VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hašek by byl dobrý trenér, říká Rosický

Londýn - Síla reprezentačního týmu podle něho zůstala. „Na Euru všichni očekávají postup ze skupiny. Fanoušci, hráči. Já taky.“

29.3.2008 1
SDÍLEJ:

Tomáš Rosický v útrobách tréninkového střediska.Foto: DENÍK/Tomáš Nohejl

Až nezvykle otevřeně hovořil o situaci v národním mužstvu jeho kapitán Tomáš Rosický. Přitom v něm podvakrát chyběl. A pesimisté zvedají prst: Se svým zraněním může chybět i na Euru. „To si vůbec nepřipouštím,“ říká 27letý režisér.

Fotbalová reprezentace po mistrovství světa 2006 ztratila dva vůdce, Nedvěda s Poborským, od nichž jste taktovku převzal vy. Jak se změnil tým?

Vyrostli další hráči, měnily se i jiné posty. Ujfaluši se přesunul ze stopera na pravý kraj. Kováč měl velmi dobrou kvalifikaci, je vyhranější a zkušenější. Mě osobně velmi překvapil. V záloze zmizel i Šmíca, zbyl jsem tam vlastně jen já s Galáskem.

Myslel jsem spíš stylem hry.

Ano, Méďa s Poborákem byli kreativní, takové hráče teď nemáme. Ale ostatní kluci, co hráli i dřív, Sionko, Plašil, Polák mají zase jiné přednosti, každý nabízí něco jiného. Hlavně se ale ukázalo, že ten tým má pořád sílu. I přes problémy a špatné zápasy – ano, vím, že tam byly – jsme se v kvalifikaci pořád drželi na postupové příčce a nakonec skupinu vyhráli.

Před šampionátem v Německu se očekávalo – možná až fanouškovsky zaslepeně – víc než teď. Zdá se pro atak na úspěch výhodnější pozice trochu zpovzdálí?

Pro mě je stejná. Celá veřejnost, celý náš tým, prostě každý čeká, že postoupíme ze skupiny. Jiné to bylo na Euru 2004. Tam jsme měli moc těžkou skupinu (Lotyšsko, Nizozemsko a Německo, pozn. red.). Ale už po dvou zápasech jste měli v kapse postup a pak s „béčkem“ potupili Němce.

Jaký vývoj by se vám líbil nyní (soupeři přijdou v pořadí Švýcarsko, Portugalsko, Turecko, pozn. red.)?

To je těžký předpovídat. Klidně budu hrát o postup do poslední vteřiny. Hlavně aby to vyšlo. Chci postoupit.

I proto, abyste připravili důstojné loučení trenéru Brücknerovi?

Taky. Překvapilo nás to všechny, mysleli jsme, že se rozhodne až po Euru.

Končí s ním jedna éra českého fotbalu?

Můžeme to tak brát. Až odejde, uvědomíme si to víc. Je obrovskou osobností. Mně na něm imponuje, jak odolal té věčné diskusi, proč vybral toho a ne toho, a šel si vlastní cestou. Vím, jak to měl těžké, seděl jsem s ním na mnoha tiskových konferencích.

Přece jen, nemohl být někdy trošku akčnější, otevřít šíře dveře týmu?

Četl jsem, jak se mu vytýkalo, že málo jezdí na zápasy osobně, že je sleduje jen v televizi. Kandidát pro nároďákmě přece musí praštit do oka hned i z televize. Ty debaty se vedou všude, přijde mi to jako humbuk pro nic. Chápu kluby, že se hlásí se svými hráči (proti Brücknerovi vystoupila Boleslav, naposledy Ostrava, pozn. red.), mohou je pak líp prodat. Ale každý trenér má přece svoji představu, do které si dosazuje hráče.

Rozhoduje pak výsledek.

Jasně, to by bylo špatný, kdyby se držel svého a prohrával. Brückner ale ukázal velkej kumšt.

Dával někdy více na mínění hráčů, především vás a Čecha?

Vyslechl si nás, diskutovali jsme i o ostatních, on to chtěl slyšet. Ale pak si udělal to, co myslel on. Tak to má být. I asistenti Beránek s Radou nebyli jen kývači a nebáli se mu oponovat.

Poznal jste ho někdy v situaci, kdy vypadal bezradně?

Ne, naměpůsobí pořád stejně. Jede si svoje, drží lajnu, nenechá se ovlivnit. Řeknu vám k tomu ještě jeden příklad, který ho připomíná. Ještě v Dortmundu nás vedl nový kouč van Maarwijk. Ztratili jsme dva zápasy za sebou, do kabiny přišel vysoký funkcionář a začal něco povídat, kdo by měl hrát a kdo ne. Van Maarwijk vstal a řekl: jestli do toho budete kecat, okamžitě odejdu. Tím si získal všechny na svoji stranu a zároveň obrovskou autoritu.

Brückner už oznámil, že na závěrečné soustředění do Korutan vezme kompletní kádr 23 lidí. Cítíte se líp bez tlaku na místo, nevadí, že tak pevně lpí na ozkoušených lidech?

Plno hráčů si pozval aspoň jednou a třeba poznal, že nemají šanci jít ještě dál a výš podle jeho představ. Vidí, že to není úplně ono a příště ho nevezme. Ale nevím úplně přesně, jak přemýšlí.

Relativně otevřená zůstává pozice čtvrtého útočníka. Kdo podle vás připadá v úvahu kromě téměř jasné trojice – Koller, Baroš, Fenin?

Těžko říct, jak to cítí trenér, on je vidí a odhadne, co který hráč může zvládnout. Kulič, Vlček… kdo dál?

V Anglii sice ve druhé lize střílí Bednář, a co třeba Slepička nebo Svěrkoš?

Kolik dali gólů?

Deset a devět.

