Žižkov zachraňoval remízu, Vítkovice dál tápou

Praha - /AKTUALIZOVÁNO/ Po 15. kole 2. ligy vedou fotbalisté Ústí tabulku už o devět bodů. Hlučín porazil Čáslav 3:0.

8.11.2009

Fotbalisté rezervy pražské Sparty Aimem Belaid (vlevo) a Vladimír Švec.Foto: Deník/Vít Šimánek

Spanilou jízdu podzimní části druhé ligy zakončili fotbalisté Ústí vysokou výhrou 4:0 nad čtvrtým týmem tabulky ze Sokolova a potvrdili pozici lídra soutěže.

Krize, zmar a beznaděj pokračují. Fotbalisté druholigových Vítkovic zůstávají i po 15. kole na poslední pozici, navíc se jim soupeři opět o další body vzdálili. Tentokrát Vítkovice nestačili 1:3 na rezervu Sparty.

Čtyři druholigové zápasy trvalo čekání na hlučínský gól před vlastními fanoušky. Do sítě Čáslavi padli hned tři a mnout prsty si může především domácí trenér Pavel Hajný, kterému vyšlo především střídání v duelu s Čáslaví.

V patnáctém kole 2. fotbalové ligy přivítal osmý Graffin Vlašim souseda v tabulce a ještě v loňské roce ligový Baník Most. Domácí zdecimovaní zraněními a karetními tresty přesto zvítězili 2:0.

Pouhý bod doma vybojoval v neděli Žižkov. Ten hrál s Opavou nerozhodně 2:2, když mu remízu vystřelil až ve druhé minutě nastavení Martan. V tabulce jsou žižkovští s 22 body

Sparta B – Vítkovice 3:1 (2:0)

Po porážce na půdě rezervy pražské Sparty je jasné, že svěřenci trenéra Vlastimila Paličky minimálně do jara budou šestnáctičlenné startovní pole uzavírat. Jak velká bude ztráta na nesestupová umístění po konci podzimu?

Sobotní dopolední zápas před až ostudnou návštěvou měli ve své režii hned počátku hráči z hlavního města. Ti se již po deseti minutách dostali do vedení zásluhou Martina Jirouše, muže který se v minulé sezoně stal v dresu Sokolova nejlepším druholigovým kanonýrem.

Ostravané se sice dokázali z rychlého inkasování oklepat, Mach mohl i vyrovnat, nakonec však šli v poločase do kabiny s dvougólovým deficitem.

Definitivní pohřbení vítkovických nadějí na první sezonní bodový zisk ze hřišť soupeřů přišlo devět minut po změně stran. Ostravským fotbalistům se v samotném závěru utkání podařilo nepříznivý výsledek Bednářovou hlavičkou korigovat, ale na víc už čas nezbyl.

Vítkovicím se tedy na Strahově bodovat nepodařilo, i nadále zůstávají na pěti bodech a poslední podzimní šanci na vzkříšení budou mít za týden v pátek. Na ostravském Městském stadionu přivítají od 16 hodin žižkovskou Viktorku.

Branky: 11. Jirouš, 40. Třešňák, 55. Folprecht – 90. Bednář. Rozhodčí: Bílek – Novák, Teuber. ŽK: Putz (Sparta B). Diváků: 169.

Sparta B: Švenger – Švec, Kuncl, Heňa, Droppa – Sus (76. Valíček), Folprecht, Jirouš, Belaid (66. Smetana) -Třešňák (87. Putz), Glaser. Trenér: Zdeněk Svoboda.
Vítkovice: Vaclík – Krejčíř (46. Hritz), Švestka, Bednář, Reinberk – Krása, Klimek (61. Jungmann), Motyčka, Mikulenka – Sládek (76. Plešek), Mach. Trenér: Vlastimil Palička.

