Nuda v Jablonci, Mladá Boleslav tam remizovala 0:0

Praha - Gambrinus liga má za sebou úvodní kolo. Dynamo doma prohrálo se Spartou 2:4, Hradec si poradil s nováčkem ze Žižkova 1:0.

29.7.2011

Mladoboleslavský Šírl si kryje míč před jabloneckým Kopicem.Foto: Deník/Martin Bergman

První fotbalová liga začala bezbrankovou remízou mezi nováčkem Duklou Praha a Sigmou Olomouc. Dukla tak i ve svém prvním utkání v nejvyšší soutěži po 17 letech potvrdila domácí neporazitelnost, která trvá od října 2009 už 24 utkání. Sigma v součtu s minulou sezonou dala v posledních sedmi zápasech venku jediný gól.

Fotbalisté Bohemians 1905 porazili v úvodním kole nové prvoligové sezony Slavii 2:0 a připravili vítěznou premiéru svému trenérovi Pavlu Medynskému. Úvodní pražské derby tohoto ročníku před sedmi a půl tisícovkami diváků rozhodli „klokani“ dvěma slepenými góly Moravce a Škody v rozmezí 25. a 27. minuty. Zelenobílí vrátili vršovickému soupeři porážku 0:3 z posledního kola minulé sezony a vyhráli nad ním poprvé po pěti zápasech.

První sobotní utkání prvního kola přineslo nevídaný střelecký koncert hráčů Ostravy a Teplic. Po vyrovnaném prvním poločase 3:3 ve druhé části hry přidaly branku jen Teplice a odvezly z Bazal všechny tři body.

Fotbalisté Plzně vykročili v úvodním ligovém kole nové sezony za obhajobou mistrovského titulu remízou 2:2 s Libercem. Západočeši ani v sobotu nezlomili prokletí v domácích zápasech se Slovanem, který ve Štruncových sadech neporazili už více než deset let a osm utkání. Viktoria po brankách Rajtorala a Bystroně dvakrát vedla, za hosty srovnávali Breznaník a Štajner. Nový kouč Liberce Jaroslav Šilhavý tak prožil úspěšný návrat do míst, kde před třemi léty krátce trénoval.

Neuvěřitelně smůlovatý zápas sehráli při premiéře v novém ročníku Gambrinus ligy fotbalisté 1. FC Slovácko. Příbram takřka celý zápas jen bezmocně přihlížela jejich drtivému tlaku, přesto si dokázala odvést tři body. V bráně totiž měla skvělého Hrušku a navíc dokázala z minima vytěžit maximum, když prakticky všechny své útočné akce přetavila ve tři góly. Domácí naproti tomu snad z deseti tutovek vstřelili pouze jediný, a tak jim zbyly jen oči pro pláč.

Fotbalisté pražské Sparty vkročili do nového ligového ročníku výhrou 4:2 na půdě Českých Budějovic. Na výhře letenských měl hlavní podíl záložník Vacek, autor dvou tref, na které navázali Kweuke se Zápotočným. Jihočechům k bodům nepomohly ani trefy Ondráška a Otepky, a tak jejich trenérovi Jiřímu Kotrbovi nevyšla obnovená premiéra na ligové lavičce, kde se v neděli objevil po čtyřech letech. Sparta na jihu Čech vyhrála po třech letech.

Ligový nováček ze Žižkova vstoupil do sezony porážkou na východu Čech. Viktoria prohrála v Hradci Králové 0:1 a v jejím týmu snesl přísné měřítko pouze brankář Vaclík. Rozhodující gól zápasu vstřelil ve 31. minutě Štěpán.

Fotbalisté Jablonce remizovali v dohrávce úvodního ligového kola s Mladou Boleslaví 0:0. Souboj dvou týmů, které ve čtvrtek prohrály v předkole Evropské ligy, příliš gólových šancí nepřinesl a potvrdil, že ve vzájemných duelech bývají úspěšní hosté. Z posledních devíti zápasů vyhrál domácí celek jen jednou. Jablonečtí vyšli na vlastním stadionu poprvé po 16 utkáních střelecky naprázdno, přesto protáhli sérii bez porážky s Mladou Boleslaví na devět duelů.

