Itálie zničila sen Slovenska, česká "21" prohrála s výběrem třetí ligy

Praha - Dva triumfy si v úterý připsali fotbalisté Itálie. Tamní "áčko" hráčů do 21 let uspělo v barážové odvetě nad Slovenskem a postoupilo na Euro. Výběr třetí ligy hrál v Praze proti českým "Lvíčatům". I tady slavila Squadra Azurra - nad svěřenci kouče Jakuba Dovalila vyhrála 1:0.

14.10.2014 AKTUALIZOVÁNO 14.10.2014

Česko "21" vs. Itálie "21": Tomáš PřikrylFoto: ČTK/Roman Vondrouš

"Brali jsme to jako běžný přípravný zápas především na vyzkoušení hráčů. Ale i tak jsme chtěli vyhrát, bohužel se to nepovedlo. Soupeř hrál na hranici možností a my udělali chybu při bránění rohu," řekl po utkání Dovalil.

"Takové utkání bychom ale měli zvládnout. Je to asi podobný výsledek, jako když ligové mužstvo v poháru vypadne s týmem z nižší soutěže," dodal.

Červení potřebovali vyhrát, aby postoupili, zatímco Italům stačila remíza. To se odráželo i na herním projevu. Zatímco domácí se snažili tvořit, hosté se soustředili zejména na obranu. Ta byla, jak u Italů bývá obvyklé, velmi pevná. Na větší šance tak fanoušci v Ďolíčku museli čekat do druhé půle.

Domácí ji začali třemi střídáními, která přinesla oživení i šance. Po kombinační akci se ve vápně uvolnil Hadaščok, ale jeho střelu po zemi vyrazil brankář. V další šanci zase Hadaščok pálil z voleje nad.

V italském vápně začalo přituhovat, ale Češi nedokázali žádný ze závarů přetavit v gól.

"Byli jsme více na míči, ale dlouhodobě se trápíme ve finální fázi. Děláme, co můžeme, ale nějací hráči jsou posunutí do reprezentačního áčka, a to zaslouženě," připomněl Dovalil, že hráči jako Ladislav Krejčí, Pavel Kadeřábek či Matěj Vydra nastupují pod Pavlem Vrbou.

"Určitě nemáme špatné hráče, ale souvisí to se statistikou v lize, kde také nejsou hráči produktivní. Když to není v lize, těžko to může být v reprezentaci," dodal kouč.

Naopak v 76. minutě rozehrál italský výběr rohový kop, míč propadl v malém vápně až ke Ganzovi a odchovanec AC Milán, který má na kontě už i start v Lize mistrů, zblízka vstřelil jediný gól zápasu.

"Každý máme jednoho hráče. Já tam svého zablokoval, ale za mnou vyplaval jiný úplně volný, kterého někdo neuhlídal," popisoval kapitán Jakub Brabec. "Je to škoda, celý zápas jsme měli falešnou převahu, ale vše to bylo jen po vápno. Měli jsme jedinou střelu na branku a s tím nemůžeme vyhrát," dodal stoper Sparty.

Příprava fotbalistů do 21 let v Praze v rámci Challenge Trophy:

ČR - Itálie Lega Pro 0:1 (0:0)
Branka: 76. Ganz. Rozhodčí: Mogensen (Dán.). Diváci: 1838.
Sestava ČR: Hrubeš - Coufal, Kalas, Brabec, Matěj Hanousek - Sýkora (46. Trávník), Malík (78. Petrák), Houska, Přikryl (46. Skalák) - Plšek (46. Zmrhal) - Hadaščok (64. Krmenčík). Trenér: Dovalil.

Slováci zuřili, Španělé neuspěli

V dramatické odvetě baráže dnes prohráli po sporných výrocích rozhodčího v Itálii 1:3 a po domácí remíze 1:1 v úvodním zápase na závěrečný turnaj nepostoupili. Na mistrovství budou nečekaně chybět i obhájci titulu Španělé, kteří vypadli se Srbskem.

