Černého, který po chvíli pomstil svého faulovaného parťáka druhou proměněnou penaltou. O další dva zásahy se postaral v koncovce efektivní Dvořák. Poprvé uplatnil důraz na malém vápně, podruhé s ledovým klidem zúročil Hochmeisterovu učebnicovou přihrávku. Nedělní představení bylo zkrátka nádherné.

Branky: 8. z pen. a 53. Černý z pen., 51. Pilař, 59. a 73. Dvořák. Rozhodčí: Matějek – Handlíř, Drastík. ŽK: Šmerda, Knakal. Diváci: 1993.

Hradec Králové: Šimon – Wozniak, Chleboun, Kasálek – Poděbradský, Fischer, Hochmeister (81. Nemček), Rezek – Pilař (60. Tomašák), Černý, Dvořák (68. Dorotík).
Sokolov: Zacharda – Šmerda (39. Habai), Knakal, Studík, Hanzlík – Podrazký, Pilař (88. Duchnič), Kura, Čada, Vaněček – Mlika (68. Radzinevi­čius).

Karviná – Vlašim 3:0 (0:0)

Utkání se hrálo za deště a na těžkém terénu, ale i na něm se domácí snažili o kombinaci. Přečkali první a dá se říci, že i poslední šanci hostů hned ve 2. minutě a pak se jali režírovat vývoj zápasu. V první půli jim to ještě nevycházelo, ale po přestávce již měli hru ve své moci a zaslouženě třemi góly rozhodli.

„Zápas byl vlastně o prvním gólu. Ten vstřelili domácí a proto vyhráli. Nedá se říci, že by se na našem výkonu nějak podepsala středeční dohrávka, alespoň ne v tom smyslu, že bychom byli nějak utahaní. Karviná prostě zodpovědně bránila a do šancí nás nepouštěla. Nám bylo jasné hned, že nový trenér bude pro domácí znamenat nový impuls. Nebylo to pro nás jednoduché,“ podotkl trenér vlašimského nováčka Roman Nádvorník.

Jeho protějšek Jiří Balcárek si pochvaloval, jak mužstvo zápas zvládlo. „Před tím zápasem na nás byla upřena až přílišná pozornost, ale s tím jsme počítali. V týdnu mě čekaly pohovory s hráči, na kterých jsem každému vysvětlil, jak bych si představoval naši hru. Měli jsme i soustředění, zápasu jsme přikládali značnou důležitost. Proto jsem rád, že k tomu hráči takto přistoupili. Odvedli kolektivní výkon a takový způsob boje se mi zamlouval,“ mohl chválit po úspěšné premiéře trenér Balcárek.

Branky: 59. Jursa, 78. Milosavljev, 89. Opic. Rozhodčí: Možíš – Kordula, Hojsík. ŽK: Milosavljev, Mišinský – Veselý, Pokorný, Jungr. Diváci: 1 410.

Karviná: Kučera – Jursa, Hoffmann, Buryán, Staš – Milosavljev (83. Kostoláni), Mišinský, Pavlík, Tchami (46. Ficek), Ciku – Gottwald (57. Opic). Trenér: Jiří Balcárek.
Vlašim: Toma – Veselý (76. Švamberg), M. Nešpor, Kropík, D. Nešpor – Štochl, Süsser, Jungr, Vebr – Petr (46. Pokorný), Svátek (71. Marković). Trenér: Roman Nádvorník.

Čáslav - Třinec 3:2 (3:1)

Branky: 5. a 21. Šisler, 22. Kunášek - 27. a 63. Malíř. Rozhodčí: Adam - Wilczek, Adámková. ŽK: Ptáček, Pešír, Hlava - Lipčák, Malíř, Buzek. Diváci: 302.

Čáslav: Fryšták - Kotrba, Ptáček, Ricka, Růžička - Kunášek, Šisler, Haniak, Fikejz (78. Špidlen) - Hlava (90.+1 Dobal), Pešír (89. Džafič). Trenér: Hřídel.
Třinec: Lipčák - Hrdlovič, Buzek, Kuděla, Bednarek (57. Eismann) - Malíř, Hanus, Maroši, Byrtus - Joukl (73. Onuchukwu), Doležal (81. Matůš). Trenér: Neček.

1. Hradec Králové 22 15 5 2 38:16 50
2. Ústí nad Labem 22 16 2 4 39:18 50
3. Zlín 22 15 1 6 38:24 46
4. Sokolov 22 9 6 7 28:27 33
5. Žižkov 21 10 2 9 26:26 32
6. Vlašim 21 9 4 8 32:30 31