Baumit Jablonec - FK Mladá Boleslav 0:0

Ve vzájemných zápasech ještě nikdy nepadly více než tři branky a první poločas naznačil, že tradice nejspíš zůstane zachovaná. Jablonec sice odstartoval tlakem, ale k opravdu gólovým šancím to nevedlo. Nejvíce hrozil nejlepší střelec uplynulé sezony Lafata. Nejprve po sedmi minutách hlavičkoval kousek nad a pak připravil pozici pro Kopice, který pálil do boční sítě.

Po půlhodině hry mohlo znenadání udeřit na opačné straně: Šírl poslal do vápna nadýchaný centr a Špit jen sledoval, jak Táborského hlavička těsně minula levou tyč. Od té doby se obraz hry pozvolna vyrovnal a v závěru poločasu měli blíž k vedoucímu gólu Mladoboleslavští. Táborského přízemní centr usměrňoval v 41. minutě patičkou Chramosta, ale Špit stačil míč vyškrábnout.

Jablonci v záloze znatelně chyběl zraněný dirigent Jarolím a před hosty se tak nečekaně často otevíral střed hřiště. Jenže ani jeden z rychlých brejků do rozhozené domácí obrany Středočeši nedotáhli. Wojnar krátce po přestávce zamířil slabou střelou vedle a Štohanzl pro změnu nad.

Domácí ožili s příchodem střídajícího Vošahlíka a právě reprezentant do 21 let se po hodině hry ocitl v největší šanci zápasu. Z pravé strany vykličkoval až před hostující branku, ale Špit ho dobře vychytal. Další příležitost už si Baumit nevytvořil, a přestože dal v předešlých 10 domácích ligových duelech 33 gólů, dnes vyšel naprázdno. Nakonec mohl zůstat i bez bodu, ale Janíčkova hlavička pouze skončila na břevně.

Rozhodčí: Drábek - Ubias, T. Kovařík. ŽK: Kopic - Štohanzl, Šírl, Janíček. Diváci: 3120.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Kopic (46. Vošahlík), Loučka, Piták, Vaněk (68. Třešňák), Kovařík - Lafata. Trenér: Komňacký.
Ml. Boleslav: Miller - Kysela, Janíček, Rolko, Šírl - Kúdela, Wojnar (52. Štohanzl), Opiela - Táborský (90. Procházka), Řezníček, Chramosta (72. Zahustel). Trenér: Koubek.

Dynamo České Budějovice – Sparta Praha 2:4 (0:1)

Sparta nehodlala dopustit, aby na Střeleckém ostrově zkraje ligy ztratila všechny body jako přesně před rokem. Soupeře se ve stejné sestavě pokoušela přehrát přízemní kombinací jako proti Sarajevu, ale až na střelu Juhara v desáté minutě se do bezprostřední blízkosti nedostala.

První vážnou práci měl v zápase až ve 25. minutě domácí gólman Kučera, který lapil ránu Vacka. Druhý vzájemný souboj už vyzněl pro sparťanského záložníka: byť jeho gólová střela ve 42. minutě vzbudila na stadionu hodně emocí. Vacek totiž před svým gólem u půlící čáry fauloval Klesu – domácí vzápětí při ponechané výhodě rychle přišli o míč a mohutně reklamovali následný údajný faul na Nitrianského. Pražané však zaútočili a Vacek po centru do rozhozené obrany zblízka poslal Spartu do vedení.

Dynamo vypadalo za nepříznivého stavu otřeseně, ještě víc jej v 52. minutě srazil druhý gólový počin Sparty: Zápotočný se nejlépe orientoval po rohovém kopu a i s přispěním nechtěné teče domácího Lengyela zařídil dvoubrankový náskok. Jihočeši nerezignovali a odpověděli náporem: už za tři minuty zápas zdramatizovali poté, co ostrý centr Nitrianského zblízka poslal do šibenice nejlepší střelec Budějovic v minulé sezoně Ondrášek.

