Liberec si připsal čtvrtou výhru. Utkání Plzně a Sparty bylo bez branek

Praha - Sobotní zápas pátého kola fotbalové Gambrinus ligy přinesl Liberci v Brněl čtvrtou výhru v sezoně. Jablonec dvakrát vedl o dva góly, se Znojmem ale remizoval, i Jihlava proti Dukle neudržela vedení a je ráda za remízu. Fotbalový šlágr mezi Plzní a Spartou skončil bezbrankovou remízou.

17.8.2013 5 AKTUALIZOVÁNO 17.8.2013

Utkání Gambrinus ligy mezi FC Viktoria Plzeň a AC Sparta Praha.Foto: ČTK

Fotbalisté Slovanu Liberce zvítězili v 5. kole první ligy v Brně nad domácí Zbrojovkou 1:0. Jedinou branku zápasu vstřelil v 19. minutě z trestného kopu ukrajinský záložník ve službách Slovanu Sergej Rybalka. Postaral se tak o to, že Severočeši vyhráli čtvrtý zápas v sezoně a mají jistotu, že po aktuálním kole nebudou horší než třetí.

Brňané sice dostali ve druhém poločase soupeře pod tlak, gólově se však neprosadili a prohráli třetí zápas za sebou. Liberec zároveň vyhrál nad Zbrojovkou čtvrtý z posledních pěti vzájemných zápasů.

Fotbalisté Jablonce v 5. kole první ligy dvakrát ztratili dvoubrankový náskok nad Znojmem a nakonec po přestřelce remizovali 5:5. Nováček soutěže vyrovnal v nastavení zásluhou Reljiče. Po dvou gólech dali domácí Kopic a hostující Heinz.

Remízou 1:1 se rozešli fotbalisté Jihlavy a pražské Dukly v utkání 5. kola první ligy. Domácím nepomohlo, že na začátku druhého poločasu vedli po trefě stopera Ondřeje Šourka. Vyrovnání Dukly zařídil také obránce Vít Štětina. Jihlava se navíc bála o bod poté, co hrála téměř půl hodiny bez vyloučeného obránce Tomáše Marka. Duel Jihlavy s Duklou v nejvyšší soutěži i potřetí skončil smírem, oba týmy marně doufaly, že si dnes připíší druhé vítězství v sezoně.

Fotbalisté Ostravy už potřetí za sebou v lize prohráli 0:4. V 5. kole si na ně vyšlápla Příbram, která doma vyhrála podruhé za sebou a poskočila do horní poloviny tabulky. O góly se postarali Mareš, Jugas a hned dvakrát se proti svému bývalému klubu prosadil Stratil, jenž skóroval stejně jako Jugas v lize poprvé.

Fotbalisté Plzně remizovali v duelu 5. kola první ligy se Spartou Praha bez branek. Šlágr podzimu mezi dvěma nejlepšími týmy v tabulce přinesl vyrovnanou hru, velké šance mu ale chyběly. Oba celky ztratily v této sezoně nejvyšší soutěže první body, obhájce titulu Viktoria si před úterním úvodním utkáním 4. předkola Ligy mistrů s Mariborem udržela vedení v lize díky lepšímu skóre. Plzeň se Spartou se s nerozhodným výsledkem naposledy rozešly v dubnu roku 2010.

Plzeň - Sparta 0:0

Sparťanský trenér Vítězslav Lavička trochu překvapil a nasadil do základní sestavy novou posilu Dočkala. Plzeňští nastoupili v nejsilnějším složení až na zraněného Koláře, kterého nahradil Hořava.

Západočeši, povzbuzeni sérií osmi soutěžních výher po sobě, začali s velkým sebevědomím a první polovinu úvodního dějství působili mnohem aktivnějším dojmem. Jako první zahrozil v páté minutě Petržela, jehož pokus na poslední chvíli zablokoval Holek. Po následné akci se na zadní tyči tlačil do zakončení Kovařík, ale v tísni minul.

Ve čtrnácté minutě mohla udeřit také Sparta. Krejčí přihrál ze strany Kadlecovi, ale ten na bližší tyči mířil nepřesně. Po 25 minutách Letenští vyrovnali hru a začali se častěji dostávat k domácímu vápnu. Aktivně si počínal novic Dočkal, po jeho centru jen těsně nedosáhl na balon Kadlec.

