Hradec pouze remizoval, bod brala i Vlašim a Dukla

Praha - Druholigový fotbalový zápas Zlína s Třincem byl odložen. Vítěze neměl ani duel Mostu s Duklou. Karviná porazila Opavu.

8.5.2010

Fotbalisté Hlučína remizovali s Vítkovicemi.Foto: František Géla

Druhá fotbalová liga měla na programu zápasy 26. kola.

Podle předzápasových prognóz měli brát ze sobotního druholigového derby tři body hlučínští fotbalisté. Jenomže poslední celek soutěže překvapil. Dokonce si na stadionu pod starým silem vytvořil dvoubrankový náskok. Domácí nakonec mohutným finišem, který rozpumpoval střídající Petr Žižka, alespoň vydolovali bod, což je ale v záchranářské matematice zatraceně málo.

Fotbalisté Graffinu Vlašim si chtěli v zápase se zachraňující se Spartou Praha B zajistit druholigovou příslušnost i pro příští sezonu. Téměř tisícovka diváků se však branky nedočkala.

Jako na houpačce si museli připadat fotbalisté FK Ústí nad Labem v nedělním zápase 26. kola druhé ligy na půdě exligové Viktorie Žižkov, kde se oba celky rozešly po remíze 3:3.

Okradeni ve vlastním domě. Tak si v neděli museli připadat hradečtí fotbalisté, kteří poprvé v sezoně bodově tratili na domácím trávníku. Cenný jednobodový lup si ze Všesportovního stadionu odvezla zachraňující se Čáslav.

Hlučín – Vítkovice 2:2 (0:1)

Vítkovice již před týdnem proti Zlínu ukázaly, že rozhodně nebudou soutěž pouze dohrávat. Trenér Lubomír Vlk sice obměnil oproti minulému týdnu sestavu. „Máme široký kádr a chceme, aby byli vytíženi všichni,“ řekl před utkáním vítkovický stratég. Vítkovice vsadily na zabezpečenou obranu a rychlé brejky. „Věděli jsme, že nás bude čekat dobývání soupeřovy branky,“ přiznal kouč Hlučína Václav Daněk.

Domácí fotbalisté působili v úvodní pětačtyřiceti­minutovce až příliš nervózním dojmem. Ve 12. minutě kopali hosté rohový kop a Motyčkova rána minula o centimetry Hanušovu branku. Dvě minuty na to dal osobě vědět Gulajev a brankář Vaclík vytahoval míč na rohový kop. V 16. minutě zažil Hlučín šok. Vlk zatáhl míč, odcentroval a Kučerňák s přehledem zavěsil – 0:1. O pár chvilek později pálil nad Sládek. Hlučínští se pomalu začali vzpamatovávat ze šoku. Ve 28. minutě zlikvidoval Vaclík střelu Bartošáka. Mládežnický reprezentant mezi vítkovickými tyčemi si poté poradil i s Tomášem a Gulajevem.

Ve druhém poločase nejdříve hostující stopeři zapomněli na Gulajeva. Jenomže ač měl čas, svou hlavičku, navíc slabší razance nasměroval pouze do náruče připraveného Vaclíka. Běžela 55. minuta a domácí diváci byli znovu šokováni. V závaru před Hanušem se nejlépe zorientoval Hritz a na ukazateli skóre svítil stav 0:2.

Domácí kouč Daněk zareagoval střídáním. Do hry šel Žižka s Hoškem a hra Hlučína se najednou rozhýbala. Zejména Petr Žižka byl na pravém kraji zálohy pořádně cítit, a jak se ukázalo, právě on byl hlučínským klíčem k vyrovnání. V 69. minutě našel přesným centrem hlavu Hoška a plamínek domácí naděje vzplál. O necelých deset minut později už bylo vyrovnáno. Znovu přišel centr zprava, tentokrát na hlavu Gulajeva – 2:2. Zbývající minuty se nesly ve znamení snahy domácích vyrovnání. V nastavení mohl ještě misky vah na stranu Hlučína převážit Hošek, avšak minul branku a derby skončilo překvapivou remízou 2:2.

