Barcelona překvapivě ztratila body s Getafe

Evropa /AKTUALIZOVÁNO/ - Martin Fenin slavil výhru nad Hannoverem, Kadlecův Leverkusen prohrál a přišel o vedení.

22.11.2008

Francouz Franck Ribery z Bayernu atakuje Timo Rosta z týmu Energie Cottbus.Foto:

Německá fotbalová bundesliga má po čtrnáctém kole nový vedoucí tým. Bayer Leverkusen totiž překvapivě neuspěl na půdě čtrnáctého Bielefeldu, naopak nováček z Hoffenheimu si poradil v Kolíně nad Rýnem a vyšvihl se do čela.

Utkání Bielefeldu s Leverkusen bylo mimo jiné i střetnutím dvou českých obránců. V dresu domácích nastoupil Radim Kučera, za hosty odehrál celých devadesát minut Michal Kadlec. Větší radost měl po závěrečném hvizdu Kučera. Za domácí se trefili Wichniarek a Halfar, za Bayer dokázal jen snížit na konečných 1:2 kanonýr Helmes.

Hoffenheim znovu ukázal sílu své ofenzívy. Kolínu nastřílel tři branky, dvakrát uspěl ostrostřelec Vedad Ibiševič, který tak v této sezoně skóroval už šestnáctkrát. Celkem Hoffenheim nasbíral jedenatřicet bodů, Leverkusen ztrácí tři body.

Na třetím místě bundesligy je Bayern Mnichov. Ten doma zlomil prokletí nepřesvědčivých výkonů a přejel Chotěbuz jasně 4:1. O góly se v zasněženém bavorském odpoledni postarali Franck Ribéry, Martin Demichelis, Miroslav Klose a Luca Toni.

Český reprezantant Martin Fenin uzavřel účet zápasu Frankfurtu s hostujícím Hannoverem. Domácí Eintracht vyhrál jednoznačně 4:0 a posunul se na dvanáctou příčku v tabulce.

14. kolo, sobota: Bayern Mnichov – Chotěbuz 4:1 (29. Ribéry, 38. Demichelis, 54. Klose, 59. Toni – 25. Skela), Schalke – Mönchengladbach 3:1 (17. a 45. Altintop, 23. z pen. Farfán – 30. Friend),Wolfsburg – Stuttgart 4:1 (51. a 76. Grafite, 79. a 85. Džeko – 17. Lanig; Jan Šimák odehrál za hosty první poločas), Kolín nad Rýnem – Hoffenheim 1:3 (78. Teixeira – 32. Ba, 67. a 87. Ibiševič, ČK 52. McKenna – 56. Gustavo), Bochum – Hertha Berlín 2:3 (51. Šesták, 74. Mieciel – 25. Raffael, 33. Kacar, 39. Cícero; Jaroslav Drobný odchytal za hosty celý zápas.), Bielefeld – Leverkusen 2:1 (53. Wichniarek, 68. Halfar – 78. Helmes, ČK 87. Dum (Leverkusen); Radim Kučera odehrál celý zápas za domácí, za hosty Michal Kadlec), Frankfurt – Hannover 4:0 (26. a 86. Liberopoulos, 40. Russ, 90. Fenin; Martin Fenin odehrál za domácí celý zápas). Neděle: Hamburk – Brémy 2:1 (6. Guerrero, 74. Olič – 24. Diego) – domácí David Jarolím nehrál.

TABULKA

Manchester City smazal Arsenal

Sobotní program čtrnáctého kola anglické Premier League se nesl ve znamení neúspěchu favoritů. Liverpool i Chelsea v domácích zápasech shodně získali pouhý bod za bezbrankové remízy, Arsenal si odvezl vysokou porážku ze stadionu Manchesteru City.

Na Stamford Bridge zavítal trápící se Newcastle United. Domácí Chelsea si sice vytvořila několik dobrých šancí, gólmana Givena ale nedokázali překonat ani Frank Lampard, ani Nicolas Anelka. Čisté konto udržel i brankář Blues Petr Čech.

Mnohem více vzruchu přinesl očekávaný duel Manchesteru City s Arsenalem. Londýnský celek přijel na sever Anglie bez Williama Gallase, který kvůli svým kritickým výrokům na adresu spoluhráčů přišel o kapitánskou pásku i o místo v sestavě.

A na hře Arsenalu se Gallasova absence podepsala, zejména na nejistém výkonu defenzívy. V závěru první půle otevřel skóre po zaváhání Clichyho Stephen Ireland, další dva góly City přidali brazilský kouzelník Robinho a z penalty Daniel Sturridge. Svěřenci Arsena Wengera prohráli 0:3.

