Sparta se vrátila na první místo, Liberec doma bez branek se Slavií

Praha - Šesté kolo fotbalové Gambrinus ligy odstartovalo jednoznačné vítězství Jablonce na hřišti Teplic 4:0. Brno v důležitém duelu zdolalo tragické České Budějovice, které dvěma góly potupil znovuzrozený střelec Petr Švancara. Příbram pod novým trenérem Markem podlehla doma Slovácku 0:1.

31.8.2012
28 fotografií
Fanoušci Sparty oslavují vítězství jejich týmu proti Hradci.

Fanoušci Sparty oslavují vítězství jejich týmu proti Hradci.Foto: ČTK/Vít Šimánek

Fotbalisté Jablonce se minimálně do neděle vyšvihli do čela prvoligové tabulky, kde předstihli díky lepšímu skóre Spartu, jež má ale zápas k dobru. Jablonec v 6. ligovém kole zcela ovládl zápas v Teplicích, odkud si odvezl výhru 4:0. Hosté využili nedůrazu domácí obrany už v prvním poločase, kdy se trefili Čížek a Lafata.

Čížek pak po změně stran přidal pohledný gól z přímého kopu a Lafata v závěru proměnil penaltu.Teplice se naopak po tomto kole zřejmě propadnou do boje o záchranu. Z posledních čtyř zápasů získaly jediný bod a diváci už volají po odvolání trenéra Přerosta.

Brněnští přivítali v šestém kole první ligy České Budějovice. Po prvním poločase vedli hosté 1:0, ale po dvou brankách Švancary a jedné Glasera zvítězilo Brno 3:1.

Příbram při premiéře nového trenéra Karola Marka prohrála se Slováckem doma 0:1. Už dvanáct ligových utkání po sobě tak nedokázali zvítězit a nadále zůstávají u dna tabulky. Slovácko vyhrálo i podruhé od příchodu kouče Svatopluka Habance a poskočilo na sedmé místo. O jediný gól se devět minut před koncem postaral střídající Jan Lukáš.

Zlepšení po přestávce a samozřejmě také dvěma brankám Michala Ordoše vděčí fotbalová Sigma za vítězství v moravskoslezském derby s Baníkem Ostrava. Hanáci zvítězili na Bazalech 2:1 a připsali po třech remízách druhou výhru v současné ligové sezoně. Neporaženi jsou svěřenci Romana Pivarníka aktuálně v pěti zápasech za sebou.

Fotbalisté Sparty zvítězili doma nad Hradcem Králové 1:0 a dál vedou tabulku o tři body před Jabloncem. jediný gól se postaral v závěru poločasu albánský útočník Bekim Balaj. Sparta si připsala pátou ligovou výhru za sebou. Hradec na Letné prohrál i 12. zápas v historii české ligy.

Jihlava poprvé od postupu do první ligy slaví tříbodový zisk, díky její výhře v Mladé Boleslavi. Základ k němu položil v prvním poločase jejich nejlepší střelec Tecl. Pak sice Magera z penalty snížil, ale zkušený Koloušek v závěru výhru pojistil třetím gólem. Domácí hráli celý druhý poločas bez vyloučeného Opiely.

Slávisté remizovali na hřišti Liberce bez branek a na výhru zvenku čekají už jedenáct zápasů. Pražané si proti mistrovi vytvořili víc šancí, brankáře Bičíka ale nedokázali překonat ani v krátké přesilovce po vyloučení Fleišmana. Slovan na vedoucí Spartu ztrácí už pět bodů.

Fotbalisté Plzně si odvezli jednoznačnou výhru 4:1 z hřiště pražské Dukly a v tabulce nejvyšší soutěže se dotáhli na druhý Jablonec. Na třetím ligovém vítězství Plzně za sebou měl klíčový podíl útočník Bakoš, autor dvou branek. Jednou se trefili i Darida s Hanouskem. Plzeň si stihla dát i vlastní branku, když se do ní nechtěně trefil střídající Fillo. Plzeň ztrácí tři body na vedoucí Spartu, Dukla je jedenáctá.

