Čeští fotbalisté remizovali v utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2012 ve Skotsku 2:2 a přiblížili se účasti v baráži. Domácí na vyprodaném Hampden Parku dvakrát vedli po trefách Millera a Fletchera, svěřencům Michala Bílka zajistil bod v 90. minutě z penalty Kadlec.

Češi tak před Skoty udrželi na druhém místě před posledními dvěma zápasy ve skupině I náskok pěti bodů, jejich dnešní soupeř má ale o zápas méně.

Skotský tým chtěl začít náporem, do kterého ho hnal bouřící stadion, ale místo toho se mohli rychle radovat Češi. V páté minutě debutant Jiráček ukázal na levé straně své přednosti a předložil míč ideálně před branku Barošovi, jenže ten nepotvrdil pověst nejlepšího aktivního reprezentačního kanonýra a z několika metrů přestřelil.

Skotům se avizovaný nátlakový fotbal vůbec nedařil, hosté působili v poli fotbalovějším dojmem a většinu první půle kontrolovali průběh. Aktivitou hýřil především na levé straně Jiráček, který potvrzoval dobrou formu z Plzně, ale jeho spoluhráči se dopředu tlačili v příliš malém počtu na to, aby výrazněji ohrozili gólmana McGregora.

Domácí byli nebezpeční ještě méně a do pokutového území se dostávali jen přes centry ze strany, které sbírala česká obrana bez problémů. Jenže ve 44. minutě přišla první chyba ve středu české defenzivy a Skotové ji ztrestali. Fletcher přetlačil Plašila, posunul míč na Millera a přestože nováček mezi tyčemi Laštůvka, který nahradil zraněného Čecha, se míče dotkl nohou, v cestě do sítě k levé tyči mu nezabránil.

Utkání jsme sledovali v podrobné ON-LINE reportáži ZDE

Hned po pauze měl znovu Baroš možnost domácím nadšení sebrat, jenže selhal i v další střelecké pozici, tentokrát minul branku po levé straně po vysunutí od Rosického. Skotové se poté na dlouhé minuty hluboko stáhli před vlastní vápno a odolávali snaze českého týmu o vyrovnání, které scházelo více klidu ve finální fázi.

Dvanáct minut před koncem Bílkovi svěřenci střelecké trápení prolomili. Kadlec nacentroval na Rezka a jeho ostrý pas před branku se od Plašila se štěstím odrazil do sítě. Český tým se dočkal gólu po dlouhých 368 minutách.

Jenže hosté se neradovali dlouho. Hned za další čtyři minuty udělal u postranní čáry chybu Rajnoch a rychlou akci do otevřené obrany zakončil po Millerově přihrávce do odkryté branky skotský kapitán Fletcher.

Závěr nabídl velké drama. Když už se zdálo, že Češi přijdou o větší část svého pětibodového náskoku v tabulce před Skotskem, upadl ve vápně po souboji Rezek a z přísně nařízené penalty zavěsil balon pod břevno Kadlec. Skotové se v nastavení po podobném souboji uvnitř šestnáctky také dožadovali pokutového kopu, ale sudí Blom dal Berrovi žlutou kartu za simulování.

VÍCE ČTĚTE:
Bílek byl s remízou spokojen, chválil simulanta Rezka
Rosickému vadily trestuhodné chyby obrany

Utkání skupiny I kvalifikace fotbalového mistrovství Evropy 2012 v Glasgowě

Skotsko - Česká republika 2:2 (1:0)
Branky:
44. Miller, 82. Fletcher - 78. Plašil, 90. Kadlec z pen. Rozhodčí: Blom - Lobbert, Siebert (všichni Niz.). ŽK: Brown, Miller, Berra - Jiráček, Plašil, Rezek, Baroš, Pekhart. Diváci: 51.457.

Skotsko: McGregor - Hutton, Caldwell, Berra, Bardsley (76. Wilson) - Adam (79. Cowie) - Morrison, Fletcher, Brown, Naismith (86. Robson) - Miller. Trenér: Levein.
ČR: Laštůvka - Hubník, Rajnoch, Sivok, Kadlec - Petržela (56. Rezek), Hübschman, Plašil, Jiráček (77. Pekhart) - Rosický - Baroš (90. Vacek). Trenér: Bílek.

1. Španělsko 5 5 0 0 15:5 15
2. Česko 6 3 1 2 8:5 10
3. Skotsko 5 1 2 2 6:7 5
4. Litva 6 1 2 3 3:8 5
5. Lichtenštejnsko 6 1 1 4 3:10 4