Fotbalisté Arsenalu ztratili body i ve svém druhém zápase anglické ligy. Stejně jako před týdnem se Sunderlandem v neděli se Stoke hráli bez branek, dva body za nerozhodné výsledky má na kontě i jejich dnešní soupeř. Obhájce titulu Manchester City poprvé ztratil, když remizoval s Liverpoolem 2:2.

Arsenal byl nejblíže gólu těsně před koncem, když střela Oliviera Girouda ze 40 metrů jen těsně přeletěla břevno. Už v sedmé minutě skóroval útočník Stoke Jonathan Walters, jenže rozhodčí odpískali postavení mimo hru.

"Kanonýři", kterým chybí zraněný záložník Tomáš Rosický, zahájili jako třetí tým v historii Premier League dvěma bezbrankovými výsledky. Napodobili bilanci Chelsea z roku 1995 a Derby County z roku 1998.

V nepřesvědčivých výkonech pokračuje úřadující šampion Manchester City, který po vydřeném vítězství 3:2 nad Southamptonem z úvodního kola znovu dvakrát inkasoval. Místo obratu ale tentokrát dosáhl dvěma vyrovnáními jen na remízu.

Pro "Reds" duel nezačal dobře, už v páté minutě musel nový kouč Brendan Rodgers vyměnit záložníka Lucase. Než ve 34. minutě otevřel skóre po rohu Stevena Gerrarda slovenský obránce Martin Škrtel, přestáli jeho svěřenci i několik šancí City včetně tyče po střele Carlos Téveze.

V 63. minutě poprvé vyrovnal záložník Yaya Touré, ale hned o tři minuty později předvedl parádní přímý kop z dálky útočník Luis Suárez. Remízu pak zavinil Škrtel, který v nouzi zadovkou nahrál do jasné šance osamocenému protihráči Tévezovi a ten bez problémů vstřelil svůj 100. gól v Anglii.

Manchester United otočil zápas, trefil se i Van Persie

Fotbalisté Manchesteru United otočili v anglické lize zápas s Fulhamem a ve druhém kole poprvé bodovali. K domácí výhře 3:2 přispěly premiérovými soutěžními zásahy i nové letní posily Robin van Persie a Šindži Kagawa. Chelsea s reprezentačním brankářem Petrem Čechem porazila na svém hřišti Newcastle 2:0 a zvítězila i ve svém třetím utkání v Premier League.

Fulham v prvním kole deklasoval 5:0 Norwich a výborně začal i na stadionu Old Trafford. Ruiz už ve třetí minutě našel z trestného kopu Duffa a irský záložník, který v týdnu ukončil reprezentační kariéru, otevřel skóre přesnou střelou k tyči.

"Rudí ďáblové" vyrovnali už za sedm minut zásluhou povedeného voleje Van Persieho. Nizozemský kanonýr nastoupil v základní sestavě na úkor Waynea Rooneyho a radoval se z první branky po letním přestupu z Arsenalu. Premiérovou trefu v novém působišti si ve 35. minutě vychutnal také Japonec Kagawa. Bývalý záložník Dortmundu zblízka dorazil do odkryté branky střelu Cleverleyho.

Čtyři minuty před přestávkou pak domácí skórovali potřetí díky hlavičce brazilského beka Rafaela. Po hodině hry ale duel zdramatizoval vlastním gólem srbský stoper Vidič. V nastaveném čase si pak po srážce s Rodallegou přivodil střídající Rooney tržnou ránu ve stehně a musel být ze hřiště odnesen na nosítkách. Chybět by měl zhruba měsíc. Svěřenci trenéra Alexe Fergusona však i bez svého nejlepšího střelce minulé sezony těsné vedení udrželi a napravili úvodní porážku 0:1 s Evertonem.