Dukla - Plzeň 1:4 (0:1)

Plzeň na Julisce dokázala, že po čtvrtečním postupu přes Lokeren do základní skupiny Evropské ligy vládne velkým sebevědomím. První dvacetiminutovka se změnila ve hru na jednu bránu a hráči Dukly měli myšlenky jen na to, aby odvraceli řadu nebezpečných akcí hostí. V něm se pokoušel dirigovat hru záložník Hanousek, který v minulé sezoně právě v Dukle zazářil.

Brankář Pražanů Rada musel být ve střehu proti průniku Bakoše i lobu plzeňského kaptiána Horvátha, zatímco domácí se zmohli jen na hlavičku záložníka Bergra, který se v létě do Dukly vrátil po nepovedené půlroční štaci právě v Plzni. Západočeši šli do vedení po půlhodině hry: útočník Bakoš se blýskl precizní trefou z trestného kopu a zopakoval si gólovou euforii ze čtvrtečního duelu EL, kdy rozhodl o plzeňském postupu.

Bakoš se tak postaral o to, že Dukla poprvé v ligové sezoně musela dotahovat náskok soupeře. Domácí to srazilo ještě víc, Plzeň na hřišti díky vyspělé kombinaci dál vládla, zatímco domácí o míče přicházeli hned po jejich získání. Plzeň hned po poločase málem zvýšila, když Ševinského hlavičku skvěle vytěsnil Rada. V 58. minutě ale už neměl nárok proti umístěné střele reprezentačního záložníka Daridy, který skvěle zužitkoval centr Rajtorala.

Ten měl klíčový podíl i na třetí brance, která jen dokonala dnešní zmar Dukly. Gólman Rada hrubkou v rozehrávce nechal vzpomenout na podobný kiks z loňského vzájemného utkání na Julisce, Rajtoral míč rychle posunul k Bakošovi, který mohl slavit svůj druhý dnešní zásah. Plzeň s Duklou neměla žádné slitování a dál se hnala za zvýšením náskoku.

Spící obranu domácích Západočeši vyšachovali i v 77. minutě a Hanousek tvrdou ranou pokořil svůj bývalý tým a radoval se z gólu ve třetím zápase za sebou. Plzeň Dukle nakonec pomohla k čestnému úspěchu. Střídající Fillo zazmatkoval při standardní situaci domácích a omylem překonal brankáře Kozáčika.

Branky: 86. Fillo vlastní - 31. a 66. Bakoš, 58. Darida, 77. Hanousek. Rozhodčí: Adámek - Gallo, Dobrovolný. ŽK: Malý - Limberský. Hanousek. Diváci: 3258.

Dukla: Rada - Hašek, Božič, Vorel, Vrzal - Borek (83. Podrazký), Gedeon - Pázler (65. Svatonský), Malý, Berger - Přeučil (61. Pospěch). Trenér: Kozel.
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Ševinský, Procházka, Limberský (82. Fillo) - Horváth, Darida - Rajtoral, Hanousek, Ďuriš (89. Končal) - Bakoš (79. Malakjan). Trenér: Vrba.

Mladá Boleslav - Jihlava 1:3 (1:2)

První poločas byl pro domácí barvy pětačtyřiceti­minutovkou pohrom. Vše začalo už v šesté minutě, kdy se u brankové čáry uvolnil přes Johanu Jungr a Tecl zaskočil natěšené publikum. Johana se navíc v souboji zranil a později musel střídat.

Druhá rána přišla 22. minutě, kdy Zbrožek stáhl ve vápně Tecla a následovala penalta. Tu proměnil bezpečně sám faulovaný a připsal si druhý zásah v zápase. Jedinou světlou chvilkou Boleslavi v prvním poločase byl faul ve druhém pokutovém území Tlustý Sivriče a byla tady druhá penalta dne. Ani Magera se nezmýlil a dal domácím naději.

Aby toho nebylo málo, přišla v samotném závěru další rána pro Boleslav. Po sérii nepřesností v domácí obraně se řítil sám na branku jihlavský Vaculík a Opiela musel po železničářsku zatáhnout za záchrannou brzdu. Výsledkem byla červená karta pro domácího záložníka.

