Plzeň jen remizovala se Slováckem, Liberec nevyhrál už čtyři zápasy

Praha - V předehrávce 9. kola Gambrinus ligy Jihlava porazila Příbram a udržela si tak domácí neporazitelnost. Olomouc dohrávala zápas s Brnem v deseti, když v 64. minutě dostal červenou kartu Škerle. Přesto Olomouc udržela stav 1:1 až do konce utkání. České Budějovice ukončili dvouměsíční půst bez vítězství a porazili Teplice 3:2.

28.9.2012 2

Domácí neporazitelnost fotbalistů Jihlavy stále trvá. Domácí porazili Přímbram 2:1.Foto: Deník/ Libor Plíhal

Fotbalisté Jihlavy v této sezoně první ligy na svém stadionu ještě neprohráli. V dnešní předehrávce 9. kola dokázali před vyprodaným hledištěm porazit Příbram 2:1 a ze čtyř zápasů před vlastními fanoušky vytěžili osm bodů. Vítězný gól zaznamenal z penalty Stanislav Tecl, který s osmi góly vládne ligovým kanonýrům. Naopak Příbram nevyhrála už 15 ligových zápasů v řadě a klesla na dno tabulky.

Fotbalisté Olomouce doma remizovali 1:1 s Brnem a nevyužili tak šanci posunout se do čela tabulky. Brno vedlo po gólu Petr Švancary, brzy sice srovnal stoper Pavel Dreksa, ovšem více už Sigma nepředvedla. A to i kvůli tomu, že druhý ze stoperů Aleš Škerle dostal v 64. minutě červenou kartu. V závěru byl vyloučen i útočník Brna Michal Škoda.

Fotbalistům Ostravy proti Mladé Boleslavi znovu nestačil dvougólový náskok a stejně jako před týdnem v Liberci jen remizovali 2:2. Hlavně v prvním poločase Baník kraloval, po gólech Majtána a Lukeše mohl soupeře dorazit Milosavljev, ale stoprocentní šanci zahodil. Hosté pak vyrovnali brankami Sivriče a Nešpora.

České Budějovice porazili Teplice 3:2. Ukončili tak dvouměsíční půst bez vítězství, když předtím naposledy v prvním kole vyhráli nad Olomoucí. Díky dnešním třem bodům opustili sestupové příčky. Na ně naopak klesli Tepličtí, kteří sice dvakrát skórovali, ale zůstávají se šesti vstřelenými góly nejméně produktivním celkem soutěže.

Fotbalisté Plzně doma remizovali 1:1 se Slováckem. Osamostatnili se tak sice na čele tabulky, ale jen o bod před Jabloncem, který má pondělní dohrávku s Duklou k dobru. Západočeši navíc nevyužili šanci odskočit třetí Olomouci a čtvrté Spartě už na čtyři body. Slovácko navíc v zaplněných Štruncových sadech vedlo po gólu Libora Doška, srovnával František Rajtoral, ale víc už Plzeň nevymyslela. Slovácko tak bodovalo ve čtvrtém z pěti utkání pod novým koučem Svatoplukem Habancem a drží deváté místo.

Fotbalisté Liberce přišli sedm minut před koncem zápasu v Hradci Králové o výhru a po konečné remíze 2:2 obhájci titulu čekají na plný bodový zisk už čtyři zápasy. Severočeši sice dvakrát vedli po trefách uzdraveného tahouna Jiřího Štajnera, domácí ale dvakrát odpověděli brankami ofenzivních hráčů Pavla Dvořáka a Bosňana Harise Harby, který první ligovou trefou v 83. minutě zařídil remízu v duelu devátého kola nejvyšší soutěže.

Hradec - Liberec 2:2 (1:1)

Liberec se krčí „až" na osmé pozici, Hradec se díky dnešnímu bodovému zisku dotáhl na jedenáctou Duklu Praha. Ta má však k dobru pondělní dohrávku v Jablonci.

Zápas se dlouho vyvíjel lépe pro Slovan. A nejprve mu pomohla i velká chyba domácího brankáře Koubka, který v sedmé minutě zazmatkoval při lehké střele Štajnera a nechtěně pomohl Liberci k vedení. Frustrovaný domácí kapitán Fukal však vyčinil i Harbovi, po jehož špatném zpracování Štajner vystřelil.

