Dukla unikla ze zóny sestupu, Slovácko útočí

Praha - Souhrn zápasů 28. kola druhé fotbalové ligy.

26.5.2008

Ústí porazilo Sokolov. Na snímku hostující obránce Hájovský uklízí míč před dotírajícím útočníkem.Foto: DENÍK/Jan Vraný

Fotbalisté Dukly Praha se dvě kola před koncem druhé ligy vymanili ze sestupové zóny.

Díky pondělnímu vítězství nad Fulnekem v poměru 2:0 poskočili na třináctou příčku a mají jednobodový náskok před čtrnáctým Hlučínem i patnáctou Čáslaví.

Extrémně důležitou výhru zaručily Pražanům branky Rychlíka a Kulvajta

Dukla – Fulnek 2:0 (1:0)

Branky: 36. Rychlík, 58. Kulvajt. Rozhodčí: Kovařík – Zlámal, Urban. ŽK: Rychlík – Kovář, Krása, Sedlák. Diváci: 447.
Dukla: Rada – Palša (26. Nečas), Buryán (74. Ludačka), Kuděla, Rychlík – Mikula, Adam, Hubka, Svatonský – Hanus (90. Volek), Kulvajt. Trenér: Bittengel.
Fulnek: Pospěch – Král (79. Smutný), Krása, Kovář, Sedlák – Vyskočil, Slončík, Lukaštík (63. Koštuřík), Vajda – Pavlík, Traxl (43. Malohlava). Trenér: Daněk.

Jihlava – Bohemians Praha 3:1 (3:1)

Začátek přitom nevyšel jeho svěřencům ideálně. Domácí neprůstřelnost gólmana Šimona, která nakonec vydržela 555 minut, utnula po rohovém kopu zelenobílých přesná hlavička Nigérijce Ibeho.

Jihlava se však z inkasovaného gólu bleskově oklepala – uběhly sotva dvě minuty, když Rabušic zblízka vyrovnal.

„Bohužel jsme najednou začali hrát něco jiného, než jsme si naplánovali. Po vstřelené brance jsme se chtěli zatáhnout, hrát zezadu, ale jako bychom přestali myslet,“ zlobil se kouč Pražanů Luboš Urban.

Vysočina mohla jít vzápětí dokonce do vedení. Gabriel zakončil dravý únik povedeným centrem, jenže Faldyna poslal míč hlavou vedle Winterovy branky.

Také další slibná šance patřila Jihlavě: Rabušic si pohrál s Macháčkem, předložil balon Slámovi, ale jeho střelu z hranice „šestnáctky“ hostující gólman bez větších problémů zkrotil.

Odvaha a velká snaha se Vysočině vyplatila po chvíli. Nejprve atakovaný Gabriel s notnou dávkou štěstí přehodil Wintera, pak Rabušic prostrčil na Faldynu, jenž nedal brankáři Bohemians šanci. A domácí vedli 3:1!

Druhý poločas zahájila šance hostí, Adjei však nezamířil přesně. Na druhé straně se do slibné pozice probil Gabriel, ale centr mu nevyšel.

„My už jsme neměli kam spěchat. Hráli jsme pozorně z obrany, rozumně,“ konstatoval Marko.

Vykřesat naději pro Bohemians mohl Ibe, jemuž zkazil radost až pohotový Šimon. Práci měl i Winter – Rabušicovu hlavičku vytáhl s námahou na roh. Na výsledku, který oddálil postupové oslavy Pražanů, se tak už nic nezměnilo.

Branky: 18. Rabušic, 35. Gabriel, 39. Faldyna – 16. Ibe. Rozhodčí: Adam – Večeřa, Dobrovolný. ŽK: Lovětínský, Sláma – Macháček, Zoubek, Janů. Diváci: 1550.
Jihlava: Šimon – Cihlář, Vepřek, Gába, Sláma – Gabriel, Schneider, Lovětínský, Veselý – Faldyna (90. Hušbauer), Rabušic (72. Böhm, 75. Vácha). Bohemians: Winter – Macháček, Obermajer, Janů, Turtenwald – Lukeš (63. Jandzik), Grznár, Adjei, Zoubek – Galbavý, Ibe.

Hradec Králové – Čáslav 2:1 (1:1)

Jen díky notné dávce štěstí porazili druholigoví fotbalisté FC Hradec Králové soupeře z Čáslavi 2:1 a zůstali tak dvě kola před koncem ve hře o postup do nejvyšší soutěže. Tříbodový zisk jim ve třetí minutě nastaveného času zajistil pohotovou střelou zblízka útočník Václav Pilař.

