Chelsea se raduje z FA Cupu, porazila Everton

Londýn – Petr Čech na závěr sezony zvedl nad hlavu Anglický pohár, jeho Chelsea zvítězila nad Evertonem.

30.5.2009

Brankář londýnské Chelsea Petr Čech.Foto: REUTERS/Da­rren Staples

V lize na ně zbylo jen třetí místo za Manchesterem United a Liverpoolem, v semifinále Ligy mistrů ztroskotali na Barceloně.

Přesto se fotbalisté londýnské Chelsea můžou nakonec radovat alespoň z jedné trofeje. V sobotním finále Anglického poháru si ve Wembley poradili 2:1 s Evertonem.

V modrých dresech oděný Everton do utkání vstupoval s vědomím, že tým ze Stamford Bridge nedokázal porazit už ve dvaadvaceti zápasech v řadě.

Úvod utkání ale hráčům Evertonu vyšel dokonale. Už po dvaceti pěti vteřinách lovil Petr Čech míč ze své sítě, kam ho poslal útočník Louis Saha. Jednalo se o nejrychlejší gól v dlouhé historii finálových zápasů FA Cupu.

Chelsea se tím ale nenechala znervóznit. Za dvacet minut dala obrana Evertonu příliš mnoho prostoru Florentu Maloudovi, ten přesně našel hlavu Didiera Drogby a kanonýr z Pobřeží slonoviny se nemýlil. Vyrovnáno.

Rozhodující úder si Chelsea, netradičně oblečená do žlutého, nechala na druhý poločas. V 71. minutě nádherně napřáhl zpoza šestnáctky Evertonu Frank Lampard a míč z jeho kopačky zapadl za záda evertonského gólmana Tima Howarda.

Everton už se na odpověď nezmohl, navíc ještě mohl inkasovat po střele Maloudy. Ta se od břevna odrazila pravděpodobně za brankovou čáru, rozhodčí ale nechal hru pokračovat. Chelsea to však mrzet nemuselo, protože získala pátý FA Cup v klubových dějinách.

Zároveň to byla úspěšná rozlučka „zaskakujícího“ trenéra Guuse Hiddinka. Nizozemský kouč ruské reprezentace opakovaně prohlašoval, že v Chelsea zůstane jen do konce sezony. Výkony týmu se mu ale podařilo nečekaně pozvednout a tlak na jeho setrvání v Londýně je velký.

Finále Anglického poháru:

Chelsea – Everton 2:1
(21. Drogba, 71. Lampard – 1. Saha).

Kadlec Německý pohár nezískal, radují se Brémy

Ze zisku Německého poháru se radují fotbalisté Werderu Brémy. V sobotním finále na Olympijském stadionu v Berlíně porazili 1:0 Leverkusen.

O jediný gól utkání se v 58. minutě postaral Mesut Özil, kterému střeleckou pozici připravil brazilský špílmachr Diego, odcházející v létě do Juventusu. V dresu poraženého celku odehrál celý zápas český obránce Michal Kadlec.

Pro oba týmy to byla vzhledem k jejich nevalnému umístění v bundeslize poslední šance postoupit do evropských pohárů, šťastnější je nakonec Werder.

Finále Německého poháru:

Bayer Leverkusen – Werder Brémy 0:1 (58. Özil).

Koller svým gólem zařídil Samaře bod

Český fotbalista Jan Koller byl jediným úspěšným střelcem Samary v sobotním utkání jedenáctého kola ruské ligy.

Křídla Sovětů v jednom ze šlágrů kola remizovala na domácí půdě s FK Moskva .

Utkání třetího se čtvrtým celkem tabulky začali lépe hosté, kteří se zásluhou Samedova ujali v desáté minutě vedení. Už o pět minut později se ale prosadil Koller a srovnal na konečných 1:1.

Přes bodovou ztrátu se Samara v tabulce posunula na druhé místo. Moskevské CSKA si totiž utkání proti Nalčiku odložilo až na 22. července. Nehrála ani vedoucí Kazaň, která si duel s Chimki Moskva rovněž přesunula na léto.

RUSKO, 11. kolo:

Samara - FK Moskva 1:1 (16. Koller - 10. Samedov) - Jan Koller i Jiří Jarošík hráli za domácí celý zápas, Lokomotiv Moskva - Spartak Moskva 2:1 (22. Rodolfo, 37. Minčenkov - 44. Alex) - domácím vychytal výhru Marek Čech, za hosty hrál celý zápas Martin Jiránek, Perm - Saturn MO 0:2 (31. Kuzmičev, 61. Kiričenko), Zenit Petrohrad - Kubaň Krasnodar 2:0 (38. Semšov, 45. Zyrjanov) - za domácí hrál celý zápas Radek Šírl, Tomsk - Dynamo Moskva 2:3 (64. a 73. z pen. Kornilenko - 10. a 42. Keržakov, 12. Kombarov), Rostov - Groznyj 1:1 (55. Astafjev - 25. Lachjalov) - za domácí hrál celý zápas Roman Lengyel.

Čelo tabulky: 1. Kazaň 10 zápasů/21 bodů, 2. Samara 11/20, 3. FK Moskva 11/20, 4. CSKA Moskva 10/19, 5. Dynamo Moskva 11/19, 6. Zenit Petrohrad 11/18.

Sivok se Zápotočným se radují z tureckého titulu

Besiktas Istanbul vybojoval mistrovský titul v turecké lize. Je to jedenáctý triumf v historii klubu, jehož dres oblékají i čeští fotbalisté Tomáš Zápotočný a Tomáš Sivok.

Besiktas si titul zajistil v sobotním utkání posledního 34. kola, ve kterém porazil 2:1 Denizlispor.

Galatasaray Istanbul Milana Baroše skončil až pátý, ačkoli v sobotu zvítězil nad celkově druhým Sivassporem. Nebude tak v příští sezoně hrát evropské poháry.

Baroš se však s dvaceti góly stal králem střelců turecké nejvyšší soutěže.

TURECKO, 34. kolo:

Antalyaspor - Ankaragücü 1:0, Büyüksehir - Bursaspor 0:1, Denizlispor - Besiktas 1:2, Galatasaray - Sivasspor 2:1, Genclerbirligi - Kayserispor 0:4, Konyaspor - Ankaraspor 3:0, Trabzonspor - Fenerbahce 1:2.

Pořadí v čele: 1. Besiktas 71, 2. Sivasspor 66, 3. Trabzonspor 65, 4. Fenerbahce 61, 5. Galatasaray 61, 6. Bursaspor 58.