Fotbalistky si v kvalifikaci ME poradily s Gruzií a ve skupině jsou třetí

Opava - Česká fotbalová reprezentace žen zvládla v Opavě roli favorita a v kvalifikačním utkání o postup na mistrovství Evropy porazila Gruzii 4:1. Domácí výběr mohl vyhrát daleko větším rozdílem, bohužel spoustu šancí zahodil.

12.4.2016

FOTBAL - ilustrační foto.Foto: DENÍK

Češky začaly aktivně, první šanci ještě Lucie Martínková neproměnila, druhou už ano, když dostala dobrý balon do vápna a brankářka Nadirashvilli byla bez šance.

V 9. minutě kopaly Češky přímý kop. K jeho exekuci se postavila Lucie Martínková a balon těsně zatočila kolem tyče. O deset minut později u český tým držel dvoubrankové vedení. Lucie Voňková vybojovala rohový kop. Po jeho rozehrání se míč od hostující hráčky Zakadziové dostal do sítě.

Za chvíli už to mohlo být o tři góly. Tentokrát Lucie Martinková našla ve vápně Lucii Voňkovou, která měla prostor, ovšem netrefila bránu.

Domácí tým své soupeřky jasně přehrával, k vidění byla celá řada šancí. Jednu z nich zahodila Klára Cahynová, která z blízky trefila hostující gólmanku. V poslední minutě první půle zažily Češky šok. Hráčky Gruzie se dostaly poprvé před gólmanku Bednaříkovou, a to díky standardní situaci. Od Natii Schirtladzeové se míč došoural do branky. Poslední slovo měla Lucie Voňková, jenž z trestného kopu pálila nad branku.

Češky si vypracovaly dvougólový náskok zpět v 51. minutě, kdy odcentrovala z levé strany Jitka Chlastáková a Lucie Voňková hlavou mířila přesně. O šest minut později kopaly Češky rohový kop a Lucie Martínková zvyšovala na 4:1. České reprezentantky dál pokračovaly v obléhání branky a také pokračovaly v zahazování gólových šancí. Nakonec už další gól nepřidaly.

„Utkání probíhalo podle scénáře, který jsme očekávali. Chtěli jsme si vytvořit počáteční tlak, dát v prvních minutách branku, což se nám nakonec podařilo. Věřil jsem, že do poločasu ještě další góly přidáme, ale zdálo se mi, že patnáct minut před poločasem jsme polevili v koncentraci. Naštěstí na začátku druhého dějství jsme dali gól a vzápětí další," řekl trenér Češek Stanislav Krejčík.

Utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy fotbalistek 2017 - skupina 6:

Česká republika - Gruzie 4:1 (2:1)
Branky: 3. a 57. L. Martínková, 13. vlastní Zakaidzeová, 51. Voňková - 45.+1 Schirtladzeová.
Sestava ČR: Bednaříková - N. Sedláčková (54. Dlasková), Bertholdová, Necidová, J. Sedláčková - Ivanicová, Cahynová (78. Bužková), Svitková, Chlastáková (61. Bartoňová) - Voňková, L. Martínková. Trenér: Krejčík.

Itálie - Severní Irsko 3:1 (0:0)

1. Švýcarsko 5 5 0 0 22:3 15
2. Itálie 5 3 0 2 13:7 9
3. ČR 4 2 0 2 8:9 6
4. Severní Irsko 3 1 0 2 5:11 3
5. Gruzie 5 0 0 5 2:20 0

Autor: Roman Brhel