Plzeň si dál drží Spartu od těla. Slavia přišla proti Brnu o body i Škodu

Praha - Nejvyšší fobalová liga měla na programu před reprezentační přestávkou 21. kolo. Plzeň zvládla náročný týden na jedničku, připsala si tři výhry. Blízko další ztrátě bodů byla Sparta, která vyzrála na teplického Grigara až v závěru nařízenou penaltou po Lafatově divadlu. Po dvou remízách se dočkal vítězství Jablonec. Budějovic prohrály i pátý jarní duel. Záchraně se naopak přiblížila Jihlava. Malé pražské derby skončilo remízou. Brno bodovalo počtvrté za sebou.

22.3.2015 15 AKTUALIZOVÁNO 22.3.2015

Daniel Kolář z Plzně (vpravo) sprintuje před Michalem Obročníkem z Liberce.Foto: ČTK/Pavel Němeček

Plzeň uhájila pětibodový náskok na prvním místě před druhou Spartou, když na domácím hřišti porazila poslední Liberec 2:0 a odpověděla tak na sobotní výhru Pražanů. Pro Plzeň to byla už sedmá ligová výhra za sebou, naopak Slovan z posledních šesti duelů získal jediný bod. O góly Viktorie se postarali po standardních situacích Roman Hubník a Ondřej Vaněk.

Bohemians 1905 v malém pražském derby remizovali doma 0:0 s Duklou. "Klokani" mají na třináctém místě první ligy čtyřbodový náskok na sestupové pásmo. Dukla je po 21. kole soutěže sedmá.

Zbrojovka na domácím trávníku porazila Slavii 3:0 po brankách Paška, Čtvrtníčka a Sýkory, bodovala počtvrté v řadě a posunula se na osmé místo. Pro Pražany měl zápas hořkou příchuť nejen kvůli prohře, po tvrdém ataku brněnského stopera Aleše Schustera se jim zranil nejlepší ligový kanonýr Milan Škoda.

Nechybělo málo a Spartě se mohl opět vzdálit mistrovský titul. Obhájce vyzrál na Teplice 1:0, když jedinou branku zápasu dal v 89. minutě Bořek Dočkal ze sporné penalty.

Favorizovaný Jablonec porazil Příbram 2:0. Severočeši po předchozích dvou remízách opět bodovali naplno a upevnili se třetí místo v tabulce. O domácí výhře Baumitu rozhodl dvěma góly jeho nejlepší střelec obránce Filip Novák, který nejprve ve 45. minutě otevřel skóre a v závěru proměnil penaltu. Příbram po páté venkovní porážce za sebou klesla na deváté místo.

Stejným výsledkem skončil zápas v Jihlavě. Domácí tým si poradil s Hradcem Králové a připsal si druhou výhru za sebou. Výrazně se tak přiblížil záchraně, když na sestupové příčky má náskok už osmi bodů. Potřetí během dvou zápasů proměnil pokutový kop Vaculík, výhru potvrdil Šulek.

Dvě prokletí zlomili fotbalisté Slovácka. Takřka na den přesně po půl roce konečně slavili domácí výhru (naposledy se tak stalo 20. září loňského roku proti Dukle Praha, 5:1) a kanonýr Libor Došek se v duelu proti Českým Budějovicím dočkal svého prvního jarního gólu. „Měli jsme jediný cíl – tři body, a to se povedlo," oddechl si domácí trenér Svatopluk Habanec.

Viktoria Plzeň - Slovan Liberec 2:0 (1:0)

"Po psychické stránce je těch pět bodů důležitých. Včera Sparta vyhrála, tak jsme chtěli zareagovat. Zakončit týden třemi výhrami je bomba," řekl po utkání Vaněk. "Teď si můžeme trochu oddychnout. Máme za sebou hodně stresový týden, teď se můžeme uvolnit a při trénincích si to i užívat a nestresovat se," dodal trenér Miroslav Koubek.

