Bayern je podzimním mistrem. Dortmund řádil, Kadeřábek se vrátil do sestavy

Berlín - Dočkal se. Obránce české fotbalové reprezentace Pavel Kadeřábek se poprvé od října objevil v základní jedenáctce Hoffenheimu a podílel se na výhře nad Hannoverem 1:0. Z vítězství se radoval i Vladimír Darida z Herthy Berlín, která deklasovala Darmstadt 4:0. Nezaváhal ani mistrovský Bayern a zajistil si jednadvacátý titul podzimního mistra. Leverkusen zostudil Mönchengladbach 5:0, hattrickem zazářil Hernández.

13.12.2015 AKTUALIZOVÁNO 13.12.2015

Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov (vpravo) se snaží prosadit proti Ingolstadtu.Foto: ČTK

Hoffenheim se dočkal po osmi zápasech první výhry. A byl u toho i obránce Pavel Kadeřábek, který se dostal do základní jedenáctky poprvé od října. Jeho celek v 16. kole Bundesligy porazil Hannover 1:0.

Zdá se tak, že si bývalá opora Sparty postupně získává důvěru. Na konci října dvakrát brzy střídal a na další čtyři utkání skončil na lavičce (dokonce se i ocitl pouze na tribuně). V minulém kole ale odehrál za Hoffenheim 21 minut a v sobotu dostal šanci od úvodního hvizdu.

A nezklamal. Pomohl udržet Hoffenheimu nulu, když duel s Hannoverem rozhodl po půlhodině hry Schmid. Se spoluhráči tak mohl slavit první výhru od 26. září.

Z vítězství se radoval i jeho reprezentační kolega Vladimír Darida. Jeho Hertha smetla zásluhou dvou tref a jedné asistence Ibiševiče Darmstadt 4:0. Český záložník odehrál celé utkání.

Bayern nezaváhal

Jednadvacátý titul podzimního mistra slaví Bayern Mnichov. Svěřenci trenéra Pepa Guardioly napravili nezdar s Mönchengladbachem a zvítězili nad Ingolstadtem 2:0. Na výhru se ale nadřeli. Skóre otevřel až v 65. minutě Lewandowski, který efektivně obešel gólmana a z úhlu zakončil do odkryté branky. Výhru poté pečetil Lahm.

Polský kanonýr Lewandowski se v tabulce střelců přiblížil na rozdíl jediného gólu Aubameyangovi z Dortmundu.

Tomáš Pekhart za Ingolstadt nenastoupil.

Leverkusen sestřelil Mönchengladbach

Leverkusen otevřel skóre duelu s Mönchengladbachem po půlhodině hry, Hilbert nacentroval do vápna přesně na hlavu Kiesslinga a útočník Bayeru chladnokrevně zakončil. Oba týmy pokračovaly v útočné hře, na obou stranách pomohla gólmanům i branková konstrukce.

Mönchengladbach v předchozích deseti kolech nepoznal hořkost porážky, mezi 63. a 76. minutou ale domácí definitivně rozhodli o tom, že Borussia sérii neprodlouží, když stanovili konečné skóre 5:0. Třikrát se prosadil Hernández, který jako první Mexičan v historii bundesligy oslavil hattrick. Ještě jeden gól přidal Kiessling.

Brémy neudržely vedení s Kolínem

Výhra utekla Brémám s Theodorem Gebre Selassiem. V duelu s Kolínem nad Rýnem sice Werder brzy vedl, ale krátce nato neproměnil penaltu Ujah a deset minut před koncem zařídil hostům bod bývalý slávista Dušan Švento.

Potřetí v řadě ztratil Wolfsburg, který doma remizoval 1:1 s Hamburkem a je pátý. Brankář Jaroslav Drobný byl jen na lavičce Hamburku.

Ausburgh uspěl gólem v nastavení

Augsburg zdolal díky brance z nastaveného času 2:1 Schalke a po devíti kolech opustili sestupové pásmo.

Augsburg se v posledních třech kolech dostal z posledního místa hlavně díky pevné obraně. V 27. minutě dnešního zápasu překonal klubový rekord v počtu minut bez inkasované branky a sedm minut nato ho navíc poslal do vedení šťastnou tečí korejský stoper Hong Čong-ho.

V 70. minutě ale sérii Augsburgu zastavil na 360 minutách bosenský bek Schalke Sead Kolašinac, který se v 54. utkání dočkal první bundesligové branky. V nastavení se o překvapivé vítězství postaral brazilský záložník Caiuby.

Augsburg dosud zápas proti Schalke v žádné soutěži nikdy nevyhrál. Z osmi duelů v bundeslize si zatím odnesl tři remízy. Záložník Augsburgu Jan Morávek v utkání proti svému bývalému týmu nebyl ani mezi náhradníky.

Dortmund vyškolil Frankfurt

Dortmund sestřelil Frankfurt 4:1 a udržel na druhém místě pětibodový odstup za Bayernem Mnichov.

Dortmund doma s Frankfurtem brzy prohrával, hosté díky přesné trefě Alexandera Meiera z dálky vedli od šesté minuty. Borussia vyrovnala zásluhou Henrika Mchitarjana ve 24. minutě a v závěru poločasu mohl skóre otočit Pierre-Emerick Aubameyang, ale na šestý pokus v bundeslize poprvé selhal při pokutovém kopu.

Borussia však měla před sebou celou druhou půli trvající přesilovku, protože za penaltový zákrok dostal červenou kartu Slobodan Medojevič. Převahu pak zúročili s osmnácti góly nejlepší střelec soutěže Aubameyang, stoper Mats Hummels a střídající Adrián Ramos.

Německá fotbalová liga - 16. kolo:

Bayern Mnichov - Ingolstadt 2:0 (65. Lewandowski, 75. Lahm), Brémy - Kolín nad Rýnem 1:1 (4. Vestergaard - 79. Švento), Darmstadt - Hertha Berlín 0:4 (12. a 50. Ibiševič, 26. Plattenhardt, 77. Kalou), Hoffenheim - Hannover 1:0 (30. Schmid), Wolfsburg - Hamburk 1:1 (78. Arnold - 21. Müller), Leverkusen - Mönchengladbach 5:0 (63., 75. a 76. Hernández, 30. a 66. Kiessling), Augsburg - Schalke 2:1 (34. Hong Čong-ho, 90.+2 Caiuby - 70. Kolašinac), Dortmund - Eintracht Frankfurt 4:1 (24. Mchitarjan, 57. Aubameyang, 61. Hummels, 86. Ramos - 6. Meier).

1. Bayern Mnichov 16 14 1 1 45:8 43
2. Dortmund 16 12 2 2 46:21 38
3. Hertha Berlín 16 9 2 5 24:18 29
4. Wolfsburg 16 7 5 4 25:18 26
5. Mönchengladbach 16 8 2 6 31:28 26
6. Leverkusen 16 7 3 6 24:20 24
7. Mohuč 16 7 3 6 23:21 24
8. Schalke 16 7 3 6 22:23 24