Za dalších deset minut mohlo být i vyrovnáno, ale Ondrášek hlavou mířil nad břevno a Dynamo stihl bleskový trest: protiútoku se blýskl skvělým centrem Sionko a střelec zápasu Vacek akci dokončil povedenou hlavičkou o tyčku.

České Budějovice už do utkání větší napětí nepřinesly, byť například velká možnost Ondráška čtvrt hodiny před koncem volala po jeho druhé brance. Udeřila však znovu Sparta a úřadoval Kweuke, jenž si pohrál se stoperem Lengyelem a ze 20 metrů namířil přesně. Střelecký účet nakonec uzavřeli domácí – Otepka se povedenou trefou z trestného kopu postaral o stylovou tečku za atraktivním kláním. Po něm domácí bez bodu smutnili a Sparta se naopak mohla těšit z toho, že v lize už podeváté za sebou neprohrála.

Branky: 55. Ondrášek, 82. Otepka – 42. a 65. Vacek, 52. Zápotočný, 79. Kweuke. Rozhodčí: Paták – Košec, Pospíšil. ŽK: Rýdel – Řepka. Diváci: 6029.

Budějovice: Kučera – Novák (78. Pecka), Lengyel, Horejš, Nitrianský – Klesa (88. Němec), Čirkin (86. Benát), Rýdel, Otepka – Stráský, Ondrášek. Trenér: Kotrba.
Sparta: Blažek – Vidlička, Zápotočný, Řepka, Pamič – Hušek – Sionko (86. Mareš), Vacek, Matějovský, Juhar (78. Podaný) – Kweuke (90. Kerič). Trenér: Chovanec.

Hradec Králové – Viktoria Žižkov 1:0 (1:0)

Žižkov už v první půli znatelně zaostával. Soustředil se prakticky jen na defenzivu, za prvních pětačtyřicet minut vystřelil pouze jednou. V týmu Viktorie vyčníval pouze gólman Vaclík, jednička reprezentace do jedenadvaceti let, držela šance hostů na úspěch v prvním kole.

Těžké chvíle mu chystal především útočník Štěpán a už v prvním poločase se oba hráči potkali v přímém souboji čtyřikrát. Třikrát byl vítězem hostující brankář, ale ve 31. minutě na Vaclíka domácí fotbalista konečně vyzrál, když trefil z přímého kopu horní roh branky.

Hradec se i poté prosazoval svou typickou hrou plnou krátkých přihrávek a rychlými výpady po křídlech, do branky se postavil Lindr, přestože měl problémy s nataženým stehenním svalem. Náskok se „votroci“ pokoušel navýšit i po přestávce, ale Vaclík dál exceloval. Nejvíce práce měl se dvěma ranami z velké vzdálenosti, které vyslali Černý a Pávek. Po hlavičce nejlepšího hradeckého střelce minulé sezony Dvořáka mu navíc pomohla tyč.

Hosté se zvedli až dvacet minut před koncem. Hradečtí začali v obraně hrát příliš bohorovně a Viktoria se dostala do několika zajímavých možností. Největší příležitost spálil záložník Bartl. Při ráně ze šestnáctky se ukvapil a míč napálil velmi nepřesně. Jejich vzepjetí však trvalo jen pár minut, a proto domácí bez potíží uhájili vítězství. Žižkovu nepomohlo ani velmi emotivní koučování trenéra Pulpita.

Branka: 31. Štěpán. Rozhodčí: Jech – Lhoták, Urban. ŽK: Černý, Hochmeister – Sivrič, Čermák, Folprecht. Diváci: 5820.

Hradec Králové: Lindr – Hochmeister, Chleboun, Pávek – Rezek (87. Fukal), Klapka, Fischer, Poděbradský – Štěpán (74. Malinský), Dvořák (78. Zelený), Černý. Trenér: Kotal.
Žižkov: Vaclík – Slodowy, Procházka, Lafrance, Čermák – Bartl, Súkenník, Folprecht, Zapalač (61. Šťastný) – Kalod (77. Böhm), Sivrič (61. Nestorovski). Trenér: Pulpit.

