Chelsea rozdrtila Arsenal, Necid s Barošem skórovali

Praha - Manchester United opět vede anglickou ligu. Barcelona i Real ve španělské Primera Division zaváhaly.

9.5.2009

Jan Šimůnek (vlevo) v hlavičkovém souboji se stuttgartským Mario Gomezem.Foto: REUTERS/Jo­hannes Eisele

Bitva o mistrovský titul v německé Bundeslize bude ještě hodně napínavá. Sobotní zápasy 31. kola totiž pořádně zamíchaly kartami především na špici tabulky.

Dosud o tři body vedoucí Wolfsburg zavítal na trávník stále se zlepšujícího Stuttgartu, který pro udržení šancí na celkový triumf potřeboval nutně zvítězit.

V obraně hostů opět odehrál celé utkání Jan Šimůnek, ale příliš nezářil. Ostatně jako celá defenzíva Wolfsburgu, která byla neobvykle prostupná.

Už po třiceti vteřinách hry si na centr do pokutového území naskočil zcela nehlídaný kanonýr domácích Mario Gomez a pohodlně skóroval hlavou. Ten samý hráč se prosadil i ve 20. minutě, když před sebou měl po nezištné Cacauově nahrávce prázdnou branku.

Ještě v prvním poločase sice snížil Edin Džeko svou dvacátou trefou v sezoně, nic dalšího však už Jens Lehmann za svá záda nepustil. Naopak ve druhé půli dal další dva góly neudržitelný Gomez, se kterým si Šimůnek a spol. prostě nevěděli rady.

Gomez se díky svému čtyřgólovému galapředstavení dotáhl v čele tabulky střelců na vedoucího Grafiteho (oba mají na svém kontě 23 branek). Ještě důležitější však je, že Stuttgart nyní ztrácí ze čtvrtého místa na první příčku jen dva body.

Na Wolfsburg se bodově dotáhl Bayern Mnichov, který nezaváhal na půdě šestnácté Chotěbuzi. Ve hře o titul stále zůstává i třetí berlínská Hertha, která i díky bezchybnému Jaroslavovi Drobném v bráně porazila Bochum 2:0.

Překvapení podzimní části bundesligy Hoffenheim na jaře konečně zabral. Střelecké trápení protrhl proti Kolínu nad Rýnem a vyhrál 2:0. Martin Fenin byl u remízy Frankfurtu v Hannoveru. Dortmund doma rozstřílel poslední Karlsruhe a je pátý.

NĚMECKO, 31. kolo:

Chotěbuz - Bayern Mnichov 1:3
(44. Iliev – 23. Sosa, 62. Demichelis, 66. Podolski), Stuttgart – Wolfsburg 4:1 (1., 20., 63. a 77. Gomez – 37. Džeko) – Jan Šimůnek odehrál za hosty celý zápas, Jan Šimák nastoupil za domácí v 83. minutě, Hoffenheim - Kolín nad Rýnem 2:0 (58. Salihovič, 68. Ba, ČK: 78. Mohamad/Kol.), Dortmund – Karlsruhe 4:0 (25. Kuba, 62. Sahin, 71. Santana, 80. Frei), Hertha Berlín – Bochum 2:0 (39. Pantelič, 50. Raffael) – Jaroslav Drobný odchytal za domácí celý zápas, Hannover – Frankfurt 1:1 (9. Bruggink – 42. Korkmaz) – Martin Fenin odehrál za hosty celý zápas, Brémy - Hamburk 2:0 (34. a 49. Almeida) - hostující David Jarolím hrál do 82. minuty, Mönchengladbach - Schalke 1:0 (90. Colautti) - za domácí hrál celý zápas Tomáš Galásek.

Pořadí v čele: 1. Wolfsburg 31 zápasů/60 bodů, 2. Bayern 31/60, 3. Hertha 31/59, 4. Stuttgart 31/58, 5. Dortmund 31/55, 6. Hamburk 31/55.

Manchester si vzal od Liverpoolu zpět vedení

Manchester United míří za obhajobou titulu v Premier League. Svěřenci trenéra Fergusona přehráli v neděli odpoledne na Old Trafford konkurenční tým City 2:0 a opět odskočili neúnavně dotírajícímu Liverpoolu na rozdíl tří bodů. Pod dvoubrankovou výhru se podepsali Cristiano Ronaldo a Carlos Tevez. Manchester tak poskočil již na osmdesát bodů, navíc má jedno utkání k dobru.