Liberec přijel do Plzně s cílem aktivně napadat rozehrávku domácích a to se mu i poměrně dařilo. Ze hry se Viktoria dlouho nedokázala prosadit, o to nebezpečnější ale byla při standardních situacích. Hned ta první na útočné třetině skončila brankou.

Hrošovský v šesté minutě zahrával přímý kop, Vaněk míč prodloužil na Hubníka, který měl dost času si míč zpracovat a propálit zblízka gólmana Hrošša. Chvíli poté po další standardce vznikl v libereckém vápně závar, po kterém si Šural málem srazil míč do vlastní branky. Signál po rohu zase vyústil v tvrdou Limberského ránu, která se však nevešla mezi tři tyče.

"Hráli jsme třetí utkání v týdnu a splnili jsme si tajný cíl získat z nich plný počet bodů. Dnes už nám ale scházela lehkost, z čehož jsem měl obavy. Liberec navíc přijel hrát odvážně a aktivně. Narušoval nám rozehrávku, byl silný v soubojích. Obranný blok se nám nedařilo překonávat, ale po delší době jsme si pomohli standardkami," řekl Koubek.

Liberec má mezery při standardkách

Slovan se pokoušel zlobit po brejcích do otevřené obrany. Po jednom z nich mohl jít sám na brankáře Šural, ale zastavil ho zřejmě špatně odmávaný ofsajd. Do poločasu mohl zvýšit vedení domácích Mahmutovič, který se ve vápně hezky uvolnil, ale z úhlu mířil těsně vedle branky.

Po změně stran se Plzeň dlouho nemohla prosadit do koncovky a brankář Hroššo tak měl práci jen se sbíráním centrů. Hru oživil až příchod reprezentanta Pilaře. Po minutě na trávníku získal míč na svém vápně, přesprintoval téměř celé hřiště, zbavil se tří obránců a dostal se až do zakončení, ale trefil jen Hrošša.

Klid dal domácím až patnáct minut před koncem Vaněk, který na bližší tyči protlačil míč do sítě hlavou po rohu Kovaříka. "Za poslední dvě kola jsme dostali pět branek a všechny ze standardek, to není o systému, ale o zodpovědnosti, jak si každý hráč plní své úkoly. Bohužel jsme za to hned potrestaní. Zaspí jeden a hned je to gól," mrzelo trenéra Liberce Davida Vavrušku.

V 82. minutě navíc Liberec přišel o defenzivního záložníka Soungoleho, který dostal druhou žlutou kartu. V oslabení Slovan alespoň jednou za utkání vyzkoušel pozornost Kozáčika, ten si však se skákavou střelou Frimmela snadno poradil.

"Ukázali jsme polovinu toho, co jsme chtěli. Byli jsme aktivní při defenzivní činnosti, ale horší to bylo směrem dopředu, tam nám chybí kvalita. Špatně řešíme situace. V pokutovém území Plzně jsme neexistovali, pak nemůžeme dát gól," dodal Vavruška.

Branky: 6. R. Hubník, 76. Vaněk. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Štěrba. ŽK: R. Hubník - Hadaščok, Soungole. ČK: 82. Soungole. Diváci: 10.733.

Plzeň: Kozáčik - Rajtoral, R. Hubník, Procházka, Limberský - Vaněk, Hrošovský - Petržela (59. Pilař), D. Kolář (84. Hořava), Kovařík - Mahmutovič (74. Holenda). Trenér: M. Koubek.
Liberec: Hroššo - Sus, E. Brabec, Pokorný, Mudra - Hadaščok (69. Kaiser), Obročník, Soungole, Ďubek (77. Frimmel), Breznaník (86. Calazans) - Šural. Trenér: Vavruška.