"Nasadit Bořka jsme se rozhodli proto, že se jevil velmi dobře v tréninku. Udělal maximum pro úspěch týmu, takže spokojenost," řekl Lavička.

Ve 34. minutě měla Viktoria největší šanci první půle. Po odvráceném rohu se Západočeši hnali do přečíslení tři na dva, Petržela vysunul Daridu a ten ze strany trefil boční síť.

"Pokud jsme chtěli zvítězit, měli jsme proměnit nějakou šanci v první půli. V úvodu jsme měli dvě dobré šance, pak ještě Darida po přečíslení," uvedl plzeňský kouč Pavel Vrba.

Po změně stran se Darida uvolnil ve vápně, ale letenská obrana opět stihla odvrátit na roh. Na opačné straně nabídl Limberský špatnou přihrávkou šanci Krejčímu, sparťanský mladík však pálil jen slabě.

Jinak byla druhá půle ještě opatrnější než první. Ani jeden z týmů hlavně nechtěl udělat chybu. Pozornost vzbudil hlavně zásah proti výtržníkům v hostujícím sektoru, kteří ve velkém odpalovali pyrotechniku. Oba trenéři si jinak kulisu pochvalovali.

"Myslím, že zápas byl ozdobou ligy. Hrálo se v báječné atmosféře, oba týmy se snažily hrát na vítězství. Myslím, že to byla dobrá reklama pro český fotbal," uvedl Lavička. "Co se týče kulisy, taková se v české lize jen tak nevidí. Ale aby to byla reklama na fotbal, musí padnout také nějaké góly. To koření tomu chybělo," řekl Vrba.

Bezbrankové skóre nezměnil ani Horváthův přímý kop a následná akce Hořavy, který prošel středem hřiště, ale střílel vedle. I dnešní zápas tak potvrdil, že ve vzájemných zápasech poslední dobou góly moc nepadají. V posledních třech duelech mezi oběma rivaly se zrodily jen dvě branky.

Podle Vrby to bylo způsobené tím, že se oba favorité ligy utkali už v pátém kole. "Kdybychom se utkali se Spartou později, mohl být ten průběh jiný. Přemýšlím, proč se utkáváme zrovna před kvalifikací Ligy mistrů. A ne třeba ve 13. kole, kdy jsou ty pauzy větší. Je to nelogické. V některých soutěžích to dělají tak, že těm týmům, které hrají Ligu mistrů, přeloží utkání. Je spousta možností, jak těm klubům pomoci, když pak mohou zviditelnit celý český fotbal. Ale nechci plakat," uvedl Vrba.

Lavička považoval remízu za zaslouženou. "Výsledek odpovídá průběhu hry. Jen v prvních dvaceti minutách jsme nechali zatlačit, ale pak jsme se zvedli a byli aktivní, což bylo nezbytné k tomu, abychom uspěli," řekl.

Rozhodčí: Příhoda - T. Kovařík, Blažej. ŽK: Wágner, Hořava - Costa, Hušbauer. Diváci: 11.360 (vyprodáno).
Plzeň: Kozáčik - Řezník, Čišovský, Procházka, Limberský - Darida (87. Tecl), Horváth - Petržela (72. Rajtoral), Hořava, Kovařík - Wágner (61. Ďuriš). Trenér: Vrba.
Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Švejdík, Holek, Costa - Dočkal (70. Přikryl), Hušbauer, Vácha, Krejčí (88. Vacek) - Lafata (82. Bednář), Kadlec. Trenér: Lavička.

Podle Horvátha se nehrál velký fotbal, bod viděl jako zasloužený

Plzeňský kapitán Pavel Horváth připustil, že ve šlágru podzimu se Spartou nebyl k vidění žádný velký fotbal, spíše snaha neudělat chybu. Překvapilo ho, že jeho tým v úvodu Letenské přehrával, pak mu prý ale chyběl lepší pohyb v mezihře. Bezbrankovou remízu považoval za zaslouženou.
"Mělo to náboj. Žádný velký historický fotbal to asi nebyl, ale potkaly se silné týmy a nikdo nechtěl zbytečně prohrát. Škoda pro fanoušky, že nepadl gól, ale celkově je to spravedlivá remíza," řekl Horváth po zápase novinářům.
Od Plzně se mu líbil vstup do utkání. "Překvapilo mě, že jsme prvních 25 minut měli tlak. Počítali jsme s jejich napadáním, byť se to povedlo překonat," podotkl Horváth, který sám dříve působil na Spartě.
V dalším průběhu utkání Letenští hru vyrovnali a hrál se hodně opatrně prakticky bez šancí. "Chyběl nám trochu pohyb v mezihře. To jsme měli využít v prvních 25 minutách, kdy jsme byli lepší. I Sparta ale něco měla. Bylo to taktické utkání. Nakonec je to spravedlivé, že oba týmy mají bod," prohlásil plzeňský kapitán.
Pochvaloval si, jaká ve vyprodaných Štruncových sadech panovala kulisa. "Fanoušci byli skvělí po celý zápas. Odměnili nás potleskem, zase byli naším dvanáctým hráčem. I když to dneska nebylo extra super, doufám, že pro lidi to byl zážitek," podotkl Horváth.

V úterý už jeho tým čeká vrchol podzimu v podobě úvodního utkání posledního předkola o postup do Ligy mistrů proti Mariboru. Podle Horvátha to ale tým v duelu se Spartou v hlavách neměl. "Nepředpokládám, že někdo ve 25. minutě přemýšlel o tom, jak to bude vypadat s Mariborem. Při tom zápase na to nikdo nemyslí," podotkl. "Musíme s Mariborem podat stoprocentní výkon, hrajeme o hodně. Hlavně musí být všichni fit," doplnil Horváth.

Dočkal: Snad se zlepším já i celá Sparta, máme k tomu nakročeno

Po dvou letech nakoukl do české ligy a hned rovnýma nohama skočil do velkého šlágru v Plzni, kde vzal zavděk i bezbrankovou remízou. Horkou premiéru v pražské Spartě si dnes užil záložník Bořek Dočkal, který do zápasu vyrukoval po necelém týdnu tréninku v novém působišti. Navrátilec z norského Trondheimu věří, že postupně půjde nahoru výkon jeho i celé Sparty.
Remízu ze hřiště obhájce ligového vítězství však dnes Dočkal bral. "Dnes jsme udělali důležitý krok k tomu, abychom získali další sebevědomí a předváděli v budoucnu ještě lepší výkony. Ale od zápasu v Plzni se můžeme odrazit," řekl pětadvacetiletý středopolař po utkání ve Štruncových sadech.
Ve Spartě je teprve od začátku týdne, od čtvrtka tušil, že by se trenérovi Lavičkovi mohl vejít i do základní sestavy. A v Plzni při premiéře za Spartu stačil odkroutit 70 minut.
"Můj výkon? Vždycky to může být lepší. Trochu mě mrzí, že jsem se nedostal do pořádného zakončení. Ale potěšilo mě třeba to, že jsem se hned dostal k zahrávání standardních situací. Pomáhá mi to, abych se dostal do zápasu," líčil Dočkal.
Úroveň zápasu ho potěšila, Dočkal po dvou letech strávených v norské lize tvrdí, že návratem domů neudělal krok zpátky. Šlágr v Plzni ho v tom prý jen utvrdil. "Je jasné, že zápas Plzně se Spartou úplně neodpovídá standardu ligy, přece jen to je top zápas a strhává k sobě enormní pozornost. Ale jak jsem českou ligu sledoval i z Norska, tak se její úroveň za ty dva roky určitě zlepšila," uvedl Dočkal.
"Plzeň už je dneska tým na evropské úrovni, minulou sezonu v pohárech udělala perfektní výsledek i Sparta. I to svědčí o kvalitě naší ligy. Jde to tady správným směrem," prohlásil Dočkal.
Při dnešním duelu v Plzni jej ani prý moc nepřekvapilo, že vypjatý souboj neozdobila řada vyložených šancí. "Takové zápasy bývají opatrnější než normálně. V některých zápasech se jde do rizika, dneska ta remíza byla přijatelná pro oba. Což během utkání odpovídalo i míře rizika, do kterého oba týmy byly ochotné jít," přemítal bývalý juniorský reprezentant.

Brno - Liberec 0:1 (0:1)´

Domácí se sice po dvou předcházejících prohrách snažili útočit, ovšem jejich úsilí končilo na častých nepřesnostech. Slovan těžil z jistější souhry i lepší středové řady a navíc hrozil rychlými protiútoky. V 19. minutě Pernica fauloval pronikajícího Pavelku před trestným územím a z následného trestného kopu zatočil Rybalka míč do horního růžku brněnské branky.

Za tři minuty hrubě chyboval domácí lídr Zavadil, jehož zpětnou přihrávku vystihl Rabušic. Bývalý útočník Brna, který si ve středu odbyl debut v reprezentaci, ale s pokusem o lob ztroskotal na brankáři Hrubém.
Po inkasovaném gólu sice získala Zbrojovka převahu, z níž vytěžila dvě příležitosti k vyrovnání. Ve 29. minutě exliberecký Frejlach trefil spojnici tyče a břevna, těsně před přestávkou mířil do brankáře a také Traorého dorážka postrádala přesnost.

Liberec se po změně stran zatáhl do defenzivy. V útoku zůstával pouze osamocený Rabušic, jenž měl hodně těžkou úlohu se po nakopávaných míčích prosadit proti přesile domácích zadáků.
I když byl tlak Brňanů oproti úvodní části zápasu výraznější, k bezprostřednímu ohrožení brankáře Kováře se dostávali jen zřídka. Jedinou vážnější šanci propásl Pašek, jenž z bezprostřední blízkosti hlavou přestřelil. Brno tak doma vyšlo střelecky naprázdno teprve podruhé z posledních 21 zápasů.

Branka: 19. Rybalka. Rozhodčí: Kalenda – Kotík, Pilný. ŽK: Pernica – Kušnír, Fleišman, Rybalka. Diváci: 4117.
Brno: Hladký – Janotka, Schuster, Pernica, Buchta – Pašek (78. Husár), Frejlach (63. Glaser), Zavadil, Traoré – Markovič, Kroupa (46. Hyčka). Trenér: Grmela.
Liberec: Kovář – Kušnír (54. Coufal), Kováč, Kelič, Fleišman – Sackey (72. Delarge), Rybalka – Šural, Pavelka, Kalitvincev (85. Kolár) – Rabušic. Trenér: Šilhavý.

Jablonec - Znojmo 5:5 (3:1)

"Takový hloupý a děsný zápas nepamatuji. Ještě dlouho mě bude budit ze spaní a snad jej už nikdy nezažiju. Pod dojmem výsledků z posledních kol jsme si šli zahrát fotbal, ale chyběla nám pokora před soupeřem," kritizoval své svěřence trenér Jablonce Roman Skuhravý.

Jablonec byl po většinu utkání lepším týmem, ale už ve třetí minutě ho zaskočil hostující Helísek, který zblízka propálil gólmana Špita a připravil ho o šanci na sté čisté konto v kariéře. Pro Znojmo to byl teprve druhý zásah v sezoně a první po 287 minutách.

"Sice jsme dali branku, ale zbytečně jsme se zatáhli a čekali jsme na ránu. A ta také přišla," litoval trenér Znojma Leoš Kalvoda, že jeho svěřenci vedení lépe nevyužili.

Domácí totiž inkasovaná branka nabudila a rozjeli ofenzivní smršť v podobě branek Pitáka a dvou zásahů Kopice. Ten mohl ještě před pauzou zkompletovat hattrick, ale jeho ránu z bezprostřední blízkosti Hrubý vyrazil na roh.

Do druhé půle udělali oba trenéři po jedné změně. V kabině Jablonce zůstal zdravotně indisponovaný Kubista a nahradil ho Vošahlík hrající 150. ligový zápas. Za hosty do hry naskočil Reljič. "Jeho příchod naši hru hodně oživil. Řekl si o místo v základu," chválil Kalvoda.

Jablonec začal podobně, jako skončil první poločas. Krátce po zahájení hry mohl přidat čtvrtou branku Piták po krásném centru Vaňka, ale vysoký míč z voleje poslal mimo.

Jenže pak začal úřadovat i nováček, který měl dosud nejhorší ofenzivu v lize. Po zaváhání domácí obrany snížil hlavou zkušený Heinz. Znojmo přežilo několik nebezpečných situací před svou brankou a čtvrthodiny před koncem vyrovnalo znovu zásluhou Heinze.

To však byla jen předzvěst gólových hodů. Domácím vrátili dvoubrankový náskok reprezentant Vaněk a Jablonský, který z malého vápna vstřelil svoji první ligovou branku.

Už se zdálo, že se Jablonec pozitivně naladí na 4. předkolo Evropské ligy s Betisem Sevilla, jenže závěr patřil Znojmu. Nejprve Okleštěk snížil a v závěru si domácí nepohlídali brejk, Reljič si pohrál s obránci a přízemní střelou zařídil Znojmu třetí bod v sezoně.

"Doufáme, že jsme se chytli střelecky. Ale když dáme venku pět branek a přesto nevyhrajeme, tak to je trestuhodné. Góly soupeře padly po školáckých chybách, ale kluci už si začínají věřit," věří v lepší zítřky Kalvoda.

Naopak v Jablonci bylo po utkání hodně dusno. "Pokud se odehraje takový zápas, tak to v první řadě chyba trenéra. Co jsme předvedli byla ukázka toho, jak se nehraje týmově. Dali jsme nad tým individuální výkony, z toho vznikla neskutečně chaotická defenzivní hra. Nebyla to facka, ale tvrdý direkt, ze kterého se musíme vlastními silami vzpamatovat," hodnotil Skuhravý.

Branky: 34. a 38. Kopic, 15. Piták, 77. Vaněk, 81. Jablonský – 53. a 75. Heinz, 3. Helísek, 86. Okleštěk, 90. Reljič. Rozhodčí: Franěk – Filípek, Gallo. ŽK: Vaněk – Nepožitek, Heinz, Hrubý, Hnaníček, Reljič, Hrošovský. Diváci: 3150.
Jablonec: Špit – Kubista (46. Vošahlík), Kysela, Beneš, Novák – Loučka, Vaněk – Kopic (73. Jablonský), Piták (66. Třešňák), Čížek – Hubník. Trenér: Skuhravý.
Znojmo: Hrubý – Hříbek, Hnaníček, Jonov, Mudra – Buchta (71. Hrošovský), Zeba (46. Reljič) – Helísek, Nepožitek, Cihlář (65. Okleštěk) – Heinz. Trenér: Kalvoda.

Jihlava - Dukla 1:1 (0:0)

Jihlavané byli od úvodních minut aktivnějším celkem, Dukla se naopak před Blažkovu bránu dostávala naopak jen sporadicky. Přesto hosté mohli jít do vedení, kdyby Pospěch ranou zblízka netrefil jen domácího brankáře.
Vysočina odpověděla technickým pokusem kapitána Vaculíka, hrajícího 100. ligový zápas. Na branku si ale musela počkat až do druhé půle. Domácí znovu potvrdili svoji sílu při standardních situacích a po Kolouškově rohu se prosadil hlavičkující Šourek.

Jenže z vedení se domácí fotbalisté radovali pouze necelých sedm minut. Z 25 metrů totiž napřáhl Štětina a střelou k pravé tyči nedal Blažkovi sebemenší šanci. Jihlava řešila další velký problém hned vzápětí: obránce Marek zastavil brejk soupeře na půlce hřiště jen za cenu červené karty a nechtěně navázal na svého spoluhráče Kopice, který pro změnu nedohrál minulý zápas v Liberci.

Výhodu jednoho muže v poli ale Dukla v závěru utkání nevyužila. Ke gólu měl nejblíže dvanáct minut před koncem její kanonýr Pospěch, s jehož střelou si Blažek nadvakrát poradil. Pospěch tak od druhého kola, kdy se čtyřmi trefami blýskl v duelu s Olomoucí, na další zásah čeká marně.

Branky: 51. Šourek – 57. Štětina. Rozhodčí: Zelinka – Hájek, Černý. ŽK: Přeučil – Kalouda, Malý, Hlinka. ČK: 64. T.Marek (Jihlava). Diváků: 2450.
Jihlava: Blažek – Vaculík, Tlustý, Šourek, T. Marek – Masopust (59. Kliment), Koloušek, Jungr (84. Šimonek), Jánoš, Harba – Přeučil (63 Karlík). Trenér: Komňacký.
Dukla: Rada – Romera, Štětina, Božič, Vrzal – Hašek, Hlinka, Kalouda (76. Néstor), Gedeon, Berger (90. J. Marek) – Pospěch. Trenér: Kozel.

Příbram - Ostrava 4:0 (1:0)

"Tři zápasy a skóre 0:12, to je hodně špatné. Je to opravdu ostuda, jde to na mojí hlavu a jsem připraven nést následky. Vše si vyhodnotíme na poradě s vedením. Pokud by to týmu mělo pomoci, tak klidně odstoupím," prohlásil po utkání trenér Ostravy Martin Svědík.

Baníkem otřásly už dvě předchozí vysoké porážky a i v Příbrami nebylo patrné žádné zlepšení. "Kvalita hráčů se projeví, když se nedaří. U těch našich už je špatná i psychika. Není tam dravost, není tam agresivita, to mě mrzí nejvíc," kritizoval Svědík.

Příbram sice překvapivě nastoupila bez své hvězdy Švancary, přesto na hřišti jasně dominovala. Lépe kombinovala a byla agresivnější.

Její vedoucí gól padl po akci z pravé strany. Míč zatáhl bek Jugas a předložil ho na malé vápno Marešovi, který zblízka snadno zamířil k tyči. Stejný hráč mohl náskok domácích i zvýšit. Jeho rána z otočky mířila do protipohybu brankáře Bárty, tomu se však ještě v pádu podařilo míč vykopnout.

Baník se trochu víc prosadil až na konci poločasu, do koncovky se dvakrát dostal Fantiš, ale branku ani v jednom případě vážněji neohrozil.

Vývoj se nezměnil ani po přestávce. Baník sice měl pasáže, v nichž nabíral aktivitu, ale dál než k pokutovému území soupeře se prakticky nedostával. To Příbram měla jinou produktivitu. A góly stříleli výhradně hráči, kteří ještě nikdy předtím v lize neskórovali.

Brankář Bárta byl v ohni střel. Nestačil na prudkou dorážku Jugase pod břevno, ani na nádhernou ránu mladíka Stratila z 20 metrů. "Těší mě, že máme v klubu tyhle mladé pušky jako Stratila. Jsem moc rád, že tihle kluci pochopili, o čem je trénink," chválil svého svěřence trenér František Straka.

Stratil ještě korunoval převahu domácích krásnou individuální akcí a čtvrtým úderem.

"Pro nás jsou čtyři góly něco senzačního. Pro euforii a pohodu v klubu je to nesmírně důležité. Po porážce na Bohemce jsme byli dole, dnes jsme potřebovali potvrdit minulou výhru s Brnem a povedlo se nám to," těšilo Straku.

Branky: 80. a 90. Stratil, 18. Mareš, 59. Jugas. Rozhodčí: Nenadál – Moláček, Zeman. ŽK: Stratil – Lukeš. Diváci: 3364.
Příbram: Hruška – Jugas, Hájovský, Mišůn, Divíšek – Tarczal, Abraham (76. T. Pilík) – Mareš (82. Švancara), Mašán, Danoski (62. Stratil) – Řezníček. Trenér: Straka.
Ostrava: Bárta – Zawada, Frydrych, Vomáčka, Dedič – Lukeš, Droppa, Hable (45. Rolinc), Engelmann (62. Milosavljev) – Fantiš – Petrus. Trenér: Svědík.

Fotbalová Gambrinus liga - 5. kolo:

Brno - Liberec 0:1 (0:1), Jablonec - Znojmo 5:5 (3:1), Jihlava - Dukla 1:1 (0:0), Příbram - Ostrava 4:0 (1:0), Plzeň - Sparta 0:0.

1. Plzeň 5 4 1 0 14:2 13
2. Sparta 5 4 1 0 11:4 13
3. Liberec 5 4 0 1 6:6 12
4. Mladá Boleslav 5 2 2 1 10:5 8
5. Jablonec 5 2 2 1 12:8 8
6. Teplice 4 2 2 0 7:5 8
7. Příbram 5 2 1 2 9:8 7
8. Dukla 5 1 2 2 7:5 5