Macheda udržel United na čele, Juventus padl

Praha - Hamburk bez potrestaného Jarolíma prohrál gólem v nastavení. Lyon přišel o vedení ve francouzské lize.

12.4.2009

Liverpoolský kanonýr Fer­nando Torres.Foto: REUTERS/Phil Noble

Bitva o anglický fotbalový titul je stále výborně rozehraná nejméně pro tři týmy. Manchester United, Liverpool i Chelsea ve 32. kole shodně vyhrály a do tabulky Premier League si připsaly po třech bodech. To však bylo zřejmě to jediné, co měly v sobotním programu společné.

Liverpool doma přejel neškodný Blackburn 4:0. Svěřenci Rafaela Beníteze předvedli perfektní výkon, hosty nepustili téměř k ničemu a potvrdili skvělou střeleckou formu posledních týdnů.

Hosté zahráli na Anfield Road naprosto tragicky a na půli svého o dvě třídy lepšího soka se podívali pouze při zoufalých obranných odkopech. Liverpool nashromáždil za devadesát minut hned 22 střeleckých pokusů.

Ráz utkání dal již v 5. minutě kanonýr posledních dní Fernando Torres. Ten si na prsou zpracoval dlouhý centr a z otočky napálil míč přes bezmocného Robinsona k tyči.

Domácí i dál válcovali bezmocného protivníka a po půlhodině hry si španělský útočník hlavou našel centr z přímého kopu a trefil se podruhé. Neustále oslavující zaplněné tribuny se v závěru dočkaly ještě dalších dvou branek. O první se postaral krásnou střelou zpoza šestnácky Daniel Agger, a skóre uzavřel snadnou hlavičkou v poslední minutě střídající útočník David N´Gog.

Hodně podobně se vyvíjel i zápas na Stamford Bridge. Chelsea tu po hodině hry vedla 4:0, pak si ale zápas vlastními chybami notně zkomplikovala. Bolton v rozmezí 70. a 78. minuty třikrát dostal míč za záda brankáře Petra Čecha a téměř dokázal nemožné. Domácí ale nadějně rozjetý zápas nepustili a nejtěsnější náskok udrželi.

Naplno bodoval i vedoucí Manchester United. Na hřišti Sunderlandu mu stejně jako před týdnem proti Aston Ville vystřelil těsnou výhru střídající italský mladíček Federico Macheda.

ANGLIE, 32. kolo:

Liverpool - Blackburn 4:0 (5. a 33. Torres, 83. Agger, 90. N`Gog), Chelsea - Bolton 4:3 (40. Ballack, 48. a 63. Drogba, 60. z pen. Lampard - 70. O'Brien, 74. Basham, 78. Taylor) - za domácí chytal Petr Čech, Sunderland - Manchester United 1:2 (55. Jones - 19. Scholes, 76. Macheda), Wigan - Arsenal 1:4 (18. Mido - 61. Walcott, 71. Sylvestre, 89. Aršavin, 90. Song), Portsmouth - West Bromwich 2:2 (33. Kaboul, 65. Kranjčar - 48. Greening, 62. Brunt), Middlesbrough - Hull 3:1 (3. Tuncay, 28. Bates, 90. King - 9. Manucho), Tottenham - West Ham 1:0 (65. Pavljučenko) - hosté měli na lavičce brankáře Jana Laštůvku, Stoke - Newcastle 1:1 (33. Diagne-Faye - 81. Carroll), Aston Villa - Everton 3:3 (33. Carew, 55. Milner, 67. z pen. Barry - 19. Fellaini, 23. Cahill, 54. Pienaar), Manchester City - Fulham 1:3 (28. Ireland - 50. a 83. Dempsey, 59. Etuhu).

Čelo tabulky: 1. Manchester United 31 zápasů/71 bodů, 2. Liverpool 32/70, 3. Chelsea 32/67, 4. Arsenal 32/61, 5. Aston Villa 32/53, 6. Everton 32/52.

Wolfsburg dál vede Bundesligu, Bayern si zastřílel

V německé Bundeslize si udobřil vlastní fanoušky bavorský velkoklub Bayern Mnichov. Po středečním debaklu 0:4 na barcelonském Nou Campu si stejným výsledkem poradil v lize s Frankfurtem.