Bohemians Praha 1905 - Dukla Praha 0:0

První zajímavější šanci si v desáté minutě vypracovali Bohemians. Šírlův centr bránící Štetina nechtěně prodloužil k Mikušovi, ale domácí útočník už zblízka nestačil překonat vyběhnutého Radu. I další vzájemný souboj ovládl gólman Dukly, který nejprve Mikušovi vyrazil hlavičku a pak mu rychlým chycením míče znemožnil dorážku.

"Těžší byl asi ten první souboj. Tam to tečoval na přední tyči, pak se snažil nějak dorážet. Já to chtěl rukou plácnout pryč, ještě mi to tam zůstalo," popsal situaci Filip Rada. "Konečně po dlouhé době při mně stálo trošku štěstí," doplnil brankář Dukly.

Domácí nedávali soupeři moc prostoru a v útoku dál hrozili. Po půl hodině hry Gajič tečoval míč po rohu kousek vedle tyčky, Rada pak zlikvidoval nepříliš umístěné rány Bratanoviče a Bartka.

"Nakopávanými míči, dobíráním a vyšší úspěšností v soubojích nás domácí dostávali pod tlak. Tam jsme to dvakrát třikrát přežili se štěstím a podržel nás Filip Rada," řekl trenér Dukly Luboš Kozel. "V prvním poločase jsme dominovali, vytvářeli si šance, ale nedokázali žádnou proměnit," litoval kouč Bohemians Roman Pivarník.

Druhý poločas začali lépe hosté. Na rohový kop si naběhnul Blažek a střelou z voleje těsně minul branku. Bohemians se dál trápili v koncovce: střelou z hranice šestnáctky Rada zamířil metr vedle branky svého jmenovce.

V závěrečné půlhodině se Dukla snažila hrát především na brejky, hned třikrát však její snahy přerušil ofsajd. Těsně před koncem z dálky vypálil střídající Přikryl a domácí gólman Zlámal musel vytěsnit míč nad břevno. "Druhý poločas jsme se trochu zvedli a zlepšili. Už jsme domácí tolik nepouštěli do šestnáctky a směrem dopředu jsme byli nebezpečnější," konstatoval Kozel.

Bohemians se k závěrečnému tlaku nedostali, navíc obránce Gajič byl v poslední minutě po druhé žluté kartě vyloučen. "Klokani" tak ve čtvrtém z pěti jarních kol neskórovali a z posledních jedenácti zápasů vyhráli jediný.

"Je to samozřejmě další ztráta. Na záchranu potřebujete přes 30 bodů. Mrzí to, protože už jsme mohli být v klidných vodách. Musíme pozorně hrát každý zápas a body dál sbírat," dodal Pivarník.

Rozhodčí: Marek - Wilczek, Caletka. ŽK: Gajič, Jindřišek - Štetina, Berger, Jan Blažek. ČK: 90. Gajič. Diváci: 4211.

Bohemians: Zlámal - Pauschek, Šmíd, Gajič, Šírl - Moravec, Jindřišek, J. Rada, Bartek - Bratanovič (82. M. Jarolím) - Mikuš (71. Lietava). Trenér: Pivarník.
Dukla: F. Rada - Karavajev, Štetina, Polom, Matěj Hanousek - Považanec, Gedeon, Marek Hanousek - Berger (90.+2 Juroška), Jan Blažek (82. Beauguel), Čajič (56. Přikryl). Trenér: Kozel.

Zbrojovka Brno - Slavia Praha 3:0 (0:0)

Až po prvním jarním dnu přišlo domácí probuzení Zbrojovky v nejvyšší soutěži. V neděli večer po velmi dobrém představení brněnský celek přejel pražskou Slavii 3:0 a posunul se v tabulce na osmou příčku.

Zbrojovka si tak po porážce s Duklou a remízou s Ostravou připsala první jarní domácí vstřelené góly i výhru. „Chtěli jsme se odvděčit divákům, kteří nám byli věrní v první domácích zápasech, kdy jsme doma ztratili body. Vítězství je zasloužené," pochvaloval si brněnský kouč Václav Kotal.