„Nejsme spokojeni. Chtěli jsme v Hlučíně vyhrát,“ řekl otevřeně trenér Vlk. „K vítězství jsme měli blíže než domácí, bohužel druhou část, druhého poločasu jsme nezvládli. Nechali jsme domácí vstřelit kontaktní gól a ač jsme se na tyto situace připravovali, inkasovali jsme podruhé,“ poznamenal kouč Vítkovic.

„Nám bod nic neřeší, potřebovali jsme vyhrát. Hráče až moc svazovala nervozita,“ přiznal Václav Daněk. „První branku jsme inkasovali po žákovské chybě, hráče jsme se snažili v kabině uklidnit,“ pokračoval domácí trenér. „Ve druhém poločase jsme otevřeli hru a šli do rizika, nakonec se nám podařilo alespoň vyrovnat,“ vydechl si Daněk.

Branky: Branka: 69. Hošek 78. Gulajev – 13. Kučerňák, 57. Hritz . Rozhodčí: Zelinka – Pelikán, Szarowski. ŽK: Žižka – Cverna. Diváci: 300.

Hlučín: Hanuš – Dohnálek, Švrček, Bogdaň, Tomáš (65. Hošek) – Sokol (58. Žižka), Javorek, Hrtánek, Bartošák – Koubek (52. Dzierzega), Gulajev. Trenér: Václav Daněk
Vítkovice: Vaclík – Vlk, Čelůstka, Cverna, Reinberk (82. Mach) – Rygel (59. Racko), Motyčka, Kučerňák, Janda – Sládek (46. Drábek), Hritz. Trenér: Lubomír Vlk.

Vlašim – Sparta B 0:0

„Asi jediné pozitivum na tom zápase je získaný bod, který by nás měl posunout k zachráněným mužstvům. Spartu jsem viděl ve čtyřech zápasech a toto byl její nejlepší výkon. Opravdu hráli velice dobře, na to, jak mladý tým přivezli. Věděli jsme, že utkání bude těžké a chtěli jsme dát první gól. Tím by se obrana Sparty otevřela. Mohly vahrát oba mančafty, bylo to o jediné brance. Ma jsme hrozili ze standardek, soupeř zase z brejků. Fantasticky zahrál Skalák, který nám motal celou obranu. Zklamání, že jsme nevyhráli a že jsme si s tak mladým mužstvem nedokázali lépe poradit. Bohužel máme čtyři útočníky, z deseti zápasů nám vstřelili jediný gól. To je tragédie. Bez útoku se hrát nedá,“ poukázal na současnou slabinu trenér Vlašimi Roman Nádvorník.

Rozhodčí: Hrubeš - Drastík, Tacina. ŽK: Kropík, D. Nešpor - Krejčí. Diváci: 950.

Vlašim: Toma - J. Veselý, M. Nešpor, Kropík, D. Nešpor - Štochl (64. Vebr), Pokorný (83. Stejskal), Süsser, Jungr - Svátek (74. M. Veselý), Petr. Trenér: Nádvorník.
Sparta B: Pávek - Droppa, Krch, Švec, Divíšek - Belaid (66. Jurdík), Kovba, Folprecht, Krejčí - Putz, Skalák. Trenér: Svoboda.

Viktoria Žižkov - Ústí nad Labem 3:3 (1:2)

Ústečtí vedli 2:0, ale poté domácí otočili skóre a ještě v devadesáté minutě vedli 3:2. S tím se fobalisté Army nechtěli smířit a v první minutě nastavení se trefil střídající Alen Melunovič, pro něhož to byl teprve druhý zásah v sezoně.