Chelsea potřetí vyhrála

Chelsea se znovu povedl úvod zápasu. Ve 22. minutě fauloval nový hráč Newcastlu Anita v pokutovém území útočníka Torrese a rozhodčí odpískal pro "Blues" třetí penaltu ve třetím zápase. Střelce předchozích dvou Lamparda, který zůstal jen na lavičce, zastoupil belgický záložník Hazard a suverénně si připsal první gól v Anglii. V nastavení prvního poločasu pak po jeho patičce zvýšil umístěnou střelou Španěl Torres.

Tottenham doma přišel o vítězství nad West Bromwichem až v poslední minutě, kdy na 1:1 vyrovnal záložník Morisson. Londýnský tým tak neodčinil prohru s 1:2 s Newcastlem a ani ve druhém duelu pod novým trenérem Andrém Villasem-Boasem nezvítězil.

Na úvodní drtivou výhru 5:0 nad Queens Park Rangers navázala Swansea, která doma porazila West Ham United znovu vysoko 3:0. Druhou výhru v ročníku si připsal také Everton po vítězství 3:1 na hřišti Aston Villy. Celek z Birminghamu naopak pod vedením nového kouče Paula Lamberta podruhé nebodoval. Na nule je i třetí nováček Southampton, jenž doma podlehl 0:2 Wiganu.

ANGLIE, 2. kolo:

Swansea - West Ham United 3:0 (20. Rangel, 29. Michu, 64. Graham), Aston Villa - Everton 1:3 (74. El Ahmádí - 3. Pienaar, 31. Fellaini, 43. Jelavič), Manchester United - Fulham 3:2 (10. Van Persie, 35. Kagawa, 41. Rafael - 3. Duff, 64. vlastní Vidič), Norwich - QPR 1:1 (11. Jackson - 19. Zamora), Southampton - Wigan 0:2 (51. Di Santo, 89. Koné), Tottenham - West Bromwich 1:1 (74. Assou-Ekotto - 90. Morrison), Chelsea - Newcastle 2:0 (22. Hazard z pen., 45.+3 Torres), Stoke - Arsenal 0:0Liverpool - Manchester City 2:2 (34. Škrtel, 66. Suárez - 63. Y. Touré, 80. Tévez). Zápas Sunderland - Reading byl odložen kvůli nezpůsobilému hřišti.

Pořadí: 1. Chelsea 3 zápasy/9 bodů, 2. Swensea 2/6, 3. Everton 2/6, 4. West Bromwich 2/4, 5. Manchester City 2/4, 6. Fulham 2/3.

NĚMECKO: Bayern na úvod porazil nováčka Fürth

Bayernu Mnichov vstoupili do nové sezony německé ligy jasnou výhrou 3:0 na hřišti nováčka Fürthu. Za loňského vicemistra se trefili Thomas Müller, Mario Mandžukič a Arjen Robben.

Domácí mnichovskému favoritovi vzdorovali v bavorském derby až do 43. minuty, než otevřel skóre Müller. Po hodině hry zvýšil na rozdíl dvou branek chorvatský útočník Mandžukič, červnová posila z Wolfsburgu. Jedenáct minut před koncem uzavřel skóre nizozemský křídelník Arjen Robben.

Úvod se povedl také Wolfsburgu, který vyhrál 1:0 ve Stuttgartu. Ze tří českých záložníků v týmu hostů se dostal na hřiště pouze Jan Polák, jenž odehrál posledních třicet minut. Zraněného Václava Pilaře čeká operace zkříženého vazu v koleni a Petra Jiráčka, o kterého stojí konkurenční Hamburk, trenér Felix Magath k zápasu ani nenominoval.

Utkání rozhodl v poslední minutě nejlepší střelec minulé sezony nizozemské ligy Dost. Krátce před ním neproměnil penaltu domácí útočník Ibiševič.

Frankfurt otočil zápas s Kadlecovým Leverkusenem

Další nováček Düsseldorf naopak vyhrál 2:0 na hřišti Augsburgu po dvou brankách střídajícího útočníka Schahina. Za domácí odehrál první poločas Jan Morávek, další český záložník Milan Petržela po letním přestupu z Plzně nastoupil na závěrečných sedm minut.