1. FC Slovácko - FK Příbram 2:3 (0:0)

V úvodu sice domácí nejprve předvedli několik nepřesností, ve 3. minutě však Hrušku pořádně vystrašil skákavou střelou Volešák, a jakoby tím načal dobývání příbramské brány. Po čtvrthodině hry nabil Ondřejka do tutové šance Hlúpikovi, ten však napálil míč pouze do míst, kde stál připravený Hruška. Chvíli nato napřáhl z dvaceti metrů další mladík Perůtka a břevno u branky pod světlenou tabulí se třepe ještě teď.

Vzápětí poprvé zahrozili i hosté, Filipko ovšem proti Rickově teči vytáhl skvělý zákrok. Ve 26. minutě poprvé ukázal Libor Došek, proč ho Slovácko angažovalo. Naskočil si na ideální Volešákův centr, hlavou přesně zamířil, jenže Hruška gólman Příbrami famózně zachránil. Pět minut před přestívkou dlouhán v útoku domácích nabil Fujerikovi, který ale opět pouze vyprášil Hruškovy rukavice.

Domácí se během vrcholícího tlaku několikrát dožadovali penalty, rozhodčí Matějek však zůstal v klidu. To se ovšem nedalo říct o domácím trenérovi Soukupovi, který byl vykázán na tribunu.

Velký zápas hrál v dresu domácích Václav Ondřejka. Gól ale ne a ne přijít. Hned po zahájení druhé půle vybídl ke skórování svého kolegu z útoku Libora Doška, ten však pálil jen do Hrušky. Sám Ondřejka pak obešel i gólmana hostí, jenže z úhlu pálil jen do boční sítě.

Už o poločase se fanoušci bavili, že neproměněné šance by mohly domácí mrzet. A po půlhodině hry se to bohužel potvrdilo. Z dvaceti metrů napřáhl Koukal a s pomocí pravé tyče překonal Filipka – 0:1.

Domácí se ale nevzdali a bleskově vyrovnali. Doškova nabídka doputovala až k nabíhajícímu Hlúpikovi, který už do prázdné brány prostě nemohl nedat – 1:1. Jenže hned vzápětí Kordula neustrážil Wágnera, který z otočky, a opět s pomocí tyče, podruhé poslal míč za Filipkova záda – 1:2.

Domácí skutečně neměli paní Štěstěnu na své straně. A především proti nim stál famózní Hruška, který ze šibenice parádně vytáhl Fujerikův projektil. Domácí pak vypili kalich hořkosti až do samého dna, když na konečných 1:3 upravil hlavou Krejčí. V nastaveném čase už stačil pouze upravit na konečných 2:3 Libor Došek.

Branky: 69. Hlúpik, 90.+4 Došek – 64. Koukal, 72. Wágner, 80. Krejčí. Rozhodčí: Matějek – Wilczek, Slavík. ŽK: Volešák, Kordula – Hejda, Ricka. Diváci: 4823.

1. FC Slovácko:
Filipko 3 – Kunc l3, Kordula 3, Trousil 2, Kubáň 3 – Fujerik 3, Perůtka 3, Volešák 2 (61. Poliaček), Hlúpik 2 – Došek 1,5, Ondřejka 1,5. Trenér: M. Soukup.
Příbram: Hruška 1 – Ricka 4, Hejda 4, Krejčí 4, Pleško 4 – T. Pilík 4 (90. Jurdík), Koukal 3, Tarczal 4, Papšys 5 (58. Mareš) – Wágner 3, Šlapák 5 (76. Videgla). Trenér: D. Vavruška.

(ms)

Viktoria Plzeň – Slovan Liberec 2:2 (2:1)

Liberec od úvodu potvrzoval, že nepřijel na rozdíl od většiny týmů do Plzně pouze bránit. Přestože nastoupil k prvnímu duelu nové sezony, zatímco Viktoria už odehrála čtyři soutěžní zápasy, nebyl rozdíl v rozehranosti patrný. Na velké šance měl dokonce Slovan v úvodu navrch.

