Recept pro Spartu: Schalke schytalo výprask. Bayern rozdrtil Dortmund

Berlín - Dočkal se. Český fotbalový útočník Jan Kliment zaznamenal první gól v Bundeslize a podílel se na remíze Stuttgartu s Kadeřábkovým Hoffenheimem. V brance se nedařilo Jaroslavu Drobnému, jeho Hamburk padl s Herthou 0:3. Soupeř Sparty v Evropské lize Schalke padlo s Kolínem 0:3. Bayern Mnichov ve šlágru kola smetl Dortmund 5:1, dva góly vstřelili Müller a Lewandowski.

4.10.2015 AKTUALIZOVÁNO 4.10.2015

Robert Lewandowski z Bayernu Mnichov (vlevo) a Mats Hummels z Dortmundu. Foto: ČTK/DPA/Andreas Gebert

Bayern Mnichov deklasoval v osmém kola Dortmund 5:1 a v čele tabulky už má sedmibodový náskok na dnešního soupeře.

První dvě vážnější příležitosti Bayernu si vypracoval Costa, gólman Bürki byl však pozorný. Nestačil ale ve 26. minutě na Müllerův pokus a o devět minut později navíc čelil pokutovému kopu, po němž znovu Müller zvýšil. Naději pro hosty vykřesal o minutu později Aubameyang, který se stal prvním hráčem v historii bundesligy, jenž se trefil v každém z prvních osmi kol.

Druhý poločas se ale vydařil mistrovskému Bayernu. Obrovskou formu z posledních zápasů potvrdil i proti svému bývalému týmu Lewandowski, který se prosadil hned dvakrát. Polský reprezentant vyrovnal rekord Christiana i Gerda Müllera, když vstřelil v prvních osmi zápasech sezony 12 branek. V posledních třech kolech navíc Lewandowski dal devět gólů, což se před ním nikomu v bundeslize nepovedlo.

Na konečných 5:1 upravil další bývalý hráč Dortmundu Götze a Borussia musela strávit první porážku v sezoně.

Schalke vyhořelo s Kolínem

Schalke, které se v základní skupině Evropské ligy utká s pražskou Spartou, prohrálo s Kolínem nad Rýnem 0:3. Skončila mu tak série šesti soutěžních vítězství v řadě.

Schalke sice bylo střelecky mírně aktivnější než soupeř, své pokusy ale na rozdíl od hostů zužitkovat nedokázalo. Skóre otevřel v závěru poločasu Modeste, který do Kolína před sezonou přestoupil z Hoffenheimu.

V 80. minutě si Gerhardt pohrál s obranou Schalke a zvýšil, o čtyři minuty později zpečetil stav Zoller, který se prosadil po minutě na hřišti. Kolín potvrdil, že se mu v poslední době na Schalke daří: už potřetí za sebou ve vzájemných zápasech naplno bodoval.

Trenér Schalke André Breitenreiter poslal do hry sestavu Fährmann - Caicara, Matip, Neustädter (78. Höjbjerg), Aogo - Sané (87. Höwedes), Geis, Goretzka (66. Choupo-Moting), Meyer - Di Santo, Huntelaar.

Leverkusen remizoval s Augsburgem 1:1 a posunul se na sedmé místo. Hosté vedli po vlastním gólu brankáře Lena, v 39. minutě vyrovnal Bellarabi. Rozhodnout mohl v druhém poločase domácí Calhanoglu, neproměnil však penaltu.

Kliment se poprvé trefil, pomohl k remíze

Konečně si otevřel v Bundeslize střelecký účet. Český mládežnický reprezentant Jan Klimenta se dočkal v osmém kole, kdy premiérovou trefou přispěl Stuttgartu k remíze 2:2 s Hoffenheimem. Přesto po zápase hráči VfB příliš neslavili, jelikož i přes cenný bod klesli v tabulce na poslední místo.

Kliment, který přestoupil do Německa po vydařeném domácím mistrovství Evropy hráčů do 21 let, se dostal na hřiště až v 63. minutě, kdy se trenér Stuttgartu rozhodl za nepříznivého stavu 0:1 pro trojí střídání. Hoffenheimu v tu chvíli vedl díky proměněné penaltě Kevina Vollanda z 33. minuty.