Liverpool v sobotu v pohodě zvítězil na půdě bezradného West Hamu 3:0. Kladivářům na Anfield Road nepomohl ani český obránce Radek Kováč, jenž odehrál celý zápas a obdržel žlutou kartu. O jasné výhře hostí rozhodl již v prvním poločase záložník Steven Gerrard. Ten se trefil ve 2. a 38. minutě a bylo po zápase. Skóre dotvořil ještě pět minut před koncem střídající Babel.

Nezaváhala ani Chelsea, která jasně kralovala duelu vyřazených semifinalistů Ligy mistrů. Domácímu Arsenalu nasázela tři branky, čtvrtou si navíc obránce Touré dal sám. Gólman Petr Čech inkasoval pouze po střele Dána Bendtnera.

Bitvu o naději zvládl v anglické lize West Bromwich Albion. Tým, v němž působí útočník Roman Bednář dokázal doma porazit 3:1 Wigan a dotáhl se na posledním místě na Newcastle a Middlesbrough.

Všechny tři týmy mají nyní 31 bodů a na první nesestupové místo, které nyní okupuje nováček z Hullu, ztrácí tři body. Hull City totiž prohrál 1:2 doma se Stoke City, dalším benjamínkem nejvyšší soutěže.

West Bromwich však má odehrán o zápas víc, než dva jeho nejbližší konkurenti. Při vítězném duelu se na hřiště Bednář nedostal, o góly se postarali dvakrát Fortune a jednou Brunt.

ANGLIE, 36. kolo:

Blackburn - Portsmouth 2:0
(31. Gamst Pedersen, 57. z pen. McCarthy), Bolton - Sunderland 0:0, Everton - Tottenham 0:0, West Bromwich - Wigan 3:1 (8. a 74. Fortune, 59. Brunt - 17. Rodallega), Fulham - Aston Villa 3:1 (46. a 60. Kamara, 6. z pen. Murphy – 14. Young), Hull - Stoke 1:2 (90. Dawson - 41. Fuller, 73. Lawrence), West Ham United - Liverpool 0:3 (2. a 38. Gerrard, 85. Babel), Manchester United - Manchester City 2:0 (18. Ronaldo, 45. Tevez), Arsenal - Chelsea 1:4 (70. Bendtner - 28. Alex, 39. Anelka, 49. vlastní Touré, 86. Malouda) - za hosty chytal Petr Čech.

Pořadí v čele: 1. Manchester United 25 zápasů/83 bodů, 2. Liverpool 36/80, 3. Chelsea 36/77, 4. Arsenal 36/68, 5. Aston Villa 36/58, 6. Everton 36/57.

Real prohrál, Barca jen remizovala

Ve španělské Primera Division se zdá být o titulu jasno. Real v sobotu vyhořel na trávníku Valencie 0:3. Vedoucí Barcelona sice jeho zaváhání využila jen zčásti, i bod z duelu proti šestému Villarrealu ale má svou cenu.

Nešťastníkem utkání na Nou Campu byl stejně jako v nedávném semifinále Ligy mistrů obránce Abidal. Opět viděl čtvrt hodiny před koncem červenou kartu a musel ze hřiště.

Tentokrát ale soupeř Barcy dostal navíc výhodu pokutového kopu a Fernandez snížil. V závěru navíc oslabenou obranu soupeře podruhé překonal Joseba Llorente a stanovil konečnou remízu 3:3. Barceloně přesto k zisku titulu stačí v posledních třech kolech vybojovat jediný bod.

Třetí příčku si stále drží Sevilla, která doma otočila duel s Mallorkou a vyhrála 3:1. I přes výhru čtvrté Valencie si tak udržuje čtyřbodový náskok.

