Král stíhá krále. Messi zničil Nigérii, Argentina slaví suverénní postup

Porto Alegre - Spoléhat na druhé? Kdepak, Lionel Messi si dal dárky k úterním 27. narozeninám na mistrovství světa sám. Radovat se pak mohla celá Argentina: díky jeho dvěma trefám jeden z největších favoritů turnaje porazil Nigérii 3:2 a slaví postup z prvního místa své skupiny.

25.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 25.6.2014
5 fotografií

Argentina - Nigérie: Radost favorita z gólu Lionela MessihoFoto: ČTK/AP

Nigerijcům nepomohly k výhře ani dvě trefy čiperného křídelníka Musy: rychle odpověděl na první gól a po pauze vyrovnal na 2:2. Pro úplnost: Nigérie postupuje taky.

Hvězda odpoledne? Jednoznačně Messi. Byl živější, pohotovější a originálnější než v prvních dvou zápasech. Nehrál sobecky. Sebrat mu míč? Bez faulu skoro nemožné.

Argentinský kapitán si na začátku partie doběhl pro odražený míč a napálil ho pod břevno. A těsně před koncem první půle levačkou exkluzivně zakroutil přímák k bližší tyči. Dohromady v Brazílii nasázel už čtyři góly. A stíhá nejlepší střelce včetně velkého soka, spoluhráče z Barcelony - Neymara.

"Můj tým odehrál dobrý zápas, hráli jsme velmi ofenzivně. To samozřejmě umožňuje soupeři dostávat se do protiútoků, které Nigerijci dokázali využít," konstatoval trenér vítězů Alejandro Sabella.

Začátek utkání se odehrál ve velkém tempu. Již ve třetí minutě Messi dorazil střelu Di Márii, která se dvakrát odrazila od tyče. Gólman Enyeama poprvé na letošním MS inkasoval. O minutu později ale z prvního útoku Nigérie vyrovnal Ahmed Musa povedenou střelou k pravé tyči. Musa se v dresu Nigérie trefil poprvé od června 2013.

Brzké vyrovnání však hru Argentiny příliš neovlivnilo, dostala se hned do několika dalších šancí a Di Maríu dvakrát vychytal Enyeama.

Čas ubýval rychle. Na konci poločasu dvakrát z přímého kopu zahrozil Messi. Jeho první střelu gólman dokázal vyrazit na roh, v první minutě nastavení ale argentinský útočník podruhé v zápase skóroval a v tabulce střelců letošního šampionátu se dotáhl se čtyřmi trefami na první místo k Brazilci Neymarovi.

Podobně jako první dějství začalo i to druhé. V 47. minutě se podruhé prosadil po nedůrazu obrany Nigerijec Musa. Poprvé v historii tak africký tým vstřelil Argentině více než jeden gól. O necelé tři minuty později znovu strhl vedení na argentinskou stranu po rohovém kopu obránce Marcos Rojo a dočkal se premiérové trefy v reprezentačním dresu.

Messi, který se stal druhým Argentincem v historii po Diegu Maradonovi, jenž vstřelil na MS čtyři branky v řadě, nedostal šanci na hattrick. V 63. minutě jej nahradil Álvarez.

"Chceme ukázat ještě víc. Odstranili jsme několik nedostatků v defenzivě, přesto jsme inkasovali dvě branky, to je škoda. Je to zatím trochu komické mistrovství světa s komickými výsledky," prohlásil Messi.

Oba týmy si pak vytvořily několik šancí, skóre ale zůstalo neměnné. Argentina tak neztratila ve skupině ani bod a i ve čtvrtém vzájemném zápase s Nigérií na MS o gól zvítězila. Nigérie do osmifinále postoupila poprvé od roku 1998 a využila i zaváhání Íránu, který v souběžně hraném utkání podlehl Bosně a Hercegovině 1:3.

"Jsem spokojený, zejména s druhým poločasem. V první půli jsme měli před Argentinou příliš velký respekt. Tým se vyvíjí a to je dobře," dodal trenér Keshi.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina F:

Nigérie - Argentina 2:3 (1:2)
Branky: 4. a 47. Musa - 3. a 45.+1 Messi, 50. Rojo. Rizzoli - Faverani, Stefani (všichni It.). ŽK: Omeruo, Oshaniwa (oba Nigérie). Diváci: 43.285.
Nigérie: Enyeama - Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo - Onazi, Mikel - Musa, Odemwingie (80. Nwofor), Babatunde (66. Uchebo) - Emenike. Trenér: Keshi.
Argentina: Romero - Zabaleta, F. Fernández, Garay, Rojo - Gago, Mascherano, Di María - Higuaín (90.+1 Biglia), Messi (63. Álvarez), Agüero (38. Lavezzi). Trenér: Sabella.