Branky: 31.Plašil, 90. (+3) Pilař – 34. Strnad. Rozhodčí: Franěk-Chytil, Gallo. ŽK: Čupr – Haniak.
Hr. Králové: Podhajský – Vít, Pilař, Dian (64. Krejcar), Černý (78. Hašler) – Přibyl, Pospíšil (64. J. Schulmeister), Chleboun, Čupr – Plašil, Wozniak. Čáslav: Havránek – Haniak, Sedláček, Jiroušek, Kotrba – Kocourek (81. Veselý), Strnad, Skopalík, Hozda – Pokorný (89. Urban), Mráz.

FK Ústí n. L. – FK Baník Sokolov 3:0 (1:0)

Sen o záchraně druhé ligy nabírá reálných obrysů. Fotbalisté Ústí v nedělní veledůležité bitvě přehráli Sokolov 3:0 a z nejhoršího jsou venku. Soupeři Severočechů v boji o záchranu Hlučín a Čáslav své zápasy prohráli. Předposlední Dukla hraje s Fulnekem v pondělí.

„Dnes rozhodlo to, že jsme na tom byli tabulkově o hodně hůře než soupeř. Ve druhé půlce bylo znát větší srdíčko. První poločas byl z naší strany strašný. Kromě penaltové akce jsme si nic nevytvořili. Vše bylo uspěchaný, byli jsme neběhaví. Po přestávce jsme na Sokolov vlétli a šli do hry odvážněji. Ta deka sestupu na nás je a my jsme museli povinné body udělat. Ukázali jsme skvělou efektivitu, kdy jsme z pár střel třikrát skórovali. Rozhodlo opravdu srdíčko hráčů a poděkovat musím také fanouškům. Byli perfektní. Kdyby chodili v podobném počtu na všechny zápasy, máme jistě o pár bodů více,“ řekl ústecký lodivod Svatopluk Habanec.

Branky: 15. Valenta z pen., 65. Fousek, 78. Dvořák. Rozhodčí: Ardeleánu – Lhoták, Teuber. ŽK 1:2. Diváci: 813.

Hlučín - Slovácko 0:1 (0:1)

Hlučínstí fotbalisté si hrají s ohněm. Doma opět nebodovali a vzhledem k jejich těžkému rozlosování je hrozba sestupu aktuální. V duelu s o postup rvoucím se Slováckém nebyli výrazně horším týmem, jenomže nebyli schopni vstřelit branku. V 7. minutě ji měl na kopačce Štýbar, který střílel na prázdnou branku, hosty ale zachraňoval hlavou na brankové čáře Šultés, nad pálil o pár okamžiků později Hanus. V 17. minutě přišel klíčový okamžik zápasu. Kerbr se po rychlém brejku dostal až před Kosmála, vystřelil a odražený míč zcela volný Šultés poslal do sítě – 0:1. Slovácko mohlo zvýšit mladíkem Kerberem, ovšem neuspělo, vyrovnat se ale nepodařilo ani Hlučínu. Jeho nevětší šanci chytil Galajdovi Bolek. Ve druhém poločase se snažili svěřenci Petra Samce o zvrat, bohužel marně. Slovácko si vedení pohlídalo a posunulo se na druhou postupovou příčku. „Budu se opakovat,ale znovu jsme prohráli kvůli zahozeným šancím. Porážka mne mrzí o to více, že jsme byli lepším týmem,“ řekl smutně kouč Hlučína Petr Samec. Jeho protějšek Jiří Dekař tato slova potvrdil: „Dnes vyhrál šťastnější tým. Jsem rád, že jsme to byli my.“

Branka: 17. Šultés. Rozhodčí: Kocourek – Handlíř, Tacina. Žluté karty: Žižka, Hornyak, Moravčík – Stýskala, Filipský, Perůtka, Chmelíček, Ineman. Diváci: 1156.

Sparta Krč – Opava 0:1 (0:0)

V sobotním dopoledním utkání vyhráli Opavané v Praze na Strahově nad domácí Spartou Krč 1:0 díky gólu, který dal jedenáct minut po změně stran stoper Luboš Horka.

Branka: 56. Horka. Rozhodčí: Drábek – Filípek, Jiřík. ŽK: Soukup, Horkavý, Šmerda, Pikl – Partyš. Diváků: 217.

