Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalas se vrací do Chelsea: Nový trenér? Myslím, že to bude Mourinho

Olomouc /ROZHOVOR/ - Na kopačky, na chrániče, na míče, na ruce i na čelo. Fotbalista Tomáš Kalas, kmenový hráč vítěze Evropské ligy Chelsea, si mohl při autogramiádě vypsat ruku. Nechybělo samozřejmě nezbytné focení. Na regionálním finále McDonald's Cupu zařídil dvacetiletý obránce pro začínající borce nevšední zážitek.

23.5.2013
SDÍLEJ:

Fotbalista Tomáš Kalas se po hostování v Arnhemu vrací do Chelsea.Foto: Deník/Jiří Kopáč

„On je z Chelsea, jo?" tázal se jeden z prcků s vykulenýma očima a naraženou kšiltovkou v barvách anglického klubu. Brzy to zase bude pravda. Po hostování v nizozemském Arnhemu, s nímž podruhé za sebou postoupil do evropských pohárů, se Kalas v létě vrátí do Anglie. A přípravu zahájí po boku hvězd Terryho, Lamparda nebo Čecha, třeba pod taktovkou Josého Mourinha.

„Myslím si, že do Chelsea přijde právě on, ale informace mám stejné, jako všichni ostatní," usmíval se při exkluzivním rozhovoru pro Deník obránce, který si dost možná prodlouží sezonu s národním týmem, který ještě čeká kvalifikace o mistrovství světa proti Itálii.

S Vitesse jste se podruhé za sebou dostali do Evropy, takže předpokládám, že z této sezony budou jen pozitivní dojmy. Jak ale hodnotíte dvouleté angažmá v Arnhemu po osobní stránce?
Spolu s Chelsea jsme hostování v Holandsku vybrali proto, že pro mladého hráče je to ideální soutěž na rozvíjení technických dovedností. Je dobrá pro pravidelné hraní i pro sbírání zkušeností. Všechny tyto atributy to hostování také splnilo, takže ho hodnotím jedině kladně. Prakticky tam nebyla věc, která se nevydařila.

Ani to, že jste začal místo stopera hrát pravého obránce?
To možná bylo ve vztahu k Chelsea trochu divné. Ale i na negativních věcech se dají najít pozitiva. Pravidelné hraní na místě pravého beka mi spoustu věcí dalo. Možná i víc, než kdybych hrál jen stopera. Pomohlo mi to k lepší konstruktivitě a jsem komplexnější hráč, i když zdaleka ještě ne hotový.

Cítíte se teď tedy spíš jako stoper, nebo pravý obránce?
Já vlastně ani nevím. V podvědomí mám, že fotbalistů s mými fyzickými parametry na místě stopera v Anglii moc není. Pak je zapotřebí výšku nebo sílu nahrazovat chytrostí. Na pravém obránci fyzické parametry takový handicap nejsou. Na druhou stranu jsem se narodil jako stoper a chtěl bych hrát spíš tam. Uvidíme, jak se to vyvine. Pokud zjistím, že na stopera to v Chelsea není, tak můžu zkusit pravého obránce. Pořád je mi teprve dvacet let, tak je asi brzo na to říkat, kde nakonec zakotvím.

Už dřív jste několikrát naznačil, že po sezoně z Arnhemu odejdete a rád byste se v kariéře posunul zase o stupeň výš. Kam by měly vést vaše kroky?
Měl by to být další krok k tomu, abych jednou mohl opravdu hrát v Chelsea, to znamená na té nejvyšší úrovni. Rád bych do klubu, který bude přece jenom o trochu výš než Arnhem. Kde bude určitá konkurence, protože i ta vás posouvá dál. Ale určitě by to neměl být klub na úrovni Chelsea, protože chci mít šanci pravidelně hrát.

Už máte nějaké indicie, kde by to mělo být?
Jisté je, že Chelsea mě prodat nechce. V klubu chtějí úspěchy a ne vydělávat na hráčích, jako jsem já. Moje cena ještě není taková, aby na mě vydělali třeba třikrát nebo čtyřikrát víc, než za mě dali. Pan Abramovič asi nestřádá do kasičky po dvou milionech. To znamená, že s největší pravděpodobností půjdu znovu na hostování. Konkrétní kluby zatím neřeším. Některé kluby by mě možná chtěly, ale když na hostování, tak s opcí, a na to Chelsea nepřistoupí.