Hradec se pokusil o rychlou gólovou odpověď. Ale dlouho proti byl brankář Hauzr, který dnes zastoupil zraněnou jedničku Bičíka. Ten za Liberec odchytal posledních 68 ligových zápasů, ale kvůli zranění jej zastoupil devětatřicetiletý veterán Hauzr. Nejprve chytil jasnou šanci Dvořáka, nejlepšího hradeckého střelce posledních dvou sezon.

Ve 25. minutě se však Dvořák přece jen dokázal prosadit, když zužitkoval centr Štěpána. Po poločase šel znovu do trhánku Liberec. Po hodině hry jeden z domácích zadáků zahrál v pokutovém území rukou a Štajner elegantním dloubákem do středu brány přiblížil Liberec ke třem bodům.

Slovanu ale nebylo přáno, aby poprvé od konce srpna oslavil v nejvyšší soutěži vítězství. Proti byl výborně hrající technik Harba. Po samostatném úniku v 83. minutě a přesné trefě mu ani nevadilo, že při gólové oslavě viděl žlutou kartu. Liberec tak uhrál stejný výsledek jako před týdnem s Ostravou. A duel s Hradcem skončil remízou poprvé od roku 1999.

Branky: 25. Dvořák, 83. Harba – 7. a 66. z pen. Štajner. Rozhodčí: M. Paták – J. Paták, Marek. ŽK: Poděbradský, Uškovič, Šisler, Harba – Kušnír, Vácha, Štajner. Diváci: 4231. Poločas: 1:1.

Hradec: Koubek – Holeš, Jánošík, Fukal, Poděbradský – Harba (88. Pávek), Šisler, Hochmeister, Štěpán (72. Zelený) – Dvořák, Uškovič. Trenér: Plíšek.
Liberec: Hauzr – Ljulka, Tóth (31. Nezmar), Kelič, Fleišman – Janů (87. Hadaščok) – Kušnír, Štajner, Vácha, Blažek (52. Bosančič) – Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Plzeň - Slovácko 1:1 (0:0)

Hráči Slovácka vyrukovali osobní obranou na domácího kapitána Horvátha a tah se jim vyplatil. Viktoriáni, kteří už v týdnu měli hodně starosti s postupem v poháru přes třetiligový Chomutov, nezvykle často chybovali při přihrávkách, což nahrávalo i kontrům Slovácka. Jihomoravany však ve finální fázi brzdily vlastní chyby.

Plzeň přesto měla poměrně výraznou převahu, ale první nebezpečnou střelu vyslal až v 39. minutě Horváth, který ve skluzu tečoval střílený centr Rajtorala a brankář Melichárek asi ani sám nevěděl, jak se mu povedlo míč vyrazit. Melichárek pak po závaru chytl i pokus Bakoše, který se prosadil v posledních třech vzájemných duelech.

Co se Slovácku nepovedlo v první půli, přišlo v úvodu druhé. Po dvou nebezpečných centrech Plzně přišel brejk hostů, Daníček uličkou poslal do sóla Doška, který střelou k tyči poslal hosty do vedení a radoval se také z třetí letošní trefy.

Za pět minut už ale bylo srovnáno. Procházka nečekanou kolmicí našel za obranou Rajtorala, ten se vyhnul ofsajd systému i brankáři Melichárkovi a dostal míč do prázdné branky. Jenže Slovácko kontrovalo hned po rozehrávce nastřelenou tyčkou Valenty.

Pak už ale hra patřila hlavně Plzni. Blízko k druhému gólu měl Rajtoral, jehož ale zradila slabá střela hlavou. Bakoš pak po Daridově přihrávce pálil nad. Nejblíže ke gólu měl střídající Hora, který střílel tvrdě pod břevno, jenže v cestě mu stál Rajtoral a pokus svého spoluhráče smolně vyrazil zátylkem.