Ve čtyřech jarních duelech v řadě už jeho svěřenci neprohráli a po 21. kole jim patří osmá pozice s 26 body. Jen tři ztrácejí na páté Teplice a řádně si polepšili v boji o udržení. „Ještě je před námi dost zápasů, máme to dobře rozjeté. Potvrdili jsme body z Teplic a posunuli se do klidných vod," povídal střelec úvodní brněnské branky David Pašek.

V současné situaci může Zbrojovka i litovat nadcházející reprezentační přestávky. „Aspoň si teď déle užijme postavení v tabulce a bodový zisk," usmál se Kotal.

První poločas nenabídl příliš atraktivní podívanou, z nudy vybočily jen pokusy Malíka se Sýkorou. A střídání nejlepšího ligového kanonýra Milana Škody, který dohrál ve 27. minutě po tvrdém ataku domácího stopera Schustera. „Má krevní výron na patě, uvidíme, co ukáže vyšetření," uvedl slávistický trenér Miroslav Beránek. „Nebudu situaci komentovat, ale byl to zákrok po odehrání míče. Ztráta klíčového hráče náš výkon ovlivnila," dodal.

Do té doby defenziva Zbrojovky nepustila Škodu k ničemu. A ani ve zbytku zápasu si Slavia nepřipsala střelu na branku. „Náš výkon byl slabý jak v defenzivě, tak v ofenzivě. A po prvním obdrženém gólu jsme se zhroutili," posteskl si Beránek.

Brňané do druhé půle vstoupili aktivněji a už v 51. minutě je nakopl gól Paška, který střílel z otočky po akci Jana Sýkory s Lukášem Zoubelem. „Měl jsem míč mírně pod nohou a malá teč obránce mé střele trošku pomohla. Prvním gólem jsme se uklidnili," poznamenal Pašek.

Další branku přidal po přesné střele z úhlu Josef Čtvrtníček a skóre stanovil v závěru Sýkora. Velké příležitosti ještě neproměnil Zoubele. „V prvním poločase mi naše hra připadala nervózní a o přestávce jsme si řekli, že to musíme zlomit. Dali jsme góly, měli jsme další příležitosti. Jsme spokojení, vyhrát nad Slavií 3:0 je určitě úspěch," dodal Kotal.

Branky: 51. Pašek, 65. Čtvrtníček, 89. Sýkora. Rozhodčí: Houdek - Mokrusch, Hock. ŽK: Hyčka - Bílek, Kenija. Diváci: 5318.

Brno: Melichárek - Jugas, Košťál, Schuster, Keresteš - Malík (77. Slančík), R. Buchta - Pašek, Zoubele (81. Hyčka), Sýkora - Čtvrtníček (70. Markovič). Trenér: Kotal.
Slavia: Berkovec - Mikula, Bílek, Fialka, Tamás - Deli, R. Hrubý (58. Piták) - Prošek (72. Boudjemaa), Kenija, Zmrhal - Milan Škoda (27. Diop). Trenér: Beránek.

Sparta Praha - FK Teplice 1:0 (0:0)

"Prohrát v 90. minutě je smutný, ale Sparta byla lepší a měla spoustu šancí. Penaltový zákrok jsem neviděl a názor si udělám, až to uvidím na videu. Ale rozhodčí pokutový kop písknul a já proto chci věřit, že byl," řekl trenér Teplic Petr Rada. "Nechci být alibista, ale neviděl jsem to, měl jsem tam v zákrytu asistenta rozhodčího," přidal kouč Sparty Vítězslav Lavička.

První poločas patřil Spartě. Domácí se brzy dostali do tlaku a vypracovali si několik dobrých příležitostí. Nejprve se zblízka neprosadil po rychlé akci Kadlec a neuspěl ani se střelou z vápna, ke které se dostal po špatné hlavičce Vůcha.

