Jarolímův Hamburk nakročil do finále Poháru UEFA

Brémy – Fotbalisté Hamburku vprvním semifinále vyhráli vBrémách, Doněck uhrál remízu vKyjevě.

30.4.2009

Hráči Dynama Kyjev se radují z gólu v semifinále Poháru UEFA proti Šachťaru Doněck.Foto: REUTERS/Gri­gory Dukor

Po Lize mistrů vstoupil do semifinálové fáze i Pohár UEFA. Druhá nejprestižnější evropská soutěž letos namíchala německo-ukrajinský kvartet klubů v závěrečných bojích.

Jako první se střetli fotbalisté Dynama Kyjev a Šachťaru Doněck. A hosté vybojovali cennou remízu 1:1, která jim do odvety dává hodně šancí na postup do istanbulského finále.

Hráči domácího Dynama přitom nevstřelili ani gól. Do vedení je dostala vlastní branka doněckého obránce Dmitrije Čigrinského z 22. minuty. Čigrinskij nešťastně tečoval volný přímý kop Alexandra Alijeva.

Šachťar – za který celé utkání odehrál i český fotbalista Tomáš Hübschmann – dlouho příliš mnoho ofenzivní snahy neprokazoval, ve druhém poločase ale udeřil jeho brazilský kontingent.

Po akci Jadsona a Williana se v 68. minutě střelecky prosadil Fernandinho. Tenhle okamžik zmrazil ukrajinskou metropoli, domácí se už na odpověď nevzmohli. Odveta je na programu za týden.

„Byl to těžký zápas, ale ten druhý bude ještě obtížnější,“ řekl kouč Šachťaru Mircea Lucescu. „V první půli jsme byli dost nejistí a příliš jsme mysleli na výsledek. Oba týmy se hodně dobře znají a nebylo možné soupeře nějak překvapit,“ zhodnotil utkání trenér.

Fotbalisté Hamburku vykradli Brémy

Druhou semifinálovou dvojici také tvoří týmy, které se důvěrně znají. Fotbalisté Brém na svém stadionu přivítali Hamburk, vedený kapitánem Davidem Jarolímem. A hostům se podařilo Werder zaskočit.

Jedinou branku zápasu vsítil po necelé půlhodině hamburský záložník Piotr Trochowski. Zkušeně si naběhl k zadní tyči na centr Guye Demela a gólman domácích Tim Wiese neměl proti jeho hlavičce šanci.

Hamburčané vůbec ukazovali víc vůle po úspěchu. Kromě toho měli s Brémami nesplacené účty z minulého týdne. Tehdy totiž Werder vyřadil v semifinále Německého poháru na penalty právě Hamburk.

Ve velkých šancích se ocitli Ivica Olič a Paolo Guerrero, hosté už však druhý zásah nepřidali. Obrana Hamburku ale spolehlivě eliminovala tahouna brémské ofenzívy Diega a domácí se jen těžko dostávali do střeleckách pozic.

Vyrovnat nakonec mohli Claudio Pizarro či náhradník Markus Rosenberg, ale neuspěli. Hamburk si tedy domů odvezl více než příznivý výsledek a pokud příští týden neselže, může slavit účast ve finále.

Pohár UEFA, úvodní zápasy semifinále:

Dynamo Kyjev – Šachťar Doněck 1:1 (22. vl. gól Čigrinskij – 68. Fernandinho) – Tomáš Hübschmann odehrál za hosty celý zápas.

Werder Brémy – Hamburk 0:1 (28. Trochowski) – David Jarolím odehrál za hosty celý zápas.

Autor: Vojtěch Žižka