A když znovu Rajtoral v nastavení pálil mimo, Plzeň tak podruhé za sebou remizovala 1:1 a nenaladila se ideálně na čtvrteční duel Evropské ligy na hřišti obhájce vítězství Atlétika Madrid.

Branka: 59. Rajtoral – 54. Došek. Rozhodčí: Jílek – Jiřík, Blažej. ŽK: Daníček. Diváci: 10.187.

Plzeň: Kozáčik – Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský – Horváth, Darida – Rajtoral, Hanousek, Malakjan (51. Hora) – Bakoš. Trenér: Vrba.
Slovácko: Melichárek – Kuncl, Trousil, Mezlík, Reinberk – Hlúpik (88. Kuzma), Daníček, Valenta, Volešák, Kerbr (73. Lukáš) – Došek. Trenér: Habanec.

Jihlava – 1. FK Příbram 2:1 (1:0)

Fotbalisté Příbrami jako jediní v probíhajícím soutěžním ročníku ještě nevyhráli, což chtěli v Jihlavě napravit, jenže nezvládli úvod zápasu. Už ve druhé minutě potáhl Jungr míč po levé straně, odcentroval a balón si srazil do vlastní sítě Koukal.

Vyrovnat mohl v desáté minutě v největší šanci prvního poločasu z pohledu hostů Střihavka, ale jeho hlavičku dokázal Blažek na brankové čáře zpacifikovat.

Do druhého dějství udělal kouč Marko v sestavě Příbrami hned dvě změny a byl to právě novic v sestavě Šlapák, kdo měl blízko ke skórování. Jenže centr do vápna dokázal tečovat jen mimo tyče Blažkovy brány.

Jen tím potvrdil, že Příbram má v letošním ročníku problém se střílením branek. Během osmi zápasů jich Středočeši dali jen šest. To je po Teplicích druhý nejhorší výsledek. Hosté dál byli aktivnější, ale nedokázali vymyslet přesnou finální přihrávku.

Krátce po hodině hry měl na noze tutovku nejlepší ligový kanonýr Tecl, ale Jihlavu do dvoubrankového trháku neposlal, z malého vápna nastřelil jen břevno. Své střelecké konto ale rozšířil v 68. minutě, kdy ho ve vápně fauloval příbramský gólman Hruška a jihlavský kapitán sám z nařízené penalty poslal svůj tým do vedení 2:0, když brankáře poslal na druhou stranu.

Sedm minut před koncem se po třetím rohu Příbrami hlavičkou prosadil Trapp a snížil tím na rozdíl jediné branky. Ani přes tlak ve tříminutovém nastavení už ale Příbram srovnat nedokázala. Největší šanci zazdil na malém vápně osamocený Střihavka, který hlavičkou nedokázal míč nasměrovat do branky.

Branky: 2. vlastní Koukal, 68. Tecl z pen. – 82. Trapp. Rozhodčí: Drábek – Kordula, Pospíšil. ŽK: Karlík – Krbeček, Koukal, Hruška. Diváci: 3970.

Jihlava: Blažek – Karlík, Tlustý, Šourek, Gavrič – Masopust (73. Sedláček), Koloušek, Rada, Jungr (90.+1 Kučera), Vaculík (87. Mešanovič) – Tecl. Trenér: Komňacký.
Příbram: Hruška – Jugas, Dejmek, Hájovský, Koukal (69. Wágner) – Krbeček, Trapp, Pleško (46. Kalivoda), Divíšek, Valenta (46. Šlapák) – Střihavka. Trenér: Marko.

Olomouc - Brno 1:1 (1:1)

Sigma nastoupila ve stejné sestavě jako při minulé výhře na Spartě a také Brno neměnilo vítěznou sestavu, se kterou ukončilo neporazitelnost Jihlavy. Zajímavý byl duel pro útočníka Doležala, který vloni ze Sigmy právě ve Zbrojovce hostoval a pomohl jí k postupu do ligy.

První šanci měl ve 4. minutě Dreksa, kterého našel centrem Rossi. Hlavička olomouckého stopera nebyla dost důrazná. Brno hned z brejku zahrozilo akcí Švancary s Husárem, ze které vytěžilo roh. Z něj se málem podařilo skórovat Jakubovi Brabcovi.