Plzeňské obraně dělal problémy především Dočkal. Po čtvrthodině napřáhl z úhlu a Daněk se musel hodně natahovat, aby vytáhl pokus na roh. Za minutu už udeřilo na opačné straně: Nezmar se teprve podruhé v lize postavil na stopera a uvedl se nešťastným odkopem, který z pozice za vápnem napálil nechytatelně pod břevno Rajtoral a oslavil 20. ligový gól.

S Libercem inkasovaný gól nijak neotřásl a brzy mohlo být srovnáno. Dočkal poslal před branku nadýchaný centr ze strany a Breznaník hlavičkou těsně minul. V 26. minutě už ale hosté z totožné akce udeřili, slovenský středopolař zužitkoval Štajnerův centr. Obhájce titulu byl dnes ovšem mimořádně produktivní a prosadil se i ze své druhé výraznější šance. Přízemní centr z prava prodloužil Bystroň a míč zapadl k zadní tyči.

Ani druhý obdržený gól Severočechy nesrazil. Chvíli před pauzou ještě uchránil domácí před inkasováním po střele Bosančiče za již překonaným Daňkem na brankové čáře Čišovský, ale krátce po změně stran už bylo znovu vyrovnáno. Nepozornost domácích po příchodu z kabin ztrestal ve 47. minutě Štajner, který doklepl míč po Breznaníkových střele z otočky.

Plzeň sice nastoupila v totožné sestavě jako ve středečním vítězném duelu předkola Ligy mistrů v Trondheimu, ale k výkon z norské metropole se nepřiblížila. Po změně stran vyvinula pouze platonickou převahu, která k ohrožení Bičíkovy branky nevedla. Nakonec tak mohl tři body brát dokonce Slovan, Dočkalova tečovaná střela v 79. minuty Západočechy pořádně vyděsila a jen těsně minula vzdálenější tyč. Závěrečný tlak zhatil domácím druhou žlutou kartou a vyloučením Čišovský.

Branky: 16. Rajtoral, 33. Bystroň – 25. Breznaník, 47. Štajner. Rozhodčí: Zelinka – Chytil, Pelikán. ŽK: Horváth, Čišovský – Vácha, Nezmar. ČK: 86. Čišovský. Diváci: 3740.

Plzeň: Daněk – Rajtoral, Čišovský, Bystroň, Limberský – Jiráček, Horváth – Petržela, Kolář (88. Ševinský), Pilař (58. Trapp) – Bakoš (72. Ďuriš). Trenér: Vrba.
Liberec: Bičík – Gebre Selassie, Nezmar, Polák, Fleišman – Dočkal, Vácha, Bosančič (83. Janů), Breznaník – Štajner, Šural (68. Rabušic). Trenér: Šilhavý.

Baník Ostrava - FK Teplice 3:4 (3:3)

Ani dvougólová ztráta fotbalisty Teplic v letošní prvoligové premiéře nepoložila, v Ostravě obrátili stav z 1:3 na 4:3 a kouč Petr Rada tak mohl oslavit vítězný návrat na lavičku severočeského klubu. Baníku k domácí výhře nestačily ani tři góly, stejně jako v závěru přípravy ho zradila katastrofální defenzíva.

Premiéra na Bazalech přinesla bláznivý průběh s parádními góly. Teplice začaly aktivněji, ale skóre otevřeli domácí, kterým vyšla hned první akce a v šesté minutě nasměroval Řezníkův centr Ferenčík jemnou tečí na bližší tyči do branky.

Z vedení se však Baník dlouho netěšil. Po Zejdlerově špatném odkopu poslal Vachoušek přetažený centr hlavou do břevna, ale odražený balon už Stožický vrátil do sítě. I ostravská reakce však byla bleskurychlá. Ferenčík zatáhl balon středem, Lukeš uvolnil Hušbauera a ten po krátké kličce do středu z velkého čtverce parádní bombou zavěsil pod břevno.

Domácím v první půli vyšlo, na co sáhli. Šenkeřík si po další akci agilního Ferenčíka vymodlil na Matulovi faul v pokutovém území a Kraut dal ve 27. minutě z penalty Baníku dvougólový náskok.