Třetí nováček Frankfurt otočil zápas s Leverkusenem a zvítězil 2:1. Hosty s reprezentantem Michalem Kadlecem na kraji obrany poslal do vedení po půl hodině hry útočník Kiessling, po změně strany však skórovali Aigner a Lanig.

Poslední půlhodinu si za Norimberk zahrál reprezentační útočník Tomáš Pekhart, jehož tým zvítězil 1:0 v Hamburku. Utkání rozhodl v 68. minutě záložník Balitsch, který po rohu překonal nového brankáře HSV Adlera. Z lavičky sledoval zápas jeho náhradník Václav Drobný, jenž byl ještě v minulé sezoně jednička týmu.

Schalke zahájilo sezonu remízou v Hannoveru

Fotbalisté Schalke zahájili novou sezonu německé ligy remízou 2:2. Třetí tým minulého ročníku soutěže a účastník Ligy mistrů na hřišti Hannoveru dokázal otočit skóre, ale střídající bundesligový debutant Adrian Nikci srovnal.

Domácí dostal do vedení ve 43. minutě po standardní situaci zapomenutý stoper Felipe, jenže favorizovaný gelsenkirchenský tým předvedl obrat. Rychlý protiútok sedm minut po přestávce zakončil a obhajobu titulu krále střelců zahájil Klaas-Jan Huntelaar, v 64. minutě pak dostal Schalke do vedení Lewis Holtby.

Osmnáctizápasová série domácích zápasů Hannoveru bez prohry ale odolala díky dvaadvacetileté letní posile z Curychu Nikcimu, který byl před svou premiérovou brankou na hřišti pouhé tři minuty.

Gebre Selassie debutoval v bundeslize gólem

Český fotbalista Theodor Gebre Selassie ve své bundesligové premiéře vstřelil gól, Werder ale v zahajovacím duelu 50. ročníku soutěže prohrál na hřišti obhájce titulu Dortmundu 1:2. Reprezentační obránce vyrovnal v 75. minutě na 1:1, o šest minut později rozhodl záložník Borussie Mario Götze.

Gebre Selassie nastoupil před 80.645 diváky na vyprodaném stadionu v Dortmundu na pravém kraji obrany a vedl si dobře. V 11. minutě ale jen sledoval, jak na druhé straně hřiště chyboval spoluhráč Aleksandar Ignjovski a nová posila Dortmundu z Mönchengladbachu Marco Reus otevřela skóre.

Premiérový bundesligový zásah Gebre Selassieho přišel čtvrt hodiny před koncem. Rakušan Marko Arnautovic dostal odražený míč a z pravé strany odcentroval na třebíčského rodáka, který hlavou míč prodloužil k vzdálenější tyči.

Naděje Brém na cennou remízu netrvaly dlouho. Již za šest minut se po přihrávce Roberta Lewandowského prosadil střídající Götze, který byl v té době na hřišti pouhé tři minuty.

NĚMECKO, 1. kolo:

Dortmund - Brémy 2:1 (11. Reus, 81. Götze - 75. Gebre Selassie), Augsburg - Düsseldorf 0:2 (68. a 79. Schahin), Freiburg - Mohuč 1:1 (49. Kruse - 65. Ivanschitz z pen.), Fürth - Bayern Mnichov 0:3 (43. Müller, 59. Mandžukič, 79. Robben), Hamburk - Norimberk 0:1 (68. Balitsch), Mönchengladbach - Hoffenheim 2:1 (33. Hanke, 79. Arango - 66. Firmino), Eintracht Frankfurt - Leverkusen 2:1 (57. Aigner, 82. Lanig - 30. Kiessling), Stuttgart - Wolfsburg 0:1 (90. Dost), Hannover - Schalke 2:2 (43. Felipe, 80. Nikci - 52. Huntelaar, 64. Holtby).