ŠPANĚLSKO, 35. kolo:

Bilbao - Betis 1:0
(28. Velez), Sevilla - Mallorca 3:1 (33. z pen. Kanouté, 60. Fabiano, 76. Navas - 16. Aduriz), Valencia - Real Madrid 3:0 (28. Mata, 32. Silva, 67. Baraja), Málaga - Santander 1:0 (87. z pen. Luque), Almería - Gijón 3:1 (26. Nieto, 55. Uche, 90. Piatti - 16. Carmelo), Valladolid - Numancia 0:0, Huelva - La Coruňa 1:2 (43. Adrian - 17. Verdu, 50. Pablo Alvaréz), Getafe - Osasuna 3:0 (26. z pen. a 50. Granero, 55. Uche), Barcelona - Villarreal 3:3 (12. Keita, 26. Eto`o, 45. Alves - 22. a 90. J. Llorente, 78. z pen. Fernandez), Atlético - Espaňol 3:2 (53. a 90.+3 Forlán, 60. Agüero - 38. z pen. Nene, 40. Jarque) - Tomáš Ujfaluši hrál za domácí celý zápas.

Pořadí v čele: 1. Barcelona 35 zápasů/86 bodů, 2. Real Madrid 35/78, 3. Sevilla 35/63, 4. Valencia 35/59, 5. Atlético 35/58, 6. Villarreal 35/56.

Janov zničil Regginu, vedoucí Inter ztratil body

Sobotní program Série A připravil italským fanouškům dva zápasy. A v obou padalo hodně branek. Parádní podívané se dočkali především příznivci Sampdorie Janov, jejichž klub doma rozdrtil Regginu 5:0.

Zklamání naopak panovalo večer v Římě, kde místní Lazio nestačilo na Udine a padlo 1:3. Domácí sice vedli díky Rocchimu 1:0, ale po hodině zápasu zahájil obrat střídající Floro Flores, jenž byl na trávníku pouhou minutu, Hosté se po vítězství posunuli na osmé místo před Cagliari.

Vedoucí Inter Milán v neděli zaváhal na půdě šestnáctého Chieva, když pouze remizoval 2:2. Hosté sice po trefách Crespa a Balotelliho dvakrát vedli, domácím se však pokaždé podařilo srovnat krok.

Ztráta Interu potěšila fotbalisty AC Milán i Juventus Turín. Druhý a třetí celek tabulky si ale ve vzájemném duelu nakonec body rozdělily a ztrátu na vedoucí tým ani jeden z nich nezmenšil.

ITÁLIE, 35. kolo:

Sampdoria Janov - Reggina 5:0
(1. a 31. Dessena, 36. Delvecchio, 46. Marilungo, 52. Pazzini), Lazio Řím - Udine1:3 (56. Rocchi – 60. Floro Flores, 69. D´Agostino, 86. Quagliarella), Bergamo - FC Janov 1:1 (9. Valdés – 90. Criscito), Cagliari - AS Řím 2:2 (34. Matri, 58. Acquafresca – 63. Totti, 69. Perrotta), Catania - Fiorentina 0:2 (11. Jovetič, 90. Zauri), Chievo - Inter Milán 2:2 (27. Marcolini, 73. Luciano – 3. Crespo, 65. Balotelli), FC Turín - Boloňa 1:1 (37. z pen. Rosina – 86. z pen. Di Vaio), Lecce - Neapol 1:1 (44. z pen. Zanchetta – 33. Inacio Pia), Siena - Palermo 1:0 (60. Calaio), za domácí hrál do 84. minuty L. Jarolím, AC Milán - Juventus 1:1 (57. Seedorf - 60. Iaquinta) - domácí Marek Jankulovski seděl jen na lavičce, za hosty hrál celý zápas Zdeněk Grygera. Pavel Nedvěd nebyl ani mezi náhradníky.

Pořadí v čele: 1. Inter Milán 35 zápasů/78 bodů, 2. AC Milán 35/71, 3. Juventus 35/67, 4. Fiorentina 35/64, 5. Janov 35/61, 6. AS Řím 35/54.

Rangers v zápase Old Firm pokořili Celtic

V glasgowském Ibrox Parku se v tradičním zápase Old Firm utkali fotbalisté Rangers a Celticu. A jako tradičně mohl vzájemný souboj odvěkých rivalů hodně napovědět o držiteli skotského mistrovského titulu.

Vedoucí Celtic měl před utkáním jednobodový náskok na Rangers. Jenže domácí Rangers si poradili jak s protivníkem, tak i se silným deštěm a podmáčeným trávníkem a díky gólu Stevena Davise z 37. minuty zvítězili 1:0.

Do konce nejvyšší skotské soutěže zbývají už jen tři zápasy a k titulu nyní mají blíže Rangers.