Na posun do čela tabulky to ale nestačilo. Tvrdě vybojovaných pozic se totiž nemíní vzdát překvapivý lídr z Wolfsburgu. Ten v sobotu vyhrál i díky gólu Edina Džeka na půdě o záchranu bojujícího Mönchengladbachu 2:1.

Naopak berlínské Herthtě a nováčkovi z Hoffenheimu se v posledních zápasech nedaří. Celek z německé metropole prohrál potřetí v řadě a klesl na čtvrtou příčku. Hoffenheim sestřelil hattrickem slovenský útočník Bochumi Stanislav Šesták, který tak prodloužil čekání domácích na výhru už na devět kol.

Bodovat se nepodařilo ani druhému Hamburku. Hosté ve Stuttgartu dlouho sahali po bodu za bezbrankovou remízu, ten jim však ve druhé minutě nastavení vyrval z rukou skórující Gomez. O to víc mohla celek z přístavního města mrzet absence kapitána Davida Jarolíma, který pykal za vyloučení v minulém kole.

NĚMECKO, 27. kolo:

Mönchengladbach - Wolfsburg 1:2 (79. Dante - 21. Džeko, 85. Riether) - obránce Jan Šimůnek hrál za hosty celý zápas, Hannover - Hertha Berlín 2:0 (29. Hanke, 62. Bruggink) - za domácí hrál úvodních 82 minut Jiří Štajner, za hosty chytal Jaroslav Drobný, Hoffenheim - Bochum 0:3 (42., 55. a 69. Šesták), Bayern Mnichov - Frankfurt 4:0 (3. Ribéry, 17. Toni, 36. Lúcio, 48. Schweinsteiger), Chotěbuz - Bielefeld 2:1 (43. Rangelov, 59. Angelov - 48. Munteanu) - domácí Jan Rajnoch ani hostující Radim Kučera se na hřiště nedostali, Dortmund - Kolín nad Rýnem 3:1 (29. Subotič, 49. Hajnal, 81. vlastní Geromel - 10. Vučičevič), Schalke - Karlsruhe 2:0 (24. Kuranyi, 80. Farfán), Leverkusen - Brémy 1:1 (11. Barnetta - 33. Pizarro) - obránce Michal Kadlec hrál za domácí celý zápas, Stuttgart - Hamburk 1:0 (90.+2 Gomez) - za domácí hrál od 66. minuty Jan Šimák, hostující David Jarolím stál za vyloučení v minulém kole.

Čelo tabulky: 1. Wolfsburg 27 zápasů/54 bodů, 2. Bayern 27/51, 3. Hamburk 27/51, 4. Hertha 27/49, 5. Stuttgart 27/48, 6. Hoffenheim 27/44.

Inter nabídl Juventusu šanci, ten ji odmítl

V italské Serii A udržel domácí neporazitelnost Inter Milán. Lídr tabulky ale jen remizoval s Palermem 2:2. Nerazzurri přitom měli utkání skvěle rozehrané. Po poločase vedli 2:0 a až do 73. minuty dění na hřišti kontrolovali. Pak ale klub ze Sicílie během dvou minut dvakrát udeřil a vyrovnal. Zaskočení domácí už se na další gól nezmohli a ještě nabídli teoretickou šanci na titul svým pronásledovatelům.

Nejvážnější z nich Juventus Turín jí ale vzápětí pohrdl. V Janově prohrál 2:3 a spíše se musí ohlížet na dorážející AC Milán. Hosté i po vyloučení Camoranesiho dokázali dotáhnout náskok domácích, dvě minuty před koncem normální hrací doby ale rozhodl o zasloužené výhře Janova Palladino.

Milánu zařídl zisk tří bodů na hřišti Chieva jedinou brankou zápasu třiatřicetiletý rodák ze Surinamu Clarence Seedorf. Nizozemský reprezentant se tradičně prosadil střelou z hranice velkého vápna. Čech Marek Jankulovski odehrál za Rossoneri celý zápas.

Pátá Fiorentina zdolala sedmé Cagliari 2:1, když využila dvojnásobného oslabení soupeře po vyloučeních Agostiniho a Capiniho.

Ještě více se červenalo v římském derby. To nedohráli Metuzalem z Lazia a Panucci s Mexesem ze strany AS. To už ale bylo o výsledku víceméně rozhodnuto, neboť domácí po hodině hry vedli 4:1. Za hosty ještě korigoval De Rossi, víc ale svěřenci Luciana Spallettiho nestihli.