Zbrojovka hrála v Olomouci odvážně. V 17. minutě našel Švancara Zavadila a odchovanec uničovského fotbalu vyzkoušel Blahu. A Brno bylo za svoji aktivitu odměněno. Lutonský se Škodou vytvořili pozici pro Švancaru, který se přehodil míč na levačku a střelou k tyči poslal Brno do vedení.

Modrá lavina vyrovnala po půlhodině hry. Na Vepřekův roh špatně vyběhl hostující brankář Petr a obránce Dreksa svoji druhou šanci v utkání proměnil.

Ve 43. minutě pak zfauloval Dreksa na půlící čáře Švancaru, kterého odnesli na nosítkách. Brněnský kapitán se ještě vrátil na hřiště, ale pro zranění zad musel ještě do poločasu vystřídat.

V 51. minutě domácí chybovali na útočné polovině a Zavadil opět nabídl spoluhráči dobrou šanci. Střídající Fall pořádně vystrašil Blahu. Sigma nemohla najít díru v pevné brněnské obraně. V 60. minutě utekl Ordoš, ale jeho nahrávka nenašla ani Klesnila, ani Schulmeistera.

Další špatný útok Sigmy a brejk Brna znamenal v 64. minutě po faulu Škerleho na Mezlíka červenou kartu pro olomouckého kapitána. Hanáci i o desíti Brno tlačili, ale z tlaku vytěžili jen rohy a několik akcí, které brněnská obrana zvládla pohlídat.

V 78. minutě chtěl penaltu Škoda, ale sudí správně poznal nafilmovaný pád brněnského útočníka. V 84. minutě navíc dostal Škoda za ostrý skluz druhou žlutou kartu a síly na hřišti se vyrovnaly.

V závěru málem Zavadil nádherným volejem rozhodl o třech bodech pro Brno, ale mířil těsně vedle. A protože nevyšel volej ani Ordošovi, body se na Hané zaslouženě dělily.

Branky: 29. Dreksa – 23. Švancara. Rozhodčí: Ardeleánu – Ubias, Morkusch. ŽK: Dreksa, Vepřek – Škoda, Husár, Pernica, Šoljič, Fall. ČK: 64. Škerle – 84. Škoda. Diváci: 7490.

Olomouc: Blaha – Rossi, Dreksa, Škerle, Vepřek – Pospíšil, Ordoš, Hořava – Schulmeister (82. Hubník), Doležal (46. Klesnil), J. Petr (56. Navrátil). Trenér: Pivarník.
Brno: R. Petr – Král, J. Brabec, Pernica, Husár – Mezlík, Zavadil, Šoljič, Lutonský (86. Glaser) – Škoda, Švancara (45. Fall, 89. Sus). Trenér: Čuhel.

Ostrava - Mladá Boleslav 2:2 (2:1)

Před osmi tisíci diváků, kteří měli vstup zdarma, dával Baník zapomenout na otřesný pohárový výkon v Třinci a po většinu první půle byl lepší. Jeho útočným akcím nechyběla rychlost, přímočarost a hlavně finální fáze.

Po desetiminutové úvodní převaze Baníku však vystrčila růžky Mladá Boleslav. Středem ostravské obrany se protáhl do vyložené šance Nešpor a jeho sólo musel zmařit až Buček.

Pak už úřadovali domácí. Zawada posadil míč na hlavu Majtána, který se zblízka nemýlil a svůj druhý start za Ostravu ozdobil gólem.

Převahu Ostravy prokládaly nebezpečné kontry soupeře. Po akci Sivriče měl gól na noze Štohanzl, ale v 26. minutě z malého vápna přestřelil prázdnou branku.

Vzápětí za to hosty potrestal Lukeš, který po faulu na unikajícího Milosavljeva parádně naložil s trestným kopem z šestnácti metrů a obloučkem přes zeď zvýšil na 2:0. Soupeře mohl poslat do kolen Milosavljev, který utíkal sám na branku, ale Miller jeho střelu vyrazil.