Viktoria Žižkov – SFC Opava 2:2 (1:1)

Šťastný bod zásluhou gólu v prodloužení uhráli fotbalisté Viktorie Žižkov v dnešním zápase 15. kola druhé ligy s Opavou. Pražané ve svém posledním letošním zápase na vlastním stadionu sice vedli 1:0, hosté ale otočili vývoj skóre a když už se zdálo být jasné, že si odvezou první podzimní výhru zvenku, inkasovali v nastaveném čase vyrovnávací branku.

Dělbou bodů skončily i poslední dva vzájemné souboje v sezoně 2006/07, kdy působily oba týmy rovněž ve II. lize.

Trenér domácí Viktorky Vlastimil Petržela poprvé v sezoně poslal na hřiště stejnou sestavu jako v předchozím kole, kdy jeho svěřenci v pražském derby zdolali na Strahově 4:1 Spartu B. Naopak jeho protějšek Radoslav Látal po domácí porážce 1:2 se Zlínem sáhnul hned ke čtyřem změnám v základní sestavě – kvartet Cigánek, Wierth, Zapletal, Pospěch nahradila čtveřice Horka, Čáp, Kiša a Nepožitek.

Že by to ale přineslo v Praze viditelnou změnu k lepšímu, to rozhodně ne. Pasivní Slezané od počátku přenechali iniciativu exligové Viktorce. Ta se sice do šancí před gólmanem Květoněm nedostávala, v polovině první půle však překvapil jeho i celý stadion levý záložník Žižkova Zengue. Kamerunec parádní křížnou střelou zdálky k tyči otevřel skóre.

Až potom se hosté častěji osmělili směrem dopředu a odměněni byli v nastaveném čase první půle. Partyš z rohového kopu přesně našel nabíhajícího stopera Mezlíka a ten pohotovou střelou, jež se odrazila od břevna za záda gólmana Hrušky, srovnal skóre.

Po návratu ze šaten už po patnácti vteřinách hry (!) udeřili hosté podruhé. Hned při první akci se dostal ke střele Halaška, kterou ještě žižkovská defenziva odvrátila, míč se však odrazil přesně k dobíhajícímu Schaffartzikovi a ten jej bez okolků poslal do sítě. Ze tří střel mířících na Hruškovu svatyni tak dvě skončily v síti.

Šedesát opavských fanoušků v hledišti mohlo oslavovat, stav 1:2 z pohledu hostí neohrozila ani obrovská šance střídajícího Martana, proti němuž Květoň včas vyběhl a zabránil vyrovnávacímu gólu.

Přes sílící, ale také zcela jalovou územní převahu Viktorky se skóre prakticky celý druhý poločas neměnilo. S tím se ale nechtěl smířit Martan a ve třetí minutě nastaveného času zajistil vyrovnavací brankou Žižkovu alespoň bod.

Branky: 22. Zengue, 90. (+3) Martan – 45. (+1) Mezlík, 46. Schaffartzik. Rozhodčí: R Hrubeš – Gallo, Čecháček. ŽK: Brabec, Martan, Ujec – Partyš, Halaška. Diváci: 1280.

Viktoria Žižkov: A. Hruška – T. Kučera, Brabec, T. Procházka, Šťastný – Culek – Vaculík, Jiří Novák (60. Koukal), Zengue (60. Martan) – Kalod (84. Ujec), Pulkert. Trenér Petržela.
Opava: Květoň – Kolínek, Horka, Mezlík, Čáp – Kiša (75. Půda), Uvíra – Partyš, Nepožitek (87. Wirth), Schaffartzik – Halaška (90. Neuberth). Trenér Látal.

Ústí - Sokolov 4:0 (2:0)

V první šanci ještě v desáté minutě selhal Veverka, jehož hlavička se mezi tyče nevešla, ale o chvíli později vybojoval míč Džuban, napřáhl z 20 metrů a otevřel skóre utkání.

V 18. minutě vyhrál Karlík souboj s gólmanem Zachardou a jeho hlavičku vykopávali hostující obránci z brankové čáry. Sokolovský gólman se však zranil a mezi tyče musel Bertelman. Ten nejprve zlikvidoval střelu Veverky a poradil si i s hlavičkou Karlíka, ovšem pět minut před přestávkou kapituloval. Hrabáč fauloval Veverku a nařízenou penaltu proměnil s jistotou Valenta.