Sparta Krč: Diviš – Nešpor, Horkavý, Soukup, Waldhauser – Viskup, Šmerda (46. Jedinák), T. Kounovský (65. Houštecký) – Dubský – Pikl, Vojtíšek (69. Dejmek). Trenér Martin Hřídel.
Opava: Novák – Kolínek, Horka, Mezlík, Víšek – J. Švach (69. Jelínek) – Partyš, Zapletal (78. Půda), Kiša – Halaška (90. Janoviak), Kozák. Trenér Jiří Neček.

Vítkovice – Příbram 1:0 (0:0)

Fotbalisté Příbrami si pořádně zkomplikovali boj o postup do nejvyšší soutěže. Ve Vítkovicích prohráli díky brance domácího Pulkerta z 55. minuty a přenechali druhé místo v tabulce Slovácku.

Branka: 55. Pulkert. Rozhodčí: Matějek – Wilczek, Goňa. ŽK: Švehla – Klesa. Diváci: 523.

Vítkovice: Vaclík – Hrdlovič, Doležal, Švehla, Silveira (90. Dobeš) – Valášek (70. Novák), Mikulenka, Křiva, Pulkert – Prohászka, Schön. Trenér: Grussmann.
Příbram: Hruška – Mácha, Nohýnek, Štochl, Mišun – Klesa, Tarczal, Costa (46. Nechvátal), Kalabiška (56. de Oliveira) – Huňa, Jirouš (63. Pilík). Trenér: Morales.

1. HFK Olomouc – FK Fotbal Třinec 1:0 (0:0)

Domácí chtěli potvrdit tři body získané ve středu v Opavě. A začali aktivně. Ve 13. minutě brankář Lipčák vyrážel ránu Korčiána. Poradil si i se střelou Toporčáka ve 21. minutě. Domácí záložník zakončil své sólo ranou do šibenice, ale gólmana nepřekvapil. Třinec zahrozil poprvé ve 30. minutě. První pokus Veselého brankář Doležal vyrazil. O dvě minuty později postupoval Veselý sám na branku, vybíhajícího gólmana obstřelil, jenže minul i odkrytou síť. Takže první půlka skončila bez branek.

Po přestávce začali domácí tlakem a z územní převahy také nakonec vytěžili gól. V 51. minutě se brankář Lipčák jen díval, jak se střela Krutého odráží od pravé tyčky. Sám střelec se dral k dorážce, byl sražen, ale rozhodčí pokutový kop nezapískal. O sedm minut později se domácí dočkali. Krutý vypálil zpoza vápna a tečovaná střela skončila v brance. Holice se snažila předat druhou branku, hosté zase zlobit z brejků. Ale oba týmy byly v kombinacích hodně nepřesné. Šest minut před koncem HFK podržel brankář Doležal, když po rohovém kopu vyrazil tutové hlavičky Veselého a Macečka.

„Měli jsme šance už v prvním poločase, kdy jsme mohli rozhodnout. Úkol vyhrát jsme splnili, soupeř nás ale pozlobil. Jsem rád, že jsme po dlouhé době, navíc tentokrát bez tří hráčů stabilního složení obrany, uhráli čisté konto,“ řekl trenér HFK Tomáš Uličný. Vzhledem k trestům za karty nemohl počítat se zadáky Lošťákem, Josefíkem a Dadákem.

„Jsem zklamaný, protože se nám nepodařilo bodovat, i když možností ke vstřelení gólu jsme měli dost. Naše šance byly větší, než ta, ze které jsme inkasovali. Jenže bohužel se nám je nepodařilo lépe dohrát,“ řekl trenér Třince Miroslav Kouřil.

Branka: 58. Krutý. Rozhodčí: Hrubeš – Drastík, Adámková. ŽK: Krutý, Korčián – Martinčík, Doubek. Diváci: 520.

1. HFK: Doležal – Lukášek, Kalvoda, Zlatohlavý, Jakubovič – Spáčil (73. Janeček), Ševela, Toporčák, Krutý (90. Smékal) – Korčián, Vodák (63. Hanzel). Trenér Tomáš Uličný.
Třinec: Lipčák – Lisický, Chlebek, Formánek, Martinčík – Malíř (78. Maceček), Lukšík (70. Ďurica), Hupka (88. Sostřonek), Konečník – Veselý, Doubek. Trenér Miroslav Kouřil.