Euforickou náladu na Bazalech pak ochladil Sivrič, jenž využil sérii chyb v domácí obraně a po slalomu mezi několika hráči těsně před pauzou snížil. Ještě v nastavení mohl kontrovat Majtán, ale jeho další nebezpečnou hlavičku Miller stačil vyboxovat.

Inkasovaný gól otupil aktivitu Ostravy. Zkraje druhého poločasu se stáhla do defenzivy a koledovala si o vyrovnání, které v 63. minutě obstaral po Marešově centru prudkou hlavičkou Nešpor.

Až to byl nový povel pro ostravskou ofenzivu. Skóre zkoušel na domácí stranu strhnout lobem Milosavljev, který Miller s námahou vyrazil.

Trvalý nápor Baníku už ale nepřišel a v závěru na zvrat mocně útočili Středočeši. Pět minut před koncem jim po brejku mohl zajistit vítězství Bulut, ale bod domácím zachránil Buček, který se záhy vyznamenal i při otočce Filla. S remízou nakonec museli být více spokojeni domácí.

Branky: 16. Majtán, 32. Lukeš – 45.+1 Sivrič, 63. Nešpor. Rozhodčí: Kovařík – Wilczek, Košec. ŽK: Janíček, Dosoudil (oba Boleslav). Diváci: 7897.

Ostrava: Buček – Zawada, Frydrych, Kaprálik, Mach – Lukeš, Droppa, Greguš (69. Kukec), Milosavljev (79. Kraut) – Majtán, Fantiš. Trenér: Látal.
Mladá Boleslav: Miller – Janíček, Johana, Dosoudil, Bořil – Ščuk, Kúdela – Štohanzl (46. Bulut), Sivrič, Mareš (90. Brunclík) – Nešpor (77. Fillo). Trenér: Minář.

České Budějovice - Teplice 3:2 (2:0)

Hosté začali velmi aktivně, už ve 20. vteřině se dral k zakončení Mahmutovič, ale jeho střelu vyrazil Daněk. Jenže Jihočeši prakticky z první nebezpečné šance udeřili. Ve 22. minutě si vyměnili míč Táborský se Sandrem. Brazilský záložník přesně načasoval přihrávku na rozběhnutého spoluhráče. Táborský se protáhnul středem obrany a překonal Grigara.

O pár minut později měli dvě slušné příležitosti hosté. Jenže Lukáš hlavou po rohu mířil vedle a Mahmutovič nedokázal zareagovat na centr, který se od něj jen odrazil k Daňkovi.

České Budějovice dokázaly do přestávky svůj náskok ještě zvýšit. Na centr Sandra z levé strany nedosáhli Rosa ani Chovanec a Klesa tím pádem pohodlně přidal druhý gól.

Teplice v úvodu druhé části vystřídaly dva hráče. Jenže skóre se jim nedařilo změnit. To se naopak povedlo potřetí Jihočechům. Javorek ideálně načasoval přihrávku středem na rozběhnutého Machovce a slovenský obránce zaznamenal svůj premiérový gól v dresu Českých Budějovic.

Teplice však nakonec přeci jen zabraly a dokázaly zápas zdramatizovat. Nejprve Vůchův centr umístil do branky Jarolím. Ještě více naděje hostů dodal svým zásahem Vachoušek.

Víc však Teplice nestihly, Jihočeši tak pod novým trenérem Miroslavem Soukupem zatím neprohráli a ze tří zápasů vybojovali pět bodů. Naopak Severočeši čekají na výhru osm zápasů.

Branky: 22. Táborský, 36. Klesa, 72. Machovec – 76. Jarolím, 86. Vachoušek. Rozhodčí: Zelinka – Moláček, Štěrba. ŽK: Daněk – Chovanec, Matula, Lukáš.

Č. Budějovice: Daněk – Riegel, Řepka, Lengyel, Machovec – Klesa (59. Rýdel), Javorek, Otepka (67. Hanzlík), Sandro – Táborský (87. Linhart), Řezníček. Trenér: Soukup.
Teplice: Grigar – Ježdík, Lukáš, Rosa, Chovanec – Vůch, Vachoušek, Matula, Podaný (46. Dolejš) – Mahmutovič (82. Melunovič), Jindráček (58. Jarolím). Trenér: Přerost.