„Bod z Viktorky beru. Tři obdržené branky jsou ale moc. Nejvíc mě však trápí celkové rozpoložení v kádru. Kluci mají poslední zápasy velký psychický blok. Bojí se hrát s míčem. Udělat kličku. V této herní činnosti nám hodně chybí Jan Martykán,“ řekl k zápase trenér FK Ústí Svatopluk Habanec.

Podzimní vítěz druhé ligy začal utkání ve velkém stylu a po půl hodině vedl 2:0. Minutu před koncem poločasu snížil domácí Pulkert a opět dal žižkovským šanci na dobrý výsledek. Ten také přišel. Dvěma góly otočil vývoj utkání žižkovský Koukal. Ústí však potřebovalo bodovat a to se nakonec podařilo až v nastaveném čase, kdy se po individuální akci prosadil mladík Melunovič.

„Džuban vybojoval míč nahrál Alenovi. Já na něj křičel, ať mi nahraje. On se zbavil obránce a naštěstí dal branku. Kdyby šanci neproměnil, pořádně bych mu vynadal,“ popsal s humorem poslední akci zápasu ústecký obránce Lukáš Dvořák.

Arma se tak bodem přiblížila k vysněnému snu – postupu do první fotbalové ligy. „Nečekejte od nás oku lahodící zápasy, bude to o vůli a o srdci,“ dodal kouč Habanec.

Branky: 70. a 81. Koukal, 44. Pulkert, - 19. Valenta, 27. Volek, 90.+1 Melunovič. Rozhodčí: R. Hrubeš - Moudrý, Urban. ŽK: Procházka, Koukal, Brabec - Volek, Zachariáš.

Žižkov: Hruška - Janek, Brabec, Kalod (76. Vaculík), Procházka - Pulkert (67. Schneider), Culek, J. Novák (41. Zengue), Koukal - Vepřek, Martan. Trenér: Petržela.
Ústí: R. Novák - Džuban, Valenta, Zachariáš, Benčík - Franc (56. Rudnyckyj), Volek, Šmrha (69. Melunovič), Dvořák - Jindráček (85. Brožík), Hyčka. Trenér: Habanec.

Most - Dukla Praha 1:1 (1:1)

Branky: 30. Hora - 27. Chigou. Rozhodčí: Ardeleánu - Pospíšil, Štěrba. ŽK: Andrei - Hašek. Diváci: 728.

Most: Paleček - Knakal, Běloušek, Nesvadba, Fleišman (69. Jedinák) - Andrei, Hofmann, Štumpf, Sigmund (34. Jendruščák) - Hora, Ruseckij (83. Diego). Trenér: Štefko.
Dukla: Rada - Pospíšil, Kučera, Vorel, Mičic - Hanousek, Gedeon, Šiml - Hašek (79. Berger), Chigou, Vrána (63. Svatonský). Trenér: Kozel.

Hradec Králové - Čáslav 0:0

Pod malšovickými lízátky se mohl slavit postup mezi domácí elitu už v tomto kole. Předpoklady byly dva: Zlín by musel prohrát s Třincem a Hradec porazit Čáslav. Tato alternativa však padla už v pátek, kdy profesionální oddělení ČMFS rozhodlo o odložení utkání ve Zlíně na základě vyjádření krajské hygienické stanice. Důvodem byl výskyt akutních zažívacích potíží u hráčů Tescomy. S virovým onemocněním jich postupně ulehlo rovných deset!

Se záhadným virem herního druhu se prali také „votroci“. Mdlý projev bez momentu překvapení na organizovaného soupeře bojujícího o záchranu nemohl stačit. V prvním poločase to pro diváka byla vskutku nuda. Nejrušnější okamžiky? Za zmínku stály dva. Chlebounův žlutý zákrok, kterým na půlicí čáře hasil rodící se samostatný únik Fikejze, a Fischerova prudká rána končící v náručí čáslavského brankáře. Víc toho opravdu nebylo. Tým, jenž osmkrát v řadě vyhrál, se zkrátka trápil.