A Kliment nezahálel. Za pouhou minutu po svém nástupu zakončil na vzdálenější tyč centr z rohového kopu Daniela Didaviho.

Jenže při chuti byl i Volland a druhým gólem v zápase poslal Hoffenheim, za který odehrál celý zápas exsparťan Pavel Kadeřábek, opět do vedení. V poslední minutě ale zachránil Stuttgartu bod Timo Werner. Adam Hloušek zůstal pouze na lavičce.

Drobný porážce Hamburku nezabránil

Na zápas s Herthou bude chtít rychle zapomenout brankář Hamburku Jaroslav Drobný. Popáté za sebou nastoupil v základní sestavě, ale tentokrát hned třikrát inkasoval. Poprvé ho z hranice pokutového území překonal Salomon Kalou, po přestávce nestačil na dvě střely Vedada Ibiševiče. U vítězství Herthy byl i Vladimír Darida.

Mönchengladbach a Wolfsburg v Lize mistrů shodně padly s manchesterskými celky 1:2 a náladu si chtěly zlepšit v německé soutěži. Dlouho to však vypadalo, že duel skončí remízou. V 75. minutě ovšem otevřel skóre Havard Nordtveit a za další čtyři minuty dal výsledku konečnou podobu Ibrahim Traoré. Nový kouč Mönchengladbachu André Schubert si tak připsal ve třetím bundesligovém utkání třetí výhru.

Ingolstadt zdolal doma Frankfurt 2:0, útočník domácích Tomáš Pekhart do hry z lavičky nezasáhl stejně jako forvard hostů Václav Kadlec. Brémy s obráncem Theodorem Gebre Selassiem prohrály v Hannoveru 0:1 a soupeř díky tomu opustil poslední příčku tabulky.

Německá fotbalová liga - 8. kolo:

Darmstadt - Mohuč 2:3 (27. Heller, 57. Sailer - 15. Bells, 24. Malli, 64. De Blasis), Hannover - Brémy 1:0 (55. Sané), Hertha Berlín - Hamburk 3:0 (76. a 78. Ibiševič, 17. Kalou), Hoffenheim - Stuttgart 2:2 (33. z pen. a 77. Volland - 64. Kliment, 90. Werner), Ingolstadt - Eintracht Frankfurt 2:0 (78. Gross, 84. Lex), Mönchengladbach - Wolfsburg 2:0 (75. Nordtveit, 79. Traoré), Schalke - Kolín nad Rýnem 0:3 (45. Modeste, 80. Gerhardt, 84. Zoller), Bayern Mnichov - Dortmund 5:1 (26. a 35. z pen. Müller, 46. a 58. Lewandowski, 66. Götze - 36. Aubameyang), Leverkusen - Augsburg 1:1 (39. Bellarabi - 12. vlastní Leno).

Postrach Vysočiny: Žena zničila desítky aut a zapálila volejbalové kabiny

Havlíčkův Brod – Bývalou řidičku kamionu a uklízečku Bohumilu Šustrovou ze Ždírce nad Doubravou poslal v úterý Okresní soud v Havlíčkově Brodě na devět měsíců do vězení, a to za podpálení kabin havlíčkobrodským sportovcům.

Týden fungování EET: 18,1 milionu účtenek a 700 udání

Praha - Restauratéři a hoteliéři odeslali do systému EET do dnešních 19:00, tedy za skoro týden fungování evidence tržeb, zhruba 18,1 milionu účtenek. Zároveň finanční správa už eviduje 706 oznámení o nevydání účtenky. Informovala o tom mluvčí Finanční správy Petra Petlachová. Systém podle ní běží plynule a bez problémů.

ANO chce Jermanovou ve vedení Sněmovny nahradit Vondráčkem

Praha - Poslanci ANO do vedení Sněmovny vybrali svého místopředsedu Radka Vondráčka. Měl by nahradit místopředsedkyni dolní komory Jaroslavu Jermanovou, která se rozhodla rezignovat kvůli zvolení středočeskou hejtmankou. O nominaci rozhodli poslanci ANO ve středu večer v tajném hlasování. Informovala o tom mluvčí hnutí Lucie Kubovičová.