V české lize, to je málo. Musí jich dávat víc. Nejen vyletět a už aby šel do nároďáku. Když jsem byl ve Spartě, dal Vráťa Lokvenc přes dvacet gólů.

Jenže Sparta měla dominantnější pozici po všech stránkách.

Ale o tom to přece není. Jestli je dobrej pro reprezentaci, musí dávat góly kdekoliv, v české lize zvlášť. Hodně gólů. Pozor, deset není špatná bilance, to neříkám.

Po létě se možná situace okolo týmu změní. Považujete za správné, že o novém kouči chce rozhodnout sám manažer Košťál, jak už prohlásil?

Nevím… Ale hodně věcí s námi rozebírá.

Jenže třeba na prémiích za Euro jste se zatím nedohodli. A neříkejte, že se vám Košťálem navrhované snížení procent zisku oproti minulým turnajům líbí.

Měli jsme to probrat v Dánsku, a já tam nebyl. Nestojí to jen na penězích. Chceme se podílet i na mimofotbalových aktivitách, projektech pro děti. To jo. Ale musíme se na všem nejdřív pořádně domluvit.

Mohl by české fotbalisty vést zahraniční kouč?

Asi jo. Ale mně uniká smysl. Když národní tým, měl by ho vést člověk z toho národa, ne? Anglie třeba sice řekla, že nemá vhodného kouče a vybrala si Itala Capella. Ale já bych byl vždycky pro Čecha.

Pro Haška? Ten se jeví jako nejvyspělejší kandidát.

Já o tom přece nerozhoduju. Má ze všech, co přicházejí v úvahu, nejvíc zkušeností. Hrál jsem pod ním ve Spartě, je to dobrý trenér.

Právě on vás poslal do hry na Highbury, kdy jste se poprvé blýskl proti Arsenalu, v Lize mistrů v roce 2000. Teď jste pevnou součástí týmu londýnských Kanonýrů. Nedaří se jim jen proto, že chybíte?

Před šesti týdny jsme měli náskok pěti bodů na čele, teď kluci pětkrát za sebou nevyhráli. A jsme třetí… Ztratilo se doma, to je hlavní. Ale hraje se ještě o hodně bodů, jedeme na Manchester, zamotá se to. Nejhorší by bylo ztrácet dál.

Ale reálně – hrajete ještě o titul?

Nemáme volant v ruce… To jsem řekl hezky, co? Ani nevím, jak mě to napadlo. Ale nevzdáváme to, myslíme na něj pořád. V Dortmundu jsme ztráceli tři kola před koncem pět bodů, a přesto vyhráli.

Omezuje Arsenal užší kádr oproti Manchesteru a Chelsea?

Před ligou se tu říkalo, že naše sestava vůbec má tak na střed tabulky. A my vedli. Jenže pak přišla zranění záložníků – já, Diabi, Eduardo, Denílson, nedalo se to protočit.

Od éry Manchesteru na přelomu tisíciletí nedokázal žádný anglický klub vládnout na všech frontách – v evropských pohárech i domácích soutěžích. Jde to vůbec?

Jde. Ale za deset dní se dá všechno ztratit. To už jsem tady zažil. A nebo taky získat.

Čeká vás teď třikrát za sebou Liverpool, dvakrát v Lize mistrů, jednou v Premier League. Budete u toho?

Ne, vypadá to, že ještě ne. .. Ale kdybych mohl, vyběhnu na hřiště hned. Na jednu stranu mi moc pomáhá, že mohu být s kluky v kabině a prožívat to s nimi. Ale na druhou – když je vidím, cítím se moc blbě, že nemůžu hrát s nima.

Může mít vleklá léčba souvislost s nedávnými svalovými potížemi?

Ne, určitě ne. Od listopadu jsem byl v pohodě, drželo mi všechno. Nikdy jsem nefňukal a nelitoval se. Ale teď to fakt byla smůla. Nandal mi to pod koleno a – hotovo. Všichni doktoři se shodli v diagnóze. Na rozdíl od minulosti. To jsem si uvědomil, že je to špatný.

Autor: Tomáš Nohejl

29.3.2008 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Autonomní Audi A7 samo ujelo téměř 900 kilometrů v provozu.
14

Samořízené automobily by se mohly testovat na dálnici D2

Izraelský rabín - ilustrační foto

Soud v Soči vyhostil ze země amerického rabína, důvody neuvedl

Brečet nebudu, říká sprejer, který poničil hradby

Na místo činu se o víkendu vrátili sprejeři, kteří ve čtvrtek 16. března pomalovali historické hradby a další místa v Klatovech, a způsobili tak škodu za zhruba 45 tisíc korun. Odstraňovali nápisy, které nastříkali. Lítost by u nich ale člověk hledal jen stěží.

Vinni! Policisté, co zasahovali proti útočnici ze Smíchova, vyslechli trest

Obvodní soud pro Prahu 1 uznal ve čtvrtek vinnými dva policisty, kteří zasahovali proti Michelle Sudků poté, co chtěla zabíjet v kavárně na pražském Újezdě. Potrestal je trestním příkazem. Informaci České televize v úterý potvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1. Konkrétní druh ani výši trestu soud nezveřejní, dokud nebude výsledek sdělen účastníkům řízení. Oba policisté mohou proti rozhodnutí podat odpor, v tom případě by soudkyně musela nařídit hlavní líčení.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom dnes informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely.

Terorista Carlos neboli Šakal dostal v Paříži další doživotní trest

Venezuelský terorista Ilich Ramírez Sánchez, známý pod přezdívkami Carlos či Šakal, dnes u soudu v Paříži dostal doživotní trest za atentát z roku 1974. Carlos už v minulosti dva doživotní tresty dostal. Odpykává si je ve francouzském vězení.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies