Hrozivý faul Girouda, krev a potom sedm gólů. Francie smetla Švýcarsko

Salvador - Skóre 8:2, šest bodů a úžasná forma. Ale také agresivita, která někdy až přesahuje zdravý rozum. Přesně v tomto duchu se prezentuje Francie na mistrovství světa. Svěřenci Didiera Deschampse v pátek smetli i Švýcarsko, vedli 5:0, pak polevili a výsledek zněl 5:2.

20.6.2014 AKTUALIZOVÁNO 21.6.2014

Francouzi slaví gól Mathieuho Valbueny v síti ŠvýcarskaFoto: ČTK/Xinhua

Debakl alpské země trochu paradoxně odstartoval Olivier Giroud, jenž po pár minutách nakopl do oka Steva von Bergena. Hrozivý faul skončil krvavým šrámem a střídáním. K údivu všech holandský sudí Björn Kuipers ani "nežlutil".

A francouzský kanonýr o pár minut později vstřelil první gól. Za pouhých 66 sekund skóroval i Matuidi, ještě do konce poločasu vstřelil třetí gól Valbuena. Bylo rozhodnuto. Ve druhé půli pak další dvě trefy přidali Benzema a Sissoko, v závěru na konečných 5:2 upravili Švýcaři Dzemaili a Xhaka.

"Byl to od nás velmi dobrý zápas, mnoho se nám toho povedlo. Pět gólů proti silnému švýcarskému týmu, to je geniální. Byl to pro nás opravdu krásný večer. Musíme ale dobře hrát také proti Ekvádoru. A v osmifinále pak vše začíná znovu od nuly," hlásil Deschamps ještě v době, kdy nemohl vědět, zda už má jeho tým postup zajištěn.

Oba trenéři se rozhodli pro dvě změny v sestavě. Didier Deschamps na francouzské straně do základní sestavy nově zapojil Girouda a Sissoka. Jeho protějšek Ottmar Hitzfeld se rozhodl postavit Seferovice a Mehmediho, kteří jako střídající hráči otočili úvodní zápas s Ekvádorem.

V 17. minutě rozehrál Valbuena první rohový kop zápasu a centrovaný míč dostal hlavou za Benagliova záda Giroud. Útočník Arsenalu vstřelil jubilejní 100. branku Francie na mistrovství světa. Ihned po rozehrávce chyboval Behrami ve středu hřiště a přihrál Benzemovi. Ten našel na straně Matuidiho, jenž pouhých 66 sekund po Giroudově trefě přízemní střelou k bližší tyči zvýšil na 2:0.

Švýcaři se chvilku radovali z kontaktní branky v 27. minutě, ta ale nebyla uznána kvůli ofsajdu. O chvíli později se ale dostali do další šance, Mehmedi nejprve trefil Llorise, balon se odrazil k Shaqirimu, jehož střelu francouzský brankář konečky prstů vyrazil (roh se nekopal - Lloris se nepřiznal).

Příležitost dát třetí gól na šampionátu dostal v 32. minutě Benzema, kterého Djourou fauloval v pokutovém území. Hráč Realu Madrid ale penaltu nevyužil, Benaglio vystihl směr střely a Cabaye následně dorážel pouze do břevna.

Benzema se tak stal prvním neúspěšným exekutorem pokutového kopu na MS v Brazílii. Přesto ještě do konce poločasu Francouzi vedli o tři branky, když po rychlém brejku našel Giroud v šestnáctce přihrávkou po zemi Valbuenu a ten se při zakončení nemýlil.

V 67. minutě Benzema po nepovedeném obranném zákroku Senderose zvýšil na 4:0, o šest minut později tentýž hráč nahrál na první reprezentační gól Sissokovi. Švýcaři se v závěru zápasu oklepali a stihli dát alespoň dvě branky. V 81. minutě střídající Dzemaili překonal Llorise z přímého kopu, o šest minut později se trefil Xhaka.

"Měli jsme značné potíže, přestože jsme první čtvrt hodinu odehráli dobře až do prvního rohového kopu. Nezvládli jsme využít našeho potenciálu a dělali jsme těžké individuální chyby. Je pak samozřejmě obtížné dát tomu zase nějaký řád," poznamenal Ottmar Hitzfeld, kouč Švýcarska.

Francie tak teprve podruhé v historii dokázala vyhrát první dva zápasy ve skupině na světovém šampionátu. Švýcarsko inkasovalo pět branek v jednom zápase na MS poprvé od roku 1966.

Mistrovství světa ve fotbale - základní skupina E:

Švýcarsko - Francie 2:5 (0:3)
Branky: 81. Dzemaili, 87. Xhaka - 17. Giroud, 18. Matuidi, 40. Valbuena, 67. Benzema, 73. Sissoko. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Cabaye (Francie). Diváci: 51.003.
Švýcarsko: Benaglio - Lichtsteiner, Djourou, Von Bergen (9. Senderos), Rodriguez - Shaqiri, Behrami (46. Dzemaili), Xhaka, Inler, Mehmedi - Seferovic (69. Drmic). Trenér: Hitzfeld.
Francie: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho (66. Koscielny), Evra - Sissoko, Cabaye, Matuidi - Valbuena (82. Griezmann), Giroud (63. Pogba), Benzema. Trenér: Deschamps.

Průměrná mzda v ČR se ve 3. čtvrtletí zvýšila na 27.220 Kč

Praha - Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27.220 Kč, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Podle něj na růst mezd v mnoha oblastech tlačil nedostatek pracovníků, o které zaměstnavatelé mezi sebou soutěžili. Růst výdělků se shoduje s odhady analytiků.

CNN: Pražské vánoční trhy jsou mezi desítkou nejlepších na světě

Praha - Mezi desítku nejlepších vánočních trhů na světě zařadila americká televizní stanice CNN tržiště na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze. Reportér zaměřený na cestování ocenil každodenní otevírací dobu stánků i blízkost obou hlavních tržišť, stejně jako kvalitu zdejších klobás a piva.