Kolaps Juventusu, lídr italské soutěže podlehl oslabené Sampdorii

Řím - Fotbalisté Juventusu Turín doma v 19. kole italské ligy nečekaně prohráli se Sampdorií Janov 1:2. "Stará dáma" utrpěla teprve třetí porážku a pátou bodovou ztrátu v sezoně a její náskok v čele tabulky před druhým Laziem Řím se ztenčil na pět bodů. První kolo v novém roce přineslo i další velké překvapení, třetí Fiorentina podlehla nováčkovi Pescaře 0:2.

6.1.2013

Obránce Juventusu Leonardo Bonucci nevěří vlastním očím. Jeho tým nestačil na oslabenou Sampdorii. Foto: ČTK/AP/Massimo Pinca

Juventus měl přitom dobře našlápnuto k patnácté výhře v sezoně. Ve 24. minutě otevřel z penalty skóre Giovinco a od 32. minuty navíc hrál turínský celek v přesilovce po vyloučení hostujícího Berardiho.

Jenže po změně stran Sampdoria k údivu všech na stadionu dokázala takřka nemožné a v oslabení otočila skóre. Hrdinou se stal Icardi, který se trefil v 52. a pak v 69. minutě. Juventus měl vytrvalou převahu, ale i v největších šancích ztroskotal na skvěle chytajícím Romerovi, nebo na brankové konstrukci.

"Samozřejmě, že nejsem spokojený s výsledkem. Byli jsme lepší a zasloužili jsme si vyhrát," tvrdil kouč Juventusu Antonio Conte. "Navíc myslím, že jsme měli kopat ještě jednu penaltu. Ale z porážky můžeme vinit jen sami sebe. Musíme se poučit z našich chyb," dodal trenér.

Také outsider z Pescary vděčil za nečekané tři body proti Fiorentině především gólmanu Perinovi. "Fialky" přestřílely soupeře 17:4, přesto utrpěly první domácí porážku v tomto ročníku. Hosté, které do ligy dovedl nynější kouč AS Řím Zeman, zvítězili potřetí z posledních čtyř duelů a posunuli se na patnácté místo v tabulce.

Nedařilo se ani čtvrtému Interu Milán. Nerazzurri potvrdili, že je přelom roku nezastihl ve formě, a po porážce 0:3 na hřišti Udine protáhli čekaní na tři body už na tři kola. Lépe se vedlo jejich městskému rivalovi AC Milán, který zvítězil nad poslední Sienou 2:1.

Klopýtnutí konkurentů využila Neapol, která se po výhře 4:1 nad AS Řím posunula na třetí příčku. Hattrickem se blýskl obávaný kanonýr Cavani; udeřil na začátku obou poločasů a pak se trefil hlavou. S šestnácti góly poskočil do čela tabulky kanonýrů. Zemanův celek snížil díky střídajícímu Osvaldovi, naději na zvrat mu ale vzala červená karta Pjaniče.

Neapol, která v únoru změří síly s Plzní, nastoupila v sestavě: De Sanctis - Campagnaro, Britos, Gamberini - Maggio, Behrami, Inler (65. Dzemaili), Zuniga - Hamšík (87. Insigne) - Panděv (81. Mesto), Cavani.

19. kolo italské fotbalové ligy:

Udine - Inter Milán 3:0 (63. a 79. Di Natale, 75. Muriel), Fiorentina - Pescara 0:2 (57. Jonathas, 90. Celik), FC Janov - Boloňa 2:0 (57. a 73. Borriello), AC Milán - Siena 2:1 (67. Krkic, 80. Pazzini z pen. - 87. Paolucci), Chievo - Bergamo 1:0 (37. Cofie), Juventus Turín - Sampdoria Janov 1:2 (24. Giovinco z pen. - 52. a 69. Icardi), Parma - Palermo 2:1 (63. Belfodil, 90.+2 Amauri - 85. Budan).  Neapol - AS Řím 4:1 (4., 48. a 70. Cavani, 90. Maggio - 73. Osvaldo).
  1. Juventus Turín    19    14    2    3    40:13    44
  2. Lazio Řím    19    12    3    4    28:19    39
  3. Neapol    19    12    3    4    37:18    37
  4. Fiorentina    19    10    5    4    36:21    35
  5. Inter Milán    19    11    2    6    30:22    35
  6. AS Řím    19    10    2    7    43:33    32
  7. AC Milán    19    9    3    7    36:27    30
  8. Parma    19    8    5    6    27:25    29