Sparta tlačila dál a ve 14. minutě protáhl brankáře Grigara povedenou střelou z dálky Vácha. Vzápětí teplický gólman zneškodnil i Costovu střelu zblízka a Brabec poslal dorážku trestuhodně nad. Neuspěl ani kapitán Lafata, který těsně minul pravou tyč.

Druhý poločas začal tam, kde první skončil - soubojem domácích s brankářem Grigarem. Teplický gólman hned v úvodu včasným vyběhnutím zmařil Kadlecovu šanci a po následném rohu vychytal i Lafatu. Blízko vedení byli domácí při Kadlecově technické střele, která ale skončila na břevně a dorážku zlikvidoval Grigar.

V 65. minutě už Letná slavila, když Lafata tečoval Kadlecovu střelu do branky, radost ale byla předčasná. Nejlepší střelec domácích stál totiž podle rozhodčího v ofsajdu. "Byl to infarktový zápas pro všechny aktéry se šťastným koncem pro nás. Ale do poslední chvíle jsem věřil a i na hráčích byla vidět enormní snaha dát branku," uvedl Lavička.

Nafilmoval Lafata pád?

Závěrečný tlak Sparty přinesl nejprve nebezpečnou hlavičku Kováče, poté mířil z přímého kopu těsně vedle teplický útočník Potočný. Rozhodnutí však přišlo až v nastavení, kdy ve vápně upadl Lafata a Dočkal nařízený pokutový kop s přehledem proměnil. "Zpracoval jsem si míč a chtěl jít do zakončení, cítil jsem, že na mě sáhnul, tak jsem spadnul," řekl Lafata.

"Nevím, co se tam stalo, ale je škoda, že po tom průběhu utkání se teď bude spekulovat, jestli penalta byla, nebo ne," řekl Dočkal. "Předvedli jsme dobrý výkon a měli jsme rozhodnout mnohem dřív. Bylo to o trpělivosti, ale dneska to s ní bylo na hraně, protože když z deváté desáté šance nedáte gól, tak už víra trochu ubývá," dodal.

Černý večer Teplic poté zakončil záložník Vachoušek, který za odkopnutí míče dostal druhou žlutou kartu a byl vyloučen. "Rozhodčí penaltu písknul, ale podle mě ani nevěděl, jestli ji má odpískat. Lafi (Lafata) sám říkal, že už nemohl, tak prostě upadl. Ať si každý udělá obrázek sám," uvedl Vachoušek.

"Rozhodčího jsme se normálně ptali, proč to písknul, nijak jsme ho neuráželi, ale byl v takovým transu a já byl nejblíž, tak mi dal kartu," řekl teplický záložník. "Ale sypu si popel na hlavu, člověk by měl udržet nervy na uzdě. Stejně penaltu nevrátím a akorát jsem oslabil mančaft pro další zápas," dodal.

Vachouška teď kromě trestu od disciplinární komise čeká nejspíš i pokuta. "Vyloučení Vachouška bylo zbytečné, zápas už končil a my moc kreativních hráčů nemáme, takže trest ho nemine. Je to škoda pro další zápasy," prohlásil Rada.

Branka: 89. Dočkal z pen. Rozhodčí: L. Kovařík - Kordula, Hájek. ŽK: Krob, Litsingi, Ljevakovič, Vachoušek. ČK: 90. Vachoušek (všichni Teplice). Diváci: 8502.

Sparta: Štěch - Mareček (75. Řezníček), Holek, J. Brabec (69. Kováč), Costa - V. Kadlec, Dočkal, Matějovský, Vácha, L. Krejčí (46. Konaté) - Lafata. Trenér: Lavička.
Teplice: Grigar - Matula, Lüftner, Jablonský (46. Vondrášek), Krob - Hora, Vachoušek, Ljevakovič, Litsingi (58. Balázs), Vůch - Potočný. Trenér: P. Rada.