Jenže v defenzívě byla Ostrava nejistá a zranitelná, kouči Markovi navíc těsně před zápasem z obrany vypadl zkušený univerzál Marek. Teplice měly téměř celý první poločas fotbalově navrch a ještě před přestávkou vymazaly ztrátu. Když se zdálo, že domácí v 38. minutě přečkají obrovský závar před Krbečekem bez úhony, do odkopu se z třiceti metrů opřel znovu Stožický a nádhernou trefou snížil. Už za čtyři minuty Ostravští opět pozdě reagovali na odražený míč a Vachoušek z velkého vápna skákavou střelou k tyči srovnal na poločasový stav 3:3.

Obrat Severočeši dokonali krátce po pauze a opět u toho byl Stožický, jehož rohový kop přistál na hlavu Lukáše. Hra se poté více zklidnila. Severočeši se stáhli, dali sice soupeři prostor ke kombinaci, ale Baník z toho nic nevytěžil. Hra domácích už byla příliš sterotypní a Teplice dobře bránily.

Branky: 6. Ferenčík, 11. Hušbauer, 27. Kraut z pen. - 9. a 38. Stožický, 42. Vachoušek, 51. Lukáš. Rozhodčí: Královec - Vysloužil, Kocián. ŽK: Matula (Teplice). Diváci: 4458.

Ostrava: Krbeček - Řezník, Adámik, Dreksa, Zejdler - Lukeš, Greguš - Kraut, Hušbauer, Ferenčík (63. Tomanica) - Šenkeřík. Trenér: Marko.
Teplice: Grigar - Matula, Smejkal, Lukáš, Rosa - Čajič, Ljevakovič, Vachoušek - Vondrášek (77. Zoubele), Mahmutovič (90. Siva), Stožický (87. Jungr). Trenér: Rada.

FK Dukla Praha – SK Sigma Olomouc 0:0

Domácí nasadili hned čtyři ligové nováčky, ale na hřišti jako učni nepůsobili a hráli s Olomoucí vyrovnanou partii. Oba celky sice nastoupily v ofenzivním rozestavení 4–3–3, ale překvapivě početná divácká kulisa na Julisce, která oficiálně čítala 3857 fanoušků, čekala v první půli na šance marně.

Hra se odehrávala převážně mezi oběma šestnáctkami. Hosté se sice snažili být aktivnější, ale vytěžili z toho jen rohové kopy, které k ohrožení branky nevedly. Dukla byla při standardních situacích nebezpečnější, ale i ona se dostala jen k náznakům a první střelecký pokus domácích vyslal až ve 40. minutě Svatonský, ale zamířil nad. Oba brankáři tak za celý první poločas nemuseli čelil přímé střele.

Po změně stran už začala být favorizovaná Olomouc nebezpečnější. Rossiho střelu zablokoval Vorel a hostující tým se dožadoval penalty za ruku, ale sudí Franěk byl proti. V 72. minutě pak prošel centr až na malé vápno k Varadimu, ten však byl tak překvapený, že místo střely upadl a míč si přisedl. Neujala se ani rána Navrátila, kterou vytěsnil brankář Rada.

Dukla se stáhla a do útoků se příliš nepouštěla. Deset minut před koncem však vyslal Hašek nepříjemnou střelu, která ve vzduchu „zaplavala“ a brankář Drobisz měl co dělat, aby míč alespoň vykopl. O chvíli později se po rohu dostal ke střele Markovič, ale zamířil jen do Drobiszovy náruče, a postaral se tak o pomyslnou tečkou za bezgólovým utkáním.

Rozhodčí: Franěk – Jiřík, Pilný. Bez ŽK. Diváci: 3857.

Dukla: Rada – Hašek, Mikula, Vorel, Švejdík – Malý (66. Podrazký), Šiml, Hanousek – Berger, Markovič (90. Sklenář), Svatonský (75. Vrzal). Trenér: Kozel.
Olomouc: Drobisz – Janotka, Kučera, Škerle, Vepřek – Hořava, Rossi, Navrátil (75. Jerome) – Petr (65. Bajer), Schulmeister (87. Nepožitek), Varadi. Trenér: Psotka.