„Nejsme týmem, který může přijet Boleslav přehrávat nějakou fotbalovostí, ale zdobí nás bojovnost, jednoduchost a rychlý přechod do útoku. To slavilo úspěch i dnes," radoval se po zápase kouč Jihlavy Komňacký.

Vzdor pohromám vstoupila Boleslav do druhé půle aktivně i v deseti hráčích. Úvodní tlak však vyplynul do ztracena. Naopak jihlavští fotbalisté začali čím dál více podnikat trestné výpravy do boleslavského území. V 66. minutě napálil po jednom z takových výpadů Vaculík břevno.

Pak se řítil osamocen na Šedu Tecl, ale ligovým hattrickem pohrdl. Boleslav se stále tlačila dopředu a tak po dvou varováních přišel trest. Když se totiž do úniku ze strany dostal do šance boleslavský odchovanec v jihlavském dresu Václav Koloušek, jeho oblouček už byl gólový.

„Myslím, že jsme vyhráli zaslouženě, i když jsme trnuli až do 85. minuty," oddechl si lodivod hostů Komňacký.

„Dnes jsme se porazili sami! Pokud se tým dopustí tolika individuálních chyb, jako jsme si dnes dovolili my , tak neporazíte nikoho," byl zklamaný domácí kouč Koubek.

Branky: 32. z pen. Magera - 7. a 23. z pen. Tecl, 86. Koloušek. ŽK: Zbrožek, Kulič, Kysela - Šourek, Tlustý, Rada. ČK: 44. Opiela (M. Boleslav). Rozhodčí: L. Kovařík - Ubias, Blažej. Diváci: 3732.

Mladá Boleslav: Šeda - Kysela, Johana (32. Janíček), Zbrožek - Bořil (46. Mareš), Opiela, Kúdela, Šírl - Kulič (58. Štohanzl), Magera, Sivrič. Trenér: Koubek.
Jihlava: Blažek - Karlík, Tlustý, Šourek (46. Kučera), Josl - Masopust (77. Mešanovič), Jungr (65. Sedláček), Rada, Koloušek, Vaculík - Tecl. Trenér: Komňacký.

Sparta - Hradec Králové 1:0 (1:0)

Před zápasem se Letná bouřlivým potleskem rozloučila s dlouholetou oporou Liborem Sionkem, který se rozhodl ukončit aktivní kariéru. Jeho nástupci ve sparťanském dresu dlouho nedokázali potěšit své fanoušky, kteří poprvé v sezoně mohli do ochozů po vypršení disciplinárního trestu za jarní výtržnosti.

Sparta bez Kweukeho v sestavě sice měla převahu, ale kvůli nepřesnostem její kombinace většinou končily maximálně u vápna. Dlouho jedinou šancí Sparty byla akce z 9. minuty, kdy Matějovský dalekonosným pasem za obranu našel Kadlece, ten ale z velkého úhlu brankáře Koubka nepropálil.

Hradec se sice tolik do útoku nedostával, o to nebezpečnější ale jeho protiútoky byly. Nejprve Harba nepřesnou přihrávkou pokazil brejk čtyř na tři, následně se po přetaženém centru objevil u zadní tyče zcela osamocený Šisler, ale gólman Vaclík jeho hlavičku parádně zneškodnil.

Až s blížícím se poločasem začala Sparta přidávat na obrátkách. Ve 37. minutě ještě hradecká obrana stihla zablokovat nebezpečnou Vidličkovu střelu po signálu při rohovém kopu. O dvě minuty později už ale udeřilo. Po nevydařeném rohu zůstala Sparta v útoku, na levém křídle se objevil stoper Jarošík, který nacentroval na zadní tyč, kde Balaj v pádu usměrnil hlavičkou míč do sítě.

Hradec mohl rychle odpovědět, ale další Šislerovu nadějnou hlavičku znovu zneškodnil Vaclík. Sparta navíc přišla o kapitána a tvůrce hry Matějovského, který si zřejmě znovu poranil kotník, s nímž má od úvodu sezony problémy, a byl ze hřiště odnesen na nosítkách.