Baumit Jablonec - 1. FK Příbram 2:0 (1:0)

"Boleslav vyhrála, byli jsme trošku pod tlakem. Ale zase jsme jim odskočili, to je pro nás dobře," řekl novinářům střelec Novák. "Samozřejmě tabulku sledujeme, i z toho pohledu jsem rád, že jsme ten náskok na Boleslav navýšili a přiblížili se Spartě, dostali ji pod tlak," dodal trenér Jablonce Jaroslav Šilhavý.

Příbramští i v Jablonci od začátku potvrzovali, že jsou momentálně mužstvem dvou tváří a zatímco doma válí, venku se jim nyní nedaří. Severočeši si ihned vytvořili trvalou převahu, ale dlouho ji nedokázali vyjádřit gólově. Jako první vážněji zahrozil po dvaceti minutách po Romerově centru Crnkič, který hlavou těsně minul.

Po půlhodině hry přišla komplikace pro hosty. Brankář Boháč při vyběhnutí zřejmě špatně došlápl, s bolestivou grimasou se skácel na trávník a musel přepustit místo náhradníkovi Krbečkovi, který si v lize zachytal poprvé od srpnového šestého kola a prohry 1:4 na Slovácku.

"Boháč řekl, že mu křuplo v koleni, že je to asi meniskus," uvedl kapitán Příbrami Tomáš Zápotočný. "Boháč má zranění kolena. Půjde na rezonanci, víc teď nejsem schopný říct," dodal trenér hostů Pavel Tobiáš.

Zdálo se, že domácí už v první půli svou aktivitu ve vedoucí gól nepřetaví, když Pospíšil ve 45. minutě kolmicí šajtlí vysunul Nováka, ten si naběhl na obranu a střelou na bližší tyč překonal Krbečka. "Pospa mě tam vždycky hledá. Vždy když dostane balon, podívá se, jestli tam běžím. První gól byl strašně důležitý. Oni to tam zaparkovali a my se tam nemohli dostat," řekl Novák.

I po pauze byli Jablonečtí lepší a zpočátku trefovali brankovou konstrukci. V 60. minutě zkazilo Kopicovi po pěkné individuální akci radost břevno a za chvíli zakroutil Pospíšil míč z přímého kopu na spojnici tyčí.

Příbram ke konci zápasu přece jen trochu přidala, ale k vyložené šanci se nepropracovala. Hostům nepomohl ani jeden z mnoha signálů při standardkách, který tentokrát nevyšel. Naopak v 82. minutě si Jablonec pojistil tři body. Po zákroku Matějů na Mingazova Novák proměnil penaltu a vsítil svůj jedenáctý ligový gól v kariéře, z toho osmý v této sezoně.

"Asi někdo nade mnou stojí, že mi to tam tak padá. Když jsem se dneska po obědě vyspal, tak jsem Pospovi, s kterým jsme na pokoji před zápasem, říkal, že nějak cítím,, že to tam padne," uvedl Novák. "A ono to tam padlo dvakrát, takže jsem spokojený," dodal.

Branky: 45. a 82. z pen. F. Novák. Rozhodčí: Ardeleánu - Moláček, Vaňkát. ŽK: Beneš - Fillo. Diváci: 2872.

Jablonec: V. Hrubý - Romera, Pernica, Beneš, F. Novák - Hübschman, Greguš - Kopic (88. Masopust), M. Pospíšil, Crnkič (65. Mingazov) - Šabala (76. Doležal). Trenér: Šilhavý.
Příbram: Boháč (30. L. Krbeček) - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný, Matějů - Pilík (88. Rys), Hnaníček, Fillo (83. Suchan), Krameš, Zeman - Bednář. Trenér: Tobiáš.

Vysočina Jihlava - Hradec Králové 2:0 (1:0)

"Pro nás bylo důležité dnes potvrdit vítězství z Budějovic. Tohle vítězství nám dává klid do dalších bojů. Hráči dostali za dva zvládnuté zápasy den volna navíc," řekl trenér Jihlavy Luděk Klusáček.