Hned po přestávce protáhl Bertelmana Dvořák a následně dostali domácí po faulu na Karlíka podruhé v utkání výhodu pokutového kopu. K jeho rozehrání se opět postavil Valenta, ale na míč pouze šlápl a nabíhající Džuban vstřelil svůj druhý gól v utkání. Hosté byli na kolenou a v 56. minutě inkasovali po střele Veverky počtvrté.

Pak se již utkání pouze dohrávalo, domácí brankář Novák si poradil se šancí, kterou měl Habai, i s trestným kopem Podrazkého a na Bertelmana na druhé straně nevyzráli Zachariáš ani střídající Rudnytskyy.

Závěrečné minuty už dohrával lídr druholigové tabulky za potlesku spokojených diváků.

Branky: 16. a 49. Džuban, 40. Valenta z PK, 56. Veverka. Rozhodčí: Hrubeš – Mencl, Košec. ŽK: Džuban, Karlík, Zachariáš – Šmerda, Hrabáč, Hanzlík. Diváků: 1742.

Ústí: Novák – Hyčka, Valenta, Džuban, Dvořák – Franc, Martykán, Zachariáš, Benčík (65. Volek) – Karlík (76. Rudnytskyy), Veverka (63. Jindráček).
Sokolov: Zacharda (22. Bertelman) –Šmerda, Hrabáč, Kura, Hanzlík – Podrazký, Čada (84. Javorský), Pilař, Vaněček (62. Nádeníček) – Dejmek, Habai.

Hlučín – Čáslav 3:0 (0:0)

Přestože byla k vidění hned trojice branek, ani jedna z nich nebyla záležitostí prvního poločasu. Možná i proto se stala úvodní pětačtyřicetiminutovka na výsost nezáživná.

Rozhodující moment se však odehrál už v kabině. Hlučínský kouč Pavel Hajný se rozhodl trochu obměnit sestavu a Jána Sokola nahradil Jiřím Dobešem. Čáslav si sice zkraje závěrečného dějství vypracovala dvě solidní šance, ale volbu zakončení v podání Haniaka nebo Vlaska můžeme s ledovým klidem označit za tragickou.

V 65. minutě poprvé zafungovalo kouzlo Jiřího Dobeše. Ze standardní situace k němu dolétl odražený balon, jenž krásnou střelou výstavně umístil k pravé tyči Houdkovy svatyně.

Časomíra neodkrojila ani dalších sto dvacet sekund hry a Dobeš opět má opět hlavní slovo. Dohnálek na pravé straně zakombinoval s Žižkou, balon se přes celé vápno dostal až k hlučínskému záložníkovi a byl z toho další gólový zápis.

Potom přišlo na řadu víceméně hluché období, kde se nic zásadního nedělo. Trvalo až do čtyřiaosmdesáté minuty, kdy hostující Ricka po rohovém kopu mířil pouze do břevna. Tečku za posledním podzimním zápasem Hlučína na domácím trávníku udělal v sedmaosmdesáté minutě Petr Javorek. Hynek Prokeš prošel do vápna a tvrdě vypálil. Houdek sice skvěle zakročil, jenže u dorážky byl připraven právě Javorek a zvyšoval na konečných 3:0.

Po zápase neskrýval svou radost ani Pavel Hajný. „Jednalo se o důležité utkání. Vždyť minulý týden jsme vysoko prohráli v Mostě. V prvním poločase jsme podali hodně nervózní výkon. Do druhé půle jsme šli s tím, že budeme útočit po stranách a hlavně po té pravé, což se dařilo. Soupeř si vytvořil asi dvě šance, ale koncovka byla laxní. Jinak si myslím, že výsledek 3:0 je na naše poměry mimořádný,“ podělil se o hodnocení hlučínský kormidelník.