Obrana Sparty nebyla nejjistější a pět minut po změně stran se ocitl sám na penaltě Strnad, ale Vaclík mu rychlým vyběhnutím zmenšil úhel a hradecký záložník ho neobstřelil.

Oběma týmům se pak příliš nedařila přechodová fáze, a tak se do nadějnějšího zakončení dostal jen střídající Krejčí, který po rohu hlavičkoval vedle. Hradec bojoval o vyrovnání, jenže ze série rohů a centrů do vápna vytěžil jen nebezpečnou střelu Zeleného, kterou sparťanští obránci zablokovali.

Branka: 39. Balaj. Rozhodčí: Jílek - Marek, Štěrba. ŽK: Šisler, Fukal (oba Hradec). Diváci: 9631.

Sparta: Vaclík - Vidlička, Švejdík, Jarošík, Pamič - Skalák (60. Krejčí), Matějovský (45.+1 Holek), Pavelka, Přikryl - Kadlec, Balaj (77. Kweuke). Trenér: Lavička.
Hradec Králové: Koubek - Plašil, Hochmeister, Fukal, Poděbradský - Strnad (70. Janoušek), Šisler - Holeš (74. P. Dvořák), Harba, Zelený (89. Voltr) - Uškovič. Trenér: Plíšek.

Liberec - Slavia 0:0

Liberecký kouč Šilhavý, který dlouhá léta hrával za Slavii, udělal po čtvrtečním vyřazení z pohárové Evropy od Dněpropetrovsku několik změn v sestavě. Od začátku poslal na hřiště Karišika, Blažka a poprvé i Senegalce Mustaphu. Stále ale postrádal zraněného Šurala a tak k souboji nejlepších ligových střelců s hostujícím Kiselem nedošlo.

Severočeši v úvodu drželi míč, mnohem nebezpečněji a přímočařeji ale hrála Slavia. Pražané zahrozili už po dvou minutách, kdy si na centr naběhl na zadní tyč Tusjak a moc nescházelo, aby dal druhý ligový gól.

Hosté viditelně toužili zlomit čekání na venkovní výhru. Mnohem lépe kombinovali a využívali také nedůrazu v domácí obraně. Po čtvrhodině si Karišik dával s Bičíkem tak dlouho přednost, že se k míči protlačil Latka a srbský stoper měl co dělat, aby do střely stihl vložit kopačku.

Pak dvakrát vyzkoušel libereckého brankáře Juhar, ve 22. minutě Bičík jeho dalekonosný volej vytáhl od tyče zpět do pole a za chvíli ránu do středu branky raději vyboxoval. Mistr kazil přechodovou fázi a Čontofalského tak lehce postrašil jen centr ze 40. minuty, který proletěl malým vápnem.

Domácí kouč Šilhavý zkusil o přestávce probudit tým dvěma změnami, Keliče s Blažkem nahradili Nezmar a Souza. Liberec začal aktivněji a po čtyřech minutách měl první šanci. Breznaník předběhl Hubáčka a Čontofalský se musel hodně natáhnout, aby vyškrábl míč nad břevno.

Slavia odpověděla střelou Zmrhala, proti níž ale Bičík nemusel zasahovat. Naopak plno práce měl s následným přímým kopem Juhara. Oba týmy toužily strhnout tři body na svou stranu. Blízko k rozhodnutí měl Kisel, který po Bičíkově vyběhnutí vracel míč z dálky do prázdné branky, ale radost z šestého gólu v sezoně mu zkazil dobře stojící Nezmar. Na opačné straně Slovan neproměnil dva závary a stejně jako Slavia tak podruhé v ligové sezoně vyšel střelecky naprázdno.

Rozhodčí: Příhoda - Košec, Kovařík. ŽK: Janů - Juhar, Vošahlík, Mičola, Cicman. ČK: 87. Fleišman (Liberec). Diváci: 4848.

Liberec: Bičík - Ljulka, Karišik, Kelič (46. Nezmar), Fleišman - Janů - Kušnír, Vácha, Blažek (46. Souza), Breznaník - Mustapha (77. Rabušic). Trenér: Šilhavý.
Slavia: Čontofalský - Nitrianský, Latka, Hubáček, Juhar - Petrák - Vošahlík (72. Mičola), Kisel (88. Cicman), Zmrhal, Tusjak - Škoda. Trenér: Rada.