Liverpool doma nedokázal najít recept na obranu Fulhamu a s třiatřiceti body vede společně s Chelsea tabulku. V sobotu se na trávník nedostal Roman Bednář. Z lavičky sledoval, jak jeho West Bromwich Albion prohrál 0:1 v Stoke City.

14. kolo, sobota: Manchester City – Arsenal 3:0 (45. Ireland, 56. Robinho, 90. z pen. Sturridge), Chelsea – Newcastle 0:0, Liverpool – Fulham 0:0, Stoke – West Bromwich 1:0 (84. Sidibe), Middlesbrough – Bolton 1:3 (77. Pogatetz – 8. Davies, 10. Taylor, 78. Elmander), Portsmouth – Hull 2:2 (20. Crouch, 63. Johnson – 54. Turner, 87. vlastní (Pamarot)), Aston Villa – Manchester United 0:0. Neděle: Tottenham – Blackburn 1:0 (9. Pavljušenko, ČK 39. Olsson (Blackburn)), Sunderland – WHU 0:1 (20. Behrami).

TABULKA

Koller zakončil ročník dvěma trefami

Ve třicátém kole se dvěma trefami do sítě Grozného blýskl Jan Koller. Přesto výhra 4:3 na evropské poháry jeho Samaru nevyšvihla.

Kollerův tým skončil šestý, bodově nastejno s loňským mistrem Zenitem Petrohrad. Na nepohárovou příčku jej odsunulo horší skóre.

Koller celkem stihl zatížit konta soupeřů sedmi přesnými zářezy.

Mistrem Ruska se stala se šedesáti body Kazaň. Spartak Moskva s reprezentanty Kováčem a Jiránkem skončil až na osmém místě.

30. kolo: Dynamo Moskva – Tomsk 2:0 (16. z pen. a 78. Keržakov), FK Moskva – Vladivostok 3:0 (80. López, 88. Vukič, 90. Stavpec), Jaroslavl – CSKA Moskva 1:0 (34. z pen. Buznikin), Kazaň – Lokomotiv Moskva 1:2 (37. Bucharov – 16. Odemwingie, 90. Glušakov), Perm – Chimki 3:1 (13. Kušev, 29. Novakovič, 90. Afanasjev – 88. Nizamutdinov), Samara – Groznyj 4:3 (69. a 74. Koller, 47. z pen. Tichonov, 62. Taranov – 63. a 78. Pancu, 82. Lachijalov), Saturn MO – Nalčik 1:1 (80. Jurčenko – 52. Bikmojev), Spartak Moskva – Petrohrad 1:3 (47. Pavlenko – 19. a 45. Danny, 5. Pogrebňjak).

KONEČNÁ TABULKA

Stará dáma ve šlágru kola na Inter nevyzrála

Třinácté kolo italské Serie A mělo v sobotu na programu především ostře sledovaný duel mezi Interem Milán a Juventusem Turín. Šlágr kola byl nejenom soubojem dvou tradičních rivalů, ale i dvou trenérů, kteří se nazvájem právě nemusejí – José Mourinha a Claudia Ranieriho.

Stará dáma (s Pavlem Nedvědem a Zdeňkem Grygerou v základní sestavě) šla do zápasu s touhou prodloužit šňůru sedmi výher v řadě. Naopak domácí Inter mohl v případě vítězství vést ligu o čtyři body, alespoň do nedělního duelu AC Milán.

Zápas byl dlouho vyrovnaný. Po bezbrankovém prvním poločasu vstoupili do druhé půle o něco aktivněji hosté, k vyložené příležitosti se ale nepropracovali. Na druhé straně zase stoprocentní šanci nevyužil Zlatan Ibrahimovič.

O výsledku rozhodl v 72. minutě ghanský záložník Interu Sulley Muntari. Brazilec Adriano svou přímočarou agresivitou vnesl zmatek do pokutového území Juventusu, k míči se dostal Ibrahimovič a prudkou polostřelou, polopřihrávkou našel před prázdnou bránou hostů zcela volného Muntariho.

V druhém sobotním zápase si Fiorentina poradila 4:2 s Udine. Hosté sice vyhráli první poločas 1:0, pak ale vyrovnal z penalty uzdravený Adrian Mutu, dva góly přidal Montolivo a svůj devátý zásah v sezoně zaznamenal kanonýr Gilardino.

Dvě penalty v závěru přivály body Jarolímově Sieně

V neděli padaly v italské lize branky hlavně v závěru zápasů, hned čtyři až v nastaveném čase. A na dvou stadionech se díky tomu přerozdělovaly body. V obou případech smutnili domácí fanoušci.

Neapol vedená ostrostřelcem Markem Hamšíkem vedla nad hosty z Cagliary již 2:0, ale soupeř se nevzdal a v nastaveném čase dokázal ranou Contiho urvat bod.