SKOTSKO, 35. kolo:

Glasgow Rangers - Celtic Glasgow 1:0
(37. Davis), Kilmarnock - Falkirk 1:1 (67. Kyle - 56. Barr), St. Mirren - Motherwell 1:3 (72. O´Donnell - 32. a 60. Clarkson, 18. Murphy), Inverness - Hamilton 1:1 (47. Foran - 63. Canning) - za hosty chytal Tomáš Černý

Pořadí v čele: 1. Rangers 35 zápasů/79 bodů, 2. Celtic 35/77, 3. Hearts 35/54.

Střídající Necid pomohl CSKA gólem k obratu v derby

Fotbalista Tomáš Necid se střelecky prosadil v ruské lize. Bývalý útočník pražské Slavie pomohl gólem do sítě Dynama Moskva k výhře svého CSKA 2:1. Necid nastoupil na hřiště až v 75. minutě, když jeho tým prohrával po ráně Kombarova 0:1.

Hned tři minuty po svém příchodu však český reprezentant dokázal srovnat skóre a o výhře hostů rozhodl v poslední minutě utkání Berezutski.

RUSKO, 8. kolo:

Dynamo Moskva - CSKA Moskva 1:2 (5. Kombarov - 78. Necid, 90. Berezutskij) - Tomáš Necid hrál od 75. minuty, Těrek Groznyj - Amkar Perm 2:2 (3. z pen. a 84. Pancu - 28. a 45. Kušev), Petrohrad - Samara 2:0 (57. Zyrjanov, 68. Pogrebňja) - v 88. minutě naskočil za domácí do hry uzdravený Radek Šírl, za hosty hráli celý zápas Jan Koller a Jiří Jarošík, FK Moskva - Lokomotiv Moskva 0:0 - hostům vychytal remízu Marek Čech.

Čelo tabulky: 1. CSKA Moskva 8 zápasů/16 bodů, 2. Petrohrad 8/15, 3. FK Moskva 8/15.

Baroš rozhodl o třech bodech pro Galatasaray

Milan Baroš vstřelil v turecké lize další veledůležitý gól, navíc jubilejní dvacátý. Jeho branka ze 13. minuty rozhodla duel s Ankaragücü, když domácí vyhráli 1:0. Nejlepší kanonýr celécké ligy se prosadil z pokutového kopu a jeho tým tak udržel čtvrtou příčku o bod před Fenerbahce.

Třetí z velké istanbulské trojky, Besiktas, zvítězil 4:1 na hřišti Ankarasporu a je druhý, pouhý bod za vedoucím Sivassporem. V týmu vítězů obdržel Tomáš Sivok žlutou kartu.

TURECKO, 31. KOLO:

Eskisehirspor – Antalyaspor 2:0, Sivasspor – Büyüksehir 1:2, Kocaelispor – Trabzonspor 1:3, Ankaraspor – Besiktas 1:4, hostující Sivok dostal žlutou kartu, Genclerbirligi – Hacettepe 3:1, Bursaspor – Konyaspor 3:0, Galatasaray – Ankaragücü 1:0, rozhodující gól Baroš z penalty, Fenerbahce – Denizlispor 1:0.

Pořadí v čele: 1. Sivasspor 60 bodů, 2. Besiktas 59, 3. Trabzonspor 56, 4. Galatasaray 52.

(mk, rw)

9.5.2009 VSTUP DO DISKUSE

Úroveň technického vzdělání podle šéfů strojírenských firem klesá

Praha - Úroveň technického vzdělávání se podle 60 procent ředitelů strojírenských firem za posledních deset let zhoršila. Pesimističtější byli v průzkumu mezi 285 podniky šéfové velkých společností. Vyplývá to z průzkumu analytické společnosti CEEC Research, jehož výsledky mají média k dispozici. Kompletní data budou zveřejněna v úterý na konferenci Budoucnost technického vzdělávání na ministerstvu školství.

Taneční soutěž StarDance vyhrál Piškula před Bankem a Plodkovou

Praha - Vítězem osmé řady taneční soutěže StarDance se stal herec Zdeněk Piškula, který tančil s Veronikou Lálovou. Ve finále dnes předstihl lyžaře Ondřeje Banka s Evou Krejčířovou. Třetí skončila v diváckém hlasování herečka Jana Plodková s Michalem Padevětem. Odborná porota v přímém přenosu České televize ohodnotila stejným počtem bodů dnešní výkony Piškuly a Plodkové, Bank v tomto pořadí zůstal třetí.