Ostrava - Olomouc 1:2 (1:0)

První poločas však žádnou extra podívanou nepřinesl. Sigma snad byla o něco jistější v kombinaci, ale na zodpovědně bránící Baník nebyla schopná nic kloudného vymyslet. Domácí fotbalisté se zase zdáli být o něco přímočařejší v přechodu do útoku. Také je však trápila nepřesnost ve finální fázi.

Jeden, ale zato velmi podstatný rozdíl mezi oběma mužstvy přece jen byl. Baník dokázal dát gól. Ve 21. minutě vystřelil ze šestnáctky Milosavljev, brankář Blaha však vyrazil před sebe. Zlikvidovat dokázal i první dorážku Fantiše, na další jeho hlavičku už ale stačit nemohl.

Sigma chtěla odpovědět záhy, Hubníkova střela po narážečce s Doležalem ale mířila daleko vedle.

Jinak se dá první dějství shrnout pár slovy: Nuda, nuda, šeď, šeď.

Po přestávce to byl téměř jiný zápas. Hlavně Sigma znatelně přidala a od začátku šla cílevědomě za vyrovnáním. Nejdřív se zastřeloval Ordoš, když zakončil hlavičkovanou pokusem, který skončil vedle branky. Krátce nato vytáhl perfektní zákrok proti Hubníkově voleji Michal Bárta, jenž v Ostravě hostuje právě z Olomouce. Chvíli to dokonce vypadalo, že by Sigmu mohlo mrzet, že Bártovi povolila start ve vzájemném utkání, protože se zaskvěl i proti střele Pospíšila.

V 67. minutě už ale nedosáhl na hlavičku Ordoše po Vepřekově rohu a bylo vyrovnáno. Baník se až po vyrovnání probudil z letargie. Kukec střílel ale mimo a Milosavljev dokonce místo zakončení ještě přihrával.

Baník za to stihl trest, Hanáci naopak sklízeli další ovoce za zlepšený výkon po přestávce. Hořava si vyměnil míč s Pospíšilem, ten posunul doleva na Vepřeka, jehož centr propadl až na zadní tyč k Ordošovi a ten se podruhé, tentokrát nádherně z voleje, zapsal do listiny střelců. Čtvrtou brankou v ligové sezoně se navíc zařadil mezi dosavadní nejlepší kanonýry.

Poslední čtvrthodinu Hanáci zvládli tentokrát s přehledem a na rozdíl od předchozích tří zápasů tentokrát vedení udrželi až do závěrečného hvizdu.

Branky: 21. Fantiš - 67. a 74. Ordoš. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, J. Paták. ŽK: Ordoš, Schulmeister (oba Olomouc). Diváci: 6080.

Ostrava: Bárta - Zawada, Frydrych, Vomáčka, Mach - Droppa (88. Vrťo), Vašenda (80. Greguš) - Milosavljev, Lukeš (77. Kraut), Kukec - Fantiš. Trenér: Látal.
Olomouc: Blaha - Rossi, Škerle, Dreksa, Vepřek - Petr (82. Navrátil), Hořava, Ordoš, Pospíšil (90. Šindelář), Hubník (75. Schulmeister) - Doležal. Trenér: Pivarník.

Příbram - Slovácko 0:1 (0:0)

Marko, který ve čtvrtek nahradil odvolaného Vavrušku, poslal do utkání stejnou jedenáctku jako jeho předchůdce v posledním ligovém duelu s Duklou, pouze posunul Pleška z levé strany do středu zálohy místo Koukala.

Příbram se sice snažila kombinovat a aktivním napadáním si vytvořit tlak, jenže postrádala přesnost na ofenzivní třetině hřiště. Slovácko se tak bez větších problémů bránilo a samo bylo v útoku o kousek nebezpečnější. Především Kovář byl hodně aktivní. Jeho střílená přihrávka však adresáta nenašla a o chvíli později po závaru před příbramskou brankou pálil Valenta v dobré pozici nad.