Branky se diváci nedočkali ani v rušnější druhé půli. Gólový zápis visel na vlásku v 63. minutě. Střídající Dvořák mohl ihned po příchodu na hřiště skórovat, jenže zblízka trefil čáslavského gólmana a posléze na brankové čáře i jednoho z obránců. Málem přišel trest, hosté podnikli v 71. min. rychlý brejk, po němž Šisler pálil těsně mimo. V závěru se domácí snažili rozhodnout – Rezkovi, Dorotíkovi ani Kasálkovi však v koncovce štěstí nepřálo.

„První poločas jsme zbytečně prohospodařili, hra byla příliš rozkouskovaná. Po přestávce přišlo zlepšení, ale vítězný gól se nám přes dostatek šancí vstřelit nepodařilo. Jediné, co mě těší, že jsme neinkasovali. Divákům se jinak omlouvám, tenhle zápas se jim – i kvůli častému polehávání hráčů soupeře – nemohl líbit,“ poznamenal k utkání hradecký kouč Václav Kotal.

Jeho protějšek Martin Hřídel byl zákonitě spokojenější: „Mužstvo skvěle splnilo taktické pokyny. Až na střely z dálky a standardní situace, při nichž nás podržel brankář Fryšták, jsme Hradec nepustili do stoprocentní příležitosti. Vím, že jsme diváky nepotěšili, ale v naší situaci účel světí prostředky.“

Rozhodčí: Jílek - Chytil, Peřina. ŽK: Chleboun, V. Pilař - Špidlen, Džafič. Diváci: 3273.

Hradec Kr.: Lindr - Kasálek, Chleboun, Wozniak - Tomašák (73. Dorotík), Poděbradský, Fischer, Hochmeister, Rezek - Černý (62. Dvořák), V. Pilař. Trenér: Kotal.
Čáslav: Fryšták - Kotrba, Ptáček, Ricka, Růžička - R. Pilař, Šisler, Špidlen (80. Hašek), Fikejz - Hlava (83. Nitranský), Pešír (52. Džafič). Trenér: Hřídel.

Karviná - Opava 2:0 (0:0)

Branky: 71. Opic, 84. Jursa z pen. Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Čecháček. ŽK: Jursa, Ficek, Milosavljev - Čáp. Diváci: 1934.

Karviná: Kučera - Jursa, Hoffmann, Buryán, Staš - Ciku (86. Tchami), Mišinský, Pavlík, Ficek (80. Kostoláni), Milosavljev (89. Puškáč) - Opic. Trenér: Balcárek.
Opava: Novák - Kolínek (32. Horka), Cigánek, Uvíra, Čáp - Schaffartzik, Partyš, Furik (64. Wirth), Gonda - Klesnil, Korčián (82. Halaška). Trenér: Horák.

Babiš: Jsem manažer obyvatel této země a mám co nabídnout

Spuštění první fáze EET i snahy o zavedení různých výjimek udaly tón veřejné debatě končícího týdne. Kromě toho byl přijat zákon o střetu zájmů, který bude mít pro Andreje Babiše dalekosáhlé důsledky. Není divu, že během rozhovoru občas křičel, odbíhal pro různé materiály a maily od občanů, kroutil hlavou, ale také se srdečně smál. I když tvrdí, že je naštvaný, hlavně na Bohuslava Sobotku, evidentně je odhodlaný poprat se o vítězství ve volbách a další čtyři roky vést zemi.

Martin Svoboda: Za jedovatý alkohol má být potrestán výrobce, ne prodejce

/ROZHOVOR/ Když v září 2012 pacient havířovské nemocnice řekl lékařům, že oslepl po vypití alkoholu, který koupil jeho bratr ve stánku pod náměstím TGM v Havířově-Šumbarku, byl to stánek, kde byl provozní Martin Svoboda a kde šťárou policie, hygieniků a celníků začala metylová kauza, která zasáhla celou republiku a dokonce překročila její hranice.