Hradec v Jihlavě ještě nikdy v historii vzájemných soubojů nevyhrál a letitou tradici nepřerušil ani v sobotu. Přitom mohl skórovat hned z prvního útoku, ale Trubač po rychlém kontru do laxní jihlavské obrany napálil míč jen do náruče gólmana Vysočiny Hanuše.

Jihlava, která v minulém kole zaznamenala první jarní vítězství na hřišti Českých Budějovic, měla více ze hry, ale dlouho si žádnou střeleckou příležitost vypracovat nedokázala. Až po čtvrthodině hry upadl ve vápně Harba a dožadoval se penalty, ale píšťalka rozhodčího Hrubeše zůstala němá.

Penalta se na stadionu v Jiráskově ulici kopala až po půlhodině, když střelu rukou ve vápně zablokoval Štípek a kapitán Jihlavy Vaculík pokutový kop střelou pod břevno bez problémů proměnil. "Pomohla nám penalta, protože jsme se nedostávali v prvním poločase moc do hry. Neměli jsme dobré postavení na míči," hodnotil Klusáček.

Trenéru Klusáčkovi vyšlo střídání

Do Jihlavy dorazila i početná skupina hradeckých fanoušků, kteří v průběhu prvního poločasu vyvěsili na tribuně transparent "Emire, drž se!" Reagovali tak na zdravotní potíže záložníka Haliloviče. Podezření na plicní hypertenzi se však nepotvrdilo a hráč s číslem 26 už byl v sobotu připraven k zápasu jako střídající hráč.

Hned po poločasové pauze mohli Východočeši vyrovnat, ale Vaněček sám ve vápně svůj pokus nedokázal vměstnat mezi tři tyče. Trenér Klusáček si mohl gratulovat ke střídání. Do druhé půle poslal místo Fulneka Šuleka, který ani po deseti minutách pobytu na hřišti dorazil do brány přízemní centr Marka.

Hradec neskóroval teprve podruhé za 11 posledních odehraných utkání. Asi nejblíže k tomu měl po rohovém kopu dvacet minut před koncem, ale Vaněčkovu hlavičku dokázal Hanuš konečky prstů vyrazit na brankové čáře do bezpečí. V závěru hosté dohrávali o deseti bez vyloučeného Čermáka po druhé žluté kartě.

"Vyloučení Aleše Čermáka nám život v boji o záchranu nekomplikuje, protože v příštím kole hrajeme se Spartou, kde stejně nemůže hrát," řekl Barborík. "Výsledek je jasný. Myslím si, že soupeř si zasloužil vyhrát. My jsme nebyli jsme v koncovce dostatečně přesní," dodal.

Branky: 31. Vaculík z pen., 55. Šulek. Rozhodčí: Hrubeš - Paták, Antoníček. ŽK: Marek, Kliment - A. Čermák, Štípek. ČK: 89. Čermák. Diváků: 3098.

Jihlava: Hanuš - Kukol, Tlustý, J. Krejčí, Hybš - T. Marek, Kučera - Fulnek (46. Šulek), Harba, Vaculík (83. Jungr) - Mešanovič (72. Kliment). Trenér: Klusáček.
Hradec: Koubek - Holeš, Rolko, Chleboun, P. Mareš (38. Shejbal) - Černý, Trubač (57. Petrus) - Štípek (79. Tito), A. Čermák, Malinský - Vaněček. Trenér: Barborík.

1. FC Slovácko - Dynamo České Budějovice 3:1 (2:0)

Důležitost zápasu jakoby útočné snahy obou týmů držela na uzdě a utkání tak mělo poněkud ospalý začátek. Slovácko se sice s přibývajícím časem natlačilo na polovinu Budějovic, přesto první gól přišel v podstatě z ničeho. Kerbrův centr na první tyči lehce prodloužil Libor Došek a pro Jaroslava Diviše už nebyl problém z metru doklepnout míč hlavou do sítě – 1:0.

„I když naše kombinace byla kostrbatá, hráli jsme dopředu, drželi jsme se plánu," viděl kouč Slovácka první gól jako odměnu za poctivou práci.

Jeho svěřenci do přestávky udeřili ještě jednou. Hradišťský stadion si podruhé zakřičel „góóóól" tři minuty před přestávkou. K přímému kopu z dvaceti metrů se postavil Luboš Kalouda a míč parádně zatočil do pravé šibenice – 2:0. Dokonale tak napodobil Jiřího Valentu, který se jako přes kopírák trefil v předchozím utkání proti Teplicím.

„Takových hloupých chyb, jako byla ztráta balonu před trestňákem, se musíme vyvarovat," zlobil se budějovický lodivod František Cipro.

Zdálo se, že do cesty za prvním domácím vítězstvím po půl roce se Slovácku nemůže nic postavit. Jenže modrobílí zaspali nástup do druhé půle, za což je Benát potrestal kontaktní brankou – 2:1. „V první půli jsme se báli hrát, střídající Chrien ale svým klidem a rozvahou přinesl na hřiště hodně pozitivního," chválil trenér hostí slovenského reprezentanta do 21 let.

Došek ukončil jarní střelecký půst

Po hodině hry mohlo být srovnáno, Heča ale Machovcům trestňák dokázal konečky prsty vytáhnout na roh. Parádní reflex osvědčil domácí gólman při střele Benáta, kterou těsně před ním ještě tečoval Šimko. Heča v poslední chvíli vystřelil nahoru pravou ruku a vyrazil míč nad břevno.

„Asi klíčový moment zápasu. Ptal jsem se Milana, jestli dřív chytal hokej, byl to totiž výborný reflex. Z případného vyrovnání by asi bylo hodně složité se vzpamatovat, ale to jsou jen kdyby," byl rád Svatopluk Habanec.

Jeho tým měl i ve druhé půli více ze hry a před brankou Dynama bylo několikrát pořádně horko, jenže přes zeď z budějovických těl nedokázali domácí protlačit míč do brány. Za hlavu se několikrát držel hlavně Libor Došek, pro něhož jakoby na jaře byly branky soupeře zakleté.

Domácí kanonýr smůlu ale nakonec přece jen protrhl. V 83. minutě jen nádherně poslal do sóla střídající Hlúpik a dvoumetrový ostrostřelec nadvakrát přece jen dostal míč do sítě. Svým dvanáctým gólem v sezoně tak pojistil veledůležitou výhru Slovácka – 3:1. „Jsem strašně rád, že se Libor trefil. V poslední době na něm byly vidět chmury, jak ho to trápí," poznamenal kouč Slovácka na adresu svého klíčového hráče.

I jeho protějšek se snažil vzít ze zápasu něco pozitivního. „Určitě jsme podali daleko lepší výkon, než v předchozích zápasech. To je příslib do budoucna. Jen nesmíme dostávat ty hloupé góly," dodal František Cipro.

Branky: 19. Diviš, 42. Kalouda, 83. Došek - 50. Benát. Rozhodčí: Zelinka - Nádvorník, Kotalík. ŽK: Michal Škoda, Lengyel (oba Č. Budějovice). Diváci: 3518.

Slovácko: Heča - Prajza, T. Rada, Košút, Šimko - Šumulikoski - Diviš (69. Hlúpik), Kalouda, Valenta (89. L. Sadílek), Kerbr (87. Civič) - Došek. Trenér: Habanec.
Č. Budějovice: Křížek - Janotka, Lengyel, P. Novák, Machovec - Benát, Eliáš - Pešek (72. Řezáč), Hála (46. Chrien), Funda (77. Varadi) - Michal Škoda. Trenér: Cipro.

Autor: Redakce, ČTK, Michal Sladký, Jaroslav Kára