Po hříchu šlo o jedinou vážnější šanci celé první půle. Většinou hra probíhala ve středu hřiště a oběma týmům chyběla větší nápaditost při snaze překonat obranu soupeře, navíc dělaly velké množství nevynucených chyb při rozehrávce.

Příbram se do druhé půle snažila posílit ofenzivu stažením obránce Mišůna a nasazením krajního záložníka Pavla Pilíka. V tu chvíli měla na hřišti jen dva klasické defenzivní hráče, přičemž na pravém beku hrál přeškolený útočník Krbeček a na levém beku ofenzivní záložník Koukal. O chvíli později přišel do hry ke Střihavkovi i druhý vysoký útočník Wágner a Příbram si vytvořila územní převahu, ovšem stále chyběla finální přihrávka. Po kličkované Wágnera se sice dostal k dorážce Pavel Pilík, ale z voleje střílel nad.

Devět minut před koncem využilo Slovácko volného prostoru. Kerbr utekl po levé straně, před brankou našel střídajícího Lukáše, který prvním dotykem s míčem od příchodu na hřiště skóroval do prázdné branky. Zaznamenal tak svůj první ligový gól a navázal na hattrick z pohárového utkání s Broumovem. Zároveň se zasloužil se o to, že Slovácko vyhrálo pátý z posledních šesti vzájemných zápasů.

Branka:
81. Lukáš. Rozhodčí: Královec - Filípek, Pospíšil. ŽK: Wágner, Střihavka, Dejmek (všichni Příbram).

Příbram: Hruška - Krbeček, Hájovský, Dejmek, Mišůn (46. P. Pilík) - Šlapák (63. Wágner), T. Pilík (86. Stratil), Pleško, Koukal - Danoski, Střihavka. Trenér: Marko.
Slovácko: Melichárek - Reinberk, Trousil, Mezlík, Kubáň - Hlúpik (68. Kerbr), Daníček, Valenta, Volešák (90. Fujerik) - Kovář (79. Lukáš), Došek. Trenér: Habanec.

Brno - České Budějovice 3:1 (0:1)

S brankářskou změnou vyrukovali fotbalisté Zbrojovky v šestém kole nejvyšší domácí soutěže na České Budějovice. Mezi tyče se premiérově v první lize postavil Radek Petr. Ten už v 10. minutě zasahoval proti tvrdé ráně Markoviče, který zblízka napálil jeho rukavice. Vzápětí na druhé straně hlavičkoval Šoljič těsně vedle.

Ve 13. minutě ale Zbrojovka po trestuhodném nedorozumění v obraně obdržela první branku. Kaufman nedosáhl v pokutovém území na přihrávku Jihočechů, míč doputoval k Markovičovi, jemuž sice uskočil, ale posunul jej na nekrytého Sandra, který pohodlně prostřelil Petra.

Ve 21. minutě si domácí zadělali na další starosti, když Šoljič hlavičkoval vysoko vzhůru, vybíhající gólman Petr se nechal přeskočit Markovičem a hlavičkový pokus Otepky letěl o kus vedle. I ve zbytku poločasu hrozilo spíš Dynamo, i když v jeho závěru se ke střele z hranice pokutového území dostal Zavadil, ovšem trefil pouze hradbu těl.

Už po třech minutách druhého poločasu se Brno dočkalo vyrovnání. Českobudějovický obránce Novák odvrátil přihrávku Zavadila pouze k brněnskému kapitánu Švancarovi, který technickou střelou nedal brankáři Daňkovi šanci.

Zbrojovka vlétla do druhého poločasu jako vyměněná a za aktivitu ji diváci odměňovali neustálým povzbuzováním. A v 65. minutě Srbská aplaudovala druhé brance domácích. Střídající Glaser odcentroval zleva na Švancaru, který se poprvé v kariéře prosadil hlavou. V nejvyšší české soutěži si připsal už 52. trefu.