Jeho protějšek Zdenko Frťala byl na slovo o hodně skoupější: „Vyrovnaný zápas. Hlučín zaslouženě zvítězil díky většímu důrazu v zakončení. Naše šance jsme naopak lehkomyslně zahodili.“

Branky: 65. a 67. Dobeš, 87. Javorek. Rozhodčí: Hájek – Drastík, Santarius. ŽK: Dohnálek, Hrtánek, Vlček, Žižka – Markovič, Vít, Vlasko. Diváci: 539.

Hlučín: Kosmál – Dohnálek, Bogdaň, Švrček, Drozd – Žižka (70. Juřátek), Javorek, Hrtánek, Sokol (46. Dobeš) – Zelinka (80. Prokeš), Vlček. Trenér: Pavel Hajný
Čáslav: Houdek – Kotrba, Ricka, Vít, Klučiar – Kotyza, Brunclík (69. Fikejz), Dubský, Haniak, Vlasko – Markovič (74. Okleštěk). Trenér: Zdenko Frťala.

Vlašim – Most 2:0 (1:0)

V úvodu utkání byli hosté aktivnější a po velké chybě Kropíka mohli jít do vedení, ale Horovu střelu po sóle vyrazil Toma nohou. O chvíli později pálil Franěk vedle. Jenže udeřilo na druhé straně.

Gólman Šavol netrefil míč a kanonýr Bálek si pohodlně připsal čtrnáctý zářez na pažbě – 1:0.

Domácí se po brance neuklidnili a hráli hodně nepřesně, čehož hosté nedokázali využít, když Rosendo pálil nad a Lafrence se Sigmundem nedotlačili míč do sítě. Na druhé straně hlavičku Bálka zkrotil nadvakrát Šavol, a Stejskal po zpětné přihrávce Boráka pálil z dobré pozice vedle.

Po přestávce byli hosté aktivnější a vyrovnání viselo ve vzduchu. První šanci druhé půle měl domácí Kalabiška, ale hlavičkoval vedle. Následně trefil hostující Franěk z trestného kopu břevno.

Vzápětí se Bálek řítil po přihrávce Stejskala sám na brankáře, ale zamířil vedle. Hra začala mít spád, Průcha ze strany pálil nad, na druhé straně Hora vedle.

V 86. minutě si Vlašim oddechla. Odkop obránce trefil Bálka, který předložil míč před prázdnou branku Kalabiškovi a ten dodal domácím klid – 2:0. V závěru ještě střela Boráka po průniku Kalabišky skončila s tečí těsně vedle.

Branky: 18. Bálek, 86. Kalabiška. Rozhodčí: Damková – Lhoták, Urban. ŽK: Průcha – Běloušek. Diváci: 1080.

Vlašim: Toma – Schuster, Kropík, D. Nešpor, Švamberg – Borák (90. Veselý), Křeček, Pokorný (10. Stejskal), Průcha (88. J. Jícha) – Bálek, Kalabiška.
Most: Šavol – Knakal, Běloušek, Tonev (50. Frnoch), Fleišman – Sigmund, Rosendo, Lafrance, Onyango – Hora, Franěk.

Karviná - Třinec 3:1 (2:0)

Branky: 11. a 20. Mišinský, 48. Jursa - 83. Doležal. Rozhodčí: Možíš - Pelikán, Peřina. ŽK: Kuděla, Doležal, Chlebek (všichni Třinec). Diváci: 2275.

Karviná: Kafka - Jursa, Hoffmann, Novák, Staš - Pavlík - Ciku, Ficek, Milosavljev (58. Tchami) - Opic (70. Pontus), Mišinský (81. Medjedovič). Trenér: Kalvoda.
Třinec: Lipčák - Lisický, Chlebek, Kuděla, Bednárek - Malíř, Ceplák, Stýskala (73. Joukl), Eisman (73. Adaszek) - Szmek (60. Matúš), Doležal. Trenér: Neček.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.