Už na třináct zápasů se natáhlo čekání na výhru v podání fotbalistů Neapole. Tentokrát uhráli bezbrankovou remízu s Bergamem. Juventus hraje na hřišti Janova až od půl deváté večer.

ITÁLIE, 31. kolo:

Inter - Palermo 2:2
(15. Balotelli, 39. z pen. Ibrahimovič - 73. Cavani, 75. Succi), Chievo - AC Milán 0:1 (53. Seedorf) - Marek Jankulovski hrál za hosty celý zápas, Lazio Řím - AS Řím 4:2 (2. Panděv, 4. Zárate, 58. Lichsteiner, 85. Kolarov - 10. Mexes, 80. De Rossi) - za domácí nastoupil v základní sestavě David Rozehnal a odehrál celý zápas, Fiorentina - Cagliari 2:1 (53. Pasqual, 85. Vargas - 87. Ragatzu), Turín - Catania 2:1 (82. Bianchi, 88. Natali - 85. Martinez), Lecce - Sampdoria 1:3 (59. z pen. Caserta - 11. Pazzini, 30. z pen. a 88. z pen. Cassano), Boloňa - Siena 1:4 (20. Marazzina - 6. Calaio, 11. Portanova, 62. Ghezzal, 84. Kharja) - hostující Lukáš Jarolím se do hry nedostal, Neapol - Atalanta Bergamo 0:0, Janov - Juventus 3:2 (29. a 45. Motta, 88. Palladino - 45. z pen. Del Piero, 84. Iaquinta) - Pavel Nedvěd hrál za hosty celý zápas, Zdeněk Grygera od 74. minuty, Reggina - Udinese 0:2 (85. a 90.+1 Flores).

Čelo tabulky: 1. Inter 31 zápasů/73 bodů, 2. Juventus 31/63, 3. AC Milán 31/61, 4. Janov 31/57, 5. Fiorentina 31/55, 6. AS Řím 30/49.

Lyon přepustil vedení Olympique Marseille

Novým lídrem francouzské Ligue 1 jsou fotbalisté Olympique Marseille. V nedělním utkání 31. kola si hladce poradili s Grenoblem a přeskočili dosud vedoucí Lyon. Ten doma zaváhal proti Monaku, se kterým zachranňoval remízu 2:2

Vyhrálo také Bordeaux, které brankami Fernanda a Wendela pokořilo Auxerre na jeho hřišti 2:0. Naplno bodovalo i Toulouse. Lille se s Paris St. Germain o body rozdělilo po bezbrankové remíze.

Ze sestupového pásma se výhrou na půdě posledního Le Havru vymanilo Caen. Naopak Svěrkošovo Sochaux potřetí za sebou na soupeřově hřišti prohrálo a kleslo na šestnáctou příčku.

FRANCIE, 31. kolo:

Auxerre - Bordeaux 0:2 (34. Fernando, 80. Wendel), Le Havre - Caen 1:2 (41. Alassane - 19. Savidan, 86. Lemaitre), Le Mans - Sochaux 2:0 (35. Lamah, 87. Maiga) - útočník Václav Svěrkoš hrál za hosty celý zápas, Nancy - Valenciennes 2:0 (89. Macaluso, 90. z pen. Hadži), Nice - Lorient 2:0 (58. a 60. Rémy), Toulouse - Nantes 1:0 (53. Gignac), Rennes - St. Etienne 1:0 (50. Danze), Marseille - Grenoble 4:1 ( 52. a 65. Taiwo, 59. Hilton, 90. Brandao - 90.+4 Courtois), Lille - Paris SG 0:0, Lyon - Monako 2:2 (65. Cris, 81. Piquionne - 34. Leko, 66. Pino).

Čelo tabulky:
1. Marseille 31 zápasů/61 bodů, 2. Lyon 31/60, 3. Bordeaux 31/59, 4. Toulouse 31/56, 5. Lille 31/56, 6. Paris SG 31/56.

Barca nezaváhala ani proti Huelvě

Ve španělské lize potvrdila svou dominanci Barcelona. Proti Huelvě sice na Nou Campu zdaleka nepředvedla podobnou útočnou smršť jako ve středu v Lize mistrů proti Bayernu, i tak ale na hřišti jasně kralovala. Svědčí o tom i poměr držení míče 76:24 % ve prospěch domácích.