V 72. minutě předvedl fotbalovou parádu brněnský záložník Glaser. Napřáhl přibližně z pětadvaceti metrů, otřel míč o tyč, od které zaplul do sítě. Při své prvoligové premiéře vstřelil svou první branku v nejvyšší soutěži. Brno i nadále tlačilo, po rohovém kopu Glasera hlavičkoval Šoljič těsně vedle. Po dvou porážkách si Zbrojovka připsala tři body, poprvé vyhrála v letošním ročníku na domácím hřišti.

Branky: 48. a 65. Švancara, 72. Glaser - 14. Sandro. Rozhodčí: Kocourek - Wilczek, Zeman. ŽK: Mezlík - Klesa, Novák, Javorek, Zeba. Diváci: 2222.

Brno: Petr - Hyčka, Pernica, Kaufman (36. Sus), Husár - Mezlík, Zavadil, Šoljič, Lutonský - Jurdík (53. Glaser), Švancara (79. Fall). Trenér: Čuhel.
Č. Budějovice: Daněk - Novák, Řepka, Lengyel, Hanzlík (71. Řezníček) - Klesa (68. Hudson), Rýdel (74. Zeba), Javorek, Otepka, Sandro - Markovič. Trenér: Cipro.

Teplice – Jablonec 0:4 (0:2)

Úvod zápasu přitom nasvědčoval jinému scénáři. Teplice byly aktivnější, tlačily se dopředu a během deseti minut kopaly pět rohů, jenže jim chyběl moment překvapení. Pak se začal osmělovat Jablonec, který nacházel stále větší skulinky v nedůrazné teplické obraně.

A po jednom takovém zaváhání domácích obránců šel v 15. minutě do vedení. Teplický Matula na hranici vápna místo odhlavičkování jen prodloužil za sebe, kde si míč našel Kopic a křížným pasem z pravé strany našel na zadní tyči Čížka, který míč ve skluzu uklidil do sítě.

Jablonec to uklidnilo, držel míč a zkoprnělé domácí hráče dokázal několikrát v pohodě vykombinovat i postupným útokem. To byl i případ 28. minuty, kdy se dostal po Vaňkově sklepnutí na vápně ke střele Čížek a brankář Grigar se musel hodně natahovat, aby míč vyrazil.

Ale i tak se Jablonec dočkal druhého gólu ještě před pauzou. Kovařík si našel před vápnem odražený míč, napálil ho na branku a před Grigarem ještě míč tečoval ve skluzu Lafata.

V druhé půli se hodně přitvrdilo a Jablonec se zase dostal pod tlak, ale ani největší šance domácí nevyužili, tak jako v 57. minutě. Ostrý centr zleva prošel až na zadní tyč k Vůchovi, který ale ve skluzu překopl. A pět minut nato už Jablonec vedl o tři branky – Čížek si postavil míč ke standardce z levé strany, nártem ho zakroutil na zadní tyč a trefil se naprosto přesně.

Ve zmoklém pátečním večeru a výsledkové bídě Teplických sice dorazily na fotbal jen dvě tisícovky věrných, ale i ti po třetím gólu dali naplno průchod své nespokojenosti. Začali hlasitě volat po vyhazovu trenéra Přerosta a kotel vzápětí začal vyvolávat i jméno někdejšího trenéra Vlastislava Marečka, od jehož smrti uplyne v neděli pět let.

Závěr zápasu přitom nabídl spoustu šancí, i kvůli rozháranosti obou obran – na jedné straně hrozily jablonecké brejky, na druhé zase centry na vysokého Melunoviče, který z nich ale vytěžil jen jedno břevno. Konečnou podobu výsledku pak dala první minuta nastavení, kdy už dobrá třetina diváků odešla – po sražení Třešňáka kopal Jablonec penaltu, kterou proměnil tvrdou střelou doprostřed branky Lafata.

Branky: 15. a 63. Čížek, 37. a 90.+1 z pen. Lafata. Rozhodčí: Adam – Moláček, Štěrba. ŽK: Ljevakovič, Rosa – Jablonský, Čížek. Diváci: 2058.

Teplice: Grigar – Ježdík, Lukáš, Rosa, Chovanec – Ljevakovič, Matula (46. Melunovič) – Krátký (46. Vůch), Vachoušek, Podaný – Mahmutovič (83. Jindráček). Trenér: Přerost.