Podobný scénář měl i zápas v Boloni. Tam vybojoval hostitelům náskok Marco Di Vaio, ale v poslední minutě zápasu odpověděl remízovým gólem hostující Succi.

Z výhry se na domácím stadionu neradoval ani český reprezentační obránce David Rozehnal. Jeho Lazio se rozešlo s Janovem smírně 1:1. Český bek strávil na hřišti plnou porci minut a v závěru první půle si vysloužil žlutou kartu.

Lépe bude na neděli vzpomínat Lukáš Jarolím. Ten se Sienou veze všechny tři body z půdy posledního Chieva. Jarolím odehrál celý zápas a mohl tak sledovat, jak jeho spoluhráči proměnili v poslední desetiminutovce dva pokutové kopy, které znamenaly výhru 2:0.

Večer pokračuje Série A dohrávkou mezi Turínem a AC Milán. Pokud by hosté zvítězili, dotáhnou se pouhý bod za vedoucího rivala Inter.

12. kolo, sobota: Fiorentina – Udine 4:2 (63. a 78. Montolivo, 51. Mutu z pen., 79. Gilardino – 29. Floro Flores, 83. Di Natale z pen.), Inter Milán – Juventus 1:0 (72. Muntari). Neděle: Boloňa – Palermo 1:1 (20. Di Vaio – 90. Succi) Chievo – Siena 0:2 (82. z pen. Galloppa, 88. z pen. Maccarone), za hosty odehrál L. Jarolím celý zápas, Lazio Řím – FC Janov 1:1 (80. Dabo – 69. Milito), za domácí odehrál celý zápas obránce Rozehnal, v 41. minutě dostal žlutou kartu, Lecce – AS Řím 0:3 (11. Vučinič, 38. Juan, 49. Totti), Neapol – Cagliari 2:2 (9. Hamšík, 84. Lavezzi – 55. Lopez, 90. Conti), Reggina – Bergamo 3:1 (21. a 79. Corradi, 10. Cozza – 90. Doni), Sampdoria Janov – Catania 3:0 (62. a 90. Cassano, 6. Bellucci), FC Turín – AC Milán 2:2 (25. Stellone, 78. Rosina – 29. Pato, 34. Ronaldinho) – Marek Jankulovski odehrál v dresu hostí celý zápas.

TABULKA

Barca překvapivě ztratila body s Getafe

Fotbalisté Getafe se v nedělní dohrávce dvanáctého kola španělské Primera Division postarali o překvapení. Na barcelonském Nou Campu dlouho vedli a nakonec si z trávníku lídra odvezli cenný bod za remízu 1:1.

Po dlouhých 450 minutách se ze vstřelené branky radovali také hráči Osasuny Pamplona. Tým českého reprezentanta Jaroslava Plašila (ten kvůli zranění do utkání nezasáhl) přehrál Almeríu 3:1. Domácím k úspěchu výrazně pomohlo brzké vyloučení hostujícího Guilhermeho, který musel pod sprchy už v deváté minutě.

12. kolo: FC Barcelona – Getafe 1:1 (71. Keita – 19. Manu), Gijon – Betis 1:2 (25. Castro – 52. Monzon, 59. Emana), Mallorca – Málaga 2:2 (18. Josemi, 67. Webo – 12. vlastní Ramis, 23. Baha), Numancia – Atlético Madrid 1:1 (90. z pen. Barkero – 34. Forlan), Osasuna – Almería 3:1 (13. Pandiani, 71. vlastní Pellerano, 90. Vadocz – 7. z pen. Negredo) – domácí Jaroslav Plašil je zraněný a nehrál, Santander – Espanyol 3:0 (10. Marcano, 26. Serrano, 59. Pereira), La Coruňa – Bilbao 3:1 (20. Ze Castro, 44. Verdu, 90. 6 Guardado – 72. Martínez).

TABULKA

OSTATNÍ LIGY

SKOTSKO, 14. kolo: St. Mirren – Celtic Glasgow 1:3 (89. Hamilton – 64. Samaras, 66. Nakamura, 80. Sheridan), Kilmarnock – Inverness 1:2 (85. Gibson – 14. Imrie, 38. Wood), Dundee United – Hamilton 1:1 (8. Offiong – 90. vlastní (Easton), ČK 0:1 (84. Mensing)), Glasgow Rangers – Aberdeen 2:0 (52. Darcheville, 68. Boyd), Hearts – Falkirk 2:1 (18. Aquiar, 59. Driver – 16. Lovell), Motherwell – Hibernian 1:4 (42. Malcolm – 6. Rankin, 50. Shiels, 61. Fletcher, 90. Riordan).

Čelo tabulky: 1. Celtic 40 bodů, 2. Rangers 33, 3. Hearts 23, 4. Dundee Utd. 22, 5. Kilmarnock 19.