Slováci, v jejichž základní sestavě nastoupili hráči z české ligy Hrošovský z Plzně a Pauschek z Bohemians 1905, vstoupili do odvety velmi špatně a už po čtvrthodině prohrávali o dvě branky. V páté minutě otevřel skóre Bernardeschi a pak proměnil penaltu Belotti.

Ve 34. minutě navíc dostal druhou žlutou kartu Duda a hosté šli do deseti. Přesto po poločase dokázali i v oslabení soupeře zatlačit a Lobotka povedeným lobem snížil.

V 73. minutě skotský rozhodčí Steven McLean nejprve nařídil pro Slováky penaltu, ale pak ji odvolal, což se nelíbilo kouči Ivanu Galádovi a sudí ho vykázali na tribunu. O pět minut později byl vyloučen také Zrelák a Italové proti devíti hostujícím hráčům zpečetili postup třetím gólem.

"Nikdy bych si nepomyslel, že na takovéhle úrovni by se takovým způsobem mohl poškodit náš tým a naše země. Víc to nekomentuji," citoval server sport.sk Galáda. "To, co předvedl rozhodčí, by se ve fotbale nemělo dělat," doplnil vyloučený Zrelák.

Španělé ovládli poslední dva evropské šampionáty do 21 let, v Česku je ale fanoušci neuvidí.

Tým z Pyrenejského poloostrova si přivezl z prvního utkání v Srbsku remízu 0:0, jenže domácí odvetu nezvládl. V 31. minutě si dal Gaya vlastní gól a Španělé vyrovnali až v nastaveném čase. Vzápětí mohl vstřelit postupovou branku barcelonský Munir, jenže Dmitroviče nepřekonal a z protiútoku rozhodl o výhře Srbů 2:1 Kostič.

Vedle Itálie a Srbska si v baráži postup zajistily také Anglie, Dánsko, Německo, Portugalsko a Švédsko, které překvapivě vyřadilo Francii. Český výběr má z pozice pořadatelské země účast na šampionátu jistou. Los dvou základních skupin červnového turnaje se uskuteční 6. listopadu v Praze.

Odvetné zápasy baráže o postup na ME fotbalistů do 21 let:

Reggio Emilia: Itálie - Slovensko 3:1 (2:0)
Branky: 5. Bernardeschi, 15. Belotti z pen., 90. Longo - 63. Lobotka. První zápas: 1:1, postoupila Itálie.

Essen: Německo - Ukrajina 2:0 (0:0)
Branky: 89. Volland, 90.+1 Bittencourt. První zápas: 3:0, postoupilo Německo.

Vinkovci: Chorvatsko - Anglie 1:2 (1:1)
Branky: 38. Livaja - 9. Moore, 73. Hughes. První zápas: 1:2, postoupila Anglie.

Pacos de Ferreira: Portugalsko - Nizozemsko 5:4 (2:2)
Branky: 50. a 66. Ricardo, 13. Rubén Vezo, 20. Rubén Neves, 87. Bernardo Silva - 64. a 89. z pen. Aké, 15. Weghorst, 45.+2 Kongolo. První zápas: 2:0, postoupilo Portugalsko.

Cádiz: Španělsko - Srbsko 1:2 (0:1)
Branky: 90.+2 Sergi Roberto - 31. vlastní Gaya, 90.+3 Kostič. První zápas: 0:0, postoupilo Srbsko.

Reykjavík: Island - Dánsko 1:1 (0:0)
Branky: 90.+3 Fridjonsson z pen. - 90. Thomsen. První zápas: 0:0, postoupilo Dánsko.

Halmstad: Švédsko - Francie 4:1 (2:0)
Branky: 3. a 35. Thelin, 71. a 88. Lewicki - 87. Kurzawa. První zápas: 0:2, postoupilo Švédsko.

14.10.2014 VSTUP DO DISKUSE

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.