Už v první minutě se gólově prosadil Iniesta. Na další branku čekali diváci zhruba hodinu, trefu Henryho ale rozhodčí neuznali kvůli ofsajdu. Chvíli na to si ale Iniestovu střílenou přihrávku srazil do vlastní sítě obránce Morris. Barcelonu pak nemusela mrzet ani zahozená penalta, kterou ledabyle zahrával Argentinec Messi.

Real Madrid si doma poradil s Valladolidem. Naopak Villarreal podruhé za sebou prohrál a musel přepustit čtvrtou příčku zaručující předkolo Ligy mistrů Valencii.

ŠPANĚLSKO, 30. kolo:

Barcelona - Huelva 2:0 (1. Iniesta, 68. vlastní Morris), Villarreal - Málaga 0:2 (38. Duda, 86. Eliseu), Gijón - Valencia 2:3 (32. z pen. Barral, 71. Bilič - 19. Silva, 55. z pen. Villa, 88. Mata), Mallorca - Almería 2:0 ( 60. Cléber, 90. Castro), Numancia - Espaňol 0:0, Osasuna - Bilbao 2:1 (19. Masoud, 80. Fernández - 24. Ocio) - za domácí hrál celý zápas Jaroslav Plašil, Real Madrid - Valladolid 2:0 (44. Raúl, 82. Robben), Santander - Betis Sevilla 2:3 (4. Luccin, 32. Zigič - 19. Edu, 29. a 53. Emana), Sevilla - Getafe 0:1 (82. Gavilán), La Coruňa - Atlético Madrid 1:2 (87. Bodipo - 45. Agüero, 70. Simao) - hostující Tomáš Ujfaluši hrál celý zápas.

Čelo tabulky: 1. Barcelona 30 zápasů/75 bodů, 2. Real Madrid 30/69, 3. Sevilla 29/57, 4. Valencia 30/49, 5. Villarreal 30/48, 6. Atlético Madrid 30/46.

Koller posunul Samaru do čela

Předehrávka čtvrtého kola ruské fotbalové ligy mezi Samarou a celkem Chimki Moskva skončil očekávaným vítězstvím domácích. Stejně jako v podzimní části loňské sezony se na hřišti Křídel Sovětů zrodil výsledek 3:0.

Skóre otevřel ve 23. minutě český útočník Jan Koller, který stejně jako záložník Jiří Jarošík odehrál celý zápas. Druhou branku přidal po hodině hry z penalty za ruku jednoho z obránců v pokutovém území Adžindžal a deset minut před koncem uzavřel gólový účet přesně střílející Kalačev.

Samara se díky zisku tří bodů a zaváhání Těreku Groznyj posunula na první místo tabulky.

Útočník Tomáš Necid nastoupil v neděli v základní sestavě CSKA Moskva proti městskému rivalovi Lokomotivu. Necidův celek moskevské derby vyhrál 4:1, když se dvakrát trefil Dzagojev a jednou Žirkov a Maazou.

Bývalý střelec Slavie Necid se neprosadil. Ke konci prvního poločasu byl napomínán žlutou kartou a v 70. minutě byl střídán. V závěrečných minutách se na trávník dostal i další Čech v dresu CSKA Luboš Kalouda.

RUSKO, 4. kolo:

Samara - Chimki Moskva 3:0 (23. Koller, 66. z pen. Adžindžal, 79. Kalačev), FK Moskva - Spartak Moskva 3:1 (2. Česnauskis, 17. Epureanu, 70. Tarasov - 87. z pen. Alex) - za hosty hrál celý zápas obránce Martin Jiránek, Těrek Groznyj - Rubin Kazaň 1:2 (90. Lehiyalov - 19. Semak, 21. Dominguez), Dynamo Moskva - Rostov 1:0 (77. z pen. Keržakov) - za hosty hrál celý zápas Roman Lengyel, Kubaň - Tomsk 0:0, CSKA Moskva - Lokomotiv Moskva 4:1 (35. a 72. Dzagojev, 55. Žirkov, 87. Maazu - 79. Baša) - Tomáš Necid nastoupil v základní sestavě domácích a hrál do 70. minuty, za hosty chytal Marek Čech, Zenit Petrohrad - Perm 0:0, Nalčik - Saturn Moskva 1:1 (81. Amisulašvili - 85. Topič) - hostům vychytal bod Antonín Kinský.

Čelo tabulky: 1. Samara 4 zápasy/9 bodů, 2. Dynamo Moskva 4/9, 3. Petrohrad 4/8.

Autor: Radek Weber