SLOVENSKO: Banská Bystrica – Dunajská Streda 0:0, Dubnica – Prešov 0:0, Košice – Artmedia Petržalka 1:2 (58. Cicman – 6. Saláta, 53. Piroska), Ružomberok – Zlaté Moravce 1:0 (47. Božok), Slovan Bratislava – Žilina 2:0 (16. a 84. Obžera).

Čelo tabulky: 1. Slovan 17 zápasů/37 bodů, 2. Žilina 17/33, 3. Trnava 17/32.

RAKOUSKO: Altach – Mattersburg 4:1, Austria Vídeň – Ried 3:1, Linec – Klagenfurt 0:2, Salcburk – Kapfenberg 2:5, Sturm Graz – Rapid Vídeň 2:2 (10. z pen. Muratovič, 63. Hölzl – 76. a 87. Hoffer).

Čelo tabulky: 1. Salcburk 19 zápasů/40 bodů, 2. Sturm 19/39, 3. Rapid 19/37.

BELGIE: Mons – FC Bruggy 1:2, Anderlecht – Westerlo 2:0, Cercle Bruggy – Mechelen 2:1, Roeselare – Dender 2:2, Beerschot – Lokeren 0:2, Charleroi – Tubize 3:2, Standard Lutych – Mouscron 3:1, Gent – Genk 2:3 (58. Foley, 73. z pen. Olufade – 39. Tóth, 47. Ogunjimi, 56. Carlos; ČK: 90. De Decker/Genk) – hostující Daniel Pudil odehrál celé utkání, Kortrijk – Waregem – odloženo kvůli špatnému terénu.

Čelo tabulky: 1. FC Bruggy 13 zápasů/28 bodů, 2. Standard Lutych 13/27, 3. Anderlecht 13/26.

NIZOZEMSKO: Breda – Nijmegen 1:1, Twente Enschede – Heerenveen 6:0, PSV Eindhoven – Almelo 4:0, Graafschap – Sparta Rotterdam 3:3, Alkmaar – Ajax Amsterodam 2:0 (22. z pen. D.de Zeeuw, 51. Ari), Feyenoord Rotterdam – Den Haag 3:1 (16. Makaay, 43. Fer, 54. Bruins – 10. Knopper), Tilburg – Groningen 3:0 (22. a 28. Demouge, 17. Akgün), Utrecht – Arnhem 4:0 (65. a 74. Boussaboun, 29. Keller, 49. Van Cer Gun).

Pořadí na čele: 1. Alkmaar 26 bodů, 2. Breda 26, 3. Ajax Amsterdam 25.

FRANCIE: Bordeaux – Rennes 1:1 (60. Gourcuff – 20. Thomert), Caen – Auxerre 1:0 (56. Lemaitre), Grenoble – Le Havre 0:0, Lorient – Toulouse 1:0 (75. Gameiro), St. Etienne – Nice 0:1 (20. Echouafni), Valenciennes – Sochaux 2:2 (63. Saez, 68. Audel – 39. Erding, 87. Privat), Paris St. Germain – Lyon 1:0 (25. Giuly), Monako – Le Mans 3:0 (48. Alonso, 49. vlastní Andre, 53. Licata), Nantes – Nancy 0:1 (74. Hadji).

Vojenský historický ústav má nově opravenou stíhačku MiG-15

Praha - Vojenský historický ústav (VHÚ) bude moct vystavit nově opravený stíhací bombardér MiG-15. V uplynulých pěti měsících ho zrekonstruovali pracovníci Vojenského technického ústavu (VTÚ). Představitelé VTÚ, VHÚ a ministerstva obrany ve čtvrtek opravený stroj na vojenské základně ve Kbelích představili novinářům.

Rakušan: Hnutí STAN je připraveno soudit se o mandát Drábové

Praha - Hnutí STAN je podle středočeského lídra Víta Rakušana připraveno soudit se o mandát krajské zastupitelky Dany Drábové, pokud by ho někdo napadl. Drábová je totiž předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB), ačkoli podle ministerstva vnitra mohou být zastupiteli jen řadoví státní zaměstnanci. STAN tvrdí, že souběh funkcí je podle zákona možný. I kdyby hnutí u soudu neuspělo, výsledkem bude alespoň precedentní rozhodnutí, které vyjasní současný stav, řekl dnes Rakušan novinářům.

Hasiči přejeli hocha, chvátali k požáru. Policie: Nešťastná náhoda

Krucemburk – Havlíčkobrodští kriminalisté uzavřeli vyšetřování nehody z letošního června, při níž hasiči na závodech dračích lodí v Krucemburku na Havlíčkobrodsku přejeli desetiletého chlapce.