Tomáš Kalas rozdával autogramy na turnaji McDonald´s Cup.Spekuluje se, že další vaší stanicí by měla být německá bundesliga. Co byste tomu řekl?
Bundesliga má teď dva kluby ve finále Ligy mistrů, což je samo o sobě důkazem, že je to kvalitní soutěž. Netvrdím, že celá liga je kvalitnější než třeba anglická, ale rozhodně ta horní polovina je kvalitnější než v Holandsku. Takže bundeslize bych se určitě nebránil. Na druhou stranu, pokud chci hrát někdy za Chelsea, tak by nebylo špatné hostování v nějakém anglickém klubu. Budeme muset spolu s klubem zvážit pro a proti a vybrat to nejlepší řešení. Taky je možné, že třeba zůstanu v Chelsea, kde rozhodně zahájím letní přípravu. Ale bude záležet taky na novém trenérovi.

Kdo to bude? Máte nějaké informace? Máte šanci být první na světě, kdo to oficiálně práskne.
To určitě nebudu (směje se). Ne, že bych nechtěl, ale mám stejné informace jako ostatní. Tak jako všichni si myslím, že to bude Mourinho. Ale jestli to tak bude, to opravdu nevím.

Zahrát si pod Mourinhem alespoň v přípravě, to je docela výzva, že?
Určitě. Třeba ho zaujmu a on mi doporučí, abych zůstal v Chelsea, i když nedostanu tolik prostoru, ale že mě bude sledovat a budu se přímo pod ním zlepšovat (usmívá se). Ale těch variant je spousta, takže uvidíme.

Pojďme ještě zpátky k Arnhemu. Nemrzí vás, že už si tam vybojované poháry nezahrajete?
Věřím, že se dostanu do klubu, který bude hrát alespoň v Evropské lize. V Arnhemu to beru jako splněný cíl. V obou dvou sezonách jsme dokázali postoupit do Evropy a bylo to po delší době, co hrál Vitesse zase nahoře. Bohužel hostování skončilo. To je úděl mladých hráčů, kteří toto musí obětovat.

Jak město prožívalo boj o titul?
Jakmile jsme se drželi nahoře a blížil se konec, tak začali chodit diváci. Na každém zápase bylo dvacet tisíc lidí. Bohužel jsme to pak svou nezkušeností nedotáhli.

Chybějící zkušenosti, to byl hlavní důvod?
Tým byl hodně mladý. Neustáli jsme hlavně situace, kdy jsme byli jasným favoritem a mohli jsme jen ztratit. To nám nesedělo. Když jsme hráli proti soupeřům, se kterými se od nás tak moc nečekalo, tak jsme byli schopní je překvapit. Kdyby se vzala minitabulka prvních šesti klubů, tak bychom byli mistry. Ale na to se nehraje. Právě proto je tak těžké získat titul, protože musíte porážet všechny.

Jací byli fanoušci? Poznávali vás ve městě?
Ve druhém roce už ano. V tom prvním roce jsem se tam objevil trochu zničehonic a začal jsem hrávat. Nevěděli, odkud jsem, tak mě spíš poznávali. Ve druhé sezoně už mě zastavovali, chtěli podpisy, fotky a podobně. Ale tak jako Bony Wilfried jsem to neměl.

Fotbalista Chelsea Tomáš Kalas.Je to asi velký rozdíl oproti Česku, že?
Je to velký rozdíl. Kdybych šel teď po náměstí tady v Olomouci a byla by tam spousta lidí, kteří hrají fotbal, tak by mě asi nikdo nezastavil. Nevím, jestli se stydíme, nebo nám to připadá divné. V Holandsku je to jiné. Tam nikoho ani nenapadne, že by se měl stydět za to, že fandí Vitesse a chce podpis nebo fotku s jeho hráčem. Jsou s klubem víc spojení.

Vyhovuje vám víc ta nizozemská, nebo česká cesta? Tady aspoň máte klid.
Těžko říct. Tady vidíte, že vás lidé poznají, ale nic neřeknou. Nevíte, jestli jsou to vaši fanoušci, nebo si o vás myslí, že jste ten machýrek, který si myslí bůhví co, když má dvanáct minut v repre proti Slovensku. V Holandsku přijdou, zastaví se, třeba i zkritizují poslední zápas. Je to otevřenější.

Už jste pootevřel téma Bony Wilfried (útočník Arnhemu, v české lize hrával za Spartu). Kolem něj muselo být po těch jednatřiceti gólech za sezonu asi hodně živo, že?
On v podstatě nemohl ven z domu. Dával góly, dostával ceny, ještě k tomu se viditelně odlišoval barvou pleti nebo svým účesem. A k tomu to jeho unikátní auto (kroutí hlavou). Rozhodně nenápadný nebyl (usmívá se).