ITÁLIE: Juventus zahájil obhajobu titulu výhrou nad Parmou

Fotbalisté Juventusu vstoupili do italské ligy výhrou 2:0 nad Parmou. V rozmezí čtyř minut druhého poločasu zařídili obhájci titulu vítězství Stephan Lichtsteiner a Andrea Pirlo.

Juventus mohl jít do vedení už po půl hodině, ale chilský záložník Vidal neproměnil penaltu. Hráči "Staré dámy" si spravili chuť po přestávce. V 54. minutě otevřel skóre švýcarský krajní bek Lichtsteiner po ideální nahrávce letní ghanské posily z Udine Asamoaha. Chvíli poté pojistil vedení záložník Pirlo, po jehož trestném kopu však podle opakovaných záběrů zřejmě nepřešel míč plným objemem brankovou čáru.

Fiorentina otočila zápas s Udine a díky dvěma zásahům Stevana Jovetiče vyhrála 2:1. Hosté vedli od 28. minutě po trefě Maicosuela, černohorský útočník nejprve v 67. minutě vyrovnal a pak v nastaveném čase rozhodl.

Zemanovo AS Řím vydřelo remízu v nastavení

Český trenér Zdeněk Zeman ve své obnovené premiéře na lavičce týmu italské ligy AS Řím k vítězství nedovedl. Jeho svěřenci nedokázali zúročit převahu nad Catanií a až brankou v nastavení vybojovali remízu 2:2 s Catanií. Fotbalisté Sampdorie Janov porazili v prvním zápasu po návratu do Serie A vicemistra AC Milán 1:0.

Zeman usedl na lavičku týmu Serie A po sedmi letech, slibované ofenzivní pojetí ale dlouho vázlo. Římané sice měli převahu, jenže jedinou branku vstřelili hosté ze Sicílie zásluhou Giovanniho Marcheseho, který využil ofsajdovou pozici.

V 59. minutě premiérový gól AS pod vedením pražského rodáka vstřelil nůžkami útočník Pablo Osvaldo, jenže o deset minut později šli brankou Alejandra Gómeze do rozhodujícího vedení znovu hosté. Vytrvalý tlak přinesl AS bod až v nastavení zásluhou Nicolase Lópeze.

Posledních pět minut si zahrál záložník Kamil Vacek, jehož Chievo díky zásahům Sergia Pellissiera a Rinalda Cruzada porazilo Boloňu 2:0. Útočník Lazia Libor Kozák zůstal na lavičce jako nevyužitý náhradník, výhru jeho týmu 1:0 v Bergamu zařídil brazilský středopolař Hernanes.

Sampdoria oslavila návrat do ligy výhrou nad AC Milán

Janovská Sampdoria se při návratu do Serie A po roční přestávce na San Siru hlavně bránil, jenže soupeř oslabený o kanonýra Ibrahimovice, který odešel do Paris St. Germain, se neprosadil.

Na druhé straně naopak z první šance přišel gól: po rohovém kopu se trefil přesně k tyči obránce Andrea Costa. V nervózním závěru pak hosté přečkali velký závar před svou brankou včetně tyčí po pokusech Boatenga a Yepese.

Sampdoria měla kvůli zapojení do sázkařského skandálu odečtený jeden bod, takže v tabulce se dostala dva body do plusu.

ITÁLIE, 1. kolo:

Fiorentina - Udine 2:1 (67. a 90.+1 Jovetič - 28. Maicosuel), Juventus Turín - Parma 2:0 (54. Lichtsteiner, 58. Pirlo), AC Milán - Sampdoria Janov 0:1 (58. Costa), AS Řím - Catania 2:2 (59. Osvaldo, 90.+1 López - 28. Marchese, 69. Gómez), Bergamo - Lazio Řím 0:1 (17. Hernanes), Chievo - Boloňa 2:0 (65. Pellissier, 79. Cruzado), FC Janov - Cagliari 2:0 (51. Merkel, 85. Immobile), Palermo - Neapol 0:3 (45.+3 Hamšík, 79. Maggio, 88. Cavani), Pescara - Inter Milán 0:3 (17. Sneijder, 19. Milito, 81. Coutinho), Siena - FC Turín 0:0.

ŠPANĚLSKO: Messi dvěma góly otočil zápas s Pamplonou

Fotbalisté Barcelony díky dvěma brankám Lionela Messiho otočili v poslední čtvrthodině duel v Pamploně. Díky výhře 2:1 jsou ve španělské lize po druhém kole stoprocentní. Opačný průběh měl duel konkurenčního Realu, který ztratil vedení v madridském derby a Getafe podlehl 1:2.

Katalánci v hlavním městě Navarry prohrávali do 17. minuty, kdy se na zadní tyči z úhlu trefil Joseba Llorente. Barcelona dlouho nemohla svými obvyklými akcemi překonat obranu soupeře a pomohla jí až střídání, po kterých dohrávala se čtveřicí útočníků na trávníku.

V 76. minutě dokázal po přistrčení Alexise Sáncheze skórovat Argentinec Messi, který o čtyři minuty později zúročil i přesnou přihrávku obránce Jordiho Alby. Po dvou kolech tak má na kontě už čtyři vstřelené góly a Barcelona se skóre 7:2 vede tabulku.

Real neudržel vedení a padl v derby s Getafe

Real v madridském derby navázal na remízu 1:1 s Valencií z úvodního kola a porážku 2:3 v úvodním duelu Superpoháru s Barcelonou. Podobně jako v obou duelech totiž i v neděli v derby nad Getafe vedl, ale nevyhrál.

O jedinou branku "Bílého baletu" se postaral Argentinec Gonzalo Higuaín, který po přihrávce krajana Ángela di Maríi prošel důrazně obranou a přesně zakončil.

Jenže v 53. minutě vyrovnal hlavičkou po standardní situaci Juan Valera a další porážku Realu zařídil Adrián Colunga, který po nákopu u půlící čáry přetlačil Raúla Albiola a úprk k brance zakončil přesnou nahrávkou na volného Abdela Barradu.

ŠPANĚLSKO, 2. kolo:

San Sebastian - Vigo 2:1 (54. a 61. Agirretxe - 49. De Lucas), Betis Sevilla - Vallecano 1:2 (4. Molina - 2. Piti, 62. Leo), Espaňol Barcelona - Zaragoza 1:2 (43. Álvaro - 51. Apoňo z pen., 89. Postiga), Málaga - Mallorca 1:1 (77. Juanmi - 67. Hemed), Málaga - Mallorca 1:1 (77. Juanmi - 67. Hemed), Pamplona - FC Barcelona 1:2 (17. J. Llorente - 76. a 80. Messi), Getafe - Real Madrid 2:1 (53. Valera, 75. Barrada - 28. Higuaín), Granada - FC Sevilla 1:1 (36. Rico - 44. Negredo).

Pořadí: 1. FC Barcelona 2 zápasy/6 bodů, 2. Vallecano 2/6, 3. FC Sevilla 2/4, 3. Mallorca 2/4, 5. Málaga 2/4, 6. La Coruňa 1/3.

Rusko: Holenda se v ruské lize blýskl hattrickem

Český útočník Jan Holenda se v ruské lize blýskl hattrickem. V dnešním šestém kole vystřílel fotbalistům Rostova na Donu vítězství 3:1 nad hostujícím Vladikavkazem.

Šestadvacetiletý Holenda pomohl domácím otočit skóre, protože od první minuty prohrávali po brance Brazilce Danila Neca. Bývalý hráč Sparty se trefil těsně před přestávkou dvakrát v rozmezí dvou minut a hattrick završil v 60. minutě.

Holenda přišel do Rostova v červenci z Machačkaly a v této sezoně už má na kontě čtyři branky. Poprvé se trefil ve druhém kole, ve kterém přispěl k remíze 2:2 právě v utkání se svým bývalým klubem.

V tabulce střelců jsou lepší než český útočník pouze Neco a Izraelec Bibras Natcho z Rubinu Kazaň se šesti zásahy.