Bohemians 1905 – Slavia Praha 2:0 (2:0)

Oběma týmům scházela na startu sezony z administrativních důvodů jedna letní posila. Slávisté stále ještě nedostali transfer kartu brankáře Čontofalského, Bohemians 1905 pro změnu zatím nestihli zaregistrovat talentovaného Šumského, kterému se střelecky dařilo v přípravě.

Zatímco Slavia v letní přestávce ani jednou nevyhrála, Bohemians zvládli přípravy bez porážky a dobrou formu si přenesli i do ostrého soutěžního utkání. Přitom zpočátku měli mírně navrch červenobílí, ale jejich převaha byla jalová. Kapitán Jarolím, jenž v pátek oslavil 35. narozeniny, v páté minutě mířil vedle a pak slávisté prováhali několik nadějných útoků do soupeřovy otevřené obrany. Mezitím se marně dožadovali odpískání faulu na hranici šestnáctky po zákroku na Pospěcha.

V polovině úvodního dějství přišel nečekaný zlom ve vývoji utkání. Slávisté na levé straně obrany zaspali a volný Moravec přesnou střelou mezi nohy brankáře Hanuše otevřel gólový účet této sezony. Záložník „klokanů“ si připsal teprve druhou branku v ligové kariéře.

Za dvě minuty inkasovali slávisté druhý úder. Cicman zůstal ve vápně ležet po prohraném souboji s důrazným Škodou, útočník Bohemians se rychle zvedl a pohotovým obstřelením Hanuše dokázal, že mu vydržela střelecká forma z minulé sezony. Zraněného Cicmana pak musel nahradit Dostál.

Kouč Petrouš poslal na trávník už v 35. minutě druhého útočníka Vlčka, ale Slavii nepříznivý vývoj tak paralyzoval, že se dlouho nemohla dostat do žádné vyložené šance. Pouze stereotypně obléhala domácí šestnáctku a s centrovanými míči si s přehledem poradila zkušená stoperská dvojice „klokanů“ Nikl – Lukáš.

Sešívání prolomili obranný val Bohemians až v poslední čtvrthodině, ani jedna ze dvou velkých možností však snížení nepřinesla. Koreše v 74. minutě skvěle vychytal Sňozík a střílejícímu Jandovi vzápětí pokazila radost tyč. Na druhé straně nepřidal svůj druhý gól v zápase Moravec, ale „klokany“ to příliš mrzet nemuselo.

Branky: 25. Moravec, 27. Škoda. Rozhodčí: L. Kovařík – Mencl, Štěrba. ŽK: Borek, Bartek, Žižka, Růžička – Kaufman, Jarolím. Diváci: 7545.

Bohemians: Sňozík – Jindřišek, Nikl, Lukáš, Žižka – Moravec, Borek, Budínský (80. Růžička), Bartek – Hartig (62. Nešpor), Škoda (86. Michálek). Trenér: Medynský.
Slavia: Hanuš – Kaufman, Cicman (30. Dostál), Hubáček, Trubila – Prošek (72. Hurka), Janda, Milutinovič (35. Vlček), Jarolím, Koreš – Pospěch. Trenér: Petrouš.

29.7.2011

Ústavní soud ve středu rozhodne o stížnosti vyhoštěného Iráčana

Brno - Ústavní soud (ÚS) ve středu vyhlásí nález s přímou vazbou na uprchlickou krizi a právní úpravu azylu v Česku. Rozhodne o stížnosti Iráčana zajištěného loni v listopadu a brzy poté vyhoštěného do vlasti. České orgány se podle stížnosti vůbec nezabývaly jeho obavami z mučení a násilí. Policie údajně také nezohlednila jeho úmysl požádat o mezinárodní ochranu.

Povstalci v Halabu řekli Američanům, že město neopustí

Damašek - Povstalci v syrském Halabu oznámili Spojeným státům, že obléhanou východní část města neopustí. Reagovali tak na výzvu Moskvy, která je prý připravena jednat s Washingtonem o stažení všech rebelů. Informovala o tom agentura Reuters. Podle syrského vojenského zdroje má Damašek v plánu získat plnou kontrolu nad Halabem během několika týdnů.