Plzeň po porážce 1:4 z prvního zápasu potřebovala zázrak. Kouzlila, ale nevykouzlila postup. Mezi osm nejlepších místo ní proplul Lyon. "Věřil jsem až do poslední chvíle, ale naše ztráta z Francie byla moc velká," přiznal kouč Viktorie Dušan Uhrin mladší.

Štruncovy sady včera celý den hýčkaly sluneční paprsky, kolem arény před zápasem jezdili bruslaři v tričkách a kraťasech, ale po setmění se vše točilo kolem "kulatého nesmyslu". „Budeme hrát o čtvrtfinále," říkal před zápasem záložník Daniel Kolář.

Realita? Nejdřív marný sen, potom neuvěřitelná skutečnost.

Po prvním poločase se zdálo, že je hotovo: tým, který na podzim doma trápil slavný Bayern, pohrdl všemi tutovkami, zatímco protivník se trefil hned z první střely na branku. Do přestávky zbývalo posledních pár vteřin, když copatý útočník Gomis přešel přes Čišovského a levačkou vystřelil Lyonu vedení. Jednoduché, efektivní.

"Ale to nás paradoxně nakoplo," podotkl Stanislav Tecl. Ano, pak se půvabně probudila „stará" Plzeň.

V 60. minutě Kolář vyrovnal a chvíli nato hlavou trkl míč do sítě právě Tecl - 2:1. Plzeň potřebovala ještě dva góly, aby dotáhla zápas do prodloužení, ale Lyon jí to už nedopřál. I když… Dvacet minut před koncem si jednou úspěšný kanonýr postavil míč na penaltový puntík a… trefil tyč!

"Mohlo to vypadat jinak, mrzí mě to," sypal si útočník popel na hlavu.

A to nebylo všechno - v dalších šancích se ocitl stoper Čišovský (ten měl příležitosti na hattrick), neuspěl ani Bakoš či Hrošovský. Hosté byli nervózní. Zdržovali a… Ubránili se. Měli by děkovat jednomu jedinému muži - brankáři Lopesovi. Pochytal osm střel, přičemž většina z nich byla gólových.

"Byli jsme aktivní, vytvořili jsme si hodně šancí, ale bohužel jsme je neproměnili," zhodnotil zápas kouč Uhrin.

Mimochodem, Západočeši odehráli pohárový epilog překvapivě bez své ikony, kapitána Horvátha, jenž poslední dobou vadnul. Místo něj si navlékl pásku na rukáv obránce Limberský a na vůdcovo místo se vedle Hořavy postavil právě 21letý záložník Hrošovský. Nezklamal, ale ani on nedokázal plzeňskou pohádku protáhnout.

Plzeňský pohárový příběh skončil. V lepším případě jen do léta.

MARTIN MLS

Odvetný zápas osmifinále Evropské ligy:

Viktoria Plzeň - Olympique Lyon 2:1 (0:1)
Branky:
60. Kolář, 62. Tecl - 45.+3 Gomis. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Limberský, Čišovský - M. Lopes, Briand. Diváci: 10.352. První zápas: 1:4, postoupil Lyon.
Plzeň: Bolek - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Hrošovský, Hořava - Petržela (77. Wágner), Kolář (74. Bakoš), Ďuriš (84. Končal) - Tecl. Trenér: Uhrin ml.
Lyon: A. Lopes - M. Lopes (61. Bedimo), Biševac, B. Koné, Dabo - Ferri, Gonalons, Tolisso (77. Mvuemba) - Gourcuff - Gomis (84. Malbranque), Briand. Trenér: Garde.