V čem jezdí nejlepší hráč nizozemské ligy?
Upravené Porsche Cayenne, jmenuje se to Magnum. Pět set padesát koní… (usmívá se). Dokonce na něj přišla na klub stížnost, že ráno, když startuje auto, tak budí sousedy (směje se). Jestli by prý pan Wilfried nemohl startovat tišeji nebo později. Ani nevím, jak to vyřešili. Ale Bony do práce jezdit musel. Byla s ním sranda.

Bavili jste se spolu česky?
Bavili. Sice už se rozešel se svojí českou přítelkyní, ale češtinu nezapomněl. Je vidět, že je natolik těžká, že se jen tak zapomenout nedá. Když jsme potřebovali rychle něco prohodit, tak to bylo v angličtině, ale jak jsme na něco nadávali, tak to šlo česky, aby nám nikdo nerozuměl (směje se).

Hodně se mluví o tom, že už nizozemskou ligu přerostl. Souhlasíte?
Uvidíme, jestli bude mít konkrétní nabídku. Pokud vím, tak zatím nic na stole nemá. Ale souhlasím, že v Holandsku už je mu to malé. Už jsem několikrát říkal, že jsem v lize nepoznal soupeře, který by ho byl schopen odstavit. On je docela ambiciózní, takže se bude chtít posunout dál. Jeho strop je určitě výš.

Má na Chelsea? Často bývá pasován na nástupce svého krajana Didiera Drogby.
Podle mě na to má stoprocentně. Ale souhlasím i s tím, co říkají někteří trenéři, že ve velkém klubu by musel začít ještě víc pracovat pro tým. Samozřejmě, když dá za sezonu třicet branek, tak je to pro tým ta nejlepší možná pomoc, ale v těch opravdových top klubech by mu tolerovali ten jeho styl, jen si stoupnout ve správný čas na správné místo.

Českou reprezentaci čeká na závěr sezony kvalifikace s Itálií. Možná se bude týkat i vás. Je výraznější prosazení v národním týmu na seznamu úkolů pro příští sezonu?
Určitě bych se rád prosadil výrazněji. Ale základem je určitě herní vytíženost. Pak by mi ten posun na další level v klubovém fotbalu měl pomoct i v reprezentaci. Rád bych odehrál za národní tým co nejvíc zápasů. Na druhou stranu jsem pořád mladý a mám čas.

Tomáš Kalas

Narozen: 15. května 1993 (20 let)
Post: pravý nebo střední obránce
Klub: Chelsea FC
Úspěchy: stříbro z ME U19 (2011), Talent roku (2012)

Profesionální kariéra:
2009-2010 Sigma Olomouc: 1 zápas/0 branek
2010-2011 Sigma Olomouc: 4 zápasy/0 branek
2011 Chelsea FC (rezerva)
2011-2012 Vitesse Arnhem: 36 zápasů/1 branka
2012-2013 Vitesse Arnhem: 38 zápasů/1 branka
reprezentace: U17: 12/1, U18: 5/0, U19: 8/1, U21: 10/0, A tým: 1/0.

Autor: Jiří Fišara

23.5.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ve vyškovských kasárnách vybuchly granáty, jednoho vojáka roztrhaly a další dva zranily.
AKTUALIZOVÁNO
10 6

V dědických kasárnách údajně vybuchly granáty. Jeden voják zemřel

Ilustrační foto.

Vlaky stojí, nádraží pročesává policie. Hledá bombu

O Krejčířovu vilu neměl nikdo zájem. Do dražby půjde znova za půl roku

V úterý proběhla první dražba černošické vily uprchlého Radovana Krejčíře. Žádný zájemce se ovšem nepřihlásil. Dražba se zopakuje ještě za půl roku, ovšem za nižší cenu. O výsledku aukce v úterý informoval server Irozhlas.cz.

Kritizovaná Su Ťij by měla v říjnu navštívit Prahu. Zřejmě se setká i se Zemanem

Barmská politička a držitelka Nobelovy ceny za mír Su Ťij patrně v polovině října navštíví Prahu. Pravděpodobně se setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou i prezidentem Milošem Zemanem. Zprávu přinesl portál Aktuálně.cz.

Chybí posudkoví lékaři a co je zlé: třetina jich za rok skončí kvůli věku

Lékařské posudkové službě chybí lékaři a situace se na konci příštího roku může ještě zhoršit. Kvůli věku skončí třetina doktorů, bude jim přes 70 let. Ministerstvo práce chce, aby administrativu za "posudkáře" začali vyřizovat v příštím roce asistenti. Na volná místa chce díky zvýšení platů přilákat nové lékaře.

Připravte se na topnou sezonu: Některé obce žádají revize plošně

/INFOGRAFIKA/ Než si necháte vystavit revizní zprávu, ověřte si, kdo vám ji zpracovává, radí ředitel topenářské asociace Mojmír Krátký.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení